Archiwum - rok szkolny 2021/2022
Aktualności
Serdecznie gratulujemy!
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. W pierwszym tygodniu uczestniczyło 21 dzieci, natomiast w drugim 23. W czasie turnusu opieka sprawowana przez pedagogów z tutejszej szkoły była zapewniona od godziny 6:30 do 16:30. Główne zajęcia odbywały się w godzinach od 9:00 do 14:00. Dzieci codziennie miały zapewniony ciepły posiłek, otrzymywały napoje oraz słodycze.
Program zajęć był dopasowany do wieku i możliwości grupy. Składał się z wielu atrakcyjnych propozycji wypoczynku połączonych z codziennymi wycieczkami rekreacyjno – edukacyjnymi. Zajęcia umożliwiały dzieciom jednocześnie zabawę, naukę i relaks. Wspólne wykonywanie przeróżnych zadań pozytywnie wpłynęło na nawiązywanie emocjonalnych więzi między uczestnikami. Dzięki temu czas mijał w przyjaznej i pozytywnej atmosferze.
I TYDZIEŃ
Pierwszego dnia zajęcia prowadzone były stacjonarnie. Uczestnicy mieli okazję do rozwijania zdolności plastycznych. Tworzyli figurki za pomocą długopisów 3D oraz korzystali z „Magicznego dywanu”, czyli nowoczesnego, interaktywnego urządzenia projekcyjnego, które przeznaczone jest do nauki i zabawy poprzez różne gry edukacyjne. Zostały również przeprowadzone zajęcia sportowe i animacyjne na świeżym powietrzu.
We wtorek uczestnicy udali się na wycieczkę do Kompleksu Turystycznego w Brzezówce. Dzieci miały okazję zobaczyć figury dinozaurów i różnych plemion żyjących w prehistorycznych czasach. Kolejnym punktem wyjazdu były zabawy z wykorzystaniem dostępnych w kompleksie atrakcji i urządzeń. Dużym powodzeniem cieszyły się m.in. dmuchawce, basen z łódeczkami, dinokolejka, roller wodny, huśtawki, eurobungee czy giga klocki.
Kolejny dzień półkolonii minął pod znakiem historycznej przygody. Odwiedziliśmy Muzuem Techniki i Militariów w Rzeszowie, w którym można obejrzeć zabytkowe samochody, motocykle, samoloty, a także dawny sprzęt komputerowy i AGD. Dużą atrakcją okazały się pojazdy wojskowe, w tym czołg T-34.
W czwartek został zaplanowany wyjazd do „Radosnej Zagrody" w Iwierzycach. Wiele radości oraz uśmiechu sprawiło dzieciom karmienie alpak oraz wspólne spacery z tymi radosnymi zwierzętami.
Pierwszy tydzień półkolonii zakończyliśmy wyjazdem do rezerwatu przyrody – Lisia Góra w Rzeszowie. Uczestnicy turnusu podziwiali piękno przyrody pływając katamaranem. Wiele radości sprawiła również dzieciom jazda gokartami i zabawa na integracyjnym placu zabaw.
II TYDZIEŃ
Po upalnych dniach, które nie opuszczały nas w pierwszym tygodniu udaliśmy się po odrobinę chłodu do najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. Niesamowitą atrakcją dla dzieci był zjazd do kopalni i podróż podziemną kolejką. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie. Pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze oraz zwyczaje górnicze. Zwiedzający mieli wrażenie, jakby praca górników w kopalni odbywała się tuż obok nich. Dzieci poznały również legendę o pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi.
Wtorek i środa były dniami aktywnego wypoczynku. Odwiedziliśmy wtedy park trampolin „FLYPARK” oraz salę zabaw „FANTAZJA” w Rzeszowie. Taka forma aktywności dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i uśmiechu na twarzy. Po krótkiej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczniowie korzystali z szeregu atrakcji, m.in. basenów wypełnionych gąbkami, trampolin sportowych – ukośnych oraz kwadratowych, ścieżek akrobatycznych i placu zabaw.
Kolejny dzień turnusu stał pod znakiem rozwoju kulturalnego. Wtedy też odwiedziliśmy Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika dzieci oglądały przyozdobione choinki z różnych części świata i różnych epok. Wielkim przeżyciem była możliwość uczestnictwa w warsztatach samodzielnego ozdabiania bombek.
Ostatni dzień półkolonii spędziliśmy w Rzeszowie. Najważniejszym punktem programu była wizyta w kinie i projekcja filmu "Minionki: Wejście Gru”. Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje!
Półkolonia była bardzo ciekawą i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu. Uśmiechy na buziach dzieci utwierdziły nas w przekonaniu, że miło i przyjemnie spędzili pierwsze tygodnie wakacji.
Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Świlcza za dofinansowanie półkolonii.
Wśród tak wyróżnionych absolwentów były trzy uczennice naszej szkoły: Aleksandra Kwoka, Martyna Chmaj i Karolina Dworak. Gratulujemy i życzymy sukcesów w nowych szkołach.
Wyprzedziły nas tylko SP Trzciana i SP Mrowla. Na gminnym zakończeniu roku szkolnego dyrektorzy tych szkół otrzymali od Pana Wójta Adama Dziedzica bony sportowe. Nasza szkoła otrzymała bon wartości 300 zł. Trzecie miejsce naszej szkoły w gminie to wielki sukces szkoły, uczniów i nauczyciela wychowania fizycznego Pana Dawida Bańkowskiego, który angażował uczniów do udziału we wszystkich gminnych zawodach sportowych. Sukces jest tym większy, że zdeklasowaliśmy szkoły, które mają kilka razy więcej uczniów i pełnowymiarowe, piękne sale gimnastyczne. Dzięki Panu Wójtowi, mamy wielofunkcyjne boisko, więc postaramy się teraz poprawić wyniki w grach zespołowych, a przynajmniej je utrzymać.
