ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
2021-05-03

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Konstytucja 3 Maja, właściwe Ustawa Rządowa, została uchwalona 3 maja 1791 r.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej), nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi. Wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochronę państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać (straciła znaczenie) 24 lipca 1792 roku (w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej) – czyli po nieco ponad 14 miesiącach. Przestała natomiast być obowiązującym aktem prawnym 23 listopada 1793 roku.

W okresie międzywojennym organizowano uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po II wojnie światowej Święto zostało zlikwidowane. Dopiero w 1989 roku wróciło do kalendarza oficjalnych rocznic, a w 1990 roku sejm ustanowił 3 Maja Świętem Narodowym.

Każdego roku, z tej okazji, w szkole organizowane są uroczyste apele, a w rocznicę uchwalenia Konstytucji organizowane są uroczyste obchody gminne, wojewódzkie i państwowe.

W tym roku uroczyste obchody ograniczone są do minimum ze względu na epidemię. W szkole także nie będzie akademii. Tematyka związana z Konstytucją 3 Maja będzie omawiana na lekcjach zdalnych z języka polskiego, historii. WOS., na godzinach wychowawczych oraz na edukacji wczesnoszkolnej.

Uczniowie klasy III, VI i VII przystąpili także do gminnego konkursu plastycznego „Konstytucja 3 Maja”, organizowanego przez Zespół Szkół w Dąbrowie pod patronatem Wójta Gminy Świlcza.

Niżej prezentujemy prace naszych uczniów.