NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH

Archiwum - rok szkolny 2014/2015

Aktualności

2015-07-08
PÓŁKOLONIA W NIEPUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ – II TYDZIEŃ. FOTO-KRONIKA

 

6 lipca – poniedziałek

Wycieczka do skansenu w Kolbuszowej. Zwiedzanie skansenu.

7 lipca – wtorek

Wyjazd do Centrum Zabaw dla dzieci „Fantazja” w Rzeszowie.

8 lipca – środa

Wyjazd do Rzeszowa do kina Helios na film „Minionki”.

9 lipca – czwartek

Wyjazd do Rzeszowa. Zwiedzanie radia Via, Telewizji Rzeszów i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Udział w krótkiej prelekcji na uniwersytecie.

10 lipca - piątek

Wyjazd do leśniczówki Bugaj, ognisko z pieczeniem kiełbaski. Zabawy na placu zabaw. Udział w otwarciu zalewu.


2015-07-03
Półkolonia w Niepublicznej Szkole Podstawowej. Foto-kronika. Pierwszy tydzień.

29.06.2015 r - poniedziałek

Wycieczka do lasu. Zabawy w parku podworskim w Bratkowicach.

30 czerwca 2015 r. - wtorek

Wycieczka do Rzeszowa. Zwiedzanie Muzeum Techniki i Militariów. Pobyt na placu zabaw.

1 lipca 2015 r. - środa

Wycieczka do Zabajki. Zwiedzanie mini zoo. Przejażdżka bryczką. Gry i zabawy na podwórku.

2 lipca 2015 r. - czwartek

Wycieczka do leśniczówki Bugaj. Gry i zabawy. Ognisko i pieczenie kiełbasy. Zabawy na placu zabaw i ćwiczenia na mini siłowni.

3 lipca 2015 r. - piątek

Wycieczka do Rzeszowa do kina Zorza na film "W głowie się nie mieści".

 

 

 


2015-06-26
Zakończenie roku szkolnego 2014/15

Uczniowie klasy V pożegnali swoich starszych kolegów przygotowując dla nich pełną refleksji część artystyczną oraz drobne pamiątki. Ciepłe słowa skierowała również do absolwentów pani dyrektor Janina Gaweł, która podziękowała im za zaangażowanie w prace na rzecz szkoły i  życzyła im wiele sukcesów, szczęścia i wytrwałości w dążeniu do wybranych celów.

W obecności rodziców i wszystkich dzieci, uczniom  z klas IV-VI  wyróżnionym za naukę wręczone zostały przez Panią Dyrektor świadectwa z wyróżnieniem, nagrody i dyplomy. Wszyscy uczniowie kl. I-III za postępy w nauce otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Nasza Trójka”. Następnie dzieci udały się do klas, gdzie otrzymały świadectwa i pożegnały się z wychowawcami. 

 


2015-06-25
Wycieczka rowerowa do Zabajki

W Zabajce wszyscy posiedzieli w miejscowym barze przy lodach, następnie zwiedzili mini zoo, podziwiali konie w stajniach i na wybiegu oraz osiołki. W okolicznym lesie było zbieranie jagód zbierali, oczywiście do buzi.  Po spacerze po terenie ośrodka była chwila na zabawy na placu zabaw i grę w piłkę.  Dalsza trasa wycieczki rowerowej prowadziła do pobliskiego Głogowa. Po zaliczeniu głogowskiej Biedronki grupa wyruszyła w drogę powrotną do szkoły. Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni z wyprawy. Pogoda była sprzyjająca, nie padało a temperatura około 20° C sprawiła, że przejażdżka nie była męcząca.      


2015-06-25
Hura! Mamy I miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym.

Byłi to: Martyna Chmaj z klasy I, Patrycja Platek z klasy II, Jakub Kopeć z klasy III i Magdalena Chmaj z klasy V.  Konkurs miał na celu popularyzowanie wśród uczniów poprawnej pisowni ortograficznej, a także podnoszenie sprawności ortograficznej. Nasz uczeń Jakub Kopeć został Mistrzem Konkursu Ortograficznego i otrzymał "Pióro Wójta Gminy Świlcza". Sukces ten nas bardzo cieszy. Gratulujemy mu i życzymy dalszych sukcesów.


2015-06-24
KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA

Uczestnicy programu otrzymali książeczki „Dołącz do Klubu Bezpiecznego Puchatka”, odblaski  oraz broszury informacyjne  dla rodziców.
Realizacja programu wspomagała kształtowanie u dzieci postaw odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczyła adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Uczestnictwo w tym programie wymagało od uczniów aktywności,  zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.
Program zakończył się rozwiązaniem przez nich  Wielkiego Testu Bezpieczeństwa i uzyskaniem certyfikatu „Klubu Bezpiecznego Puchatka” .
 


2015-06-19
Wycieczka do Rzeszowa

        Trasę po Rzeszowie rozpoczęliśmy  od spaceru przez ogrody bernardyńskie udając się w kierunku  Pomnika Żołnierzy Wyklętych, pod którym  zapaliliśmy znicze. Pod pomnikiem Łukasza Cieplińskiego i przy popiersiu Józefa Rzepki złożyliśmy także  symboliczne róże. Później poszliśmy zobaczyć pomnik pierwszego właściciela Rzeszowa Jana Pakosławica ze Stróżysk. Rycerz Jan Pakosławic otrzymał miasto od Kazimierza Wielkiego w roku 1354 za swoje zasługi i przyjął nazwisko Rzeszowski.  Dalsza nasza trasa wiodła obok Zamku Lubomirskich, Kasztanową Aleją koło fontanny multimedialnej, następnie koło remontowanego letniego pałacyku Lubomirskich, ulicą  3 Maja do rynku. Na rynku o 12.00 wysłuchaliśmy południowych melodii granych na kościelnej wieży i poszliśmy w kierunku najstarszego w Rzeszowie kościoła św. Trójcy i najstarszego cmentarza (koło hali targowej). Po drodze zatrzymaliśmy się koło pomnika Adama Mickiewicza, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Na cmentarzu podziwialiśmy stare nagrobki i okazałą mogiłę powstańców styczniowych.  Następnie spacerkiem wzdłuż  Wisłoka, przez halę targową, koło dawnych bożnic , koło UW przeszliśmy przez ogrody bernardyńskie zamykając tym koło naszej trasy.

         W czasie wycieczki byliśmy na lodach i na zapiekankach. Przed wyjazdem zaliczyliśmy także Galerię Rzeszów.  


2015-06-18
Wycieczka klas I-III do Baszni Dolnej

Uczniowie w wiosce tematycznej przenieśli się w przeszłość i zapozanali się z życiem mieszkańców wsi w dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Najpierw w zagrodzie włościańskiej z oryginalnym jej wyposażeniem, wyrabiali ciasto na chleb tradycyjnymi metodami, a nastepnie piekli je w wiejskim piecu. Potem smakowali Kresowego Jadła w pobliskim dworku ziemiańskim. Były to ruskie pierogi jako przykład tradycyjnej potrawy kresowej. Następnie uczestniczyli w warsztatach rzemieślniczych w pracowni kowalskiej, gdzie wykonywali obrazki za pomocą  śrubokręta i młotka. Podczas tego spotkania z kowalem dowiedzieli się, jak można tworzyć przedmioty ze stali. Z zainteresowaniem pracowali również w pracowni grncarskiej. Tam własnoręcznie lepili figurki z gliny. W multimedialnym muzeum uczestniczyli w żywej lekcji historii, podczas której dowiedzieli się o wyprawach hetmana Sobieskiego na czambuły tatarskie. Podziwiali w nim także stroje z tamtej epoki oraz eksponaty z huty szkła kryształowego. Zobaczyli, jak wyrabiano dawniej monety. 

Na koniec zakupili kresowe pamiątki, z którymi wrócili do domów, by opowiadać przeżycia z pobytu na wycieczce. Była to udana wyprawa i zadowoleniem ją wspominamy.

Zapraszamy do galerii zdjęć 


2015-06-14
Piknik Rodzinny 2015

W programie pikniku były występy uczniów NSP, występy gościnne zespołu tanecznego Koloret, zespołu ludowego Młoda Olsza z Trzciany i pokaz w wykonaniu karateków. Od 19.00 do 21.00 zespół Yamaha prowadził zabawę dla dzieci. Później do godziny pierwszej w nocy odbyła się zabawa taneczna dla dorosłych. Do tańca przygrywał zespół ACTUM.  Na imprezę organizatorzy przygotowali bogaty bufet; grill, grochówkę, lody, galaretki , ciasto, słodycze i różnorodne napoje.  Były zjeżdżalnie, konkursy i zabawy z nagrodami. Pogoda dopisała więc zabawa była bardzo udana. Imprezę udało się zorganizować dzięki życzliwości i wsparciu licznej grupy osób prywatnych i firm.

Sponsorami Pikniku Rodzinnego 2015 byli:

- Delikatesy ,,Centrum” Bratkowice

- Podkarpacka Grupa Produkcji Borówki Amerykańskiej ,,Elliot”Sieprawski Kamil

- Pan Bogdan Orzech Przedsiębiorstwo Budowlane ,,BOG-BUD’’

- Pan Tomasz Lis Firma TOM-RES producent okien i drzwi z PCV

- Szpital imienia  Świętej Rodziny w Rudnej Małej

- Biuro Podróży ,, Guliwer” Rzeszów

- Empik-  Rzeszów

- Sklep spożywczo-przemysłowy Józef Orzech Bratkowice

- Uniwersytet Rzeszowski

- Bank Zachodni WBK LEASING S.A. –SIEĆ AGRO

- Państwo Bernadeta i Paweł Kwoka

- Państwo Zuzanna i Jan Zagrodnik

- Pan Zbigniew Kuś

- Pan Tomasz Wojton

- Pan Zbigniew Lis

- Państwo Elżbieta i Roman Wit Wypożyczalnia Sprzętu Budowlanego

- Pan Piotr Madej Firma Mad System

- Pan Tadeusz Surowiec

- Pan Piotr Salach

- Pan Paweł Wojturski

- Państwo Barbara i Maciej Buda

- Państwo Waldemar i Jolanta Madej

- Lidia i Mariusz Chmaj

- Pani Maria Nowożeńska

-Firma ,,Koral” Rzeszów

- Kręgielnia ,,Kula” Rzeszów

- Toya Ślęza – Stanisław Klimkiewicz Tarnobrzeg

- Kwiaciarnia ,,Bratek” Pan Paweł Kwoka

- Firma ,,Restol” Bratkowice

- Hurtownia ,,Ania” z Rzeszowa

- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Głogowie Małopolskim

- Sklep ,,Malinka ‘’ w Dąbrowej

- Państwo Wioletta i Daniel Przywara Bratkowice

- Piekarnia ,,Wiejska” Świerczów

- Piekarnia,, Gremex” Pan Grzegorz Bednarz  Trzciana

-Piekarnia z Racławówki Pan Jan Wątorek

- Piekarnia z Zaczernia Pan Radosław Rak

- Piekarnia ,, Marzenie” z Trzciany Pani Cecylia  Róg

- Piekarnia z Klęczan Pan Mariusz Cyzio i Zdzisław Cyzio

- Piekarnia z Rzeszowa Pan Tomasz Wołowiec i Wojciech Turczyn

- Piekarnia ,, WM-ka”  z Kolbuszowej  Pan Witold Węgrzyn

Wszystkim wymienionym sponsorom oraz tym, którzy chcieli zachować anonimowość serdecznie dziękujemy. Gorące podziękowanie za życzliwość i wsparcie składamy Panu Wójtowi Adamowi Dziedzicowi i radnym naszej gminy.  Za pomoc i obsługę imprezy dziękujemy Panu Adamowi Majce dyrektorowi GCK.  Gorące podziękowania kierujemy  do Pana Tadeusza Wąsika i Pani Marii Janusz właścicieli posesji za bezinteresowne i nieodpłatne jej użyczenie na organizację pikniku.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2015-06-12
Sukcesy w Turnieju o Puchar Rzeszowa w Karate.

W pierwszym dniu turnieju uczeń klasy I  Marcel Puklicki po raz pierwszy wystąpił w konkurencjach:

- MOCNE NOGI (30 sek. wykonywania przysiadów)

- MOCNY BRZUCH (30 sek. wykonywania brzuszków). Spisał się znakomicie, w nagrodę otrzymał dyplom i słodki upominek.

W sobotę w konkurencjach KATA (układy formalne) i KUMITE (walka) brały udział  Paulina Berdel i Magdalena Chmaj. Spisały się wspaniale  zajmując medalowe miejsca.

P.Berdel wywalczyła I miejsce  w KATA i I  miejsce w KUMITE

M.Chmaj wywalczyła III miejsce w KATA  i II miejsce w KUMITE

 W każdej z konkurencji został wybrany najlepszy zawodnik i zawodniczka turnieju.

Najlepszą zawodniczką w KUMITE została Paulina Berdel.

W sobotę 13 czerwca odbyły się również finałowe  walki ligowe DZIECIĘCEJ LIGI PROMOCJI ZDROWIA OYAMA KARATE, Magdalena Chmaj zajęła w nich II miejsce.

Wszystkim zawodnikom  serdecznie gratulujemy  i  życzymy sukcesów w następnym sezonie.


2015-06-11
Gminny Konkurs "To mi właśnie w duszy gra"

 

Warunkiem udziału w tym konkursie było napisanie wiersza na temat "I ty zakwitniesz wiosną" i przesłanie go do organizatora. Dwóch uczniów naszej szkoły zostało nagrodzonych. Natalia Gaweł (kl. IV) otrzymała III miejsce w kategorii klas IV-V i Krystian Baran (kl. VI) również uzyskał III miejsce w kategorii klas VI i I gimnazjum. 

