KARTKI DLA ŻOŁNIERZY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
2019-09-22

KARTKI DLA ŻOŁNIERZY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W tym roku obchodziliśmy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 2 października 1944 r.  Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza” i miało na celu wyzwolenie stolicy spod okupacji niemieckiej przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Walki w Warszawie trwały 63 dni choć planowano je zaledwie na kilka. Wobec braku perspektyw dalszej walki (olbrzymia przewaga militarna Niemców, brak pomocy ze strony sojuszników, ciężka sytuacja mieszkańców stolicy) przedstawiciele AK podpisali 2 października 1944 r. układ o zaprzestaniu działań wojennych w stolicy. Straty po stronie polskiej to 18 tys. zabitych i ok. 25 tys. rannych żołnierzy, oraz ok. 120-200 tys. ofiar spośród ludności cywilnej. Po stronie niemieckiej było 17 tys. zabitych i 9 tys. rannych. Warszawa została doszczętnie zniszczona. Powstanie zakończyło się militarną klęską. O to czy miało sens historycy spierają się do tej pory. Zdaniem niektórych z nich to właśnie Powstanie Warszawskie miało skłonić Stalina do porzucenia myśli wcielenia Polski do ZSRR jako „siedemnastej republiki”.

Uczniowie naszej szkoły kolejny raz włączyli się do akcji „BohaterON – włącz historię”! To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

Nazwa akcji BOHATERON stanowi połączenia dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON” czyli włączyć.  Nazwa symbolizuje chęć włączenia do świadomości Polaków wydarzeń mających miejsce w czasie II wojny światowej i historii ludzi, którzy stanęli do walki z okupantem hitlerowskim  w zbrojnym zrywie jakim było Powstanie Warszawskie. W ramach akcji dzieci wykonały piękne kartki, które zostaną przesłane do organizatora kampanii,  a stamtąd trafią do rąk uczestników powstania.  Na pewno sprawią Im olbrzymią radość.