WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE
INFORMACJE DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
Nauczanie przedmiotu jakim jest wychowanie do życia w rodzinie szczegółowo reguluje i określa Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 395 ze zm.).
Zajęcia wychowania do życia w rodzinie są realizowane w klasach IV – VIII szkoły podstawowej.
Celem zajęć jest przygotowanie uczniów do podejmowania życiowych decyzji i wypełniania ról. Realizując treści programowe, szkoła ma za zadanie:
- wspierać wychowawczą rolę rodziny
- promować integralne ujęcie ludzkiej seksualności
- kształtować postawy prorodzinne, prozdrowotne i prospołeczne
Dobrowolność udziału w lekcjach wychowania do życia w rodzinie wynika z respektowania prawa rodziców jako pierwszych i najważniejszych wychowawców swoich dzieci.
Zajęcia WDŻ będą wspierały Państwa – jako rodziców.
List do rodziców uczniów nt. zajęć wychowanie do życia w rodzinie
Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, tylko wtedy, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach (druk jest dostępny w sekretariacie szkoły). Uczniowie, których rodzice nie zgłosili pisemnej rezygnacji w bieżącym roku szkolnym są zobowiązani do obecności na lekcjach.
Na realizację zajęć przeznacza się w szkolnym planie nauczania, w każdym roku szkolnym, dla uczniów poszczególnych klas, po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców.
W szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych na realizację tych zajęć należy przeznaczyć liczbę godzin nie mniejszą niż liczba godzin przewidziana dla szkół publicznych, przy czym zajęcia te mogą być organizowane tak jak w szkołach publicznych, czyli w oddziałach albo w liczących nie więcej niż 28 uczniów grupach międzyoddziałowych.
Zajęcia nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia - fakt uczęszczania odnotowuje się na świadectwie szkolnym jako “uczestniczył/a”.
Treści programowe są dostosowane do wieku i rozwoju dzieci oraz ich możliwości percepcyjnych.
Prezentacja - szkoła podstawowa - zagadnienia poruszane na zajęciach wychowanie do życia w rodzinie
Nowa podstawa programowa WDŻ została podzielona na sześć działów tematycznych:
1. Rodzina
2. Dojrzewanie
3. Seksualność człowieka
4. Życie jako fundamentalna wartość
5. Płodność
6. Postawy
Podstawa programowa:
https://podstawaprogramowa.pl/Szkola-podstawowa-IV-VIII/Wychowanie-do-zycia-w-rodzinie
Zajęcia odbywają się na podstawie Programu nauczania wychowania do życia w rodzinie dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej “Wędrując ku dorosłości”, autorstwa: Teresy Król.
Program nauczania sp4 ewydanie
Program nauczania sp5 ewydanie
Program nauczania sp6 ewydanie
Program nauczania sp7 ewydanie
Program nauczania sp8 ewydanie
W nauczaniu przedmiotu wykorzystywane są podręczniki i ćwiczenia wydawnictwa RUBIKON autorstwa Teresy Król „Wędrując ku dorosłości”. Wychowanie do życia w rodzinie, wyd. RUBIKON uzupełnione o materiały wydawnictwa TAURUS autorstwa Bożeny Strzemiecznej “Moje dorastanie”. Wychowanie do życia w rodzinie, wyd. Taurus Edukacja i Kultura.
Dodatkowe informacje o WDŻ dla rodziców i nauczycieli
REZYGNACJA_Z_ZAJEĆ_wychowanie_do_zycia_w_rodzinie.pdf
Monika Stobierska
nauczyciel WDŻ