Święto Konstytucji 3 Maja
2017-05-03

Święto Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku zapisała się w historii jako pierwsza w Europie, a druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku, demokratyczna ustawa zasadnicza. Dokument ten, będący symbolem wielkiej siły narodu polskiego, regulował zasady funkcjonowania władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

W celu upamiętnienia tak ważnego wydarzenia jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, w czwartek, 27 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy V, którzy poprzez wiersze i patriotyczne pieśni przypomnieli okoliczności w jakich doszło do uchwalenia Konstytucji i jej znaczenie dla dalszych losów narodu polskiego.

Przedstawiony przez uczniów program słowno-muzyczny zakończyła p. Dyrektor Janina Gaweł, która dokonała podsumowania wzniosłości w/w wydarzenia, przypominając również wszystkim uczniom o obchodzonym 2 maja Dniu Flagi Państwowej.

Delegacja uczniów naszej szkoły, na czele z pocztem sztandarowym, brała także udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Bratkowicach. W kościele parafialnym Ks. Proboszcz Józef Książek odprawił Mszę Św. za Ojczyznę. Po mszy  nastąpił przemarsz uczestników i pocztów sztandarowych pod pomnik Żołnierzy AK, gdzie po modlitwie i odśpiewaniu hymnu państwowego delegacje samorządów lokalnych, organizacji oraz naszej szkoły złożyły kwiaty i wieńce.