NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
Narodowe Święto Niepodległości
2023-11-10

Narodowe Święto Niepodległości

„Spośród słów używanych nieczęsto, tłumnie dzisiaj na place wybiegło słowo piękne, jak honor i męstwo, słowo, które brzmi – N I E P O D L E G Ł O Ś Ć.”

W historii naszej Ojczyzny było wiele upadków i wzlotów. W 1975 roku trzej zaborcy: Austria, Prusy i Rosja podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religie. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Zabroniono mówić w języku polskim. Nasz naród jednak nie poddał się.  Polska znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne.

10 listopada 2023r. obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, tym samym po raz kolejny przystępując do akcji „Szkoła do Hymnu”. Poprzez wzruszający montaż muzyczno – słowny wybrzmiały piękne słowa miłości do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunku do Polski. Uczniowie klas IV - V przypomnieli trudne lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości.
Akademia miała na celu uświadomić wszystkim najważniejsze wartości dla każdego Polaka – wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.