Spotkanie z przyrodnikiem
2016-09-12

Spotkanie z przyrodnikiem

13 września do naszej szkoły zawitał pan przyrodnik, który przedstawił nam swoich podopiecznych – jaszczurkę i węże. Na początku przedstawił kilka podstawowych zasad zachowania się podczas spotkania z wężem czy jaszczurką – czyli przede wszystkim należy zachować ciszę, a do głaskania powoli wyciągać rękę, unikać gwałtownych ruchów. Następnie pokazując swych pupili opowiadał o ich środowisku życia, zachowaniac, ubarwieniach skóry.

Jako pierwszy został nam przedstawiony gekon Sebastian, będący przedstawicielem jaszczurek, które gubią swój ogon  i nigdy im już nie odrasta. Po nim  mogliśmy poznać przedstawicieli węży zbożowych Andrzeja  i Lilkę - były to młode osobniki mające ok. 1 m długości. Różniły się ubarwieniem – jeden był brązowo-pomarańczowy, a drugi w odcieniach szarości i brązu. Są to węże nie gryzące, a w chwilach zagrożenia zachowują się podobnie jak grzechotniki tzn. potrząsają ogonem o pędy suchych traw, które zaczynają szeleścić, dając odgłos podobny do grzechotki.

Podczas tej prezentacji mogliśmy również zobaczyć wyleniałą skórę węża w pełnej okazałości oraz grzechotkę węża grzechotnika. Kolejnym sympatycznym gościem był czarny wąż płci żeńskiej, którą opiekun pieszczotliwie nazywał  Marysią. Charakterystyczna cechą tego gatunku jest to, że w chwilach zagrożenia wydzielają brzydki zapach podobny do tego, jaki wydziela skunks. Na koniec mogliśmy zobaczyć największego gościa i bohatera dnia - 3,5 metrową Kasię, mającą 3 lata – przedstawiciela gatunku  boa dusiciela.

W tym dniu mogliśmy z bliska zobaczyć i pogłaskać przemiłych gości, co sprawiło dzieciom ogromną frajdę, a co odważniejsi mogli założyć sobie Kasię na szyję i przez kilka sekund  się do niej poprzytulać. Jesteśmy dumni z odważnych uczniów i z niecierpliwością czekamy na kolejne ciekawe spotkania.