Wyjazd do kina na film pt.:
2019-10-24

Wyjazd do kina na film pt.: "Legiony"

24 października 2019 roku, uczniowie klasy VI, VII oraz VIII byli w kinie na filmie pt.: „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego.

Seans miał swoją premierę 20 września bieżącego roku. W rolach głównych zostali osadzeni między innymi: Sebastian Fabijańaki (Józek „Wieża”), Bartosz Gelner (Tadeusz Zbarski), Wiktoria Wolańska (Aleksandra Tubilewicz), Mirosław Baka (Stanisław „Król” Kaszubski), Jan Frycz (Józef Piłsudski).  W tematykę legionów – ich tworzenia wprowadził nas przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej.

„Legiony” to osadzona w latach 1914-1916 opowieść o miłości, marzeniach i dojrzewaniu. Zbiorowym bohaterem są polscy żołnierze, którzy podczas I wojny światowej tworzyli formację będącą zalążkiem naszej przyszłej armii. Wątek miłosny został zgrabnie wpleciony w legionowy szlak bojowy: od wymarszu z krakowskich Oleandrów, aż po bitwę pod Kostiuchnówką. Film przede wszystkim oddaje hołd zbiorowemu wysiłkowi pokolenia, które w czasach niewoli chwyciło za broń i wywalczyło niepodległość.

Ekranizacja bardzo zaciekawiła uczniów. Wspólnie stwierdzili, że ta produkcja świetnie wpaja patriotyczne wartości.