16 listopada -  Dzień Tolerancji
2017-11-19

16 listopada - Dzień Tolerancji

W naszej szkole co roku z okazji Dnia Tolerancji przeprowadzane są pogadanki uświadamiające to zagadnienie, uczniowie oglądają filmy, przeprowadzane są zajęcia metodami aktywizującymi oraz wychowankowie rysują plakaty dotyczące tej tematyki, odbywają się wystawki wykonanych prac. Jest to okazja wzbudzania myślenia refleksyjnego nad własną postawą wobec innych.

„Tolerancja”

Tolerancja!

Co to znaczy?

Szanuj człowieka,

który wygląda,

myśli i robi inaczej!

Inaczej niż ty,

czy ja,

bo on także  rację ma.

Rację,

z którą ty się nie musisz zgadzać,

ale to nie znaczy,

że masz go obrażać.

Szanuj poglądy każdego,

że są inne od twoich,

nic ci do tego.

Na siłę nie przekonuj,

szanuj.

Szanuj każdego.

Zdrowego i ułomnego.

Białego, kolorowego.

Tolerancja właśnie to znaczy,

że szanujemy każdego,

mimo, że wygląda,

myśli i robi inaczej.

Antoneta-Anna Bednarek

Każdy ma prawo żyć, jak chce, dopóki nie krzywdzi innych i nie przeszkadza innym.

Tolerancyjny jest ten, kto potrafi szanować odmienne od własnych wierzenia, upodobania, zwyczaje, poglądy…. Prawdziwa tolerancja jest postawą aktywną, wyrażaniem szacunku, zrozumienia, cierpliwości, pomocy innym i akceptacji dla inności.

Codzienność niesie ze sobą wiele przejawów nietolerancji. Dyskryminację innych z powodu odmiennych poglądów, innych obyczajów, koloru skóry, pochodzenia, wyznania. Konsekwencją nietolerancji jest wrogość, przemoc, terror, niesprawiedliwość.

"Tolerancja to cnota, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny, kulturą pokoju".