Święto Szkoły
2017-09-27

Święto Szkoły

27 września to szczególny dzień dla naszej szkoły, bowiem w tym dniu obchodzimy Święto Szkoły.

27 września 1939 r. powstało Polskie Państwo Podziemne, które w czasie II wojny światowej było  fenomenem na skalę światową.  Oprócz konspiracyjnej armii,  posiadało także własny parlament, sądownictwo i szkolnictwo ( tajne nauczanie). Polskie Państwo Podziemne podlegało Rządowi RP na uchodźstwie  i  działało od 27 września  1939  do 1 lipca 1945 roku. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia. Największym działaniem wojskowym podjętym przez armię  zbrojną Państwa Podziemnego, czyli Armię Krajową,  było powstanie warszawskie i akcja „Burza” trwająca od stycznia 1944 roku do stycznia 1945 roku.

W środę 27.09.2017 roku odbyły się w Rzeszowie wojewódzkie obchody 78 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W tej uroczystości uczestniczyli uczniowie naszej szkoły;  klasy IV – VII  wraz z wychowawcami oraz poczet sztandarowy. Obchody tej rocznicy rozpoczęły się mszą świętą w kościele Św. Krzyża na ul 3 Maja, której przewodniczył ks. biskup senior Kazimierz Górny. Druga część uroczystości miała miejsce pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów. Rozpoczęła się odegraniem Mazurka Dąbrowskiego i wciągnięciem na maszt flagi państwowej.  Po okolicznościowych przemówieniach,  kombatantom AK oraz osobom wspierającym działalność SZŻAK w Rzeszowie wręczone zostały honorowe medale. Obchody zakończył Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem przez delegacje władz wojewódzkich, powiatowych, miasta, służb mundurowych oraz szkół. Delegacja naszej szkoły także złożyła pod pomnikiem wiązankę biało-czerwonych goździków.

Uczniowie klas I – III obchodzili Święto w szkole.  Dla dzieci zorganizowano zajęcia grupowe podczas, których przedstawiona została historia Polskiego Państwa Podziemnego. Dodatkowo wszystkie te klasy wspólnie oglądały film Bella i Sebastian oraz wykonywały prace plastyczne ze znakiem Polski Walczącej. Miłym akcentem dnia był słodki i zdrowy poczęstunek przygotowany przez nauczycieli.