Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
2023-03-05

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

5 marca uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach, w kościele parafialnym zaprezentowali program artystyczny, w którym oddali hołd kiedyś Wyklętym, dziś Niezłomnym Żołnierzom.

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił wójt Gminy Świlcza Pan Adam Dziedzic. Uczniowie poprzez wiersze, pieśni patriotyczne i prezentację multimedialną przybliżyli przepełnioną bólem i cierpieniem historię tych, którzy za swoje męstwo zapłacili najwyższą cenę.

W czasie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przywołano wartości, jakie towarzyszyły Niezłomnym. Uczniowie dostarczyli wszystkim zgromadzonym wzruszającą, ale bardzo smutną i bolesną lekcję historii. Akademię zakończyła wspólna modlitwa za tych, którzy szli, by walczyć o naszą Ojczyznę, o Jej wolność i niezależność…

„Żołnierze Wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” albo „żołnierze niezłomni” to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Powojenna konspiracja była – aż do powstania „Solidarności” – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Walcząc z siłami nowego agresora, żołnierze niepodległościowi musieli się zmierzyć z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie 1 marca. To dzień szczególny dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Bowiem tego dnia w 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie zamordowano strzałem w tył głowy członków ostatniego IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: prezesa Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę.