NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „ROTMISTRZ WITOLD PILECKI – NAJODWAŻNIEJSZY Z ODWAŻNYCH”
2020-12-18

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „ROTMISTRZ WITOLD PILECKI – NAJODWAŻNIEJSZY Z ODWAŻNYCH”

Organizatorem konkursu była nasza szkoła. Była to III edycja Konkursu Historycznego, mającego na celu upowszechnianie wiedzy o życiu i działalności Bohaterów, których w okresie PRL skazano na zapomnienie i wszelkimi sposobami starano się wymazać Ich sylwetki z pamięci narodowej.

 

Dwa lata temu, uczniowie startujący w konkursie, zapoznali się z postacią Leopolda Lisa Kuli, jednego z najmłodszych oficerów Legionów Polskich, który zginął w 1919 roku, w wieku 22 lat, walcząc na kresach wschodnich z Ukraińcami w obronie granic Rzeczypospolitej.

W ubiegłym roku konkurs został poświęcony płk. Łukaszowi Cieplińskiemu „Pług” – bohaterowi kampanii wrześniowej 1939 r, Inspektorowi ZWZ-AK Rzeszów w latach 1941 -44. Po wojnie działał w strukturach „NIE” i był prezesem IV zarządu WiN. Zamordowany w Warszawie wraz z pozostałymi członkami IV Zarządu, w dniu 1 marca 1951 roku.

W tym roku uczniowie poznawali postać kolejnego Bohatera – Rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. W 1940 r dobrowolnie dał się ująć w łapance, aby dostać się do Auschwitz, skąd przekazywał informacje o sytuacji w obozie i organizował konspirację. Po ucieczce walczył w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez UB w 1947 roku, w pokazowym procesie skazany na karę śmierci. Zamordowany został 28 maja 1948 r.

 Ze względu na sytuację epidemiologiczną,  w b.r. konkurs polegał na wykonaniu prezentacji multimedialnej o życiu i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego. W finale konkursu wzięło udział 9 uczniów z trzech szkół. Wszyscy finaliści otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.

Ustalono następujące miejsca:

I miejsce – Karolina Dworak NSP Bratkowice i Marcin Bąk SP 1 Mrowla

II miejsce –  Wiktoria Błońska SP 1 Mrowla, Filip Półtorak SP 2 Bratkowice i Mikołaj Buda NSP Bratkowice

III miejsce – Julia Kopeć NSP Bratkowice, Aleksandra Kwoka NSP Bratkowice

Wyróżnienia: Wiktoria Fłys  SP 1 Mrowla,  Miłosz Piątek  SP 2 Bratkowice