NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
Spotkanie z pracownikiem Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie
2024-06-07

Spotkanie z pracownikiem Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie

6 czewrca odwiedził naszą szkołę pan Zenon Fajger, pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII, którzy poznali historię polskiej konspiracji cywilnej i wojskowej w czasie II wojny światowej. Formy i metody walki z okupantem, m.in. akcje sabotażowe i dywersyjne.

W trakcie spotkania zostały przedstawione sylwetki osób zaangażowanych w konspirację: dowódców, żołnierzy oraz losy naszych lokalnych patriotów majora Józefa Rzepkę „Znicz”, „Rekin” i Tadeusza Lisa „Ukleja”, ostatniego dowódcy AK generała Okulickiego „Niedźwiadka”. W trakcie zajęć uczniowie poznali przebieg i skutki akcji „Burza” na terenie Podokręgu AK Rzeszów oraz sytuację na Rzeszowszczyźnie po wkroczeniu Armii Czerwonej, w tym sowieckie represje wobec żołnierzy podziemia. Chętnie odpowiadali i zadawali pytania.

Od akcji „Burza” upłynęło już 80 lat. Nasza szkoła nosi imię Żołnierzy Armii Krajowej, a nasi uczniowie chętnie uczestniczą w każdej akcji, która przybliża im losy tych, dla których ojczyzna była najważniejsza.