WYJAZDOWA LEKCJA DORADZTWA ZAWODOWEGO
2019-01-03

WYJAZDOWA LEKCJA DORADZTWA ZAWODOWEGO

W dniu 3 stycznia b.r. uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zawodowych targach edukacyjnych na Politechnice Rzeszowskiej, zorganizowanych przez STOWARZYSZENIE KLASTER EDUKACJI ZAWODOWEJ I TECHNICZNEJ (skupiające szkoły zawodowe z terenu Rzeszowa) w ramach VII Salonu Edukacji Zawodowej i Technicznej.

Targi kierowane były przede wszystkim do uczniów i ich rodziców, a także nauczycieli i pedagogów szkolnych. Na targach przedstawiona była oferta szkół średnich z Rzeszowa; swoje stanowiska wystawiły szkoły branżowe i technika, zorganizowane były konkursy z zakresu wiedzy o szkołach zawodowych i kierunkach kształcenia. Uczniowie mieli możliwość uczestnictwa m.in. w spotkaniach z doradcami, konkursach z nagrodami oraz ciekawych lekcjach (Drukowanie 3D, VIP – pokaz gastronomiczny i analityczny, Projektowanie i przygotowanie płytki PCV według projektu, Diagnozowanie układów mechatronicznych najnowszej generacji w pojazdach samochodowych, Ja + inteligentny dom = komfort, itp.).

W tym dniu odbyła się również VI Konferencja „Kształcenie innowacyjnych kadr zawodowych dla gospodarki Podkarpacia”. Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji – wystąpieniem Prezesa Stowarzyszenia Klaster Edukacji Zawodowej i Technicznej nastąpiła prezentacja zawodów, w których kształcą rzeszowskie szkoły zawodowe.

W programie konferencji znalazły się:

- Edukacja szansą rozwoju regionu – debata z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Urzędu Miasta, Politechniki Rzeszowskiej;

- Doradztwo zawodowe w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej – dyrektor PPP Nr 2 Dorota Dominik;

- Szkoła zawodowa szkołą przyszłości – debata uczniów szkół zawodowych.

Uczestnicy zapoznali się również z obowiązującymi trendami w modzie branżowej ;) – tzw. dress code z przymrużeniem oka (modelki i modele na wybiegu w kreacjach służbowych na sezon wiosna-lato 2019).

Rzeszowskie szkoły zaprezentowały na nich swoją ofertę edukacyjną (kształcenie praktyczne i zawody poszukiwane na podkarpackim rynku pracy):  Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego, Zespół Szkół Elektronicznych , Zespół Szkół Gospodarczych, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Spożywczych, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespół Szkół Nr 1, Zespół Szkół Nr 2.

Politechnika Rzeszowska zaprezentowała koła naukowe takie jak robotyka (roboty LEGO i inne) oraz mechatronika (Rover – łazik marsjański).

Uczestnicy mieli możliwość porozmawiania z uczniami i nauczycielami różnych szkół oraz zebrania materiałów informacyjno - promocyjnych dotyczących kształcenia w wybranym zawodzie.

Całe wydarzenie przygotowane było z myślą o uczniach szkoły podstawowej i gimnazjum, aby ułatwić im podjęcie decyzji o wyborze szkoły marzeń.