Dzień Ziemi - święto ekologiczne.
2018-04-22

Dzień Ziemi - święto ekologiczne.

22 kwietnia obchodzimy corocznie Dzień Ziemi. W Polsce od 1990 roku, a na świecie już od 1970 r. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości - planety Ziemi.

W tym roku apel z okazji Dnia Ziemi przygotowali uczniowie kl. VII, którzy wykonali i przedstawili swoim młodszym kolegom prezentację multimedialną o zanieczyszczeniu środowiska naturalnego we współczesnym świecie i jego wpływie na samopoczucie i zdrowie ludzi. Opatrzyli ją wyczerpującym  komentarzem oraz uzupełnili licznymi wierszami o tematyce ekologicznej.

W swym wystąpieniu poruszyli najważniejsze problemy związane z degradacją środowiska  takie jak: nadmierna wycinka lasów, emisja zanieczyszczeń i chemikaliów do atmosfery i hydrosfery czy zaśmiecanie świata. Wszystko to może  prowadzić do ocieplania się klimatu, powstawania smogu,  kwaśnych deszczy czy dziury ozonowej a co za tym idzie do wzrostu zachorowań wśród ludzi.

Zachęcali wszystkich zebranych do podejmowania działań proekologicznych na rzecz poprawy i ochrony środowiska takich jak: wyłączanie zbędnego oświetlenia, oszczędzanie wody, segregowanie śmieci, poszanowanie różnych form życia czy dbanie o ład i porządek w swoim otoczeniu. Te codzienne czynności nie wymagają od nas nadzwyczajnego poświęcenia ani wysiłku a na pewno przyczynią się do ochrony przyrody a także pozwolą obniżyć rachunki domowe.

Mamy nadzieję, że obchody Dnia Ziemi i poruszane z tej okazji problemy  zachęcą naszych uczniów do interesowania się ekologią a zwłaszcza do dbania o swoje najbliższe środowisko.