Ze szkołą pożegnali się ósmoklasiści, którzy przekazali sztandar szkoły młodszym o rok kolegom. Dyrektor szkoły Pani Janina Gaweł złożyła gratulacje uczniom klasy 8 i wręczyła im świadectwa ukończenia szkoły. Naszych tegorocznych absolwentów pożegnali uczniowie klasy 7, którzy przygotowali pamiątkowe medale i ordery.
Uczniowie klasy ósmej przygotowali program artystyczny. Za pomocą wierszy, piosenek wspominali lata spędzone w murach tej szkoły oraz podziękowali nauczycielom i rodzicom za pomoc, wsparcie i trud włożony w ich nauczanie i wychowanie.
Pani dyrektor wręczyła świadectwa i nagrody książkowe uczniom klas 4-7 z bardzo dobrymi wynikami w nauce. Były listy gratulacyjne dla rodziców szczególnie wyróżniających się uczniów, dyplomy wzorowego ucznia oraz nagrody za szczególne osiągnięcia w nauce.
Tego samego dnia w Gminnym Centrum Kultury w Trzcianie odbyło się uroczyste wręczenie nagrody "Pióro Wójta" - otrzymały je uczennice klasy 8: Aleksandra Kwoka, Karolina Dworak i Martyna Chmaj.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
A wszystkim uczniom życzymy bezpiecznego, zasłużonego wypoczynku, pełnego słońca!
Prosto z parkingu „Aleją Królów” dotarliśmy do bram starego zamku wzniesionego na grzbiecie skalistego wzgórza, górującego nad miasteczkiem Chęciny, gdzie czekał na nas przewodnik w stroju dworzanina. Ten zacny człek w bardzo intersujący sposób oprowadził nas i opowiedział historię tego zamku i jego mieszkańców. Na zakończenie wszyscy zakupili drobne pamiątki.
Zmęczeni, ale i ciekawi tego co nas jeszcze czeka, wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w dalszą drogę do miejscowości Krajno. Tam zjedliśmy pyszne zapiekanki i frytki. Swoją przygodę w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat-Krajno rozpoczęliśmy od wizyty w kinie 6D, w którym film mogliśmy poczuć wszystkimi zmysłami. Następnie wyruszyliśmy wraz z panią przewodnik na spacer po alei miniatur „Cudowny świat”. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym w ciągu jednego dnia możliwa była podróż dookoła świata. Dzieci miały okazję podziwiać miniatury najsławniejszych cudów architektonicznych m.in.: Bazylikę św. Piotra, Akropol, Koloseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Biały Dom, wodospad Niagara, Świątynię Lotosu, cerkiew w Moskwie, wieże World Trade Center. Na zakończenie nadszedł długo oczekiwany przez dzieci czas zabawy, które z wielką radością korzystały z dostępnych atrakcji: m. in. „Eurobangee”, „Slider”, „Autodrom”, „Łódeczki”.
Po tak atrakcyjnie spędzonym dniu pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domu.
Uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie od wędrówki uliczkami Starego Miasta. Następnie udali się do Sejmu RP, gdzie uczestniczyli w spotkaniu z Panem Marszałkiem Piotrem Zgorzelskim.
Wycieczka do Warszawy bardzo się udała. Zobaczono wiele interesujących miejsc i utwierdzono się w przekonaniu, że Warszawa to europejskie miasto z bardzo bogatą historią, tradycją i kulturą.
Celem wyprawy był zalew Traczewski, na którym uczniowie poznawali zasady zachowania się nad wodą i techniki poruszania się kajakiem i rowerkiem wodnym. Po wyczerpującym spływie lody okazały się najlepszym pomyslem. Już około godziny 14:00 zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do szkoły .
Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, zabaw muzycznych i sportowych oraz bogato zaopatrzonego bufetu. Jednym z zaproszonych gości był Paweł Rusin – siatkarz z Bratkowic, który aktualnie występuje w PlusLidze jako przyjmujący w Cerrad Enea Czarni Radom. Mieliśmy okazję zobaczyć wspaniały występ zawodniczek Klubu Akrobatyki Stal Rzeszów w składzie: Kamila Zawisza, Maria Ciechanowska, Izabela Jachymek, Kamila Rak, Oliwia i Emilia Piejko. Tego dnia naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Zakładu Karnego w Dębicy ppor. Mateusz Ząbczyk oraz st. szer. Miłosz Filip, którzy przygotowali pokaz sprzętu ochronnego i sposobu jego wykorzystywania, połączony z omówieniem specyfiki i zadań jakie na co dzień realizuje Służba Więzienna. W czasie pikniku odbył się również mecz koszykówki - uczniowie kontra rodzice. Zwycięzcami rozgrywek zostali rodzice. Pogoda wprawiła wszystkich uczestników w radosny nastrój i zachęcała do udziału w licznych atrakcjach.
Rodzinny festyn jest dowodem na to, że można zorganizować wspaniałą zabawę integrującą lokalną społeczność.
