ROCZNICA POWOŁANIA ARMII KRAJOWEJ 14 luty 1942 r.  – 14 luty 2020 r
2020-02-14

ROCZNICA POWOŁANIA ARMII KRAJOWEJ 14 luty 1942 r. – 14 luty 2020 r

Armia Krajowa była kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) powstałych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim jeszcze w 1939 roku. Armia Krajowa powstała, z przemianowania ZWZ rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z dnia 14 lutego 1942 roku.

Armia Krajowa była zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego i  w Europie była największym podziemnym wojskiem. W 1944 roku liczyła ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy.

W piątek 14 lutego b.r. w Rzeszowie zostały zorganizowane obchody 78. rocznicy powołania AK. Uroczystość rozpoczęła msza święta w Kościele Św. Krzyża. Później uczestnicy udali się pod pomnik AK,  gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Następnie odbył się apel poległych. Pamięć żołnierzy AK, poległych w walkach i zamordowanych przez hitlerowców, a po wojnie zamordowanych przez NKWD i SB,  uczczono salwą honorową. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, różnych rodzajów wojsk, organizacji pozarządowych, uczniowie oraz mieszkańcy Rzeszowa.  Wśród uczestników obchodów była także delegacja naszej szkoły:  Gabriela Jucha, Magdalena Surowiec, Mikołaj Bachórz i Pani Dyrektor. Na zakończenie uroczystości wszystkie delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki białoczerwonych kwiatów.