NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów.
2020-10-13

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów.

13 października 2020 roku uczniowie klasy pierwszej zdali swój pierwszy egzamin i zostali uroczyście przyjęci do społeczności uczniowskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach.

Uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia prowadziły Karolina Dworak i Aleksandra Kwoka przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego.

Przybyłych na uroczystość gości, nauczycieli, rodziców i uczniów serdecznie powitała Pani Dyrektor Janina Gaweł, która również wyjaśniła zebranym na czym polega zwyczaj pasowania i do czego zobowiązuje.

 „Ceremonia ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych członków szkolnej społeczności wywodzi się ze średniowiecznej tradycji rycerskiej. Młody mężczyzna, który miał wejść do grona rycerskiej braci, musiał wykazać się męstwem i umiejętnością władania bronią. Podczas uroczystej ceremonii składał ślubowanie na wierność swojemu królowi. Tym samym był pasowany na rycerza, otrzymywał rycerski pas, zbroję i miecz. Zmieniły się czasy i ludzie, ale echa dawnej tradycji pozostały do dziś. Rolę księcia lub króla odgrywa dziś dyrektor szkoły, a „giermkami”, którzy mają być pasowani, są uczniowie klas pierwszych”.

 Zachęceni przez Panią Dyrektor uczniowie klasy 1 odważnie przedstawili przygotowany przez siebie program artystyczny. Za piękną recytację wierszy i inscenizacje piosenek zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Czekała  jeszcze na nich  niespodzianka, musieli odpowiedzieć na trudne pytania i wykazać się wiedzą z matematyki, przyrody i języka polskiego. Okazało się, że przygotowane zadania nie sprawiły im żadnej trudności. Pani Dyrektor, nauczyciele i rodzice orzekli, że egzamin zdali na 6 i gotowi są złożyć uroczyste ślubowanie. Następnie Pani Dyrektor za pomocą wielkiego ołówka pasowała ich na uczniów. Na pamiątkę złożyli w kronice Samorządu Uczniowskiego swój pierwszy podpis (odcisk palca) oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali prezenty od Pani Dyrektor starszych kolegów oraz rodziców, którzy również  przygotowali dla nich słodki poczęstunek.

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

Zapraszamy do galerii zdjęć