„Piknik Naukowy – Nauka, Zabawa, Rozrywka”
2021-09-10

„Piknik Naukowy – Nauka, Zabawa, Rozrywka”

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem".

„Piknik Naukowy – Nauka, Zabawa, Rozrywka” odbył się 10 września 2021 roku w godzinach 12.00 – 17.00 na terenie naszej szkoły.  Zgodnie z projektem liczne stanowiska naukowe zostały przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”.

1. W strefie lotnictwa znajdował się symulator lotu szybowcem i urządzenie z alfabetem Morse´a. W symulatorze wszyscy chętni mieli możliwość wirtualnego lotu szybowcem. Na urządzeniu z alfabetem Morse´a uczestnicy poznali sposób zapisywania liter i mogli budować proste wyrazy.

2. Fizyka jest wszędzie. To stanowisko tworzyły elementy, z których można było zbudować stabilny łuk architektoniczny bez używania spajających części oraz tzw. odwrócony wzrok, który budził zainteresowanie nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Zadanie polegało na ułożeniu puzzli lub przejście slalomem między pachołkami w okularach, które odwracały obraz.

3. Strefa konstruktora. Na tym stanowisku budowano z deseczek most bez użycia gwoździków i kleju (most Leonarda).

4. Strefa mechatroniki (RoboWarsztat) zainteresowała nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Tu należało wykazać się wyobraźnią, kreatywnością i cierpliwością. Powstawały wiatraki, samoloty i inne przedmioty, które poruszały się po podłączeniu baterii.

5. Strefa zabawy z nauką – przygotowana z myślą o najmłodszych uczestnikach. Dzieci wykonywały tu proste eksperymenty: ciecz nieniutonowską, wybuch wulkanu, „gluty” z boraksu. Kolorowały malowanki, rozwiązywały krzyżówki i wykonywały z papieru skrzydła. Ogromne zainteresowanie wzbudziło stanowisko ze stertą klocków, z których dzieci budowały samochody, samoloty i inne przedmioty według własnych pomysłów.

6. Doświadczenia chemiczne - w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru, pracownicy naukowi prezentowali ciekawe i nietypowe eksperymenty chemiczne. Doświadczeniom towarzyszyły efekty specjalne: wybuchy, dymy i zmiana kolorów. Chętni uczniowie mogli asystować przy wykonywaniu doświadczeń.

7. Kuchnia molekularna – dzieci na własne oczy mogły zobaczyć, jak na różne potrawy i rzeczy działa ciekły azot. Przekonali się, że z jego pomocą można stworzyć pyszne i wykwintne potrawy (m.in. polędwiczkę z krakersem). Największą niespodzianką dla uczniów były przyrządzone czekoladowe lody.

W czasie pikniku odbyło się wiele konkursów przygotowanych przez naszą placówkę, m.in. konkursy plastyczne, konkurs wiedzy pt.: „Bratkowice i okolica”, konkurs wiedzy ogólnej, który cieszył się dużą popularnością oraz konkursy sportowe. W szkole przygotowano również miejsce do tworzenia gniotków. Warto nadmienić, że podczas pikniku można było zjeść tradycyjną pajdę chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz skosztować żurku. Wśród atrakcji był też pokaz pierwszej pomocy. Jego celem było nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu prawidłowego reagowania oraz udzielania pomocy w stanach zagrożenia życia. Chętni mogli przećwiczyć konkretne sytuacje na fantomach.

Warsztaty i pokazy zostały zaaranżowane tak, by mali uczestnicy, oprócz uśmiechu na twarzy, wynieśli ze sobą większy bagaż doświadczeń, pomysłów, obserwacji badawczych i nowych spostrzeżeń.