Poniżej prezentujemy nagrodzone wiersze.

 

 

 

 

      ,, Majowy spacer ’’

Jak dobrze w majowy wieczór

iść polną drogą przed siebie,

słoneczko szykuje się do snu

i zorze maluje na niebie.

 

Słoneczku na dobranoc

skowronek piosenkę nuci,

a ono figlarnie mrugając

zapewnia, że jutro znów wróci.

 

Po obu stronach wąskiej drogi

falują dorodne pszenicy łany.

Daleko hen na horyzoncie

widać żółte rzepaku plamy.

 

Tu kwitną żółte mlecze.

Tam w kwiatach dzikiej róży krzaki.

W pszenicy mnóstwo niebieskich chabrów,

i gdzieniegdzie czerwienią się maki.

 

Zrywam maki i modre bławatki.

Dołożę  jeszcze białe rumiany,

piękna wiązanka polnych kwiatów,

będzie dla mojej kochanej mamy.

 

                                      Natalia Gaweł

 

               Wiosna

 

W majowy wtorek, majowy wiatr

do miasta wpadł.

W cztery strony-świat zielony,

pierwsze i nieśmiałe

kwiatki z sobą niesie.

 

 

Drzewa przystroił

w barwne kwiaty.

To kroplami deszczu kapie

 to znów słońcem świeci.

 

 

Nad rzeką wierzby chylą głowy,

 wsłuchane w poszum mętnej wody.

Na razie są tylko bazie,

chodź z dniem każdym

coraz wcześniej słoneczko rozbłyśnie.

 

Krystian Baran 


2015-06-11
Zawody w pływaniu 2015

1 czerwca  2015 r. odbyły się na pływalni „Wodnik”  Gminne Zawody w Pływaniu. Naszą szkołę reprezentowali; Paulina Berdel, Oliwer Nguyen Thanh, Piotr Styka, Karol Zagrodnik, Kacper Żuczek. Drużyna chłopców w sztafecie 4 X 25m stylem dowolnym zajęła czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku.


2015-06-11
Ratujemy i Uczymy Ratować 2015

W roku szkolnym2014/2015 uczniowie klas  I- III brali udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra  Świątecznej Pomocy. Wszyscy uczniowie z powodzeniem ukończyli szkolenie w ramach programu RUR i otrzymają hologramy, które zostaną wklejone na świadectwach szkolnych.

Na zakończenie roku szkolnego uczniowie otrzymają również Apteczki Pierwszej Pomocy, które zostały nam przekazane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

 


2015-06-01
Atrakcje z okazji Dnia Dziecka

W otoczeniu pięknej przyrody uczestniczyli w różnorodnych atrakcjach z okazji swojego święta.

Na poczatku pani Dyrektor złożyła wszystkim dzieciom życzenia oraz przekazała życzenia od pana Radnego i nauczycieli. Do życzeń dołączono słodkie niespodzianki.

Nastepnie rozpoczęły się sportowe atrakcje. Dzieci chętnie grały w piłkę, w badmintona, uczestniczyły w zawodach, bawiły się w chowanego, a także wypoczywały na kocach.

Potem w altanie na grilu została upieczona kiełbasa. Dzieci ze smakiem zjadły ją z dodatkami.

Później poszły pieszo na pobliski plac zabaw. Na nowoczesnych urządzeniach bawiły się, ćwiczyły na atrakcyjnych sprzętach, czerpały radość ze wspólnej zabawy.

Niestety czas płynął szybko i wszyscy musieliśmy wracać do szkoły. Była to udana niespodzianka na Dzień Dziecka. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak wspaniałej zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu.


2015-05-28
Szkolny konkurs „Ilustracja do mojej ulubionej książki”

W naszej szkole temu zagadnieniu poświęca się wiele uwagi. Organizowane są klasowe „Mistrzostwa Głośnego Czytania”. Uczniowie tworzą karty ilustrowanego katalożka przeczytanej książki. Wyjeżdżają do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, odbywają się lekcje tematyczne w EMPIKU. Dzieci chętnie odwiedzają bibliotekę szkolną, a także znajdującą się na terenie miejscowości.
W maju został rozstrzygnięty szkolny konkurs na „Ilustrację do ulubionej książki”.
W kategorii klas młodszych:                                                                                                                            

 I miejsce zajęła - Magdalena Surowiec z klasy III,  

II miejsce otrzymał – Miłosz Buda z klasy III,  

III miejsce  – Gabriela Jucha z klasy III.    

Wyróżnienia zdobyli:  Jakub Kopeć i Maksymilian Szlęk z klasy III.

W kategorii klas starszych:
I miejsce otrzymały – Natalia Gaweł i Marcelina Lis z klasy IV,
II miejsce zajęły – Paulina Berdel i Magdalena Chmaj z klasy V,
III miejsce zdobyły – Martyna Jucha i Dobromiła Lis z klasy V.
Wyróżnienia otrzymali: Norbert Kwoka i Julia Piętowska z klasy V.


Głównym kryterium oceny prac była samodzielność jej wykonania.  Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie.


2015-05-28
DWUDNIOWA WYCIECZKA NA WYŻYNĘ KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKĄ ORAZ DO PARKU ROZRYWKI „ENERGYLAND” W ZATORZE

            Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od spaceru, wraz z panem przewodnikiem, Doliną Prądnika. Przeszliśmy od ruin Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie poprzez malownicze utwory skalne, m.in. Skały Panieńskie, Bramę Krakowską, Wąwóz Ciasne Skałki, docierając na najwyższe wzniesienie w Ojcowskim Parku Narodowym – Górę Chełmową, na której szczycie zwiedzaliśmy najdłuższą jaskinię na terenie objętym przez park – Jaskinię Łokietka. Następnie, zobaczyliśmy imponującą Maczugę Herkulesa, Zamek Pieskowa Skała oraz Pustynię Błędowską.

            Drugi dzień naszej wycieczki, wypoczęci i z nowym zapasem energii, rozpoczęliśmy od zwiedzania rodzinnego miasta Ojca Świętego Jana Pawła II – Wadowic. Zwiedziliśmy wadowicki rynek, znajdujący się przy nim dom rodzinny Papieża Jana Pawła II oraz Bazylikę Mniejszą Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której Jan Paweł II przyjął chrzest. Następnie, po skosztowaniu pysznych papieskich kremówek udaliśmy się do Parku Rozrywki Energyland w Zatorze, gdzie spędziliśmy niezapomniane chwile pełne wspaniałej zabawy, przeżyć i wrażeń.

            Dostarczając nam wielu ciekawych i ważnych informacji wycieczka okazała się dla każdego z nas również wspaniałą przygodą i świetną zabawą.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki

 


2015-05-27
WYCIECZKA KLAS I-III DO ZATORU

Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od niewielkiego lunaparku, gdzie furrorę zrobiły minigokardy oraz pluskające wodą karuzele, a także kino w 5D, w którym dzieci obejrzały film dotyczący życia dinozaurów.

Odwiedziły również DINOZATORLAND, czyli Park Ruchomych Dinozaurów. Podziwały w nim naturalnej wielkości modele tych prehistorycznych zwierząt.

Bardzo atrakcyjna okazała się również wizyta w Parku Mitologii położonym nad jeziorkiem. Podczas kilkunastominutowego rejsu przenieśliśmy się w czasie w otoczenie bogów, herosów i bohaterów mitologii greckiej. Uczniowie mieli okazję znaleźć się wewnątrz konia trojańskiego.

Kolejnym punktem naszej wędrówki był Park Bajek i Stworzeń Wodnych. Tutaj w stylowej karczmie zjedliśmy obiad. Później każdy z nas mógł się poczuć dzieckiem w świecie bajek, odwiedzając domki bajkowych bohaterów jak np. Kopciuszka, Śpiącej Królewny itp. Tutaj też można było zobaczyć naturalnej wielkości makiety stworzeń wodnych, morskich oraz spotkać Mówiące Drzewo. Największą frajdą okazała się jazda na lodowisku w otoczeniu pingwinów.

Na koniec odwiedziliśmy Dom do Góry Nogami, w którym mimo szczerych chęci, trudno było utrzymać równowagę. Zakończyliśmy swoją wizytę w Parku Owadów, gdzie mogliśmy podziwiać gigantyczne okazy stworzeń, które w naturze ciężko dostrzec gołym okiem. W pokonywaniu tej długiej trasy przyjechała nam z pomocą ZATORLANDZKA CIUCHCIA, dzięki której mogliśmy się sprawnie poruszać po okolicy.

Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni powróciliśmy do domów i z niecierpliwością czekamy na kolejną ciekawą wyprawę.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2015-05-26
I MIEJSCE W GMINNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ

 

 Naszą Szkołę reprezentowali : Nataniel Kwoka (kapitan drużyny),  Dawid Grendysa , Michał Jucha, Krystian Baran, Marcin Sołek , Piotr Styka, Paweł Bachórz, Kacper Kozubal. Zwycięstwo w 3 meczach zapewniło naszej drużynie awans do finału. W finałowym meczu nasi chłopcy pokonali przeciwnika, drużynę SP zTrzciany i zajęli I miejsce. Statuetkę najlepszego zawodnika turnieju zdobył  Nataniel Kwoka ( 11 strzelonych bramek), a Marcin Sołek uznany został za najlepszego bramkarza i otrzymał medal.

 Gratulujemy  zwycięstwa i życzymy sukcesu w zawodach powiatowych


2015-05-25
LAUREACI OGÓLNOPOLSKICH KONKURSÓW MATEMATYCZNYCH

 

KONKURS LOGICZNEGO MYŚLENIA

            17  marca uczniowie: Mikołaj Buda, Bartosz Olbrot, Patrycja Płatek (klasa II), Mikołaj Bachórz, Miłosz Buda, Gabriela Rokosz, Mateusz Grędysa, Jakub Kopeć, Oliwia Przywara oraz Magdalena Surowiec (klasa III), Kacper Madej, Oliwer Nguyen Thanh, Damian Płatek (klasa IV), Paulina Berdel, Magdalena Chmaj (klasa VI) mieli okazję wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej.

Wśród uczniów naszej szkoły najwyższe miejsca w konkursie uzyskali:

Miłosz Buda – klasa III

Jakub Kopeć – klasa III

Paulina Berdel – klasa V

Magdalena Chmaj – klasa V

 

KONKURS PANGEA

3 marca chętni uczniowie z klas IV – VI mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu matematyki w ogólnopolskim konkursie. Byli to: Julia Dworak, Natalia Gaweł, Kacper Kozubal, Marcelina Lis, Kacper Madej, Oliwer Nguyen Thanh , Damian Płatek (klasa IV), Paulina Berdel, Magdalena Chmaj, Martyna Jucha, Norbert Kwoka, Dobromiła Lis, Julia Piętowska, Michał Styka (klasa V), Dawid Grendysa, Kamil Skrabucha (klasa VI).

Wśród uczniów naszej szkoły najwyższe miejsca w konkursie uzyskali:

Damian Płatek – klasa IV

Paulina Berdel – klasa V

Magdalena Chmaj – klasa V

 

SZKOLNY KONURS MATEMATYCZNY

 9 maja odbył się szkolny konkurs sprawdzający wiedzę matematyczną dla chętnych uczniów z klas IV – VI.  Spośród nich wyłoniliśmy zwycięzców:

Tytuł Mistrza Matematyki uzyskała – Magdalena Chmaj,

na drugim miejscu uplasowała  się - Paulina Berdel,

trzecie miejsce zajęły ex aequo – Dobromiła Lis i Natalia Szczur.

Wyróżnienia zdobyli uczniowie klasy IV:

- Kamil Krówka,

- Kacper Kozubal,

- Damian Płatek.

 

Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


2015-05-25
XI Wojewódzki Konkurs Plastyczny

W maju uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym TRADYCJE I ZWYCZAJE PODKARPACIA … i TY jesteś cząstką mojej Małej Ojczyzny pod hasłem „ Podkarpackie kwiaty w rękodziele artystycznym”. Dzieci miały wykonać różnorodne prace nawiązujące do kultury ludowej Podkarpacia. Mogły to być hafty, koronki, wycinanki, płaskorzeźby, malarstwo, czy wszelkie formy użytkowe i ozdobne.

            Laureatkami konkursu zostały Natalia Gaweł ( kl. IV) i Paulina Berdel (kl. V), natomiast wyróżnienie otrzymały Marcelina Lis (kl. IV) i Julia Piętowska (kl. V).

 

 

 


2015-05-20
LAUREACI OGÓLNOPOLSKICH KONKURSÓW ORGANIZOWANYCH PRZEZ CENTRUM EDUKACJI SZKOLNEJ

 

KONKURS ZUCH

            12 marca swoją wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej sprawdzali uczniowie: Martyna Chmaj, Karolina Dworak, Aleksandra Kwoka, Krystian Madej, Marcel Puklicki (klasa I), Mikołaj Buda, Bartosz Olbrot, Patrycja Płatek (klasa II), Mikołaj Bachórz, Miłosz Buda, Gabriela Rokosz, Gabriela Jucha, Jakub Kopeć oraz Oliwia Przywara (klasa III).

            Wszyscy uczestnicy konkursu uzyskali wysokie wyniki w ogólnopolskich zmaganiach. Na najwyższym miejscu uplasowali się uczniowie:

Karolina Dworak – klasa I (6 miejsce w Polsce) – dyplom laureata,

Martyna Chmaj – klasa I (6 miejsce w Polsce) – dyplom laureata,

Patrycja Płatek – klasa II (12 miejsce w Polsce) – dyplom laureata.

