Narodowe Czytanie 2021
2021-09-04

Narodowe Czytanie 2021

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała tym razem „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą dokonali wyboru spośród wielu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Uczniowie naszej szkoły 3 września włączyli się w tę akcję odczytując fragmenty dramatu. Na sam koniec tego wydarzenia, każda klasa otrzymała odbitą okolicznościową pieczęć, którą szkoła otrzymała od Kancelarii Prezydenta.

Głównym założeniem tego wydarzenia jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz odkrywanie piękna polskiej literatury wśród uczniów.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem.  Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.