Rok zaczyna się zimą w styczniu i kończy zimą w grudniu. Dla dorosłych jest to proste i logiczne, w przypadku dzieci wygląda to różnie. Na zajęciach rozwijających zainteresowania, nasz uczeń Krzysztof. zaprojektował i wykonał KALENDARZ URODZINOWY, który pomoże młodszym koleżankom i kolegom zrozumieć czym jest czas, cykliczność pór roku, poznać miesiące i kwartały a także cyfry arabskie i rzymskie. Kalendarz urodzinowy rozwija umiejętność planowania i organizacji oraz pełni funkcję integrującą społeczność szkolną - przypomina o ważnych chwilach w życiu rówieśników, co wpływa na rozwijanie empatii i postawy szacunku do drugiego człowieka. Nasz kalendarz urodzinowy uczy również cierpliwości i podpowiada, że warto czekać nie tylko na wakacje ;)
Po trzyletniej przerwie odbyła się kolejna edycja tego konkursu. Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce 10 czerwca 2022r. w budynku SP nr 2 w Rzeszowie. Na konkurs wpłynęło 617 prac z całego województwa. 49 prac zostało nagrodzonych a 39 wyróżnionych. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 9 uczniów . Wszystkie prace były ładne i ciekawe. Dwoje naszych uczniów zostało laureatami. Otrzymali dyplomy i nagrody. W kategorii klas IV – VI laureatką została Julia Dworak z klasy IV, a w kategorii klas VII – VIII Antoni Homa z klasy VII. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi wszystkich na to, jak łatwo można doprowadzić do pożaru lasu i w przeciągu kilku minut spalić drzewa, które rosną wiele lat. Problem ten jest bardzo poważny, ponieważ szacuje się, że rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów a 77% tych pożarów powstało z winy człowieka.
Uczestnicząc w tej kampanii zyskujemy też coś dla siebie. Drzewa pozytywnie oddziaływają na człowieka – dodają energii, uspokajają, przywracają równowagę, przeciwdziałają depresji, likwidują zmęczenie i poczucie zniechęcenia. Faktem jest, że drzewoterapia, czyli zielona energia drzew ma niesamowity wpływ na nasze zdrowie i zachowanie. Możemy się o tym przekonać oglądając zdjęcia dzieci przytulających się do drzewa – wszystkie są uśmiechnięte i radosne.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy drugiej i trzeciej. Wychowankowie rywalizowali z 10 szkołami z powiatu. Mocna konkurencja pozwoliła uzyskać nowe rekordy w kilku konkurencjach.
Dziś, sala nr 15 stała się miejscem, gdzie ucztowali prawdziwi greccy bogowie. Uczniowie klasy V zaprezentowali swoim młodszym kolegom, wybraną przez siebie postać z mitologii greckiej, wykorzystując i poszerzając wiedzę zdobytą na ostatnich lekcjach języka polskiego. Na naszym małym Olimpie gościliśmy boginię urodzaju i przyrody – Demeter, Nike – uosobienie zwycięstwa, władczynię lasów i zwierząt – Artemidę oraz Hefajstosa – boga ognia i kowali. Uczniowie oprócz pomysłowych kostiumów, które własnoręcznie przygotowali, zaprezentowali krótką opowieść na swój temat. Jak na ucztę bogów przystało, wszyscy uczestnicy skosztowali boskiego pokarmu – ambrozji i nektaru. Według mitów dostarczał on sił i dawał wieczną młodość.
Celem pierwszej wyprawy z klasą szóstą była Zabajka. Na kolejną wycieczkę wybrali się chłopcy z klas 7 i 8. Droga biegła leśnymi ścieżkami bratkowickich lasów.
Jesienią 2021 roku gazeta Nowiny ogłosiła plebiscyt na SZKOŁĘ ROKU 2021. Wśród nominowanych szkół znalazła się także nasza szkoła. Głosowanie polegało na wysyłaniu sms lub oddaniu głosu poprzez Internet. I choć cały plebiscyt traktowaliśmy z lekkim przymrużeniem oka, to fakt, że Niepubliczna Szkoła Podstawowa znalazła się na I miejscu w powiecie rzeszowskim, sprawił nam ogromną radość. Szkoła otrzymała dyplom oraz voucher na 3000 zł, który możemy wykorzystać na umieszczenie artykułu o szkole na stronie internetowej Nowin oraz krótkiej reklamy szkoły w gazecie.
Spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzecianie.
Młode pokolenie podejmuje różnego rodzaju inicjatywy i działania w kierunku rozwoju oraz poprawienia warunków życia dzieci i młodzieży z gminy.
W spotkaniu uczestniczyli: Wójt Gminy Świlcza Pan Adam Dziedzic, Zastępca Wójta Pan Sławomir Styka, Skarbnik Pani Aneta Cwynar, Przewodniczący Rady Gminy Świlcza Pan Piotr Wanat, Pani Monika Piątek, Pani Bożena Pięta i Pan Adam Majka - Dyrektor GCKSiR.
Niepubliczną Szkołę w Bratkowicach reprezentowało łącznie sześć zawodniczek wraz z trenerem Mateuszem Dudkiem.
Wyniki turnieju:
IV miejsce - Paulina Nowak kat. układów zaawansowanych +10 lat
IV miejsce - Aurelia Słowik kat. 8 lat
VI miejsce - Maja Jucha kat. 8 lat
IV miejsce - Rozalia Słowik - kat. 9 lat
Każda z zawodniczek wykonała pełny program i poprawnie wykonała swój układ.
Gratulujemy sukcesów!
Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W związku z tym uczniowie klas I-III wspólnie wybrali się na pochód z flagą.
Dnia 28 kwietnia 2022 roku uczniowie klas VII, V, III, I przygotowali montaż słowno – muzyczny upamiętniający to ważne wydarzenie dla wszystkich rodaków.
Aktorzy z oddaniem zaprezentowali tło historyczne i nastroje Polaków towarzyszące uchwaleniu Konstytucji 3 maja.
Konstytucja 3 Maja 1791 r. została uchwalona przez Sejm Wielki, zwany Czteroletnim. Autorami konstytucji byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Rządową – regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej.
Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej, spisaną konstytucją.
