Dzień Europy
2017-05-09

Dzień Europy

Dzień Europy obchodzimy 9 maja, jest on oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950.

W naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia mające na celu przybliżenie historii Unii Europejskiej, zapoznanie z symbolami, organami i krajami członkowskimi. Odbyły się one w kl. I – IV.  Uczniowie wykonywali prace plastyczne związane z symbolami UE, wyszukiwali na mapie kraje i ich stolice. Wykonywali ćwiczenia  z książeczki „Europa i ja”, wyszukiwali ciekawostki o niektórych krajach członkowskich. Klasa IV przygotowała prezentację o Grecji. Uczniowie przedstawili symbole narodowe, historię tego kraju oraz ciekawostki kulturalne, obyczajowe i kulinarne. Nauczyli się kilkanaście zwrotów grzecznościowych w języku greckim. Dzieci przygotowały też sałatkę grecką i sos tzatziki.

Natomiast uczniowie kl. V i VI wraz z opiekunami zostali zaproszeni przez Punktu Informacji Europejskiej  Europe Direct – Rzeszów oraz Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, do wspólnego świętowania Dnia  Europy w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Europy była 60 rocznica powstania Traktatów Rzymskich oraz 30-lecie programu Erasmus. Na wstępie wszystkim zebranym pozdrowienia, prosto z Brukseli, przekazała euro-posłanka, pani Elżbieta Łukacijewska. Dużym powodzeniem wśród uczniów cieszyło się Europejskie Koło Fortuny, dzięki któremu zgromadzeni zostali zabrani w podróż po Europie. Przewodnikiem w tej podróży był Syriusz - maskotka Unii Europejskiej. Uczniowie naszej szkoły Gabriela Rokosz oraz Mikołaj Bachórz  wzięli udział  w zabawie. Wykazali się wiedzą nt. państw  Unii za co  otrzymali nagrody.

W uznaniu za dotychczasową, wyśmienitą współpracę z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct- Rzeszów działającym w ramach europejskiej sieci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego panie Maria Gawron i Danuta Rudzka otrzymały tytuł Ambasadora Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct- Rzeszów.  Cieszy nas to wyróżnienie, będzie ono inspiracją do dalszej działalności w zakresie podejmowania inicjatyw proeuropejskich w najbliższym otoczeniu.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Zobacz więcej zdjęć z pobytu kl. V i VI w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej