NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
Spotkanie z podróżnikiem
2020-10-12

Spotkanie z podróżnikiem

12 października gościliśmy w naszej szkole pana Dariusza Rocheckiego, podróżnika z grupy „Trzask”, który tym razem przekazał uczniom wiele ciekawych wiadomości o dwóch państwach położonych na Półwyspie Arabskim – Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Omanie.

Państwa te pod wieloma względami są do siebie bardzo zbliżone – mają podobne warunki naturalne, tradycje i religię która wplata się niemal w każdy aspekt ich życia. W obu tych krajach odkryto też spore zasoby ropy naftowej, co znacznie wpłynęło na ich rozwój gospodarczy i transformację.

Są też widoczne różnice między tymi państwami. Oman to kraj w którym ludzie żyją  przeważnie w tradycyjny sposób a turyści mogą podziwiać  zabytkowe forty, zamki i meczety  oraz piękne, dziewicze krajobrazy – góry z licznymi kanionami, pustynie z zielonymi oazami,  szerokie plaże i malownicze zatoczki.

Zjednoczone Emiraty Arabskie z kolei słaną z Wysp Palmowych (sztucznych wysp usypanych na dnie szelfu w wybrzeży miasta Dubaj) oraz z luksusowych nowoczesnych budowli takich jak np. Meczet szejka Zayeda w Abu Dhabi,  Burj Khalifa -  najwyższego budynku świata, Burj Al-Arab -  monumentalnego hotelu w kształcie żagla, czy Ski Dubaj – stoku narciarskiego na środku pustyni.

Relacja pana Dariusza z podróży do państw arabskich była bardzo interesująca. Wszyscy z uwagą słuchali opowieści o przyrodzie, kulturze i  życiu ludzi w tej części Azji. Była to ciekawa lekcja geografii, która pozwoliła poszerzyć wiedzę słuchaczy o współczesnym świecie.