Sztuka odwołuje się do mitologii bałtyjskiej, łączy odwieczne pytania o sens życia i wartości, na jakich powinna opierać się wspólnota.
Następnie zwiedzili Trasę Podziemną, podczas której mieli możliwość zobaczyć różne eksponaty, ale również dzięki multimediom mogli nie tylko zobaczyć, ale także poczuć, dotknąć i usłyszeć historię Rzeszowa.
O B W I E S Z C Z E N I E
Działając na podstawie § 22, ust. 1 Statutu Młodzieżowej Rady Gminy Świlcza stanowiącego załącznik do uchwały nr LVII/242/2018 Rady Gminy Świlcza z dnia 16 marca 2018 roku w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Gminy Świlcza z w o ł u j ę III Sesję Młodzieżowej Rady Gminy Świlcza III kadencji 2021-2022 z następującym porządkiem obrad:
- Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Przyjęcie protokołu z II sesji Młodzieżowej Rady Gminy.
- Analiza zapisów statutowych Młodzieżowej Rady Gminy.
- Tworzenie Budżetu Gminy, począwszy od składania wniosków poprzez ich analizę, wykonanie i udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy z tego tytułu.
- Wspólnota Gminna i jej rola w demokracji bezpośredniej.
- Analiza wniosków przygotowanych przez radnych Młodzieżowej Rady Gminy
w oparciu o Gminny Program Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z/s w Trzcianie jako ambasador krzewienia kultury w Gminie Świlcza, Polsce i na świecie.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Zamknięcie obrad sesji.
Sesja odbędzie się w dniu 10 maja 2022 r. /tj. wtorek/
o godz. 12.00 w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcianie.
Przewodnicząca
Młodzieżowej Rady Gminy Świlcza
Julia Rewera
Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 28 kwietnia. Pośród uczestników konkursu nagrodzono czerech uczniów naszej szkoły.\
Kategoria kl. I-III:
II miejsce Jan Ząbczyk kl. I
III miejsce Adam Lis kl. III
Wyróżnienie Emilia Lis kl. III
Kategoria kl. IV-VI:
Wyróżnienie Daria Szopa kl. V
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli 13 lat.
Konkursowi patronuje siostrzeniec poety Zbigniewa Herberta - dr hab. Rafał Żebrowski. Honorowym Przewodniczącym Jury jest prof. Jan Miodek. Honorowy patronat instytucjonalny nad konkursem obejmują co roku ważne instytucje państwowe, takie jak Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewoda Dolnośląski, Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Celem konkursu "Płynąć pod prąd" było ocalenie od zapomnienia historii ludzi nieznanych, zapomnianych bohaterów. Dzięki temu konkursowi uczniowie mieli możliwość i motywację do udokumentowania życia przodków, a także przyjrzenia się swoim wartościom.
Temat pracy konkursowej był następujący: Zbigniew Herbert w Przesłaniu Pana Cogito napisał o tych, którzy (...) płyną pod prąd (...) '', że są spadkobiercami (...) Gilgamesza, Hektora, Rolanda obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów (...). Przedstaw w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej lub wiersza historię bohatera nieznanego szerokiemu gremium, osadzonego w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej, który był wierny, podobnie jak Zbigniew Herbert, wartościom takim jak Honor, Ojczyzna, Prawda nawet za cenę utraty życia.
Była to również okazja do wręczenia przez Panią Dyrektor dyplomów i nagród uczniom za wysokie lokaty i wyróżnienia w bieżących konkursach szkolnych i gminnych.
Starsi uczniowie zaprezentowali zgromadzonej publiczności cykl prezentacji poświęconych zanieczyszczeniom przyrody i rodzimym gatunkom roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową, z uwagi na zmniejszającą się ich liczebność, do czego niewątpliwie przyczynił się człowiek swoją niekiedy bezrefleksyjną eksploatacją przyrody.
Końcowym punktem programu był teleturniej „Jeden z dziesięciu” o tematyce przyrodniczej, gdzie uczniowie mieli okazję wykazać się swoją wiedzą z dziedzin biologii, geografii, chemii, czy fizyki. Trzeba zaznaczyć, że pytania nie należały do łatwych. Zwycięzcą teleturnieju został uczeń klasy 8 Marcel Puklicki.
Serdecznie gratulujemy! I pamiętajmy, by troszczyć się o naszą Ziemię.
Zadaniem uczestników było przepisanie fragmentu tekstu literackiego w sposób piękny, estetyczny i przykuwający uwagę.
W konkursie nagrodzone zostały prace uczniów naszej szkoły.
Kategoria pierwsza – kl. II-IV:
III miejsce – Oskar Kiełb kl.II
Kategoria druga – kl.V-VIII:
I miejsce – Martyna Chmaj kl.VIII
III miejsce – Wiktoria Kwoka kl. VII
wyróżnienie – Aleksandra Kwoka kl.VIII
Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!
Każdy uczestnik konkursu miał wykonać jedną przestrzenną pracę w której zostały wykorzystane różne odpady: tworzywa sztuczne, metale, papier, szkło, karton itp. Jury oceniało estetykę prac i użyte surowce wtórne oraz przydatność wykonanego przedmiotu.
Uczniowie z niepotrzebnych kartonów, tworzyw sztucznych czy papieru wykonali bardzo fajne zabawki, biżuterię, oraz przedmioty codziennego użytku takie jak kosze, skarbonki, piórniki czy doniczki. Wiktoria Warzybok (kl. I), Maja Czech (kl. III) i Krzysztof Krupa (kl. VI) zdobyli ex aequo pierwsze miejsce.
