Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2017-04-04

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest na całym świecie 2 kwietnia, w dniu urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena – autora takich znanych książek jak na przykład: „Calineczka”, „Królowa Śniegu” czy „Brzydkie Kaczątko”. Święto to ustanowione w 1967 r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi ma na celu m.in. popularyzowanie książek dla dzieci oraz zachęcanie najmłodszych do ich czytania.

Międzynarodowy Dzień Książki m.in. przypomina nam o ogromnym znaczeniu jakie odgrywa czytanie książek przez dzieci w ich wszechstronnym rozwoju. Poprzez czytanie dzieci m.in. rozwijają swoją wyobraźnię, pamięć, uczą się logicznego myślenia, kojarzenia faktów, wyrażania myśli, wzbogacają swój zasób słownictwa, zdobywają wiedzę. Książka pozwala dzieciom spojrzeć na cały świat, poznać bliżej inne państwa, narodowości, dowiedzieć się czegoś więcej np. o ich historii, geografii, kulturze, znanych i zasłużonych osobistościach z całego świata.

W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodziliśmy w poniedziałek, 3 kwietnia, przygotowania do tego dnia rozpoczęły się jednak dużo wcześniej. Wykonano gazetkę ścienną prezentującą najbardziej interesujące i popularne wśród dzieci książki, a w poszczególnych klasach odbyły się eliminacje, wśród których wyłoniono najciekawsze prezentacje ulubionej lub wartej polecenia książki, zachęcające do jej przeczytania. Następnie, w dniu obchodów Dnia Książki wyeliminowani uczniowie dokonali swoich prezentacji na forum wszystkich uczniów szkoły. Uczniowie z dużą uwagą wysłuchali również multimedialnej prezentacji wartej polecenia książki, dokonanej przez p. Dyrektor szkoły, z zaciekawieniem oglądając wyświetlane ilustracje. W dniu tym wręczono także dyplomy i nagrody laureatom konkursów czytelniczych przeprowadzonych 21 marca oraz uczniom wyróżnionym za najciekawsze prezentacje ulubionych książek. Atrakcyjne nagrody, dzięki którym uczniowie będą mogli poszerzać swoją wiedzę o świecie, a w szczególności o Unii Europejskiej, zostały ufundowane przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, za co serdecznie dziękujemy!