 

KONKURS  ZUCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

            13 marca uczniowie: Martyna Chmaj, Krystian Madej, Marcel Puklicki (klasa I), Mikołaj Buda, Julia Kopeć, Bartosz Olbrot, Patrycja Płatek (klasa II), Miłosz Buda, Gabriela Jucha oraz Oliwia Przywara (klasa III) sprawdzali swoją znajomość słownictwa, struktur gramatycznych, konstrukcji i wyrażeń językowych o różnej skali trudności w konkursie z języka angielskiego.

Wszyscy uczestnicy konkursu zajęli wysokie miejsca w ogólnopolskim rankingu. Największą wiedzą i umiejętnościami w zmaganiach językowych wykazali się uczniowie:

Martyna Chmaj – klasa I (1 miejsce w Polsce) – grawerowany dyplom laureata oraz nagroda książkowa,

Marcel Puklicki – klasa I (1 miejsce w Polsce) – grawerowany dyplom laureata oraz nagroda książkowa,

Krystian Madej – klasa I (6 miejsce w Polsce) – dyplom laureata.

 

KONKURS GALILEO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

            6 marca uczniowie klasy IV i V zmierzyli swoje siły w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego obejmującym zagadnienia z zakresu struktur gramatycznych, leksykalnych, sprawdzającym rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych oraz w klasie V weryfikującym wiadomości dotyczące krajów anglojęzycznych.

Uczestnicy konkursu: Marcelina Lis, Kacper Madej, Oliwer Nguyen Thanh, Damian Płatek, Joanna Trzeciak (klasa IV), Paulina Berdel i Karol Zagrodnik (klasa V) bardzo dobrze poradzili sobie z pytaniami konkursowymi uzyskując, w większości, znacznie wyższą liczbę punktów niż średnia liczba punktów wszystkich uczestników konkursu.

Wśród uczniów naszej szkoły najwyższe miejsca w konkursie uzyskali:

Paulina Berdel – klasa V (9 miejsce w Polsce) – dyplom laureata,

Karol Zagrodnik – klasa V (12 miejsce w Polsce) – dyplom wyróżnienia,

Kacper Madej – klasa IV (15 miejsce w Polsce) – dyplom wyróżnienia.

 

Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


2015-05-20
SPORTOWE SUKCESY

 

Naszą szkołę w trójboju reprezentowali : Natalia Gaweł, Julia Dworak, Kamila Majewska, Joanna Trzeciak, Paweł Bachórz, Kacper Kozubal, Oliwer Nguyen Thanh, Piotr Styka, Kacper Żuczek.

 Najlepszy wynik w rzucie piłeczką palantową ( 37,50 m) wśród wszystkich chłopców startujących w trójboju uzyskał  Oliwer Nguyen Thanh.

W czwórboju szkołę reprezentowali: Magdalena Chmaj, Julita Baran, Gabriela Dworak, Klaudia Kozubal, Kamila Kozubal , Natalia Szczur, Krystian Baran, Dawid Grendysa, Michał Jucha, Norbert Kwoka, Nataniel Kwoka, Marcin Sołek.

 Drużyna chłopców zdobyła I miejsce w czwórboju.

 Nataniel Kwoka  uzyskał najlepsze wyniki w biegu na 1000 m (3,37) oraz w rzucie piłeczką palantową ( 46,50 m) wśród wszystkich chłopców startujących w czwórboju.

W zawodach uczestniczyły wszystkie szkoły z terenu gminy Świlcza.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


2015-05-18
GMINNY TURNIEJ GIER I ZABAW „BAW SIĘ Z NAMI”

Drużyna w składzie: Patrycja Płatek, Dominika Osypka, Gabriela Jucha, Magdalena Surowiec, Oliwia Przywara, Jakub Dworak, Mikołaj Buda, Kacper Krówka, Jakub Kopeć, Mateusz Grędysa dzielnie rywalizowali w poszczególnych konkurencjach.  W czasie rozgrywek było dużo emocji, zabawy i śmiechu. Wszyscy uczestnicy otrzymali napój i pączka. Pomimo tego, iż nie udało się tym razem zdobyć czołowego miejsca, to i tak wszyscy zadowoleni i radośni wrócili do szkoły z dyplomem uczestnictwa w tym turnieju i nadzieją, że za rok będzie lepiej.


2015-05-14
15 maja DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI


"Polska Niezapominajka" jest zachętą aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny", przypomina o wartości jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli - jakimi są np. "perełki architektury" zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach.

Akcję zapoczątkował w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki prowadzący „Ekoradio” Andrzej Zalewski (zm. 2011). Pierwsze obchody odbyły się 15 maja 2002 roku.


2015-05-11
Międzynarodowy konkurs na kartkę wielkanocną rozstrzygnięty

- kategoria klas I – III:   I miejsce zajęła Oliwia Przywara, II miejsce – Julia Cisek, Amelia Borenet, III miejsce – Mikołaj Bachórz, Karolina Dworak, a wyróżnienie otrzymali Bartosz Olbrot i Mateusz Grędysa.
- kategoria klas IV – VI:   I miejsce zajęła Joanna Trzeciak, II miejsce – Kamila Kozubal, Norbert Kwoka, III miejsce – Nataniel Kwoka, Klaudia Kozubal, Marcelina Lis, Dobromiła Lis, Magdalena Chmaj, Julita Baran, a wyróżnienie otrzymała Paulina Baran.
Prace uczniów: Karoliny Dworak, Oliwii Przywary, Mikołaja Bachórza, Amelii Borenet, Joanny Trzeciak, Norberta Kwoki, Pauliny Berdel i Kamili Kozubal zostały zakwalifikowane do III Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Wesołego Alleluja”.

Oliwia Przywara otrzymała nagrodę organizatora w III Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Wesołego Alleluja".

 

 


2015-05-11
Zajęcia na świeżym powietrzu

 Trasą przez  Zastawie dotarli do parku podworskiego w Bratkowicach. Na znajdującej się tam siłowni zewnętrznej wzmacniali swoją sprawność ruchową. Następnie na pobliskim stadionie sprawdzali swoje umiejętności lekkoatletyczne.

Zachęcamy wszystkich (rodziców i dzieci) do  wspólnego i aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jedną z takich form jest właśnie wycieczka rowerowa, która poprzez umiarkowany wysiłek fizyczny przyczynia się do poprawy stanu zdrowia. Stwarza również możliwość kontaktu z przyrodą.


2015-05-04
Ważne święta narodowe - 3 Maja

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku ustanowiono święto państwowe Konstytucji 3 Maja. Po II wojnie światowej został zniesione, dopiero od roku 1990 na nowo obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W naszej szkole z tej okazji klas V przygotowała akademię, na którą złożyły się wiersze i piosenki.
Delegacja szkoły razem z pocztem sztandarowym wzięła udział w wiejskich obchodach tego święta. Uczestniczyła w uroczystej mszy św., a następnie złożyła kwiaty przy pomniku w centrum wsi.
 


2015-04-29
Wyjazd do teatru na spektakl

Przed spektaklem posililiśmy się kebabem, odbyliśmy krótką wycieczkę po mieście: zwiedziliśmy pomnik poświęcony ppłk. Ł. Cieplińskiemu i IV Zarządowi WiN, fontannę multimedialną, rynek i ratusz.

Później udaliśmy się do teatru na przedstawienie pt., Świat robotów’’ Stanisława Lema. Była to przygotowana z myślą o najmłodszych widzach sceniczna adaptacja kilku najbardziej znanych opowiadań Lema:, Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła‘’, „Bajka o królu Murasie”, „O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali”, oraz „Król Globares i mędrcy”

Wymienione bajki zostały zredagowane na potrzeby teatru i poukładane w taki sposób, by tworzyły spójną całość. Język spektaklu stylizowany był w kierunku archaicznym, stanowiło to lekcję poglądową języka polskiego i dawało to niebanalny rys komediowy postaciom. Na uwagę zasługują efekty specjalne oraz ciekawa muzyka. Całość spektaklu utrzymana była w wartkim i dynamicznym charakterze.

Przedstawienie bardzo się podobało


2015-04-29
Wojewódzki Konkurs Poetycki i Plastyczny

 

Tematem konkursu literackiego była twórczość poetycka poruszająca zagadnienia przyrodnicze. Uczniowie pisali wiersze o tematyce przyrodniczej. Tematyką prac plastycznych było przedstawienie w środowisku naturalnym różnych gatunków zwierząt. Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającej przyrody oraz na potrzebę  dbania o własne otoczenie, w którym wiele gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem.

W kategorii literackiej wyróżnienie otrzymała Paulina Berdel z kl. V, która recytowała wiersz napisany przez siebie pt. ,,Bażant”. W kategorii plastycznej wyróżnienie otrzymała Magdalena Surowiec z kl. III


2015-04-28
Wojewódzki Konkurs Ekologiczny

 

Celami konkursu było m. in rozwijanie zainteresowań uczniów przyrodą, dostrzeganie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy, propagowanie zachowań przyjaznych środowisku oraz poznawanie bogactw i różnorodności środowiska naturalnego.

Dzieci z klas I-III pisały wiersze na temat segregacji odpadów, zaś z klas IV-VI przygotowywały historyjkę obrazkowo – literacką o tematyce recyklingu.

W konkursie tym wzięło udział wielu naszych uczniów. Dzieci chętnie wykonywały zadania konkursowe  wykazując się pomysłowością i kreatywnością.   Za liczny udział uczniów w konkursie szkoła dostała piękny puchar.

 Dwóch naszych podopiecznych otrzymało wyróżnienia: Mikołaj Buda z kl. II za wiersz pt. "Segreguj śmieci" oraz Natalia Gaweł z kl. IV za komiks „Śladami Eko-ucznia”. Uczniowie ci otrzymali dyplomy i nagrody. 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


2015-04-27
Dzień Ziemi

 

     Ochrona środowiska naturalnego nie należy tylko do ekologów, polityków czy rządów państw. Mogą to robić wszyscy ludzie wykonując z rozwagą codzienne czynności w domu, szkole czy zakładzie pracy. Wyłączanie zbędnego oświetlenia, oszczędzanie wody, redukowanie ilości śmieci, prawidłowa segregacja odpadów czy szanowanie roślin i zwierząt na pewno pozytywnie wpłynie na stan środowiska naturalnego.

     W naszej szkole również, co roku obchodzimy Święto Ziemi. Z tej okazji uczniowie klasy IV zaprosili swoich kolegów do obejrzenia przedstawienia pt. „Przebudzenie”, w którym, spróbowali pokazać, jakie zdanie o nas ziemianach, mogą mieć potencjalne cywilizacje pozaziemskie. Była to pełne humoru opowieść o kosmitach, którzy przylecieli na Ziemię, aby nauczyć ludzi jak ekologicznie żyć i szanować swoją planetę. Wystawili ludzkości niskie oceny za ich bezmyślność i złe przyzwyczajenia, które negatywnie wpływają nie tylko na Ziemię – Planetę, ale także na zdrowie i rozwój człowieka. Kosmici zostawili ludziom przesłanie, aby każdy nieustannie pracował nad swoim charakterem i żył w zgodzie z przyrodą i samym sobą.

 

     Drugą częścią obchodów Dnia Ziemi była promocja zdrowej żywności. Tak, jak co roku uczniowie pod opieką swoich wychowawców przygotowali smacznie i zdrowe przekąski. Starsi wykonali kolorowe kanapki, na których królowały sery, jajka, pomidory, ogórki i rzodkiewki. Młodsi przygotowali talerze pełne owoców zarówno polskich jak i egzotycznych. Niektórzy uczniowie zrobili także szaszłyki warzywno – owocowe, inni wykonali z przyniesionych produktów piękne owocowe jeżyki, koszyczki, koreczki czy grzybki.  Wszystkie potrawy były podane czysto i estetycznie. Dopełnieniem menu były płatki kukurydziane i pszenne o różnych smakach z mlekiem.

     Wszystkim uczniom przygotowane przekąski bardzo smakowały, dlatego szybko znikały z talerzy. Po raz kolejny przekonali się, że zdrowa żywność jest także smaczna. Mamy nadzieję, że dobre nawyki żywieniowe, które systematycznie kształtowane są w naszej szkole, będą przez uczniów kultywowane również w życiu dorosłym.

 


2015-04-17
Wycieczka do Ośrodka Caritas w Budach Głogowskich

Klasy młodsze na zajęciach plastycznych wykonały ciekawe kolorowanki i poszerzyły wiedzę o przyrodzie na podstawie zagadek. Natomiast klasy starsze przedstawiły pomysłowe prace zbiorowe techniką kiri - origami na temat wiosny w lesie. Wszyscy uczniowie oglądali pod mikroskopem różnorodne materiały przyrodnicze. Starsi sprawdzili, jak niezdrowe są chipsy! Pod mikroskopem ujrzeli, ile zawierają tłuszczu te produkty spożywcze. Młodsi zaś za pomoca zmysłów uczyli się bacznie poznawać otaczający świat. Wędowali ścieżką przyrodniczą po lesie.

Na koniec odbył się gril, na którym pieczono kiełbaski, chleb, jabłka. W tym samym czasie dzieci bawiły się w różne gry. Bardzo miło spędziły czas.


2015-03-26
Informacja dla mieszkańców Gminy Świlcza. Konkurs "Podwórko NIVEA"

 

Gmina Świlcza  przystąpiła do konkursu "Podwórko NIVEA", w którym nagrodą jest budowa placu zabaw w wyznaczonym przez nas miejscu.