Uczniowie wykazali się pomysłowością, kreatywnością i wykonali prace stojące na wysokim poziomie, dlatego przyznało nagrody wszystkim uczestnikom
Obchodzone są po pierwszej wiosennej pełni księżyca i przypadają pomiędzy 21 marca, a 25 kwietnia. Są to święta, z którymi wiąże się wiele zwyczajów i tradycji: robienie palmy, święcenie wody, pokarmu i ognia, malowanie jajek (pisanki), dzielenie się jajkiem, śniadanie wielkanocne, śmigus – dyngus. Do świąt przygotowujemy się nie tylko w domu, ale również w szkole. Uczniowie w ramach lekcji i zajęć pozalekcyjnych poznają tradycje i zwyczaje świąteczne oraz przygotowują różnorodne ozdoby związane ze świętami wielkanocnymi.
W tym roku kartki świąteczne przekazane zostały dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Rzeszowie – Słocina.
28 kwietnia do szkoły przyjechała delegacja z Domu Opieki Społecznej z podziękowaniem za piękne kartki. Dla dzieci, które wykonały kartki panie przywiozły słodycze i zaprosiły szkołę do dalszej współpracy.
Życzymy sukcesów w pracy na rzecz lokalnej społeczności!
Na to mamy cztery ściany i sufit,
aby brudy swoje prać w domu
i aby nikt o nich nie wiedział.
Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe.
(Gabriela Zapolska)
Aktorzy zabrali nas w podróż do XX-wiecznego Lwowa, gdzie śledziliśmy losy Dulskich. Spektakl ten opowiadał o rodzinie, która z zewnątrz wydawała się idealna, a tak naprawdę miała ona wiele problemów. Dla głowy rodziny, pani Dulskiej, wszystko miało być tak, jak jej się podoba. Liczyła się dla niej tylko dobra opinia publiczna i godność nazwiska. Główna bohaterka oszczędzała na wszystkim: mężowi wydzielała cygara, domownicy musieli używać zimnej wody, przerabiała stare kapelusze, nie remontowała mieszkań lokatorów. Nie chciała także wynająć mieszkania swojej kuzynce, bo mogłaby nie płacić. Dbała również o pozory. Pozory uczciwej, solidnej rodziny. Dlatego tolerowała romans Zbyszka ze służącą, aby zatrzymać go w domu, i by ten szanowanego i uczciwego nazwiska po kawiarniach i spelunkach nie włóczył. Bohaterka nie chciała skandali, ponieważ to mogłoby zaszkodzić reputacji rodziny. Dulska to postać literacka pozbawiona wrażliwości i współczucia.
Występ grupy teatralnej składającej się z młodych ludzi obudził w uczniach zainteresowanie teatrem; pokazał, że jest równie dobrą formą rozrywki jak kino, czy książki.
Dzień bez plecaka, bo o nim właśnie mowa, świętowany jest zarówno w podstawówkach, jak i szkołach średnich. I wbrew pozorom nie chodzi wcale o przybycie do szkoły bez plecaka i zostawienie w domu wszystkich niezbędnych w szkole rzeczy. Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Do tego celu może posłużyć wszystko: klatka dla chomika, skrzynka na narzędzia, metalowy garnek, sklepowy wózek, koszyk.
Nasi uczniowie popisali się tego dnia wyjątkową kreatywnością. Zdjęcia mówią same za siebie!
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny obchodziliśmy jako „Dzień bez plecaka”. Uczniowie przywitali wiosnę w naszej szkole i spakowali swoje zeszyty w różnorodne przedmioty.
W dniu 22 marca uczniowie klas młodszych korzystając z pięknej pogody obchodzili dzień wiosny poprzez udział w zabawach i rozgrywkach sportowych na świeżym powietrzu.
Uczniowie klas starszych w tym dniu udali się do GCKSiR w Trzcianie gdzie mieli okazję obejrzeć spektakl grupy teatralnej Tespis „Moralność Pani Dulskiej”.
Konkurs „Zuch” uwzględniał elementy edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej, natomiast „Zuch z j.angielskiego” sprawdzał znajomość słownictwa oraz podstawowych zwrotów.
W tegorocznej edycji swoją wiedzę i umiejętności w konkursie „Zuch” sprawdzali uczniowie: Karol Bańkowski, Maja Jucha, Kornel Kiełb, Emilia Lis, Krystian Lubera, Wiktoria Warzybok, Gabriela Żmuda (klasa I), Oskar Bednarz, Mikołaj Jagusztyn, Oskar Kiełb, Jakub Leniart, Oliwia Lis, Lena Matuszkiewicz, Rozalia Słowik (klasa II), Adam Lis oraz Antonina Szczepanik (klasa III).
W konkursie „Zuch z j.angielskiego) wzięli udział uczniowie: Wiktoria Warzybok, Emilia Lis, Krystian Lubera (klasa I), Rozalia Słowik, Oskar Bednarz, Mikołaj Jagusztyn, Lena Matuszkiewicz (klasa II), Adam Lis, Antonina Szczepanik oraz Wiktoria Przybyło-Lachcik (klasa III).
Wszyscy uczniowie konkursów uzyskali wysokie wyniki.
Największą wiedzą i umiejętnościami wykazali się uczniowie:
- w konkursie „Zuch”:
- Rozalia Słowik – klasa II ( 5 miejsce) – Dyplom laureata, Nagroda książkowa
- Karol Bańkowski – klasa I (6 miejsce) – Dyplom laureata
- Krystian Lubera – klasa I (6 miejsce) – Dyplom laureata
- Gabriela Żmuda – klasa I (6 miejsce) – Dyplom laureata
- Emilia Lis – klasa I (9 miejsce) – Dyplom laureata
- Maja Jucha – klasa I (12 miejsce) – Dyplom laureata
- Wiktoria Warzybok – klasa I (12 miejsce) – Dyplom laureata
- Mikołaj Jagusztyn – klasa II (15 miejsce) – Dyplom laureata
- w konkursie „Zuch z j.angielskiego”:
- Rozalia Słowik – klasa II (1 miejsce) – Grawerowany dyplom laureata, Nagroda książkowa
- Wiktoria Warzybok – klasa I (14 miejsce) – Dyplom laureata
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów!
