NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
Wycieczka do teatru na spektakl pt. „Ten obcy”
2018-01-26

Wycieczka do teatru na spektakl pt. „Ten obcy”

W piątek 26 stycznia uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl teatralny, będący realizacją jednej z najgłośniejszych powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”.

        Adaptacja tekstu w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu, zawiera najważniejsze wątki pierwowzoru. Światy młodych i dorosłych spotykają się tu na rozmaitych płaszczyznach: budowania autorytetów, walce o wpływy w grupie, poczuciu więzi rodzinnych, odpowiedzialności, gradacji wartości, miłości. Zamiarem twórców spektaklu jest kształtowanie właściwej postawy etyczno -  moralnej młodego widza. Opowiedziana językiem teatru historia Zenka i jego przyjaciół stanowi dopełnienie w procesie edukacji młodzieży.

         Akcja „Ten obcy” dzieje się na wyspie, na rzece Młynówce - niedaleko wsi Olszyny. Tytułowy obcy ucieka z domu od ojca, który go źle traktuje. Jedyną szansą na lepsze życie jest odnalezienie ukochanego stryja. Poszukując go Zenek spotyka na swojej drodze Ulę, Pestkę, Mariana i Julka. Początkowo cała czwórka nie obdarza zaufaniem nowego przybyłego chłopca, traktując go wręcz jak intruza. Nawet uratowanie przez niego małego dziecka nie poprawia relacji między mieszkańcami wyspy, zwłaszcza w momencie ujawnienia kradzieży pieniędzy. Dopiero później okazuję się, że Zenek był głodny i ukradł pieniądze przekupce, żeby kupić sobie coś do jedzenia. W toku dalszych wydarzeń Zenek zaczyna powoli wzbudzać podziw i sympatię grupy. Pozornie arogancki, pewny siebie i niezbyt uczciwy chłopak odkrywa swoje prawdziwe oblicze wrażliwego, nieszczęśliwego, zagubionego młodego człowieka, któremu cała czwórka bohaterów postanawia pomóc. Dzięki nawiązującej się pomiędzy nimi przyjaźni, zwłaszcza z Ulą - oraz pomocy doktora Zalewskiego - Zenek odnajduje stryja i szczęśliwy dom.

         W spektaklu nie zabrakło scen wywołujących śmiech u oglądających. Oprawa muzyczna, barwna choreografia oraz wspaniała gra młodych aktorów sprawiły, że publiczność z uwagą i ciekawością oglądała przedstawienie.