Spotkanie z podróżnikiem
2020-01-31

Spotkanie z podróżnikiem

W ostatnim dniu stycznia odbyło się w naszej szkole kolejne już spotkanie z podróżnikiem z Grupy Trzask. Tym razem przyjechał do nas pan Maciej Kras, który opowiadał uczniom o wyprawie do Namibii – państwa położonego w południowo-zachodniej części Afryki.

Pan Maciej relacjonując swoją podróż do Namibii przybliżył nam geografię, kulturę oraz historię tego egzotycznego dla nas kraju. Opowiadał o życiu, pracy i zwyczajach rdzennych mieszkańców tj. Buszmenów i plemienia Himba oraz o tragicznym losie plemion Herero i Namaqua , które w latach 1904 – 1908 zostały skazane przez niemieckich kolonizatorów na pewną śmierć w obozach koncentracyjnych.

Dużo czasu poświęcił faunie i florze tej części Afryki. Poznaliśmy wiele ciekawych i mało znanych faktów o gepardach – najszybszych sprinterach wśród zwierząt, chrząszczach – które żyją na pustyni dzięki umiejętności pozyskiwania wody z mgły czy tkaczach – ptakach, budujących imponujące gniazda w których może żyć kilkaset osobników. Zwrócił szczególną uwagę słuchaczy na problemy związane z kłusownictwem i przemytem za granicę dzikich zwierząt żyjących na terytorium Namibii.

Pan Maciej swoje opowieści poparł prezentacją multimedialną oraz pokazami rekwizytów i pamiątek przywiezionych z podróży (ozdoby noszone przez kobiety z plemienia Himba, elementy ubioru, peruki, przedmioty wykonane przez tubylców itp.).

Była to dla wszystkich uczniów interesująca lekcja geografii, dzięki której mogli poznać kolejne ciekawe miejsce na mapie świata.