Wskazaliśmy lokalizację 
przy Szkole Podstawowej w Mrowli

Zachęcamy Państwa do wspierania naszej lokalizacji, która weźmie udział w ogólnopolskim głosowaniu internautów. Na podstawie wyników głosowania zostanie wybranych 40 lokalizacji w Polsce, gdzie powstanie podwórko NIVEA.

To, czy takie podwórko powstanie na terenie Gminy Świlcza, zależy od jej mieszkańców.

Głosowanie odbywać się będzie w dwóch etapach.

Od 1 do 30 kwietnia 2015r. mogą Państwo oddawać głosy na naszą lokalizację za pośrednictwem strony www.nivea.pl/podworko, w wyniku którego wyłonione zostanie 20 lokalizacji z największą liczbą głosów.

Jeśli na tym etapie nie uda się być w wygranej 20-stce to mamy jeszcze szansę, gdyż w dniach od 1 do 31 maja 2015r. odbędzie się druga tura głosowania, w wyniku którego wyłonionych zostanie kolejnych 20 lokalizacji.

Codziennie będzie można oddać jeden głos na zasadach określonych w Regulaminie głosowania w Konkursie „Podwórko NIVEA” dostępny na stronie www.nivea.pl/podworko.
 

Chcąc aby plac zabaw powstał w Mrowli musimy zebrać jak największą ilość głosów.

W związku z tym bardzo prosimy o wsparcie naszej inicjatywy, a  przede wszystkim naszych najmłodszych mieszkańców i oddawanie jak największej ilości głosów.

Zachęcamy wszystkich do aktywnego oddawania głosów.

Razem zrobimy więcej!
 

Wójt Gminy Świlcza
Adam Dziedzic

 


2015-03-25
Gminny Konkurs Regionalny "Moje Gniazdo"

 

Cele konkursu:

 • poznanie dawnych gier i zabaw
 • pogłębienie wiedzy międzypokoleniowej
 • pobudzanie kreatywności

Konkurs był rozegrany w trzech kategoriach:

 1. kl. 0 - I prezentowały zabawy "Kiedy babcia była mała"
 2. kl. II - III plastyczny - dzieci rysowały zabawki z lat dziecięcych swoich dziadków
 3. kl. IV - VI  literacki - uczniowie przeprowadzili wywiad z babcią lub dziadkiem na temat ich dziecięcych zabaw

W pierwszej  kategorii uczniowie klasy I otrzymali III miejsce.

W drugiej kategorii - Bartosz Olbrot z kl. II zdobył III miejsce.

W trzeciej kategorii - uczennica kl. IV Natalia Gaweł zdobyła wyróżnienie.

Wszystkim nagrodzonym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 


2015-03-25
Konkursy z okazji Dni Ochrony Lasów

   Wyniki konkursu pt. „Drzewa Naszych Lasów” dla klas I – III
etap szkolny:
I miejsce – Oliwia Przywara,  klasa III
II miejsce – Bartosz Olbrot,  klasa II
II miejsce – Amelia Borenet,  klasa III
III miejsce – Martyna Chmaj,  klasa I

Praca plastyczna  Oliwii Przywary  została wysłana na konkurs ogólnopolski organizowany przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - Wydział Leśny, objęty honorowym patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  Bronisława Komorowskiego. 

   Wyniki konkursu multimedialnego pt. „Przyjaciel Lasu” dla klas IV – VI


etap szkolny:
I miejsce – Natalia Gaweł,  klasa IV
II miejsce – Paulina Berdel,  klasa V
III miejsce – Marcelina Lis,  klasa IV


Wszystkie prace zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową naszej szkoły. Uczennice w ciekawy sposób zaprezentowały kto – w ich ocenie – jest przyjacielem lasu i dlaczego.
Wszystkim  nagrodzonym  gratulujemy  wygranej!
Dziękujemy za udział w konkursach.

 

 


2015-03-23
Powitanie Wiosny

Klasa druga i trzecia pożegnała Panią Zimę topiąc Marzannę w pobliskiej rzece przy wtórze wierszy i piosenek.

Następnie w sali gimnastycznej odbył sie turniej gier i zabaw sportowych.

Wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni z nadzieją, iż wkrótce zawita wypatrywana z utęsknieniem wiosna, wrócili do domów.


2015-03-23
Szkolny Konkurs

 

I etap -  przedstawiciel drużyny, po naradzeniu się z kolegami wyjaśniał znaczenie wylosowanych przysłów lub powiedzeń,

II etap - przedstawiciel drużyny rysował wylosowane przysłowie tak, aby jego drużyna odgadła, a następnie wyjaśniła przysłowie

III etap – przedstawiciel drużyny „pokazywał” za pomocą ruchów i gestów wylosowane przysłowie, drużyna odgadywała i wyjaśniała znaczenie

IV etap – każda grupa wylosowała numer powiedzenia, które na tablicy w postaci rysunku przedstawiał nauczyciel. Zadaniem grupy było odgadnięcie treści powiedzenia.

I miejsce uzyskała drużyna w składzie: Dawid Grędysa, Michał Jucha i Natalia Szczur (kl.VI)

II miejsce przypadło drużynie: Kozubal Kamila, Kozubal Klaudia, Baran Julita, Dworak Gabriela (kl. VI)

III miejsce zdobyła: Berdel Paulina, Chmaj Magdalena, Siwiec Elżbieta

Wszyscy uczniowie świetnie się bawili.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał drobny upominek a zespoły które zajęły I, II i III miejsce pojadą do Rzeszowa poznać najciekawsze zabytki i miejsca stolicy naszego województwa. 

 


2015-03-20
Uczniowie naszej szkoły obserwują zaćmienie Słońca

          W zależności od tego jaka część Słońca zostanie zasłonięta, można mówić o zaćmieniu częściowym lub całkowitym. Dzisiaj mogliśmy obserwować zaćmienie częściowe – około 60% tarczy słonecznej było zakryte przez naszego naturalnego satelitę.

            Do oglądania tego zjawiska  przygotowaliśmy się solidnie. Przed rozpoczęciem obserwacji, dzieciom zostały wyjaśnione przyczyny występowania zaćmienia Słońca. Bardzo pomocne w tym były plansze oraz tellurium, dzięki któremu wszyscy mogli obserwować jak cień Księżyca nasuwa się na poszczególne części naszej planety wywołując omawiane zjawisko. Uczniowie klas starszych zapoznali  się także ze zjawiskiem zaćmienia Księżyca. Wszyscy zostali również poinstruowani, jak należy obserwować Słońce i otrzymali szkła z filtrami, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem.

          Uzbrojeni w wiedzę i szkła ochronne około godz. 1015 wyszliśmy na boisko szkolne i przystąpiliśmy do obserwowania tego zjawiska astronomicznego. Przez prawie godzinę czasu patrzyliśmy jak tarcza Słońca zimniejsza się, a potem znowu odzyskuje swój pierwotny kształt i wielkość. Uważni obserwatorzy zauważyli również, że podczas maksimum zaćmienia zrobiło się troszeczkę ciemniej.

          Wspólna obserwacja zaćmienia Słońca dostarczyła wszystkim wielu wrażeń a także była ciekawą lekcją przyrody.


2015-03-18
Dzień Otwarty Szkoły

 

               Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Janina Gaweł, która przedstawiła ofertę edukacyjną szkoły, zasady jej funkcjonowania i osiągnięcia. Później uczniowie z kl. I - III wykonali dla swoich młodszych kolegów przedstawienie pt. „W świeci bajek”. Przybyłe dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych i zabawach zespołowych przygotowanych przez pierwszaków.  Uczestniczyły także w odgadywaniu zagadek a niektórzy popróbowali swoich sił w grach zręcznościowych. Wszystkie dzieci zmierzyły się też z tablicą interaktywną, na której chętnie pracowały.  Mamy nadzieję, że był to dla nich czas świetnej zabawy i twórczej pracy. Oprócz tego zarówno dzieci jak i ich rodzice mogli obejrzeć sale lekcyjne, bibliotekę, świetlicę, stołówkę oraz porozmawiać z panią dyrektor i nauczycielami.

             Dziękujemy serdecznie wszystkim za przybycie. Było nam miło gościć rodziców i dzieci w naszych szkolnych progach. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć klimat szkoły, a nasza oferta edukacyjna zainteresowała zarówno Państwa jak i przyszłych pierwszaczków.

 


2015-03-16
Zajęcia prowadzone przez Szkołę Muzyczną „Yamaha” z Rzeszowa

 

           Tym razem prawdziwe zaskoczenie wśród uczniów wywołało przybycie dwóch niezwykle utalentowanych tancerzy: pana Artura Dykiel – trzykrotnego medalisty mistrzostw Polski w akrobatyce sportowej, uczestnika polskiej edycji programu „You Can Dance” oraz pana Michała Samborskiego – założyciela szkoły tańca „Street Life” w Rzeszowie, uczestnika polskiej edycji programu „You Can Dance” oraz angielskiej edycji programu „Got To Dance”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. czym charakteryzuje się taniec street dance, poznali i mieli okazję poćwiczyć pod okiem panów instruktorów trzy style taneczne: hip hop, breakdance oraz popping, ich charakterystyczne elementy oraz ruchy.


2015-03-09
8 marca - Dzień Kobiet

O dniu 8 marca w którym obchodzone jest  Święto  Kobiet pamiętali również nasi chłopcy. W galowych strojach od samego rana składali życzenia i wręczali kwiaty wszystkim paniom w naszej szkole. Ogromną niespodziankę sprawili też swoim koleżankom wręczając im wspaniałe upominki. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy pomysłu.


2015-03-04
Gminny Turniej Siatkówki

4 marca w Mrowli odbył się Gminny Turniej Siatkówki uczestniczyła w nim również  drużyna dziewcząt z naszej szkoły w składzie;  Klaudia  i Kamila Kozubal , Nikola Łopatka, Gabrysia Dworak, Ania Majewska, Julita Baran, Magdalena Chmaj, Paulina Berdel. Rozgrywki toczyły się systemem  pucharowym , dziewczyny zajęły V miejsce.


2015-02-26
Dzień Żołnierzy Wyklętych

                          26 lutego odbyła się w naszej szkole uroczystość poświęcona obchodom Narodowego Dnia  Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który od 2011 roku obchodzimy 1 marca. Dlaczego 1 marca? W tym dniu, w 1951 roku, w mokotowskim więzieniu w Warszawie, katyńskim strzałem w tył głowy, zostali zamordowani członkowie IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w skład którego wchodzili żołnierze AK z Rzeszowszczyzny:  Łukasz Ciepliński – prezes zrzeszenia, Mieczysław Kawalec ze Trzciany, Józef Rzepka z Bratkowic, Józef Batory z Weryni k. Kolbuszowej, Adam Lazarowicz z Dębicy, Franciszek Błażej z Nosówki i Karol Chmiel z Zagorzyc. Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” powstało 2 września 1945 roku i było jedną z wielu powojennych organizacji, które były przeciwne sowietyzacji Polski i postawiły sobie za cel tajną polityczną walkę o  niezawisłość i suwerenność kraju oraz godność narodu polskiego.

          W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: wójt Gminy Świlcza Pan Adam Dziedzic, Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Wanat, radni powiatowi Pan Sławomir Miłek i Pan Tomasz Wojton, radni gminy z Bratkowic Pani Barbara Buda, Pan Wojciech Słowik, Pan Dominik Bąk, liczna grupa żołnierzy, kombatantów Armii Krajowej  z Rzeszowa, Bratkowic i okolic, bratanek Józefa Rzepki Pan Zdzisław Rzepka,  brat Józefa Batorego Pan Franciszek Batory, sołtys Bratkowic Pan Ryszard Franczyk, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Bratkowickiej Pan Tadeusz Pięta, emerytowani pracownicy szkoły, Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Nasza Trójka”, sympatycy szkoły, nauczyciele, pracownicy i uczniowie klas 4 – 6. 

             Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. Następnie Pani dyrektor przedstawiła prezentację multimedialną i referat, w którym zapoznała zebranych z  genezą powstania powojennych, antykomunistycznych organizacji drugiej konspiracji oraz sylwetkami członków IV Zarządu W i N.
Później głos zabrali goście: Pan Piotr Wanat -  przewodniczący Rady Gminy i Pan Franciszek Batory brat straconego w 1951 roku Józefa Batorego  -  naoczny świadek procesu członków IV Zarządu W i N odbywającego się w 1950 roku,  który stanowił obrazę prawa.

          Następną częścią uroczystości był występ uczniów klas 4 - 6. Program został przygotowany przez Panią Marię Gawron i Panią Katarzynę Feret. Dzieci zaprezentowały montaż literacko-muzyczny, na który złożyły się wiersze  mówiące o wydarzeniach w latach II wojny światowej,  a także o tragicznych  losach żołnierzy AK w powojennej rzeczywistości.  Recytacje wierszy wzbogaciły pięknie wykonane przez dzieci  pieśni patriotyczne i wojenne, w tym Hymn Armii Krajowej.  Część artystyczną kończyły wiersze współczesne traktujące o pięknie naszej Ojczyzny i piosenka z podkładem multimedialnym. Występ dzieci bardzo się podobał, dostarczył gościom wiele wrażeń i niejednego wzruszył.
        Pan wójt Adam Dziedzic podziękował za przygotowanie patriotycznej  wieczornicy , a uczniom za pięknie wykonaną część artystyczną. Za piękną uroczystość dziękowali serdecznie  szczególnie świadkowie tamtych wydarzeń żołnierze i kombatanci AK.
Po części oficjalnej odbyło się spotkanie pokoleń przy kawie i herbacie.    

