NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
SPOTKANIE OPŁATKOWE Z ŻOŁNIERZAMI AK W RZESZOWIE
2018-01-18

SPOTKANIE OPŁATKOWE Z ŻOŁNIERZAMI AK W RZESZOWIE

18 stycznia b.r. w świetlicy PGE w Rzeszowie odbyło się spotkanie opłatkowe Członków Koła ŚZŻAK. W spotkaniu oprócz kombatantów, których z każdym rokiem jest mniej, wzięło udział liczne grono zaproszonych gości: ks. prałat Władysław Jagustyn, parlamentarzyści, przedstawiciele władz, Prezes, Dyrektor i pracownicy PGE, żołnierze oraz delegacje szkół: SP nr 21 im. AK w Rzeszowie, Zespołu Szkół Gospodarczych im. Spytka-Ligęzy w Rzeszowie, Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie i delegacja naszej szkoły w składzie: Julia Dworak, Natalia Gaweł i Kacper Żuczek oraz Pani Dyrektor.

 

Wszystkich uczestników spotkania przywitał Prezes Koła ŚZŻAK – Pan Stefan Michalczak, który w swoim wystąpieniu wspomniał swoich kolegów już nieobecnych na tegorocznym spotkaniu. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Następnie wspólnie odmówiono modlitwę, ks. prałat poświęcił opłatki i wszyscy uczestnicy uroczystości przełamali się nim, składając sobie wzajemnie życzenia.

Spotkanie przebiegało w miłej i wzruszającej atmosferze, przy wspólnym śpiewaniu kolęd i wspomnieniach; o dawnych wydarzeniach, bohaterach AK i żołnierzach – kombatantach AK, którzy w minionym roku odeszli do „domu Ojca”, a których mieliśmy okazję dobrze poznać w ciągu minionych 20 lat, jako uczniowie oraz pracownicy szkoły noszącej zaszczytne imię Żołnierzy Armii Krajowej.

W minionym roku odeszli m.in. Pani por. Maria Stokłosa z Bratkowic, Pan kpt. Ignacy Lis ps. „Rokoizm” z Bratkowic, Pan mjr Franciszek Sagan ps. „Grabik” oraz Pan mjr Aleksander Szymański ps. „Korab”. Od roku 1994, czyli od momentu nadania naszej szkole imienia. byli naszymi sojusznikami i przyjaciółmi.  Pomagali w organizowaniu patriotycznych uroczystości i byli ich uczestnikami aż do czasów obecnych, mimo już podeszłego wieku.  Spotykaliśmy się z nimi na uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych; na obchodach rocznic organizowanych w Bratkowicach, w gminie, w Rzeszowie, na opłatku, na rajdach, wycieczkach, przy odsłanianiu pomników upamiętniających  Armię Krajową i Żołnierzy Wyklętych.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Sekretarz  Okręgu Pani Agnieszka Iwaszek podziękowała uczniom ZKU za obecność, pomoc i czuwanie przy łóżku Pana Aleksandra Szymańskiego w okresie bożonarodzeniowym, a uczniom SP 21 w Rzeszowie za przygotowanie koncertu na Jego 90-te urodziny, który już się nie odbył  z powodu choroby jubilata. Niektóre, przygotowane na ten koncert pieśni patriotyczne, uczniowie odśpiewali na pogrzebie Pana Majora.

My otrzymaliśmy także podziękowania za świąteczne  kartki i  bombki choinkowe oraz dyplom o treści:

„PODZIĘKOWANIE  DLA

PANI DYREKTOR JANINY GAWEŁ NAUCZYCIELI ORAZ UCZNIÓW

NIEPUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ   W BRATKOWICACH

Za szlachetną i bezinteresowną pamięć

o żołnierzach Armii Krajowej, pełne radości

oraz serdeczności kartki bożonarodzeniowe

i artystycznie zdobione bombki choinkowe,

za świąteczne życzenia i szacunek, jaki w nich

wyraziliście każdemu z weteranów.”