NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
2021-02-27

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez sejm RP 3 lutego 2011 roku i pierwszy raz obchodzony 1 marca 2011 roku.

Data obchodów nie jest przypadkowa. To 1 marca  w 1951 roku, w warszawskim więzieniu na Mokotowie zamordowano strzałem w tył głowy członków  IV Zarządu  Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: prezesa Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego,  Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę. Mord ten jest symbolicznym końcem największej ogólnopolskiej  powojennej organizacji niepodległościowej wywodzącej się z Armii Krajowej.

„Żołnierze Wyklęci” określani też jako  Żołnierze Niezłomni  sprzeciwili się sowietyzacji kraju, nowemu zaborcy odbierającemu Polsce suwerenność i za to byli prześladowani.

Zdaniem historyków zginęło ich ponad 20 tysięcy żołnierzy. Wielu z nich poległo z bronią w ręku, wielu zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UB, część wywieziono na Wschód, innych więziono i poddawano okrutnym torturom.

Po pokazowych procesach, skazywano ich na karę śmierci lub wieloletnie więzienie.

Nie wiadomo dokładnie ilu żołnierzy AK zginęło w okresie tzw. stalinizmu tj w latach 1944 – 1956.

Przez lata nie można było o tym mówić.  Dopiero po transformacji ustrojowej zaczęto o tych faktach głośno mówić i żołnierzom wyklętym  przywracać  honorowe prawa.

Wtedy dopiero mogliśmy poznać sylwetki bohaterów takich jak:

Łukasz Ciepliński ps.Pług, rotmistrz Witold Pilecki ps. Witold, gen. August Emil Fieldorf – Nil,

Zygmunt Szyndzielarz – Łupaszka, sanitariuszka Danuta Siedzikówna – Inka.

Cześć Ich pamięci!

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów naszej szkoły

(prosimy podświetlić zamieszczony poniżej link i wybrać opcję "Przejdź pod ten adres")