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2015-02-23
Turniej Tenisa Stołowego

23 lutego brali udział  w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym w Błażowej. W Igrzyskach brało udział 12 drużyn. Nasi chłopcy dzielnie walczyli zajmując 7 miejsce. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku.


2015-02-18
Ferie zimowe w naszej szkole

Uczniowie mieli możliwość skorzystania z różnych organizowanych form aktywności, które pozwoliły im ciekawie, aktywnie, zdrowo i bezpiecznie wypocząć po pilnej nauce w I semestrze bieżącego roku szkolnego. W szkole uczniowie m.in. brali udział w zajęciach sportowych, muzycznych, doskonalili swoje umiejętności plastyczne, zmierzyli się w wielu grach i zabawach ruchowych, sprawnościowych, sprawdzili swoje zdolności i umiejętności podczas zabaw konstrukcyjnych, gier planszowych i stolikowych.

Podczas ferii uczniowie wzięli również udział w zorganizowanych przez szkołę dwóch wycieczkach autokarowych. Dnia 3 lutego wybrali się do kina
w Galerii Rzeszów na film w 3D „Pingwiny z Madagaskaru”. Tydzień później, 10 lutego, udali się do  kręgielni „Kula” w Rzeszowie. Najmłodsi uczniowie odwiedzili również plac zabaw „Kinderplaneta” gdzie także czekało na nich mnóstwo atrakcji. Oba wyjazdy sprawiły uczniom wiele radości. Wszyscy
z entuzjazmem doskonalili swoje umiejętności gry w kręgle, a atrakcyjne zabawy w „Kinderplanecie”, zwłaszcza cymbergaj, bujaki, trampoliny oraz konstrukcja z przeszkodami spodobały się uczniom tak bardzo, że z nutką żalu wracali do autokaru.

 Z całą pewnością zimowa przerwa w nauce upłynęła naszym uczniom bardzo szybko. Jej wspomnienia jednak na pewno zostaną z nimi na dłużej.


2015-02-01
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

Klasa druga i trzecia przywitała szanownych gości polonezem, który bardzo się podobał. Następnie pierwszoklasiści przedstawili wiersze i piosenki ukochanym Babciom i Dziadkom. Na spotkanie przybyły również postacie z bajek: Wróżka i Czarodziej, Kopciuszek oraz Książę, Podróżnik, Kot w butach, Czerwony Kapturek, Wilk i Gajowy, Księżniczka na ziarnku grochu z Królewiczem, Królewna Różyczka z Rycerzami, Smok Wawelski, Królowa Śniegu, Calineczka i Elf, a także Krasnoludki z Królewną Śnieżką. W spektaklu słowno - muzycznym przypomnieli znane sceny swoich ulubionych bohaterów. Postacie te składały życzenia, śpiewały piosenki swoim kochanym Babciom i Dziadkom oraz zatańczyły twista. Młodzi aktorzy z drugiej i trzeciej klasy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na zakończenie części pierwszej przygotowanej przez młodsze dzieci, zaprezentowano utwór "Sto lat" na mało jeszcze znanych bumrurkach. Publiczność była zachwycona i pełna podziwu dla młodych artystów.

W drugiej części zaprezentowały się dzieci starsze. Przedstawiły montaż literacko -  muzyczny na temat Świąt Bożego Narodzenia. Zebrani goście śpiewali wraz z uczniami kolędy. Klasa czwarta i piąta zaprezentowała występy kolędnicze. Były aniołki, diabełki, gwiazdor, król Herod, śmierć, pastuszek, turoń, śmierć. 

Występy klas starszych też się podobały, o czym świadczyły gromnie brawa na koniec przedstawień.

Na zakończenie spotkania szanowni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszystkim przybyłym gościom dziękujemy i zapraszamy za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

 


2015-01-30
Pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej

              W naszej bibliotece szkolnej co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy I. Dzieje się to wtedy, gdy uczniowie znają już cały alfabet. Uroczystość przygotowała pani bibliotekarka.  Zaprezentowała uczniom książki dla najmłodszych, które dzieci z ciekawością oglądały. Potem rozwiązywały zagadki o bohaterach bajek i wykazały się dużą wiedzą na temat jak należy dbać o książki. Były też krótkie przedstawienia wprowadzające małych czytelników w świat książek. Po pasowaniu uczniowie wypożyczyli sobie pierwszą książkę z biblioteki szkolnej do domu. Stali się czytelnikami naszej biblioteki. Na pamiątkę spotkania otrzymali dyplomy.

              Zajęcia w bibliotece bardzo się dzieciom podobały. Spędziły tu miło i pożytecznie czas.


2015-01-29
Wycieczka do biblioteki i teatru w Rzeszowie

Jest to biblioteka prowadząca największy zbiór bajek, książek oraz audiobuków dla dzieci i młodzieży na podkarpaciu. Oprócz tego posiada również bogate zbiory z zakresu literatury pięknej i popularno - naukowej oraz pedagogiki i wychowania w rodzinie. Dzieci podczas tej wizyty zostały zapoznane ze sposobami wypożyczania książek online. Wzięły udział w ciekawej lekcji bibliotecznej oraz mogły zobaczyć konkursową galerię "Grających Aniołów" przygotowanych przez dzieci i młodzież rzeszowskich szkół.

Następnie udaliśmy się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, gdzie obejrzeliśmy bardzo ciekawy i wesoły spektakl pt. "Szewczyk Dratewka". Dzięki aktorom z Wrocławskiego Teatru Narodowego wraz z głównym bohaterem mogliśmy się udać w piekną podróż, podczas której spotkaliśmy bohaterów wielu baśni i bajek jak: Smoka Wawelskiego, Kota w Butach i.in.

Po pożegnaniu się z aktorami ze wspaniałymi nastrojami wróciliśmy do szkoły.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2015-01-28
List Rzecznika Praw Dziecka do dzieci i młodzieży z okazji ferii

 

Ferie zimowe mojego dzieciństwa były czasem spędzanym głównie na powietrzu. Łyżwy, sanki, bitwy na śnieżki, lepienie bałwanów i śnieżnych fortec – nawet w krótkie zimowe dni było na to dość czasu. Wracaliśmy do domów mokrzy, głodni i zmęczeni, ale szczęśliwi, zdrowo zarumienieni od mrozu, który nieraz solidnie szczypał w palce i policzki.

Z feriami jest tak, że można je spędzić aktywnie, radośnie, zdrowo i na sportowo, albo z oczami wpatrzonymi w ekran, w cyberprzestrzeni – i nawet nie zauważyć, gdy miną, pozostawiając uczucie niewyspania, zmęczenia i bezpowrotnie  straconego czasu.

Rozejrzyjcie się wokoło – w wolne zimowe dni można robić mnóstwo wspaniałych rzeczy! Nawet, jeśli nigdzie nie wyjeżdżacie, nie warto zamykać się w domu. Bez komputera, tableta i komórki można znakomicie spędzić czas, na który tak czekaliście – czas wytchnienia po pilnej nauce w pierwszym semestrze. Zróbcie wszystko, aby te dni były nie tylko pełne zabawy i pasji, ale przede wszystkim bezpieczne. Dbajcie o siebie, ale proszę, byście dbali też o swoich przyjaciół.

Proszę również, abyście byli czujni, nie ufali napotkanym obcym oraz uważali na zamarznięte rzeki i stawy, które nie są bezpiecznymi ślizgawkami. Nigdy też nie wahajcie się prosić dorosłych o pomoc – jeśli tylko coś Was niepokoi, możecie zgłosić to Waszemu rodzicowi czy opiekunowi.

Jak zawsze do Waszej dyspozycji jest Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, który działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00. Pracownicy telefonu udzielą Wam pomocy, wysłuchają i pomogą rozwiązać problemy, uważnie odsłuchają też nagrania z poczty głosowej i oddzwonią do Was. Nikt nie może ze swoim problemem pozostać sam.

Życzę Wam pięknej pogody, wspaniałej zabawy i najlepszego, aktywnego wypoczynku podczas tegorocznych ferii!

Najserdeczniej
Wasz Rzecznik
Marek Michalak

 


2015-01-20
Wycieczka do teatru i biblioteki w Rzeszowie

Odwiedzili Wojewódzką Publiczną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży, gdzie zapoznali się ze specyfiką pracy dużej biblioteki. Poznali księgozbiór tam gromadzony, zasady korzystania z czytelni i wypożyczalni a także różne działania kulturalne organizowane przez placówkę. Nauczyli się również jak korzystać z katalogów on-line i tą drogą wyszukiwać potrzebne książki. Każdy uczeń mógł spróbować odszukać w katalogach elektronicznych biblioteki wybraną lekturę i złożyć na nią zamówienie. 
 Później uczniowie obejrzeli sztukę „Chłopcy z Placu Broni”. Przedstawił ją Teatr Współczesny z Krakowa. Dzieci zobaczyły historię o magii dzieciństwa, sile marzeń i drodze ku dorosłości. Kanwę akcji scenicznej interpretacji kultowej powieści Ferenca Molnara stanowi spór o tytułowy plac. Wraz z rozwojem akcji uczniowie poznali perypetie grupy chłopców walczących po obu stronach barykady. Kluczowym wątkiem teatralnej adaptacji była postać Nemeczka, chłopca, który w obronie własnych przekonań poświęca to, co dlań najcenniejsze – życie
    Reżyser spektaklu stworzył sugestywną wizję świata, widzianego oczyma dziecka, w którym króluje beztroska ale także zdrada, kłamstwo, śmierć. Poznaliśmy przejmującą lekcję historii w której został położony nacisk na pozytywne wartości takie jak prawda czy odwaga. 
    Stylowe kostiumy i realistyczna scenografia wzbogacona ruchem, kolorem, ekspresją świateł przeniosła nas na ulicę dawnego Budapesztu, uruchamiając naszą wyobraźnię i czyniąc to spotkanie niezapomnianym. 
    Spektakl bardzo się dzieciom podobał, grę aktorów nagradzali gorącymi oklaskami. Przedstawienie „Chłopcy z Placu Broni” przeniosło widzów do mitycznej krainy, w której królowała dziecięca wyobraźnia i walka chłopców o skrawek przestrzeni. 

 


2015-01-16
Ach, co to był za bal!

Wodzirej proponował różne tańce i pomagał w doborze partnerów. Wszystkich ucieszyła zabawa „Kaczuszki” tańczona w kole. Dużą atrakcją balu były ciekawe konkursy, podczas których dzieci wygrywały nagrody. Wodzirej śpiewał piosenki, a uczestnicy bawili się przy największych, światowych przebojach. Dzieci cieszyły wspaniałe tańce z różnych krajów Europy.

Na koniec wybrano królową i króla balu.

Była to udana impreza. Dzieci wesoło i przyjemnie spędziły czas. Pragnęły, by taka zabawa odbywała się częściej.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2015-01-15
Lekcja historii.

Pokaz prowadziła Grupa Artystyczna REKONSTRUKTO z Lublina. Uczniowie zobaczyli rycerzy w pełnym uzbrojeniu oraz ich pojedynek. Dowiedzieli się jak wyglądało szkolenie i pasowanie na rycerza a także poznali kodeks rycerski, zasady prawa średniowiecznego oraz kary jakie były wówczas stosowane.

Na zakończenie spotkania uczniowie mogli przymierzyć elementy zbroi, spróbować posłużyć się mieczem czy inną bronią używaną w średniowieczu a także przekonać się jak wyglądało zakucie w dyby.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły "Nasza Trójka" za sfinansowanie nam tej niezwykłej lekcji historii.


2015-01-13
Trzecie spotkanie z muzyką

Pierwszym instrumentem były SKRZYPCE MAŁE. Prowadzący tłumaczył, że są to skrzypce dla małych dzieci, ponieważ dzieci mają małą dłoń. Pan Piotr zagrał na tym instrumencie utwór „Skrzypek na dachu” chodząc przy tym po sali. Dzieci były zachwycone – klaskały radośnie w rytm muzyki. Następnie poznały budowę skrzypiec: gryf, pudło rezonansowe, struny. Ku zdziwieniu prowadzących jeden z uczniów wiedział, że dawniej smyczek robiono z jelit barana. Uczniowie mieli okazję zobaczyć w jaki sposób działa pudło rezonansowe, prowadzący przystawili do niego pozytywkę, która pięknie grała, a bez pudła nie było jej słychać.

Kolejnym instrumentem były SKRZYPCE DUŻE. Pan Piotr grał, a dzieci radośnie klaskały, na znak krzyczały „hej”.  Dzieci dowiedziały się również, że budową skrzypiec zajmuje się lutnik oraz że najlepsze skrzypce zrobił włoski lutnik – Stradivarius.

Niestety nikt nie poznał jego tajników. We Włoszech jest muzeum nazwane jego imieniem.

Uczniowie poznali również techniki grania na skrzypcach:

legato – płynne łączenie dźwięków;

staccato – dźwięki nie połączone ze sobą;

tremolo – szybkie powtarzanie jednego dźwięku;

pizzicato – gra palcami.

Dwie uczennice  machało rękami w rytm muzyki. Uczniowie mieli za zadanie zgadnąć jaką techniką gra skrzypek. Poradzili sobie bezbłędnie.

Trzecim instrumentem była ALTÓWKA. Uczennica z klasy III grała wspólnie z prowadzącym na skrzypcach, a Pan Piotr na altówce.

Ostatnim instrumentem z rodziny skrzypiec były SKRZYPCE ELEKTRYCZNE.  Można na nich grać

w słuchawkach, dzięki temu nie przeszkadzamy innym.