Konkurs obejmował zagadnienia z zakresu struktur gramatycznych, leksykalnych, sprawdzał rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych oraz w klasach V-VIII weryfikował wiedzę na temat krajów anglojęzycznych.
W bieżącym roku szkolnym swoją wiedzę i umiejętności sprawdzali uczniowie: Paulina Nowak, Julia Dworak, Amelia Reguła (klasa IV), Natalia Płatek, Erika Michalski, Daria Szopa (klasa V), Jakub Trzyna, Nicola Warzybok, Emilia Szczepanik, Lena Pięta, Zuzanna Pałka (klasa VI), Karolina Nowak, Blanka Bachórz, Wiktoria Kwoka, Natalia Urban, Cyprian Bednarz, Dominik Lis, Amelia Przywara, Antoni Homa (klasa VII), Martyna Chmaj, Karolina Dworak oraz Marcel Puklicki (klasa VIII).
Wszyscy uczniowie konkursów uzyskali wysokie wyniki.
Największą wiedzą i umiejętnościami wykazali się uczniowie:
- Paulina Nowak – klasa IV (5 miejsce) – Dyplom laureata, Nagroda książkowa
- Karolina Nowak – klasa VII (6 miejsce) – Dyplom laureata
- Jakub Trzyna – klasa VI (9 miejsce) – Dyplom laureata
- Julia Dworak – klasa IV (13 miejsce) – Dyplom wyróżnienia
Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone po otrzymaniu ich od organizatora konkursów.
Na warsztatach plastyczno-technicznych dzieci wykonywały sztuczny śnieg, ozdobne wiszące rybki z płyt CD, inne prace plastyczne a z wykorzystaniem długopisów 3D piękne kotki. Korzystając z konstrukcyjnych klocków i słomek tworzyły pojazdy, budowle i zwierzaki, wykazując się pomysłowością i kreatywnością. Były także zajęcia programowania i sterowania robotami. Na monitorach dotykowych dzieci testowały swoją sprawność manualną i refleks grając w kręgle, kierując pontonem i grając w inne gry zręcznościowe. W programie ferii nie brakło także zajęć promujących aktywne formy wypoczynku. Odbyły się zajęcia taneczne, na których dzieci tańczyły ale także poznały tańce ludowe z różnych rejonów Polski takie jak: „talarek”, „pierścień”, „taniec Brzuchatego”. Wiele emocji wzbudziła zabawa Odbyła się w podchody. Na sali gimnastycznej codziennie odbywały się zajęcia sportowe; wyścigi szeregów, gra w koszykówkę, gra w dwa ognie oraz ćwiczenia gimnastyczne z elementami akrobatyki. Korzystając z wiosennej pogody, dzieci uczestniczyły w pieszej wycieczce do pobliskich pięknych, leśnych zakątków z urokliwymi stawami. Chętni korzystali z obiadów dostarczanych z przedszkola. Zajęcia odbywały się w godzinach od 9.00 do 14.00. Opiekę świetlicową zapewniono od 6.30 do 16.00. Wszyscy uczestnicy wypoczynku zimowego brali aktywny udział w zajęciach i pozytywnie ocenili tydzień zajęć feryjnych.
Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Przełożonego Prowincjalnego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni) Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie. Inspiracją dla uczestników konkursu były słowa świętego: „Odwagi! Działajmy, działajmy… Czyńmy w miarę sił naszych wszelkie dobro, nieskończenie wiele dobra!”.
Głównym celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o nauce głoszonej przez św. Wincentego Pallottiego, promowanie wartości, które mu przyświecały, a także pobudzenie aktywności twórczej uczniów w zakresie literatury i plastyki, rozwijanie ich kreatywności i wyobraźni.
Uczennica została zaproszona do Lublina na uroczystą galę stanowiącą podsumowanie konkursu. Niestety, ze względu na pandemię Covid-19 nie wzięła w niej udziału.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W trakcie spotkania pierwszoklasiści zapoznali się z zasadami wypożyczania książek, poznali zasoby naszej biblioteki, rozwiązywali zagadki i rebusy i oczywiście wypożyczyli sobie książeczki do domu. Na koniec uroczystości złożyli przyrzeczenie i otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, uczniowie chętnie wypowiadali się na temat swoich doświadczeń czytelniczych, wykazali się ogromną wiedzą ze znajomości bajek i baśni i z zaangażowaniem wypełniali swoje zadania.
Mamy nadzieję, że pierwszoklasiści będą rozwijali swoje zainteresowania czytelnicze i chętnie odwiedzali bibliotekę szkolną. Są tu zawsze mile widziani.
ZAPISY DO PIERWSZEJ KLASY
Dyrekcja Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach
ogłasza nabór dzieci do pierwszej klasy na rok szkolny 2022/2023
Zapisy przyjmowane są codziennie w sekretariacie szkoły (tel.17 8551004).
Karty zapisu można pobrać w sekretariacie lub ze stronie internetowej szkoły http://www.nspbratkowice.pl/kontakt/rekrutacja-zapisy
(http://www.nspbratkowice.pl/upload/user_content/karta_zapisu_do_szkoly_2022_R.pdf)
Rekrutacja DUT Rzeszów – startujemy!
Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do zapisów na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze letnim 2022. Zapisy online rozpoczynają się 14 lutego o godz. 10.00 i potrwają do 21 lutego (włącznie). W nadchodzącym semestrze zajęcia prowadzone będą w formie hybrydowej.
Na zajęcia mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat z całego województwa podkarpackiego. Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza". Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Od marca 2018 projekt wspiera także Uniwersytet Rzeszowski.
To już kolejny semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie prowadzony w czasach pandemii COVID-19. Ubiegłe semestry w tym nowym dla wszystkich czasie prowadzone były całkowicie w formie zdalnej, zarówno wykłady jak i warsztaty. W Filiach DUT stopniowo przechodzono do wprowadzania zajęć stacjonarnych, dlatego nadchodzący semestr przyniesie również dla Rzeszowa pewną zmianę. Z opinii naszych odbiorców wiemy już, że zarówno zajęcia zdalne jak i stacjonarne cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego w nadchodzącym semestrze w większości miast znajdziemy obie formy zajęć. Dla uczestników DUT w Rzeszowie prowadzić będziemy wykłady online, natomiast warsztaty, w małych grupach - będą odbywać się stacjonarnie.
Zmiana nastąpi również w rekrutacji na zajęcia, która odbywać się będzie dwuetapowo. Pierwszy etap to rejestracja dzieci poprzez zapisy na wykłady online (14-21 luty 2022), natomiast drugi etap to zapisy na warsztaty stacjonarne - prowadzone w późniejszym terminie tylko dla dzieci zapisanych na wykłady. Warto zaznaczyć, że uczestnicy warsztatów zostaną wybrani poprzez LOSOWANIE spośród osób zapisanych na wykłady. Tylko osoby, które zaznaczą przy zapisach na wykłady chęć wzięcia udziału w losowaniu, podejdą do rekrutacji na warsztaty. Zmiana dotycząca losowania została wprowadzona ze względu na ogromną ilość chętnych, po to by dać równe szanse wszystkim zainteresowanym. Liczba miejsc na wykłady online będzie nieograniczona, natomiast w warsztatach stacjonarnych (drogą losowania) będzie mogło wziąć udział 120 uczestników.
Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę www DUT - wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej Filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT). Rejestracja będzie aktywna od 14 lutego od godz. 10.00 do 21 lutego 2022 (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy na wykłady online. Tylko osoby zapisane na wykłady będą mogły podejść do losowania miejsc warsztatowych w późniejszym terminie. Szczegóły rekrutacji i jej poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora w zakładce REJESTRACJA
Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Osobom biorącym udział w warsztatach organizatorzy zapewniają niezbędne materiały podczas zajęć, pamiątkowy indeks i identyfikator oraz „Zestaw Naukowca” do samodzielnego eksperymentowania w domu.
W semestrze letnim uczestnicy wykładów dowiedzą się jak zadbać o swój mózg by osiągnąć „super moc” we wszystkim co robią w życiu. Przeprowadzą eksperymenty, których głównym bohaterem będzie jajko, dowiadując się przy tym jakie są inne jego zastosowania poza kulinarnymi. Odbędą też „kosmiczną” wycieczkę na orbitę Ziemi, skąd obejrzą najbardziej znane, największe wulkany tworząc przy tym kilka doświadczeń „wulkanicznych”. Na koniec przeniosą się w czasy historyczne Rzeczypospolitej XVII wieku dowiadując się kto wówczas odwiedzał Polskę i co takiego tam w ogóle robił. Wykłady prowadzone będą w formie online, w trybie live, dzięki czemu zachowany zostaje interaktywny charakter wykładów i możliwość zadawania pytań prowadzącemu.
Z kolei każde dziecko zapisane na warsztaty odbędzie cykl dwóch warsztatów z dziedziny biologii. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się czym jest aerobiologia oraz poznają nowoczesne techniki badawcze wykorzystywane w monitoringu powietrza. Zobaczą mikroskopijny świat zarodników grzybów, ale także dowiedzą się jak ważnym enzymem dla komórek zwierzęcych i roślinnych jest katalaza. Warsztaty prowadzone będą na Uniwersytecie Rzeszowskim (kampus Zalesie, bud. D9).
Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą. Fundacja chcąc rozszerzać tematykę zajęć podpisała umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim na podstawie, której powstał DUT. Zapisy prowadzone są w Rzeszowie oraz pozostałych czterech filiach: Mielcu, Dębicy, Jaśle oraz Ustrzykach Dolnych.
Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Prowadzone są przez naukowców, wykładowców oraz popularyzatorów nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.
Już dzisiaj zapraszamy na naszą stronę https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/, na której dokładnie opisujemy sposób rejestracji oraz na nasz profil Facebook'a - Dziecięcy Uniwersytet Techniczny
Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod nr tel. 17 888 60 03. Zapraszamy również na Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.
Celem konkursu jest propagowanie twórczości Henryka Sienkiewicza, zachęcanie uczniów do inwencji twórczej, wskazanie dzieciom i młodzieży twórczości o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego, kształtowanie uczuć patriotycznych oraz przypominanie chlubnych kart historii w powieściach H. Sienkiewicza, a także doskonalenie umiejętności korzystania z technologii informacyjnej oraz wyszukiwania informacji w różnych źródłach.
W konkursie uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych i uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych. Uczniowie mogli przygotować pracę literacką, pracę plastyczną lub prezentację multimedialną.
Prace naszych uczennic zostały zauważone i docenione przez jury konkursowe.
Laureatką wojewódzkiego konkursu została: Aleksandra Kwoka z klasy VIII.
