Laboratorium Przyszłości
2023-05-15

Laboratorium Przyszłości

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy i sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratorium Przyszłości.

Od początku września 2022 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Bratkowicach realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dzięki temu nasi uczniowie mają dostęp do nowoczesnych technologii w cyfrowym świecie, mogą uczyć się poprzez eksperymentowanie jak również zdobywać praktyczną wiedzę podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych w szkole. Celem projektu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych
w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tak zwanych kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W październiku  i listopadzie uczniowie klasy VII pracując w grupach skonstruowali roboty jeżdżące według własnych projektów, wykorzystując do tego Lego Spice. Na zakończenie zajęć w grupach reprezentowali swoje konstrukcje oraz uczyli się obsługi oprogramowania tego sprzętu.
Również uczniowie klasy IV na zajęciach dodatkowych mieli możliwość skonstruowania własnych maszyn jeżdżących przy wykorzystaniu klocków Lego Spice. Uczniowie wykonali również „zawody” swoich robotów wykorzystując przy tym możliwości sprzętów. Zostały również utworzone różnorodne budowle i postacie. Niektórzy uczniowie mają świetne pomysły na automatyzację, inni na zbudowanie robota, następni uczą się od podstaw zasad programowania. Dzięki temu mogą wciąż  odkrywać nowe i własne zainteresowania. Uczniowie wykorzystując zakupione w ramach projektu klocki LEGO Education  SPIKE Essential i Prime konstruowali różnorodne maszyny, pojazdy i roboty, poznawali podstawy programowania i robotyki, nabywali umiejętności matematyczne, techniczne, językowe i społeczne.

Nauczyciele odpowiedzialni za nowy sprzęt, który otrzymaliśmy z projektu wykorzystywali go na wiele sposobów. Sprzęt video posłużył  nam do wykonywania wspaniałych zdjęć i nagrań z akademii oraz promowania naszej szkoły na portalach społecznościowych.

W listopadzie wszyscy wdrażaliśmy się w obsługę drukarki 3D, uczyliśmy się ją kalibrować. Następnie zapoznaliśmy się z budową drukarki, obszarem roboczym czyli platformą. Poznaliśmy zasady działania sprzętu, która opiera się na tworzeniu warstw. Drukowaliśmy modele prostopadłościanu dostępne
w dołączonym do drukarki oprogramowaniu. Podczas lekcji informatyki uczniowie klasy VIII tworzyli własne projekty do wydruku.

W grudniu wspólnie z uczniami klas starszych tworzyliśmy wydruki dekoracji choinkowych z wykorzystaniem zasobów Internetu oraz własnych projektów.

Uczniowie klasy 8 podczas zajęć z informatyki projektowali modele 3D. Za pomocą odpowiednich narzędzi programowali m. in. breloczki, kubki, figurki, podstawki pod smartfona itp. Wykorzystanie nowych technologii cyfrowych to świetny sposób na naukę, zabawę i rozwój zainteresowań uczniów dzięki wsparciu projektu #LaboratoriaPrzyszłości.