MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY  „DANUTA SIEDZIKÓWNA PS. INKA”
2022-01-16

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY „DANUTA SIEDZIKÓWNA PS. INKA”

W bieżącym roku szkolnym odbyła się IV edycja konkursu historycznego. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VI – VIII. Zadaniem tegorocznego konkursu było wykonanie plakatu związanego z postacią Danuty Siedzikówny ps. Inka.

Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. W lipcu 1946 roku została aresztowana przez UB i umieszczona w więzieniu w Gdańsku, gdzie była bita i poniżana. Odmówiła zeznań obciążających członków brygad wileńskich AK. W sierpniu 1946 roku została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Wyrok został wykonany 28 sierpnia 1946 roku, kilka dni przed ukończeniem 18 lat.  Według relacji przymusowego naocznego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami Inki było: „Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszka!”

W konkursie wzięli udział uczniowie czterech szkół: SP nr 1 w Bratkowicach, SP nr 2 W Bratkowicach, SP nr 1 w Mrowli i uczniowie naszej szkoły.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce – Małgorzata Olszowy (kl. 6 SP nr 1 Bratkowice)

II miejsce – Aleksandra Kwoka (kl. 8 NSP  Bratkowice) i Paweł Kidacki (kl. 7 SP nr 1 Bratkowice)

III miejsce - Aleksandra Irzeńska (kl. 6 NSP Bratkowice), Karolina Kwaśny (kl. SP Mrowla) , Amelia Przywara (kl. 6 NSP Bratkowice),  Nikola Wcisło (kl. 7  SP nr 1 Bratkowice)

Wyróżnienia:  Kacper Wiech (kl. 7 SP nr 1 Bratkowice), Szymon Wdowik (kl. 8 SP nr 1 Bratkowice), Blanka Bachórz (kl. 7 NSP Bratkowice) Wiktoria Kwoka (kl. 7 NSP Bratkowice), Jakub Trzyna ( kl. 6 NSP Bratkowice).

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach.