NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
Zdobyliśmy miano
2019-02-05

Zdobyliśmy miano "Szkoła Niepodległej"

W ubiegłym roku, w marcu, zgłosiliśmy naszą szkołę do akcji „Szkoła Niepodległej” zorganizowanej przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji było uzyskanie miana „SZKOŁA NIEPODLEGŁEJ”.

 

 

Przystępujące do tej akcji szkoły miały obowiązek wykonania siedmiu, wybranych przez siebie zadań. Wybraliśmy dla siebie następujące zadania:

  1. Kartka z kalendarza – moja miejscowość 100 lat temu.
  2. Udział w obchodach świąt narodowych.
  3. Przygotowanie spektaklu słowno-muzycznego związanego z obchodami 3 V lub 11 XI przeznaczonego dla szerszej niż szkoła publiczności.
  4. Chwała bohaterom – uczczenie miejsc pochówku bohaterów związanych z walką o wolność Polski.
  5. Złóż życzenia Marszałkowi – przygotowanie i wysłanie kartek z życzeniami imieninowymi lub urodzinowymi do Muzeum w Sulejówku.
  6. Selfie z bohaterem – stworzenie galerii pomników bohaterów.
  7. Odwiedziny miejsc pamięci w tym także w Wilnie, Lwowie lub w Grodnie.

Nasza kartka z kalendarza przedstawiała zdjęcie Szkoły Podstawowej nr 2 wykonane 100 lat temu i obecną szkołę oraz opis słowny związany z tworzeniem oświaty w Bratkowicach. W drugim zadaniu opisaliśmy udział uczniów naszej szkoły oraz pocztu sztandarowego w  gminnych i wiejskich obchodach świąt 3 maja i 11 listopada, a także w wojewódzkich obchodach rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W ramach realizacji zadania trzeciego przygotowaliśmy uroczystą akademię z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości zaprezentowaną dla rodziców 9 listopada. Zadanie czwarte zrealizowane zostało jeszcze w czerwcu ub. r. Uczniowie klas IV – VII wybrali się do Rzeszowa, Zwiedzili Stary Cmentarz gdzie znajdują się mogiły powstańców listopadowych i styczniowych oraz na cmentarz Pobitno na mogiłę Leopolda Lisa-Kuli. Dzieci umieściły na grobach chorągiewki, kwiaty i zapaliły znicze. Zadanie 5 realizowaliśmy w listopadzie. Wszystkie klasy wykonały kartki urodzinowe dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kartki zostały wysłane w grudniu do Muzeum w Sulejówku.  W czasie czerwcowej wycieczki do Rzeszowa uczniowie wędrowali szlakiem pomników naszych bohaterów narodowych i wykonywali  selfie z bohaterem – to była realizacja zadania 6.  Czerwcowa wycieczka klas I – III do Krakowa i wrześniowa wycieczka klas IV – VIII  do Lwowa, zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Orląt Lwowskich były zorganizowane jako realizacja zadania 7. Realizację wszystkich zadań udokumentowaliśmy odpowiednimi opisami i fotografiami.

W styczniu b.r. otrzymaliśmy informację, że naszej szkole przyznano Mino Szkoły Niepodległej. Razem z informacją o tym, otrzymaliśmy zaproszenie do Warszawy do Sejmu po odbiór certyfikatu. Uroczystość wręczenia certyfikatów odbędzie się 8 lutego w Sali Kolumnowej. Naszą szkołę będzie reprezentować Pani mgr Faustyna Ząbczyk.

Galeria zdjęć przedstawia fotografie, którymi dokumentowaliśmy realizację poszczególnych zadań.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć