Klasa V z wizytą na Olimpie
2017-10-19

Klasa V z wizytą na Olimpie

Dnia 19 października sala języka polskiego na chwilę zamieniła się w Olimp. Przy stolikach zasiedli bogowie i boginie, w których z trudem można było rozpoznać naszych piątoklasistów.

Uczniowie prezentowali postaci mitycznych bogiń i bogów, przenosząc wszystkich w boski, olimpijski świat. Młodzi aktorzy przebrani byli w charakterystyczne stroje znane nam z albumów o starożytnej Grecji. Nie zabrakło również wspaniałych rekwizytów, a klasowy teatr uzmysłowił nam, że dzięki mitom, uczniowie rozbudzają swoje zainteresowania kulturą śródziemnomorską, poznają starożytny świat greckich bogów
i bohaterów. Uświadamiają sobie, że każdy naród posiada własną kulturę, historię, świadczącą o jego odrębności.

Od wielu lat znajomość mitologii greckiej i rzymskiej należy do kanonu kultury europejskiej. Na ogół nasz pierwszy kontakt z mitami to opowiadania zamieszczone w szkolnych podręcznikach. Później przychodzi czas na „Mitologię” Jana Parandowskiego, „’Iliadę” i „Odyseję” Homera, „Eneidę” Wergiliusza. Starożytność jest cały czas obecna w naszej współczesnej kulturze: sztuce, tradycji i języku.