Narodowe Czytanie prozy Henryka Sienkiewicza
2016-09-12

Narodowe Czytanie prozy Henryka Sienkiewicza

Celem akcji Narodowe Czytanie jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na poprawność polszczyzny, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.

Już  po raz piąty 03.09.2016 r. odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Rozpoczął je w 2012 r. prezydent  Bronisław Komorowski wspólną lekturą  „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013r w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później  „Trylogii” Henryka Sienkiewicza   W ubiegłym roku Para Prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.  W tym roku czytaliśmy „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza .

Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną propagującą czytanie literatury narodowej. Impreza odbyła się 05.09.2016r. w nieco zmienionej niż w poprzednich latach formie. Mianowicie uczniowie czytali fragmenty „W pustyni i w puszczy”, poznając przygody Stasia i Nel. Dzieci czytały powieść na lekcjach języka polskiego. Klasa VI wykonała gazetkę ścienną ukazującą sylwetkę pisarza, jego życie i twórczość.