Półkolonia 2022
2022-07-11

Półkolonia 2022

Po trudzie i wysiłku włożonym w naukę w ciągu roku szkolnego przyszedł czas na zasłużone wakacje, wypoczynek pełen przygód i ciekawych działań. Wzorem lat poprzednich przez pierwsze dwa tygodnie wakacji Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach zorganizowała półkolonię dla uczniów naszej szkoły i okolicznych miejscowości.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. W pierwszym tygodniu uczestniczyło 21 dzieci, natomiast w drugim 23. W czasie turnusu opieka sprawowana przez pedagogów z tutejszej szkoły była zapewniona od godziny 6:30 do 16:30. Główne zajęcia odbywały się w godzinach od 9:00 do 14:00. Dzieci codziennie miały zapewniony ciepły posiłek, otrzymywały napoje oraz słodycze.

Program zajęć był dopasowany do wieku i możliwości grupy. Składał się z wielu atrakcyjnych propozycji wypoczynku połączonych z codziennymi wycieczkami rekreacyjno – edukacyjnymi.  Zajęcia umożliwiały dzieciom jednocześnie zabawę, naukę i relaks. Wspólne wykonywanie przeróżnych zadań pozytywnie wpłynęło na nawiązywanie emocjonalnych więzi między uczestnikami. Dzięki temu czas mijał w przyjaznej i pozytywnej atmosferze.

I TYDZIEŃ

Pierwszego dnia zajęcia prowadzone były stacjonarnie. Uczestnicy mieli okazję do rozwijania zdolności plastycznych. Tworzyli figurki za pomocą długopisów 3D oraz korzystali z „Magicznego dywanu”, czyli nowoczesnego, interaktywnego urządzenia projekcyjnego, które przeznaczone jest do nauki i zabawy poprzez różne gry edukacyjne. Zostały również przeprowadzone zajęcia sportowe i animacyjne na świeżym powietrzu.

We wtorek uczestnicy udali się na wycieczkę do Kompleksu Turystycznego w Brzezówce. Dzieci miały okazję zobaczyć figury dinozaurów i różnych plemion żyjących w prehistorycznych czasach. Kolejnym punktem wyjazdu były zabawy z wykorzystaniem dostępnych w kompleksie atrakcji i urządzeń. Dużym powodzeniem cieszyły się m.in. dmuchawce, basen z łódeczkami, dinokolejka, roller wodny, huśtawki, eurobungee czy giga klocki.

Kolejny dzień półkolonii minął pod znakiem historycznej przygody. Odwiedziliśmy Muzuem Techniki i Militariów w Rzeszowie, w którym można obejrzeć zabytkowe samochody,  motocykle,  samoloty, a także dawny sprzęt komputerowy i AGD. Dużą atrakcją okazały się pojazdy wojskowe, w tym czołg T-34.

W czwartek został zaplanowany wyjazd do „Radosnej Zagrody" w Iwierzycach. Wiele radości oraz uśmiechu sprawiło dzieciom karmienie alpak oraz wspólne spacery z tymi radosnymi zwierzętami.

Pierwszy tydzień półkolonii zakończyliśmy wyjazdem do rezerwatu przyrody – Lisia Góra w Rzeszowie. Uczestnicy turnusu podziwiali piękno przyrody pływając katamaranem. Wiele radości sprawiła również dzieciom jazda gokartami i zabawa na integracyjnym placu zabaw.

II TYDZIEŃ

Po upalnych dniach, które nie opuszczały nas w pierwszym tygodniu udaliśmy się po odrobinę chłodu do najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. Niesamowitą atrakcją dla dzieci był zjazd do kopalni i podróż podziemną kolejką. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie.  Pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze oraz zwyczaje górnicze. Zwiedzający mieli wrażenie, jakby praca górników w kopalni odbywała się tuż obok nich. Dzieci poznały również legendę o pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi.

Wtorek i środa były dniami aktywnego wypoczynku. Odwiedziliśmy wtedy park trampolin „FLYPARK” oraz salę zabaw „FANTAZJA” w Rzeszowie. Taka forma aktywności dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i uśmiechu na twarzy. Po krótkiej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczniowie korzystali z szeregu atrakcji, m.in. basenów wypełnionych gąbkami, trampolin sportowych – ukośnych oraz kwadratowych, ścieżek akrobatycznych i placu zabaw.

Kolejny dzień turnusu stał pod znakiem rozwoju kulturalnego. Wtedy też odwiedziliśmy Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika dzieci oglądały przyozdobione choinki z różnych części świata i różnych epok. Wielkim przeżyciem była możliwość uczestnictwa w warsztatach samodzielnego ozdabiania bombek.

Ostatni dzień półkolonii spędziliśmy w Rzeszowie. Najważniejszym punktem programu była wizyta w kinie i projekcja filmu "Minionki: Wejście Gru”. Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje!

Półkolonia była bardzo ciekawą i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu. Uśmiechy na buziach dzieci utwierdziły nas w przekonaniu, że miło i przyjemnie spędzili pierwsze tygodnie wakacji.

Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Świlcza za dofinansowanie półkolonii.