ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ
2018-11-09

ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ

W piątek, 9 listopada o godzinie 11.05 , wszyscy (uczniowie i pracownicy naszej szkoły) spotkaliśmy się na sali gimnastycznej aby, wziąć udział w akcji ogłoszonej przez MEN pod nazwą „Rekord dla Niepodległej”.

Zgodnie z wytycznymi akcji, punktualnie o godzinie 11:11, rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie całego Mazurka Dąbrowskiego. Były to wzniosłe i zarazem wzruszające minuty. Śpiewając  zastanawialiśmy się w myślach ile osób razem z nami wykonuje hymn.

Mazurek Dąbrowskiego jest obok godła i biało-czerwonej flagi trzecim naszym symbolem narodowym.  Autorem tekstu i muzyki (opartej na ludowym motywie) był Józef Wybicki – działacz polityczny, publicysta i dramaturg. Pieśń powstała w Reggio we Włoszech w 1797 roku. Mazurek początkowo był śpiewany w Legionach Dąbrowskiego ale bardzo szybko się rozpowszechnił  i stał się dla narodu polskiego pieśnią podtrzymującą na duchu i dającą wiarę w odzyskanie niepodległości. Od 1927 roku stał się prawnie hymnem narodowym.