Narodowe Czytanie
2023-09-11

Narodowe Czytanie

11 września w naszej szkole odbyło się głośne czytanie fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej pt. ,,Nad Niemnem’’ w ramach Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Celem jest promowanie najpiękniejszych dzieł polskiej literatury oraz promowanie czytelnictwa.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania było Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. W naszej szkole uczniowie wszystkich klas mieli okazję wysłuchać obszernych fragmentów powieści (m.in. legendy o Janie i Cecylii).

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstała w pozytywizmie. W formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Zresztą Eliza Orzeszkowa pisała ją jako wyraz podziwu dla dzieła Adama Mickiewicza.