Dzień Pluszowego Misia
2017-11-27

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono go w 2002 roku, w setną rocznicę powstania maskotki.

Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku.

Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory.  Od ponad stu laty misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. Nie dziwi zatem fakt, że pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Uczniowie naszej szkoły również w tym roku postanowili uczcić kolejną rocznicę urodzin Pluszowego Misia. Tego dnia przynieśli do szkoły swoje ulubione misie, które towarzyszyły im zarówno na lekcjach jak i na przerwach. W bibliotece zorganizowano wystawę książeczek, których bohaterami są różne misie a na lekcjach dzieci młodsze poszerzały swoje wiadomości zarówno o małych sympatycznych niedźwiadkach jak i dużych pięknych lecz często groźnych niedźwiedziach.

W tym roku uczniowie naszej szkoły, zainspirowani przez Weronikę Osypkę – naszą absolwentkę,  włączyli się w akcję „Misie Ratownisie” zorganizowaną przez Stowarzyszenie Nocna Jazda Samochodem Bez Celu w Krośnie. W ramach tej akcji w szkole przeprowadzono zbiórkę pluszaków dla dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz przebywających w hospicjum w Rzeszowie. Mamy nadzieję, że zabawki te przyniosą radość i wsparcie chorym i potrzebującym dzieciom.