OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
2018-02-27

OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

„Naród, który nie zna swojej historii jest jak sierota, który nie zna ojca i matki" (ksiądz Piotr Skarga)

26 lutego w naszej szkole  w  odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w lutym 2011 roku  i  obchodzimy go  1 marca. Tego właśnie dnia, w 1951  r.,  w piwnicach budynku  gospodarczego, w warszawskim więzieniu na Mokotowie, zamordowano członków IV Zarządu niepodległościowej, antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Byli to:
ppłk. Łukasz Ciepliński, „Pług” Prezes IV Zarządu WiN,
mjr. Adam Lazarowicz, "Klamra" z Dębicy - z-ca Prezesa IV Zarządu WiN,
mjr. Mieczysław Kawalec "Żbik" z Trzciany - członek. IV Zarządu WiN,
kpt. Józef Batory "Argus" z Weryni k. Kolbuszowej - członek. IV Zarządu WiN,
kpt. Franciszek Błażej  "Roman" z Nosówki - członek. IV Zarządu WiN,
por. Karol Chmiel "Zygmunt" z Zagorzyc - członek. IV Zarządu WiN,
por. Józef Rzepka "Znicz" z Bratkowic - członek. IV Zarządu WiN.

W uroczystości licznie uczestniczyli zaproszeni goście:  Pan Sławomir Styka  - zastępca wójta,  Kierownik Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Podkarpackiego Kuratorium Oświaty  Pani Małgorzata Nowińska-Zgurska, radni powiatowi Pan Tadeusz Pachorek, Pan Sławomir Miłek i Pan Tomasz Wojton, radni z Bratkowic; Pani Barbara Buda i Pan Bogdan Wójcik,  sołtys Bratkowic Pan Ryszard Franczyk. Światowy Związek Żołnierzy AK w Rzeszowie reprezentował Pan Kazimierz Rzucidło. Wśród uczestników uroczystości byli obecni także emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Bratkowic, sojusznicy i przyjaciele  szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Następnie po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor,  zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia; przez dyrektora szkoły, zastępcę wójta i Panią Małgorzatę Nowińską-Zgurską.  Pamięć wszystkich bojowników o wolność i suwerenność Polski uczczono minutą ciszy.

Pani dyrektor wręczyła także nagrody zwycięzcom  konkursu wiedzy o AK, który odbył się w szkole z okazji 76 rocznicy przemianowania ZWZ w Armię Krajową. Laureatami tego konkursu zostali:  Miłosz Buda z klasy VI – I miejsce, na II miejscu uplasował się Kacper Madej z klasy VII, a na III Bartosz Olbrot z klasy V.

Następnie uczniowie klas IV – VII przedstawili program artystyczny. Głównym wątkiem programu były wspomnienia z okresu II wojny światowej oraz z lat powojennych. O tych trudnych latach opowiadają babcia i dziadek, zmotywowani przez wnuki, które ze strychu ściągnęły pamiątki z tamtych lat. Wspomnienia przeplatane były odpowiednio dobranymi wierszami i piosenkami.  Zaprezentowane zostały sylwetki żołnierzy AK,  bohaterów i wielkich patriotów takich jak gen. Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek, gen. August Emil Fieldorf ps. Nil, rotmistrz Witold Pilecki ps. Witold, Druh, sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. Inka i oczywiście ppłk. Łukasz Ciepliński ps. Pług oraz pozostali członkowie IV Zarządu WiN. W programie przedstawiono także żołnierzy AK z Bratkowic, którzy polegli w czasie Akcji „Burza”.

Program artystyczny był bardzo bogaty pod względem treści, wszystkim widzom bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami.  Na zakończenie uroczystości, aktorzy razem z zaproszonymi gośćmi, odśpiewali wspólnie kilka powszechnie znanych piosenek żołnierskich i partyzanckich,  wszak ich znajomość i śpiewanie  to także świadectwo naszego patriotyzmu i oddanie hołdu wszystkim, którzy w przeszłości walczyli o niepodległość  Polski, i za nasz kraj oddawali to co najcenniejsze – swoje życie.