Dzień Tańca z przesłaniem
2017-04-25

Dzień Tańca z przesłaniem

29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Święto ustanowione zostało w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, działający pod auspicjami UNESCO

Dzień ten wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a  Noverre’a. Taniec ma wielbicieli w każdym zakątku świata. I mimo, że towarzyszy ludziom od niepamiętnych czasów, to dopiero od 34 lat posiada swoje święto. 29 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca, w trakcie którego ważny artysta związany z tą sztuką odczytuje przesłanie dla całego tanecznego świata: „Taniec wypełnia mnie dumą tancerza i choreografa, ale także głęboką wdzięcznością. Stał się moją szansą. Moją etyką, poprzez szlachetność swej dyscypliny. Jest tym, dzięki czemu w codzienności odkrywam cały świat" – tak brzmi fragment przesłania  Mourada Merzouki, francuskiego tancerza i choreografa, które napisał z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Tańca.

25 kwietnia w naszej szkole obchodzony był Dzień Tańca . Poszczególne klasy przygotowały układy taneczne, które zaprezentowały zebranym widzom:

• Klasa I tańczyła do melodii  "Arabska noc"
  • Klasa II wybrała taniec do piosenki  "Cam’t step the feelink"
  • Klasa III prezentowała taniec "Sophia"
  • Klasa IV tańczyła do piosenki "Bruno Marsa"
  • Klasa V pokazała piękny taniec kowbojski.
  • Klasa VI zaprezentowała się w tańcu do melodii  "Animals"

Widzom podobał się taniec „Monster” który wykonały uczennice klasy IV i V. Pojawienie się na sali dziewcząt – zombi wzbudziło dreszcz emocji. W efektownej choreografii znalazły się elementy akrobatyki. Zaprezentowane tańce były bardzo ładne. Choreografi zaś ciekawa. Widzowie i członkowie jury byli zachwyceni poziomem tańca.

Komisja ogłosiła werdykt:

Klasy młodsze:

I miejsce klasa III

Klasy II i I  zostały wyróżnione.

Klasy starsze:

I miejsce zdobyły dziewczęta  z klas IV i V za taniec  "Monster”. Pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia.

Tancerze zostali  nagrodzeni gromkimi brawami.

Na uwagę zasługuje praca dziewcząt z klasy IV, V, VI,  które opracowały choreografię. Mamy nadzieję, że za rok znowu będziemy obchodzić  Dzień Tańca.

W tańcu człowiek uwalnia swoje emocje, wyraża uczucia , czerpie pozytywną energię. Taniec daje radość, szczęście, czyni człowieka lepszym, prawdziwie wolnym.