Nauka poprzez zabawę
2017-11-28

Nauka poprzez zabawę

W poniedziałek 28.11.2017 r. uczniowie kl. IV, V, VI i VII byli w Rzeszowie w Parku Trampolin FlyPark oraz na interaktywnej wystawie edukacyjnej Centrum Nauki i Zabawy „Eugeniusz” zorganizowanej przez Park Edukacyjny Interakcje z Bielska-Białej.

Wystawa "Eugeniusz" składała się z kilku stref  tematycznych takich jak: Strefa Iluzji, Strefa Anatomii, Strefa Zmysłów, Strefa Fizyki czy Strefa Eko-Domu.  Najpierw animatorzy zapoznali uczniów ze wszystkimi stanowiskami i eksponatami zgromadzonymi na wystawie  a później każdy mógł samodzielnie lub z kolegami wykonywać różne eksperymenty. Uczniowie próbowali pokonać ciśnienie atmosferyczne i rozerwać półkule magdeburskie,  doświadczali jak mózg ulega złudzeniom optycznym, poznawali budowę człowieka, testowali swoje zmysły. Chłopcy z kl. VI i VII podjęli próbę ułożenia puzzli matematycznych i tangramów. Były one dość trudne i czasochłonne, więc nawet ich częściowe rozwiązanie przyniosło im wiele satysfakcji. Wielu uczniów zainteresowała też strefa eko-dom gdzie mogli sprawdzić, czy ich codzienne domowe czynności są proekologiczne, zgodne z naturą, czy też nie. W ramach relaksu uczniowie chętnie układali własny „kulodrom”, szukali „igły w stogu siana”, pokonywali labirynty magnetyczne i elektroniczne, próbowali zaświecić  żarówki wprawiając w ruch „elektrownię rowerową” a także grali w ekologiczną 12 metrową grę planszową. Tak więc każdy znalazł dla siebie coś interesującego i fajnego.

Wystawa edukacyjna Eugeniusz pozwoliła uczniom  poprzez zabawę poznawać tajniki nauki, poszerzać swoją wiedzę a także uczyć współpracy i współdziałania w grupie.

Drugim celem wyjazdu do Rzeszowa był pobyt w Parku Trampolin. Uczniowie przez pełną godzinę intensywnie ćwiczyli różne skoki, salta w przód i w tył oraz przewroty. Grali także w piłkę, co na trampolinach nie było takie łatwe, a także próbowali pokonać różnorodne tory przeszkód. To była wspaniała, choć bardzo wyczerpująca, lekcja wychowania fizycznego.