Narodowe Czytanie 2020
2020-09-04

Narodowe Czytanie 2020

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania to obecnie już tradycja, która łączy Polaków podczas wspólnego czytania utworów wielkich twórców literatury naszego narodu.

Podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała tym razem „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą dokonali wyboru spośród wielu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Uczniowie naszej szkoły w piątek, 4 września włączyli się w tę akcję, by poznać twórczość Juliusza Słowackiego, przedstawiciela polskiego romantyzmu. Na sam koniec tej uroczystości, każda klasa otrzymała odbitą okolicznościową pieczęć, którą szkoła dostała od Kancelarii Prezydenta RP.

Głównym założeniem tej akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz odkrywanie piękna polskiej literatury wśród uczniów.
Tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.