NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
Wycieczka do Lwowa
2018-09-21

Wycieczka do Lwowa

We wrześniu, a dokładnie 21 września 2018 roku odbyła się jednodniowa wycieczka do Lwowa, w której uczestniczyli uczniowie starszych klas wraz z rodzicami.

 

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Cmentarza Łyczakowskiego, jednego z najstarszych istniejących cmentarzy na terenie dawnej Rzeczypospolitej. Wraz z Cmentarzem Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich) jest to miejsce pochówku wybitnych i zasłużonych Polaków. Znajdują się tam groby m.in. Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Konstantego Juliana Ordona, Władysława Bełzy, Juliana Zachariewicza i Jana Dobrzańskiego. Cmentarz Orląt Lwowskich szczególnie poruszył nasze serca. Jest to miejsce spoczynku bardzo młodych Polaków, którzy chwyciwszy za broń, zginęli w obronie tego, co mieli najcenniejsze – własnego domu, którym był polski Lwów.

            Następnie przyszła kolej na spacer uliczkami porównywanego do Krakowa miasta. Urzekły nas niesamowicie bogato zdobione kamienice, które zwracały uwagę różnorodnym stylem architektonicznym.

            Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Pracowni Czekolady. Jest to niewielka kawiarenka, w której można skosztować słynnej lwowskiej czekolady, a  wewnątrz lokalu znajduje się droga do sklepu z czekoladkami.

            Nie sposób było pominąć obejrzenia pomnika Adama Mickiewicza, naszego wieszcza narodowego. Oprócz tego zwiedziliśmy bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, która jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych kościołów w tym mieście. Świątynie zbudowano na zlecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, lecz jej budowa trwała grubo ponad 100 lat. We wnętrzu katedry podziwialiśmy posągi świętych, ołtarz oraz obraz Matki Bożej Łaskawej. Dookoła bazyliki zostało umieszczonych wiele kaplic, wśród których najbardziej popularna i najpiękniejsza to kaplica Boimów. Nie sposób było oderwać wzrok od pięknie rzeźbionej fasady oraz sklepienia, które sprawiało wrażenie iluzji. Przewodnik, który towarzyszył nam podczas całej eskapady opowiadał również o kościele Bernardynów, w którym znajduje się nagrobek św. Jana z Dukli.

            W czasie tego intensywnego dnia, udało nam się również zobaczyć słynną Operę Lwowską. Odwiedziliśmy też jedno z najbardziej popularnych muzeów aptekarstwa. Pierwsza sala, w której cały czas można kupować leki wciąż wygląda jak w polskim Lwowie. Wypełniają ją stare meble oraz malowidła na ścianach. Uczniów bardzo zainteresowały opakowania po tabletkach, fiolki, naczynia i stare apteczne meble.

            Na sam koniec każdy z nas zakupił słodkości dla siebie i swoich bliskich oraz przeszedł się lwowskim targowiskiem.

            W wyciecze wzięło udział łącznie 41 uczniów. Jesteśmy zadowoleni, ponieważ pogoda dopisywała nam przez cały dzień!

Zapraszamy do galerii zdjęć