Kahon – to już ostatni instrument poznany na dzisiejszym spotkaniu. Dwóch uczniów miało okazję go trzymać. Instrument ten zastępuje perkusję.

Na zakończenie chętni uczniowie dostali ulotki na darmową lekcję skrzypiec.

 


2014-12-19
Wigilia w szkole


 

       Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Tyle razy je przeżywaliśmy, a przecież zawsze czekamy na nie z radością  i nadzieją. Szczególnym momentem tych świąt jest Wigilia. Wigilijny wieczór jest najbardziej wzruszającym i uroczystym wieczorem roku . Nie ma chyba drugiego takiego kraju na świecie , gdzie Wigilię Bożego Narodzenia obchodzono by tak uroczyście jak u nas. To czas wzajemnego zbliżenia, wzajemnego darowania win i urazów , czas zadumy i refleksji .

Wigilia w naszej szkole to szczególny dzień dla całej społeczności szkolnej. Wspólna uroczystość integruje uczniów i nauczycieli. Podniosłość i ranga tego dnia stwarza właściwe relacje między uczniami oraz buduje rodzinną atmosferę w szkole.

 Pani Dyrektor Janina Gaweł skierowała  ciepłe słowa do uczniów i pracowników szkoły,  życząc  im  zdrowych, spokojnych świąt, oraz pomyślności i spełnienia marzeń w nowym 2015 r.
Uczniowie przygotowali montaż literacko - muzyczny związany ze świętami oraz występy kolędnicze. Na scenie zaroiło się od aniołów, diabełków, królów, pasterzy. Za swoje przedstawienie otrzymali gromkie brawa. Wprowadzili oni w świąteczny nastrój, zachwycili swoimi umiejętnościami aktorskimi, pięknymi strojami i zdolnościami wokalnymi.
W atmosferze pełnej życzliwej radości uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły podzielili się opłatkiem a następnie zasiadli do wspólnej wieczerzy Wigilijnej. Nie zabrakło śpiewu kolęd i tradycyjnych potraw wigilijnych.


2014-12-17
Spotkanie z podróżnikiem

 

Wszyscy z zainteresowaniem słuchaliśmy wielu informacji oraz ciekawostek dotyczących Włoch, Francji i Hiszpanii. Oglądaliśmy przywiezione eksponaty, m.in. zwapniały koralowiec, rozgwiazdę, alabaster oraz elementy stroju matadora. Zobaczyliśmy m.in. mieszczące się w Walencji największe w Europie oceanarium, bitwę na pomidory podczas corocznego święta Tomatina w Hiszpańskiej miejscowości Bunol oraz muzeum w Bolzano poświęcone Człowiekowi Lodu zamrożonemu w lodowcu alpejskim 5300 lat temu. Podziwialiśmy jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie – Wenecję, jak również wiele różnych zabytków, budowli, miast i miejsc.


2014-12-16
Udział uczniów w akcji "Pomóżmy Zwierzakom"

W tym roku akcji przyświecała idea tzw. „Pięciu Wolności”

 • Wolność od głodu i pragnienia,
 • Wolność od dyskomfortu od bólu,
 • Wolność, urazów i chorób,
 • Wolność od lęku i stresu,
 • Wolność realizacji naturalnych zachowań.

Zbiórkę pieniędzy prowadziła klasa I. Uczniowie naszej szkoły bardzo licznie  uczestniczyli w konkursie plastycznym i literackim organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt. Zebrane pieniądze (175,00 zł ) oraz prace konkursowe zostały przekazane do Schroniska Kundelek w Rzeszowie.

 W konkursie plastyczny brali udział; Martyna Chmaj, Krystian Madej, Ola Kwoka Julia Cisek, Julia Pięta, Amelia Borenet, Gabriela Rokosz, Kacper Kozubal, Marcelina Lis, Mateusz Szczur, Natalia Gaweł, Paulina Berdel, Dobromiła Lis, Michał Styka, Magdalena Chmaj, Krystian Baran, Nataniel Kwoka, Kamila Kozubal, Klaudia Kozubal, Julita Baran, Gabriela Dworak.

W konkursie literackim uczestniczyli: Magdalena Chmaj, Norbert Kwoka, Michał Styka, Paulina Berdel, Karol Zagrodnik, Dobromiła Lis, Julia Piętowska, Martyna Jucha , Mateusz Lis, Joanna Trzeciak, Kacper Kozubal, Marcelina Lis, Julia Dworak, Natalia Gaweł,

W eliminacjach szkolnych wyłoniono 8 prac plastycznych i 3 prace literackie, które będą brały udział w następnym etapie tego konkursu.


2014-12-15
Konkurs na ozdobę choinkową

Oto lista laureatów:

- kategoria klasy I – III:  

                                     I miejsce – Karolina Dworak – kl.I, Julia Pięta – kl. II, Amelia Borenet –   kl. III, 

                                     II miejsce – Martyna Chmaj – kl. I, 

                                     wyróżnienia -   Krystian Madej – kl. I, 

                                                           Mikołaj Buda, Piotr  Majewski, Julia Cisek, Bartosz Olbrot, Jakub Dworak- wszyscy kl. II,       

                                                           Mikołaj Buda, Gabriela Rokosz, Oliwia Przywara – kl. III,

- kategoria klasy IV – VI:

                                        I miejsce – Joanna Trzeciak – kl. IV, Paulina Berdel – kl. V,  Klaudia Kozubal – kl. VI,

                                        II miejsce – Marcelina Lis – kl. IV, Piotr Styka – kl. V,

                                        III miejsce – Natalia Gaweł – kl. IV, Michał Styka – kl. V, Dobromiła Lis, kl. V, Julita Baran  - kl. VI, Gabriela Dworak – kl. VI,

                                        wyróżnienie – Kamila Majewska i Julia Dworak – kl. IV,

                                                            Magdalena Chmaj, Martyna Jucha, Norbert Kwoka – wszyscy kl.V,

                                                            Natalia Szczur – kl. VI,

                                                         

 


2014-12-11
"Biegnijcie do szopki" - Internetowy Teatr Telewizji

 

Z wielkim zainteresowaniem oglądali przedstawienie zrealizowane w konwencji widowiska kolędowego z typowymi dla tego gatunku postaciami: Anioła, Diabła, Heroda i Śmierci. W spektaklu przedstawiono tradycyjne obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia i Trzech Króli. 

Po zakończeniu spektaklu dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami.


2014-12-06
Mikołajkowy turniej karate

2014-12-05
Mikołaj w szkole

W pierwszej kolejności spotkał się z niecierpliwością oczekującymi na niego w sali gimnastycznej uczniami klas I-III, a następnie skierował swe kroki do sal lekcyjnych, gdzie przebywali uczniowie klas IV-VI. Witany z ogromną radością, piosenkami i wierszykami wywoływał uśmiech na twarzy każdego ucznia. Radości z odwiedzin i licznych podarunków od tak wyjątkowego gościa nie było końca.

Teraz mamy tylko jedno życzenie: Odwiedź nas Mikołaju również w przyszłym roku!

Zapraszamy do galerii zdjęć


2014-12-04
Świąteczna kartka dla Żołnierzy Armii Krajowej


Nasi uczniowie bardzo chętnie przystąpili do tej akcji i wykonali wiele bożonarodzeniowych kartek, z których wybraliśmy 60 najładniejszych. Dzieci wykonały kartki stosując różne techniki graficzne, zdobienia w postaci naklejanek, wycinanek, obrazków itp.
Wszystkie kartki świąteczne wraz z życzeniami zostały przekazane do Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK w Rzeszowie. Mamy nadzieję, że sprawią one radość  Bohaterom naszej Ojczyzny i będą świadczyły o tym, że wciąż o Nich pamiętamy.

 


2014-12-03
Zajęcia karate w szkole

28 listopada 2014 roku w KLUBIE OYAMA KARATE odbyły się rozgrywki ligowe- kumite. Brali w nich udział nasi uczniowie; Paulina Berdel, Magdalena Chmaj i Oliwer Nguyen Thanh.Wszystkim sportowcom życzymy sukcesów w turniejach oraz awansu na wyższe stopnie uczniowskie kyu.  

Zapraszamy do galerii zdjęć


2014-11-27
Gminny Konkurs Pięknego Czytania

   
27.11.2014 r. odbył się gminny Konkurs Pięknego Czytania "Czytajmy Henryka Sienkiewicza”. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Gminna Biblioteka Publiczna w Świlczy z siedzibą w Trzcianie. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa, popularyzacja twórczości Henryka Sienkiewicza oraz doskonalenie umiejętności pięknego czytania. Uczestnicy konkursu czytali dowolny fragment prozy Sienkiewicza oraz fragment wskazany przez organizatora.
Ocenie podlegały: poprawność czytania , płynność, interpretacja tekstu, wrażenia artystyczne .
Konkurs rozgrywany był w dwóch etapach :
- etap szkolny który wyłonił finalistę 
- etap gminny 
Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów:

 • Jakub Kopeć z kl. III
 • Krystian Baran z kl.VI, który otrzymał wyróżnienie.

Cieszy nas to, gdyż uczestników było dużo i tylko 4 nagrody. 

 


2014-11-26
Wyjazd do Rzeszowa

Następnie udaliśmy się całą grupą do Galerii Rzeszów, gdzie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach tematycznych w Empiku. Jedna grupa mogła zapoznać się ze światem wróżb i zabaw andrzejkowych, a druga poznała historię pierwszych liter "Od obrazka do druku". Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki mogli posilić się w restauracji Mc Donalds.

Zapraszamy do galerii zdjęć 


2014-11-25
Tradycje andrzejkowe

Klasa pierwsza przygotowała najbardziej znaną wróżbę andrzejową – lanie wosku. Każdy lał przez dziurkę od klucza roztopiony wosk do zimnej wody w misce. Zastygające kształty, tworzyły cienie rzucane na ścianę, z których odczytywano przyszłość.

Wśród cieszących się dużą popularnością były serduszka z imionami. Dziewczęta nakłuwając szpilką odczytywały imiona przyszłych mężów, zaś chłopcy imiona przyszłych żon.

Ulubioną wróżbą poszczególnych klas była Wirująca butelka, która wskazywała szczęśliwy los np. prezenty, wygraną na loterii, wycieczkę, dobre oceny, sukces, niespodziankę lub spełnione marzenia. Uczniowie dowiadywali się też, kim będą w przyszłości? -  losując zawody lub wybierając kubki przyszłości.

Ciekawą zabawą okazał się również Worek niespodzianka z prezentami i przepowiedniami.

Mnóstwo innych wróżb wywoływało uśmiech na twarzach i radość uczniów.

Przygotowane ciasteczka, muffinki i napoje umilały świetną atmosferę.

Tradycyjnie poszczególne grupy wiekowe uczestniczyły w dyskotekach, wspaniale się bawiąc przy dźwiękach skocznej muzyki. Lubimy takie miłe i niezapomniane chwile. 

Zapraszamy do galerii zdjęć


2014-11-21
Lekcja w kinie

Lekcja w kinie
21.11.2014 miał miejsce wyjazd do kina Zorza w Rzeszowie  na multimedialną lekcję ,,Co na ekranie z książki zostanie’’ ? czyli o ekranizacjach i adaptacjach filmowych. W czasie ciekawej prelekcji uczniowie dowiedzieli się jakie są różnice między ekranizacją a adaptacją, skąd filmowcy czerpią pomysły na film. Obejrzeli fragmenty zekranizowanych lektur szkolnych. Zobaczyli jak przebiega praca nad ekranizacją książki, jak przełożyć tekst książki na język filmowy.  
Lekcja w kinie realizuje podstawę programową, świetnie łączy edukację  i rozrywkę, twórczo aktywizuje uczniów. Prowadzona ona jest przez zawodowego aktora. 
Po lekcji multimedialnej uczniowie zostali zaproszeni na film ,,Szatan  z siódmej klasy’’. Była to wierna adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego, w  której nie zabrakło dobrze dobranych środków wyrazu i cech edukacyjnych.
 Lekcja w kinie bardzo się dzieciom podobała
     
Wizyta w Muzeum Łowiectwa
Sporą atrakcją dla dzieci był pobyt w Muzeum Łowiectwa w Rzeszowie. Wzięli oni udział w zajęciach dotyczących lasu i jego mieszkańców. Zajęcia prowadził Pan Mieczysław Struzik – wiceprezes Okręgowej Rady Łowieckiej. Opowiadał uczniom o historii Polskiego Związku Łowieckiego, o ważnych działaniach tej organizacji związanych z ochroną przyrody i środowiska naturalnego. Gawęda o lesie i jego mieszkańcach została urozmaicona zwiedzaniem interesującej wystawy eksponatów dzikiej zwierzyny łownej oraz ptaków zamieszkujących polskie lasy. 

Dziękujemy Polskiemu Związkowi Łowieckiemu za zaproszenie na ciekawą lekcję przyrody, która odbywała się poza szkołą.

 


2014-11-17
25-lecie Konwencji o Prawach Dziecka

Treść konwencji

Konwencja składa się z preambuły i 54 artykułów. Katalog sformułowano kierując się następującymi zasadami dobra dziecka,

 • równości (wszystkie dzieci są równe wobec prawa bez względu na pochodzenie, płeć, narodowość, itd.),
 • poszanowania praw i odpowiedzialności obojga rodziców (państwo respektuje autonomię rodziny i ingeruje tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach według określonych procedur),
 • pomocy państwa (państwo zobowiązane jest do podejmowania wszelkich działań ustawodawczo-administracyjnych dla realizacji praw uznanych w konwencji).

