NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych
2016-06-20

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych obchodzony jest w Polsce od 10-ciu lat. Został ustanowiony w 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla upamiętnienia milionów ofiar Polaków więzionych i zabijanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych.

 

  Obchody ustalono na  14 czerwca, bo 14 czerwca 1940 roku jest datą pierwszego  transportu więźniów do KL Auschwitz (Oświęcim).  Wśród nich było 40 rzeszowian i kilkudziesięciu mieszkańców obecnego województwa podkarpackiego. W 1940 roku został także aresztowany i wywieziony do Oświęcimia mieszkaniec Bratkowic Pan Nehring mąż ówczesnej kierowniczki szkoły na Piaskach – Pani Karoliny Nehringowej. Został aresztowany,  ponieważ nie zgodził się podpisać listy volksdeusch. Do podpisania takiej listy był nakłaniany przez Niemców, ze względu na swoje nazwisko. Sam twierdził, że nie wie nic o tym,  aby jego rodzina miała coś wspólnego z pochodzeniem niemieckim (mówił o tym kiedyś w naszej szkole Pan Józef Lis ze Trzciany, pochodzący z Bratkowic, który znał Pana Nehringa osobiście ). Pan Nehring zginął w Oświęcimiu. W 1940  roku Pani Nehringowa została zwolniona z funkcji kierownika szkoły. Wróciła na to stanowisko dopiero po wojnie.

Nasz szkoła otrzymała zaproszenie od ŚZŻAK na obchody Narodowego Dnia Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Uroczystość  miała miejsce 14 czerwca b.r. w kościele p.w. Św. Krzyża w Rzeszowie. W obchodach brali udział przedstawiciele władz, kombatanci AK, byli więźniowie obozów koncentracyjnych, poczty sztandarowe szkół rzeszowskich, poczet sztandarowy naszej szkoły,  poczty sztandarowe  organizacji kombatanckich,  delegacje szkół i mieszkańcy Rzeszowa.  O godz. 12.00 została odprawiona msza św.  w intencji żyjących i zmarłych ofiar obozów hitlerowskich. Po mszy wygłoszono krótkie okolicznościowe przemówienia i wręczone zostały medale.

Uroczystość zakończyła się programem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 oraz uczniów Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie.