Dlaczego warto czytać książki?
2018-06-08

Dlaczego warto czytać książki?

Książka była głównym tematem spotkania, które odbyło się 10 czerwca w naszej szkole. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto je czytać? Dlaczego tak wielu z nas ich nie czyta?

Kto czyta książki, żyje podwójnie.

Umberto Eco

We współczesnym świecie, pełnym komputeryzacji, książka zeszła na drugi plan. Nie wolno nam jednak zapominać, że to właśnie ona jest źródłem wiedzy, rozrywki i zabawy. Zapewnia dzieciom lepszy rozwój emocjonalny oraz intelektualny.
Stąd pomysł na zrealizowanie w naszej szkole projektu edukacyjnego pt. Dlaczego warto czytać? Podstawowym założeniem projektu jest zachęcanie dzieci do czytania oraz do stałego kontaktu z książką w taki sposób, aby był on dla nich przygodą, formą spędzania wolnego czasu, radością.
       W projekcie bierze udział cała społeczność  naszej szkoły. Wszystkie zaplanowane zadania z pewnością przyczynią się do rozwoju czytelnictwa wśród naszych uczniów.

W ramach projektu nasi młodzi aktorzy wcielili się w bohaterów znanych książek. Starsi uczniowie przygotowali wspaniałe prezentacje. Klasa VI przygotowała informacje na temat zalet czytania oraz ciekawostki, przysłowia związane książką, czytaniem i biblioteką.

Na zakończenie Pani Dyrektor zaprosiła  uczniów do wspólnej zabawy inspirowanej wierszem Jana Brzechwy pt. „Zoo”.

Siedemnaście zalet czytania książek według  Szwedzkiej  Akademii  Literatury  Dziecięcej

1.Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.

2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

5.Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.

9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.

10. Książka pomaga udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, a na problem da się spojrzeć z rożnych stron.

11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.

13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.

15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.

16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą -nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.

17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom... Literaturę dziecięcą można również eksportować, przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.