Konwencja ustanawia status dziecka oparty na następujących założeniach:

 •  dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej,
 • dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności,
 • rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka,
 • państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach.

Katalog praw i wolności obejmuje prawa cywilne, socjalne, kulturalne, polityczne i z założenia w niewielkim zakresie uwzględnia prawa ekonomiczne (dziecko winno się uczyć, a nie pracować). W skład tego wchodzą:

Prawa cywilne

 • prawo do życia i rozwoju,
 • prawo do tożsamości (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu),
 • prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej,
 • prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania,
 • prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
 • prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,
 • prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej,
 • prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15. roku życia.

Prawa socjalne

 • prawo do odpowiedniego standardu życia,
 • prawo do ochrony zdrowia,
 • prawo do zabezpieczenia socjalnego,
 • prawo do wypoczynku i czasu wolnego.

Prawa kulturalne

 • prawo do nauki (bezpłatnej i obowiązkowej w zakresie szkoły podstawowej),
 • prawo do korzystania z dóbr kultury,
 • prawo do informacji,
 • prawo do znajomości swoich praw.

Prawa polityczne

 • prawo stowarzyszania się i zgromadzeń w celach pokojowych.

2014-11-14
Lekcja z udziałem egzotycznych zwierząt


            Zajęcia przeprowadził hodowca zwierząt egzotycznych pan Przemysław Ludwin z Rogożna w woj. Świętokrzyskim, który w ciekawy sposób opowiadał o życiu i zwyczajach gadów. Przywiózł też ze sobą kilka okazów: węży zbożowych, żółwi lądowych i wodnych, kameleona, legwana zielonego oraz agamę brodatą i pytona tygrysiego. Dzieci dowiedziały się w jakim środowisku żyją te zwierzęta, jakie mają zwyczaje, co lubią jeść i jak często, jak poznają swoje otoczenie. Uczniowie mieli też możliwość bezpośredniego kontaktu z każdym, pokazywanym zwierzęciem co niewątpliwie sprawiło im ogromną radość. 
              Lekcja bardzo podobała się dzieciom. Była interesująca i dostarczyła im nowych doświadczeń wiele radości i wrażeń. Z pewnością na długo zostanie w ich pamięci i być może będzie początkiem nowych zainteresowań.

Lekcja została sfinansowana przez Stowarzyszeni Przyjaciół Szkoły "Nasza Trójka"

 


2014-11-11
11 listopada - Święto Niepodległości

W 1795 roku Polska utraciła niepodległość, jej ziemie zagarnęli  sąsiedzi: Rosja, Prusy, Austria. Polacy próbowali przez cały okres niewoli walczyć zbrojnie o wolność. Najpierw powstały Legiony Polskie we Włoszech, gdzie żołnierze walczyli u boku Napoleona o wolność. Po jego klęsce  próbowaliśmy odzyskać niepodległość w powstaniu listopadowym, styczniowym. Polacy przegrali powstania. Rozpoczął się okres niebywałych prześladowań, cofnięto język polski z urzędów , ze szkół. Przez  lata zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Wybuchła I wojna światowa, rozbudziła nadzieje Polaków na wolność. Zaborcy stanęli po dwóch stronach frontu. 11 listopada 1918 roku przyniósł Polsce niepodległość, okupioną krwią rodaków wcielonych do armii rosyjskiej, pruskiej, czy austriackiej. Dzisiaj w tym dniu obchodzimy Święto Niepodległości. 
W naszej szkole klasa VI przygotowała akademię, na którą złożyły się wiersze i piosenki wojskowe z tego okresu. Ponadto wzięliśmy udział  w obchodach święta w naszej miejscowości. Delegacja klasy VI wraz z pocztem sztandarowym szkoły brała udział w uroczystej mszy świętej oraz apelu poległych przy pomniku upamiętniającym naszych rodaków, którzy zginęli walcząc o niepodległą Polskę

 


2014-11-05
Wycieczka na cmentarz

Dość długi odcinek drogi pokonali pieszo, wędrując przez ponad godzinę czasu przez okolicę. Grzecznie i z chęcią przemiarzali trasę, by złożyć hołd wdzięczności poległym żołnierzom walczącym w AK. Wśród pochowanych w miejscu pamięci narodowej byli przodkowie niektórych trzecioklasistów. Uczniowie modlitwą i chwilą ciszy uczcili ich pamięć. Zapalili też symboliczne znicze. Nie zapomnieli również o grobach swoich bliskich. Dumni ze swojej miejscowości i żołnierskich bohaterów, zadowoleni wrócili do szkoły.


2014-11-03
Lekcja muzyki ze szkoły YAMAHA

Mieli okazję zobaczyć instrumenty z innych kontynentów jak na przykład afrykański bęben – DJEMBE oraz kozi bęben. Dowiedzieli się jak w dawnych czasach były wykorzystywane.  Uczniowie spróbowali gry na tych bębnach.

Następnymi instrumentami, które poznali były dzwonki oraz ksylofon. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali melodii wygrywanej na tych dwóch instrumentach. Uczniowie z klasy trzeciej i szóstej mieli okazję osobiście na nich zagrać.

Rototomy byłby następnym instrumentem, który uczniowie mieli okazję poznać i usłyszeć ich dźwięk, zmieniający się w zależności od stopnia „dokręcenia” instrumentu.

Perkusja wzbudziła chyba największy zachwyt wśród uczniów. Poznali oni instrumenty wchodzące w jej skład takie jak: werbel, hajhet, tam tamy, talerze, duży bęben i mały bęben. Poznali dźwięk każdego z tych instrumentów. Dowiedzieli się, że granie na perkusji wcale nie jest takie łatwe. Uczeń z klasy szóstej miał okazję osobiście spróbować gry na perkusji.

Na zakończenie poznali elektroniczną perkusję.

Uczniowie w aktywny sposób brali udział w lekcji z zainteresowaniem i ciekawością słuchali melodii wygrywanych przez instrumenty.

Lekcja została sfinansowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Nasza Trójka"


2014-10-29
PASOWANIE NA UCZNIA

Uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia prowadziła Klaudia Kozubal przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego.

Przybyłych na uroczystość gości nauczycieli, rodziców i uczniów bardzo serdecznie powitała Pani Dyrektor - Janina Gaweł. Pierwszoklasiści na początku schowali się i nie chcieli wyjść, ponieważ " bali się, nie wiedzieli jaki pas Pani Dyrektor przyniosła dzisiaj do szkoły". Dopiero po dokładnych objaśnieniach ze strony starszych kolegów (na czym polega ślubowanie i pasowanie) oraz zapewnieniach, że w szkole jest miło i nie ma czego się bać, a oni zawsze im pomogą, uczniowie klasy I odważnie przedstawili przygotowany przez siebie program artystyczny. Za piękną recytację wierszy i inscenizację piosenek zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Czekała na nich jeszcze niespodzianka, musieli odpowiedzieć na trudne pytania i wykazać się wiedzą z matematyki przyrody i polskiego. Okazało się, że przygotowane zadania nie sprawiły im żadnej trudności. Pani Dyrektor, nauczyciele i rodzice zgodnie orzekli, że egzamin zdali na 6 i gotowi są złożyć uroczyste slubowanie. Następnie Pani Dyrektor za pomocą wielkiego ołówka pasowała ich na uczniów. Na pamiątkę złożyli w kronice Samorządu Uczniowskiego swój pierwszy podpis (odcisk palca) oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści obdarowani zostali prezentami od Pani Dyrektor, starszych kolegów oraz rodziców, którzy również przygotowali dla nich słodki poczęstunek.

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w naszej szkole.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2014-10-28
Zajęcia w Regionalnym Domu Tradycji w Trzcianie

 Na pierwszych zajęciach uczniowie lepili z gliny różne przedmioty, wśród których były zwierzęta , domki, naczynia, buciki,  różne emblematy najczęściej związane z piłką nożną, a także ozdobne bibeloty. Z kolei na drugich zajęciach, wszyscy uczestnicy malowali wykonane wcześniej przedmioty. Zajęcia prowadził opiekun Regionalnego Domu Tradycji Pan Zbigniew Lis. Wykonane przez dzieci przedmioty będą wypalone w specjalnym piecu i pociągnięte lakierem. Uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem, ich  wytwory są bardzo pomysłowe i ładne. Po ich ostatecznym wykończeniu będą ozdobą domowej półeczki. Niektórzy wykazali, że mają talent rzeźbiarski  i wyobraźnię, które w kreatywny sposób wykorzystali, tworząc gliniane przedmioty.


2014-10-21
Zajęcia edukacyjne w Rzeszowie

We wtorek 21 października zajęcia edukacyjne w klasach 4-6 realizowane były w Rzeszowie. Pierwsza część zajęć odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie dzieci uczestniczyły w wystawie interaktywnej „Jak to działa”. W holu uniwersytetu przygotowane zostały stanowiska, na których uczniowie obserwowali i wykonywali ciekawe eksperymenty. Każdy mógł popatrzeć przez Lustro Frankensteina, w którym widział trochę siebie trochę kolegę, stworzyć falę przy pomocy wahadeł, oraz odkryć tajemnicę stożków i zobaczyć co powstanie, gdy zostaną przecięte. Prawie wszystkim udało się zbudować łuk tryumfalny bez spoiwa i podpór, przeprowadzić lewitującą piłeczkę przez przeszkody oraz złożyć z elementów łańcuch DNA. Dużą popularnością cieszyło się stanowisko, na którym można było pogłębić swoja wiedzę z zakresu budowy człowieka. Korzystając z modelu anatomicznego torsu i głowy człowieka każdy mógł obejrzeć wnętrze ludzkiego ciała i samodzielnie umieścić wszystkie narządy w odpowiednich miejscach, złożyć model czaszki, a także zobaczyć jak pracuje serce. Ważnym i ciekawym elementem wystawy były stanowiska gdzie dzieci rozwiązywały różne łamigłówki, układanki i zagadki logiczne. Wyzwaniem dla niektórych była „Tybetańska Zagadka” – gra logiczna znana pod nazwą Wieża Hanoi.
Dla uczniów były to ciekawe zajęcia, które uczą wyciągania wniosków, kojarzenia faktów i wykorzystania nauki w życiu. 

Druga część zajęć dydaktycznych poświęcona była edukacji teatralnej. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia sztuki "Tajemniczy Ogród’’ na podstawie powieści Francesa Burnetta. Jest to ulubiona powieść wielu pokoleń. Sztukę wystawił zespół Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa Dziewczynka o imieniu Mary zostaje sierotą. Trafia pod opiekę wuja mieszkającego w ponurym zamku. Ciemne zamczysko kryje w sobie niezwykle zaskakującą tajemnicę. Mary znajduje tytułowy tajemniczy ogród. Wraz ze swoim kuzynem Colinem i przyjacielem Dickiem sprawiają, że zaniedbany ogród zmienia się w piękne, tętniące życiem miejsce. Dzięki przyjaźni wszyscy bohaterowie odnajdują radość życia. Widzowie wybrali się w niezwykłą podróż związaną z marzeniami. Na pewno nie jeden z nas ma dylematy związane ze swoim życiem, ale kiedy odkryjemy w sobie dobroć i szlachetność, wszystko zmieni się z opuszczonego i zaniedbanego miejsca w bajeczny ogród. Spektakl  bardzo się dzieciom podobał, śmiały się, głośno reagowały na przejawy zła. Spektakl ten na długo pozostanie w naszej pamięci. 

Zapraszamy do galerii zdjęć


2014-10-16
Konkurs papieski

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Bratkowicach  oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie były organizatorem IX edycji konkursu papieskiego "Z WADOWIC DO ŚWIĘTOŚCI" którego motto w tym roku brzmiało "Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie"

  Cele konkursu :
- kształtowanie postawy odpowiedzialności za swoje czyny
- wychowanie w duchu szacunku dla ludzi wykazujących się hartem ducha
- wzbogacanie wiedzy na temat  życia i działalności Jana Pawła II
- rozwijanie zainteresowań literackich 

   Konkurs przebiegał w III kategoriach :
- literackiej – celem było napisanie wypracowania na temat "Nie lękajcie się świętości .Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali"
- konkurs wiedzy o życiu i działalności Jana Pawła II 
- konkurs plastyczny dla uczniów oddziałów przedszkolnych na temat  "On teraz patrzy na nas z Domu Ojca i nam błogosławi"

Natalia Szczur z kl. VI otrzymała wyróżnienie w kategorii literackiej. W konkursie wiedzy nasz zespół w składzie  Natalia Szczur z kl. VI i Magdalena Chmaj  z kl. V zajął I miejsce 


2014-10-15
Młody "Nobel"

 Zachęcały one dzieci i młodzież do poszerzania wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Był to niezwykły pokaz techniki kryminalistycznej. Wolontariuszki opowiadały o pracy techników, pokazały w jaki sposób można zabezpieczać ślady na miejscu zdarzenia. Uczniowie mogli zobaczyć, jak z pozoru niewidoczne ślady można odkryć przy użyciu specjalnych środków i preparatów. Dzieci mogły przyjrzeć się zawartości technicznej walizki, zawierającej preparaty oraz specjalne proszki do ujawniania śladów. Jedną z atrakcji było ujawnianie śladów linii papilarnych. Wybrani uczniowie otrzymali kartę z odciskiem dłoni, który pojawił się dopiero po posypaniu papieru proszkiem. Wszyscy otrzymali też kartę do eliminacji śladów daktyloskopijnych.
   Uczniowie byli zadowoleni, gdyż mogli poznać pracę techników kryminalistyki. Było to bardzo kształcące spotkanie z wolontariuszkami .


