Wycieczka do Sądu Rejonowego w Rzeszowie
2018-04-19

Wycieczka do Sądu Rejonowego w Rzeszowie

W dniu 17.04.2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Reforma oświatowa wprowadziła do ośmioletniej szkoły podstawowej edukację z zakresu doradztwa zawodowego. W związku z powyższym w szkole opracowano i wdrożono do realizacji Szkolny Program Doradztwa Zawodowego, w ramach którego realizowane są różne zadania mające na celu przygotowanie uczniów do podjęcia decyzji o dalszym kształceniu  i przyszłej aktywności zawodowej.

Jednym z zadań tego programu jest organizowanie wycieczek zawodoznawczych, do zakładów pracy i spotkań z przedstawicielami różnych zawodów. W ramach wyjazdów i spotkań organizowanych przez szkołę uczniowie zapoznali się już ze specyfiką pracy w szpitalu, w górnictwie oraz w stadninie koni. Zwiedzili też Centrum Kongresowo – Wystawiennicze G2A Arena oraz Park Naukowo-Techniczny w Jasionce.

We wtorek 17 kwietnia uczniowie najstarszych klas, mieli okazję poznać specyfikę pracy w sądzie. W trakcie pobytu w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie  nasi uczniowie uczestniczyli jako obserwatorzy w rozprawie odbywającej się w tym dniu, poznali zasady zachowania w sądzie i na sali rozpraw oraz dowiedzieli się  jak wygląda codzienna praca sędziego, obrońcy i protokolanta.

Spotkanie z wymiarem sprawiedliwości zrobiło na uczniach duże wrażenie. Uświadomiło im jak potrzebny, ale zarazem trudny i odpowiedzialny jest to zawód sędziego.

Składamy serdeczne podziękowanie na ręce Prezesa Sadu Rejonowego w Rzeszowie SSR Grzegorza Plisia oraz SSR Rafała Mnicha za umożliwienie nam zobaczenia jak wygląda sąd „od środka”.