Ratownicy czytelnictwa
2022-12-28

Ratownicy czytelnictwa

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 3 realizowali projekt edukacyjny „ Mój lekturnik”- dzienniczek przeczytanych lektur i innych książek.

Cele  projektu to;
- propagowanie czytelnictwa wśród uczniów,
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów,
- wzbudzenie w uczestnikach kreatywności,
- rozwijanie wrażliwości i wyobraźni młodych autorów.

Realizacja projektu rozpoczęła się od założenia lekturnika w którym uczniowie zamieszczali informacje o każdej  przeczytanej książce. Podawali jej tytuł, autora, wydawnictwo, bohaterów niektórzy dodatkowo zamieszczali krótki opis. Wykonywali także rysunki bohaterów literackich lub ilustrowali wybraną przygodę.
             Jednym z celów projektu była promocja dowolnej książki. My wybraliśmy książkę Łukasza Wierzbickiego pt. ”Dziadek i niedźwiadek” ukazującą losy niedźwiadka Wojtka, który w czasie II wojny światowej towarzyszył żołnierzom Armii Andersena. Na zajęciach uczniowie głośno czytali fragmenty powieści, obejrzeli krótkie filmy o II wojnie światowej i o niedźwiedziu Wojtku. Wykonali pracę plastyczną - wyklejali głównego bohatera  Wojtka. Dzięki temu z ciekawością przeczytali samodzielnie całą książkę. Ponadto lektura sprzyjała kształtowaniu empatii wobec rówieśników, których kraje są obecnie w stanie wojny.
            Kolejnymi lekturami, które uczniowie umieścili w dzienniczku są „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej. Powieść ukazująca jak ważna jest przyjaźń i lojalność oraz to, że nie należy poddawać się  w walce o to na czym nam najbardziej zależy. Trudne tematy straty bliskiej osoby poruszane są natomiast w książce „Dziewczynka z parku”. Omawiając te lektury dzieci rozwiązywały, krzyżówki, rebusu, układały dalsze losy bohaterów. Wykonywały różne prace plastyczne tj. „Drzewo przyjaźni”, „ Zmiany w życiu Andzi i mamy”. W dzienniczku uczniowie  zapisują również inne przeczytane  przez siebie książki. Opowiadając o tej książce starają się zachęcić  kolegów do jej przeczytania .
           Inną formą pracy z tekstem było wykonanie lapbooka o lesie. Poprzedziły je zajęcia na których  uczniowie zapoznali się zagadnieniami związanymi z lasem. Oglądali filmy przyrodnicze „ Mieszkańcy lasu” na YouTube, szukali informacji w książkach i albumach przyrodniczych. Obserwowali podczas wycieczki mieszkańców  lasu w Bratkowicach. Zgromadzone informacje i okazy umieścili w lapbookach.
         Kolejną formą pracy z tekstem było przygotowanie przedstawienia teatralnego „Ballada o uprzejmym rycerzu” opartego na utworze Wiery Badalskiej „Przepraszam smoku” Dzieci wspólnie  z nauczycielem przydzieliły role, wybrały piosenki i ułożyły do nich choreografię , przygotowały rekwizyty.