Pierwszy Dzień Wiosny
2018-03-22

Pierwszy Dzień Wiosny

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca, natomiast od godz. 17:15, 20 marca mamy astronomiczną wiosnę!

Astronomiczna wiosna zaczyna się zawsze od równonocy wiosennej. U progu wiosny dzień i noc zrównują się i trwają tyle samo - po 12 godzin. Następnie dzień staje się coraz dłuższy. Wiosna potrwa do 21 czerwca, kiedy powitamy astronomiczne lato.

W pierwszy dzień wiosny zgodnie z ludowym zwyczajem topi się  Marzannę. To długa tradycja, pisał już o niej w XV wieku Jan Długosz w "Kronikach". Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, śmierci oraz wszelkiego zła. Jeszcze w czasach pogańskich topienie Marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie jej miało także przynieść dobre plony w danym roku. Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły Marzannę owijano w białe płótno. Zadaniem dzieci było zabranie jej i odwiedzenie wszystkich domów we wsi. Po drodze kukła była podtapiana w przydomowych beczkach czy korytkach. Wieczorem  przechodziła w ręce młodzieży, a ci podpalali ją i wynosili za wieś, by utopić w rzece czy stawie. Chociaż Kościół walczył z pogańskimi zwyczajami, to jednak topienie Marzanny przetrwało. Zwyczaj topienia nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

W naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny był obchodzony  z Dniem Muffinki. Klasy I-III przedstawiły program artystyczny , w którym powitały wiosnę. Następnie w klasach odbywała się degustacja muffinek.  Muffinka to ciastko w kształcie wysokiej babeczki z różnymi dodatkami, zarówno słodkimi (np. z rodzynkami, czekoladą, bakaliami, owocami, a nawet orzechami) jak i wytrawnymi (np. z warzywami albo nawet z mięsem). Bardzo popularne w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Klasa IV wspólnie z wychowawcą upiekła w szkole muffinki. Wszystkim smakowały słodkości.