2014-10-02
Wycieczka do teatru

Z wielkim zainteresowaniem i zafascynowaniem oglądali spektakl pt. Królowa Śniegu. Ładna sceneria i ciekawa gra aktorów bardzo spodobała się młodym widzom, którzy nagrodzili ich gromkimi brawami.

Po zakończonym spektaklu uczniowie mieli okazję zajrzeć za kulisy, by lepiej poznać występujące tam "postaci". Jeden z pracowników bardzo chętnie opowiedział i pokazał dzieciom rodzaje teatralnych lalek. Dzieci mogły wziąć je do ręki i zobaczyć, jak poruszać poszczególnymi "postaciami". Zapoznały się z kukiełkami, marionetkami, pacynkami i jawajkami.

Szczęśliwe i zachwycone wróciły do domu i z niecierpliwością czekają na następny wyjazd.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2014-09-27
Święto Szkoły i obchody 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego


27 września 1939 roku,  jeszcze w czasie trwania walk z niemieckim najeźdźcą,  w Warszawie powołana została Służba Zwycięstwu Polski (SZP) – polska organizacja konspiracyjna, której celem była walka o wyzwolenie Polski , odtworzenie i reorganizacja armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy.  SZP została w listopadzie tego samego roku przekształcona w Związek Walki Zbrojnej(ZWZ)  , a  w lutym 1942 przemianowany on został na Armię Krajową.
SZP stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego, które było  ewenementem w skali światowej. Miało swoje ramię zbrojne  – Armię Krajową, najliczniejszą armię podziemną ze wszystkich okupowanych krajów. Posiadała  także  sprawnie funkcjonujące wszystkie organa władzy: administrację,  sądownictwo oraz szkolnictwo.  
W tym roku obchodzona była 75-rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji organizowano uroczyste sesje, odczyty, akademie i inne uroczystości pod pomnikami i w miejscach Pamięci Narodowej. W całym kraju,  27 września ,  na budynkach państwowych, urzędach i szkołach  wywieszone zostały polskie flagi.
Uroczyste obchody miały miejsce także w Rzeszowie. Co roku klasy IV – VI naszej szkoły uczestniczyły w tej uroczystości. W tym roku było to w sobotę i w uroczystości uczestniczyła tylko delegacja szkoły. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Św. Krzyża przy ul. 3 Maja . Piękną patriotyczną homilię wygłosił ks. Słowik. Później uczestnicy udali się pod pomnik Armii Krajowej, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia i  odbył się apel poległych. Pamięć wszystkich bojowników o wolną i suwerenna Polskę,  poległych i pomordowanych żołnierzy w czasie wojny  oraz straconych w latach stalinizmu uczczono salwą honorową. Następnie pod pomnikiem złożone zostały wieńce i wiązanki wśród , których był  także biało-czerwony wieniec z naszej szkoły.
Obchody Święta Szkoły w tym roku składały się z trzech etapów. W czwartek (25.09) wszystkie klasy były na wycieczce w Łańcucie. W sobotę (27.09) delegacja szkoły uczestniczyła w Rzeszowie w  wojewódzkich obchodach 75-rocznicy powstania PPP.  W poniedziałek ( 29.09.2014 r.)  klasy IV – VI miały zajęcia edukacyjne na temat II wojny światowej. Była to pogadanka połączona z prezentacją multimedialną. Tematyka obejmowała najważniejsze walki obronne kampanii wrześniowej, powstanie Polskiego Państwa Podziemnego i działalność Armii Krajowej, udział Polaków w bitwach w krajach  Europy i w Afryce oraz powojenne losy żołnierzy Armii Krajowej w tym żołnierzy AK Ziemi Rzeszowskiej i naszej miejscowości.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2014-09-25
Wycieczka do Muzeum-Zamku w Łańcucie

 Poznawanie faktów związanych z codziennym życiem łańcuckiej arystokracji rozpoczęliśmy od wnętrz mieszkalnych Zamku. Podzieleni na trzy grupy, razem z przewodnikami, podziwialiśmy poszczególne pomieszczenia Zamku wraz z wspaniale zachowanymi licznymi dziełami sztuki i mnóstwem ciekawych eksponatów. Poznaliśmy również wiele szczegółów dotyczących historii wzniesionej w latach 1629-1642 rezydencji, jej kolejnych właścicieli, a także stopniowo dokonywanych zmian w układzie i wyposażeniu posiadłości.
Zwiedziliśmy budynek zamkowej Stajni i Wozowni, gdzie niezwykle imponująca okazała się m.in. ponad stuletnia kolekcja 55 pojazdów konnych, pochodząca z renomowanych firm wiedeńskich, londyńskich i paryskich. Wszyscy zafascynowani byliśmy także znajdującą się w Hali Zaprzęgowej Wozowni bogatą kolekcją trofeów egzotycznych przywiezionych przez ostatniego właściciela rezydencji z safari w 1924 r. 
oraz trofeów europejskich.
Z zaciekawieniem oglądaliśmy również budynek Oranżerii, a w nim tzw. Ogród Zimowy z egzotyczną roślinnością i drobnymi zwierzętami oraz budynek Storczykarni z najefektowniejszymi rodzajami i gatunkami storczyków.
Wszyscy zdecydowanie możemy przyznać, że łańcucki zespół pałacowo-parkowy wywarł na nas duże wrażenie.

Wycieczka została w całości sfinansowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Nasza Trójka".

Zapraszamy do galerii zdjęć


2014-09-22
Lekcja umuzykalniająca ze szkoły YAMAHA

Przygodę z gitarą zaczęły od gitary klasycznej. Z przyjemnością wsłuchiwały się w melodie grane na niej palcami oraz piórkiem, a  trzecioklasiści wczuwali się w hiszpańskie nastroje wznosząc okrzyki: Ole! Uczennice z klasy czwartej zagrały na niej prosty utwór.

Kolejną niespodzianką (Łaaał)  była gitara elektroakustyczna, która nie ma pudła rezonansowego. Wszystkim podobał się również pokaz gry na gitarze elektrycznej miłosnych i rokowych melodii, a także muzyki kantry i hawajskiej melodii. Szóstoklasiści  świetnie zaprezentowali muzykę rokową z odpowiednimi fryzurami i ruchem scenicznym.

Bandżo – to następny instrument niespodzianka znany z dzikiego zachodu i muzyki nowoorleańskiej. Zaprezentowano na nim rytmy muzyki kantry.

Gitara basowa przeznaczona tylko do gry sekcji rytmicznej, gdyż nie gramy na niej melodii, zaciekawiła najstarszych chłopców. Zapisy do nauki na niej są dopiero od klasy szóstej. Podobały się również te niskie, nastrojowe jej dźwięki (Je!)

Ukulele – to ostatni zaprezentowany instrument hawajski, który ma ciekawe brzmienie.

Na koniec wszystkich zaproszono na bezpłatne lekcje próbne, na które można się umówić wybierając numer: 17 856 71 21 lub 605406 353.

Pożegnaliśmy się piosenką „ Będzie zabawa! Będzie się działo!, Będzie głośno, będzie radośnie!...

Lekcja została sfinansowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Nasza Trójka"

 


2014-09-12
Internetowy Teatr TVP

12 września uczniowie klas I- III naszej szkoły po raz pierwszy mogli obejrzeć na żywo spektakl prezentowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, nie wyjeżdżając poza teren szkoły i zupełnie za darmo. Było to możliwe dzięki działającemu od kilku lat i-Teatru TVP dla szkół a do którego nasza szkoła dołączyła w tym roku szkolnym. Spektaklem otwierającym nowy sezon był spektakl pt. „Pan Niteczka” - sceniczna wersja pięknej, poetyckiej opowieści Kornela Makuszyńskiego (w oryginale noszącej nieco dłuższy tytuł: „O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem”), którą zaproponował teatrowi Zbigniew Głowacki, autor sztuki i reżyser spektaklu.
Motyw drogi, oryginalne postaci – grane przez aktorów jak i odtwarzane przez charakterystyczne lalki, zabawne przygody, podczas których bohaterowie pokonać muszą własne słabości i lęki bardzo zainteresowały młodych widzów. Po skończonym spektaklu jak przystało na prawdziwych widzów dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami.  

 


2014-09-09
Wycieczka rowerowa

Po przypomnieniu zasad ruchu drogowego, drogą przez Zastawie dotarli do obranego wcześniej punktu w lesie, którym było „Leśne sanktuarium”. Po krótkim odpoczynku i posileniu się, wyruszyli w dalszą trasę, zatrzymując się co jakiś czas na poszukiwania grzybów. Ku radości wszystkich rowerzystów grzyby rosły wszędzie, zarówno przy samej drodze jak i w głębi lasu. Chwile spędzone na łonie natury minęły zaskakująco szybko, lecz mimo zmęczenia wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2014-09-06
Narodowe czytanie

NARODOWE CZYTANIE „TRYLOGII” HENRYKA SIENKIEWICZA


 6 września b.r. przeprowadzona została akcja  Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Inicjatorem tej akcji był prezydent Polski Bronisław Komorowski.  Do akcji przystąpiło wiele szkół, bibliotek, organizacji i instytucji. Narodowe czytanie miało miejsce w sobotę 6 września o godzinie 12.00. Szkoły mogły czytać Trylogię lub inne utwory H. Sienkiewicza w piątek 5 września o godz. 12.00.
Nasza szkoła również wzięła udział w tej akcji . W piątek o godz. 12.00 klasy IV – VI wraz z nauczycielami zebrały się w jednej sali  i przystąpiono do wspólnego  czytania wcześniej przydzielonego fragmentu II części Trylogii czyli „Potopu”. Czytaliśmy opis obrony Częstochowy przed atakiem Szwedów. 
Klasy I – III także wzięły udział w akcji. Na sali gimnastycznej dzieci czytały głośno „Legendę żeglarską”  autorstwa Sienkiewicza. Po przeczytaniu została ona omówiona w klasach, a uczniowie z klasy I wykonali do legendy piękne ilustracje.
Z kancelarii prezydenta otrzymaliśmy pamiątkową pieczęć, którą każdy z uczestników czytania, a także uczniowie młodszych klas  mogli sobie przybić na przyniesionych do szkoły egzemplarzach „Trylogii” lub innych książkach Henryka Sienkiewicza.

 


2014-09-01
Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Dobiegły końca wakacje. Uczniowie wypoczęci wrócili do szkoły. Z radością spotkali się ze swoimi koleżankami i kolegami. Znów rozpoczął się czas miłych i ciekawych spotkań. Po Mszy Świętej uczniowie, nauczyciele oraz rodzice spotkali się w sali gimnastycznej w celu inauguracji nowego roku szkolnego 2014/2015.  Wszystkim rozpoczynającym i kontującym naukę życzymy  dużo radości, sukcesów oraz satysfakcji ze zdobytej wiedzy i umiejętności.

 


2014-07-01
Półkolonia w naszej szkole

Pierwszy tydzień rozpoczęły tradycyjne gry i zabawy integracyjne oraz ustalenie regulaminu i harmonogramu półkolonii. Następne dni były wypełnione licznymi wyjazdami. We wtorek dzieci zwiedziły  Podziemną Trasę w Rzeszowie, oraz Muzeum Dobranocek gdzie obejrzały różne animowane bajki. Wszystkim bardzo podobały się prezentowane wieczorynki oraz eksponaty muzealne. Następnego dnia zorganizowana została wycieczka do Zabajki gdzie uczniowie palili ognisko i piekli kiełbaski, grali w różne gry zespołowe, spacerowali po lesie,  jeździli na koniach a także zwiedzali mini zoo.

W kolejnym dniu dzieci były w kinie na filmie „Jak wytresować smoka?”, po którym obejrzały kabinę projekcyjną i zapoznały się z techniką wyświetlania filmów. Oglądały także pokaz przy fontannie multimedialnej i zwiedzały najstarsze kościoły Rzeszowa. Dużo emocji dostarczył również dzieciom pobyt na kręgielni „Kula” w Rzeszowie, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił w zbijaniu kręgli lub w innych grach.
W drugim turnusie również czekało na dzieci wiele atrakcji. Jedną z nich był wyjazd do „Fantazji” w Rzeszowie gdzie wszyscy świetnie się bawili. Każdy znalazł dla siebie coś dobrego; niektórzy  próbowali swoich sił na mini ściance wspinaczkowej, inni chętnie korzystali z labiryntów, zjeżdżalni, trampoliny czy pozostałych atrakcji. Ważne że wszyscy bawili się zgodnie i bezpiecznie.
 Ogromną radość przyniósł dzieciom wyjazd na basen gdzie mogły wesoło spędzić czas nad wodą oraz doskonalić umiejętność pływania. Pod koniec półkolonii  został zorganizowany wyjazd do Rzeszowa na film „Gang Wiewióry”. Po projekcji wszyscy chętnie pospacerowali po mieście, zjedli lody, pobawili się na placu zabaw oraz sprawdzili swoje umiejętności w siłowaniu się na różnego rodzaju urządzeniach sportowych. Odwiedzili również Wojewódzką Bibliotekę dla Dzieci. Tu Panie bibliotekarki  oprowadziły nas po bibliotece i opowiedział o swojej pracy. Pokazały dzieciom również dużo ciekawych książek, które mogły sobie pooglądać lub poczytać. 
Nie zawsze dopisywała nam pogoda. W takie dni organizowane były dla dzieci zajęcia w szkole tj. dyskoteki, gry i zabawy na boisku  lub na sali gimnastycznej, zajęcia plastyczne, komputerowe itp.  
     Wspólnie spędzony czas dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Zapraszamy do galerii zdjęć


 


Galerie