Wyróżnienie otrzymały: Daria Szopa z klasy V, Erika Michalski z klasy V, Karolina Dworak z klasy VIII oraz Martyna Chmaj z klasy VIII.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i inspiracji twórczych.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza III Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci
na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym
Zapraszamy dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. Patronat Honorowy nad konkursem sprawuje Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. W Konkursie mogą uczestniczyć dzieci urodzone w latach 2008–2011, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do konkursu.
Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy) popularyzującej sposoby ograniczenia ryzyka upadków osób w gospodarstwach rolnych. Kompletne zgłoszenie (rymowankę oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy) należy przesłać w terminie do 15.03.2022 r. pocztą tradycyjną (liczy się data stempla pocztowego) lub elektroniczną na adres Oddziału Regionalnego KRUS, w którym podlega ubezpieczeniu rodzic/opiekun prawny dziecka.
Na etapie wojewódzkim, który kończy się 22.04.2022 r., 3 najlepsze prace zostaną nagrodzone nagrodami rzeczowymi o wartości ok. 500 zł brutto oraz skierowane do oceny Centralnej Komisji Konkursowej, która spośród 48 prac nagrodzonych przez oddziały regionalne KRUS wybierze 20 najlepszych rymowanek. Ich autorzy otrzymają nagrody rzeczowe o wartości ok. 1 000 zł brutto. Gala podsumowująca zaplanowana jest na czerwiec 2022 roku.
Regulamin konkursu dostępny na stronie internetowej; krus.gov.pl
Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. W lipcu 1946 roku została aresztowana przez UB i umieszczona w więzieniu w Gdańsku, gdzie była bita i poniżana. Odmówiła zeznań obciążających członków brygad wileńskich AK. W sierpniu 1946 roku została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Wyrok został wykonany 28 sierpnia 1946 roku, kilka dni przed ukończeniem 18 lat. Według relacji przymusowego naocznego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami Inki było: „Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszka!”
W konkursie wzięli udział uczniowie czterech szkół: SP nr 1 w Bratkowicach, SP nr 2 W Bratkowicach, SP nr 1 w Mrowli i uczniowie naszej szkoły.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce – Małgorzata Olszowy (kl. 6 SP nr 1 Bratkowice)
II miejsce – Aleksandra Kwoka (kl. 8 NSP Bratkowice) i Paweł Kidacki (kl. 7 SP nr 1 Bratkowice)
III miejsce - Aleksandra Irzeńska (kl. 6 NSP Bratkowice), Karolina Kwaśny (kl. SP Mrowla) , Amelia Przywara (kl. 6 NSP Bratkowice), Nikola Wcisło (kl. 7 SP nr 1 Bratkowice)
Wyróżnienia: Kacper Wiech (kl. 7 SP nr 1 Bratkowice), Szymon Wdowik (kl. 8 SP nr 1 Bratkowice), Blanka Bachórz (kl. 7 NSP Bratkowice) Wiktoria Kwoka (kl. 7 NSP Bratkowice), Jakub Trzyna ( kl. 6 NSP Bratkowice).
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach.
Nasza szkoła też zgłosiła udział w akcji. Spośród proponowanych działań wybraliśmy dwa:
- zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt,
- wykonanie kartek świątecznych dla kombatantów.
W wyniku przeprowadzonej zbiórki darów dla schroniska posiadamy już spory zapas karmy dla zwierząt oraz koce, które zostaną w najbliższym czasie przekazane do schroniska Kundelek w Rzeszowie.
Kartki świąteczne dla kombatantów zostały już przekazane do siedziby Światowego Związku Żołnierzy AK w Rzeszowie lub wysłane pocztą na adresy prywatne żołnierzy.
Do konkursu przystąpili z naszej szkoły uczniowie klasy IV i przygotowali dla Mikołaja takie zadania. Prace zostały wysłane do organizatora konkursu, którym jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a czynności związane z organizacją konkursu wykonuje Studenckie Interdyscyplinarne Koło Naukowe Dydaktyki Matematyki. Jesteśmy ciekawi czy spodobają się prace naszych uczniów. Niżej prezentujemy ich dzieła i zapraszamy do rozwiązania zadań, aby sprawdzić czy wynikiem jest właściwa liczba.
Podsumowując, do akcji zgłosiło się aż 2110 instytucji, prawie tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Ostatecznie akcja odbyła się w 1867 placówkach z Polski i 14 innych państw. Czytano w każdym zakątku Polski. Okazało się, że czytanie stanowi element łączący narody. Rekord bili również uczniowie w 4 szkołach w Francji, Irlandii, Litwy, 3 szkołach w USA, Belgii i Ukrainy, 2 szkołach w Grecji i Szkocji. Przerwa odbyła się też w Egipcie, Austrii, Rumunii, Niemczech, Serbii i Turcji.
Został ustanowiony NOWY REKORD w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on 377 TYSIĘCY 586 OSÓB!
O samym miejscu możemy przeczytać: „Jesteśmy najbardziej wystrzałowym miejscem w Rzeszowie. Z nami zapomnisz o przyziemnych sprawach. Przyjdź, a pomożemy rozwinąć Ci skrzydła. Dobra zabawa, uśmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuszczą cię nawet na sekundę!”
Taka forma aktywności dostarczyła uczniom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń i uśmiechu na twarzy. Po krótkiej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczniowie korzystali z szeregu atrakcji, m.in. basenów wypełnionych gąbkami, trampolin sportowych – ukośnych, kwadratowych, ścieżek akrobatycznych i placu zabaw.
10 grudnia odbyła się pierwsza sesja III kadencji Młodzieżowej Rady Gminy Świlcza, w której wzięły udział uczennice naszej szkoły z klasy VIII: Martyna Chmaj oraz Karolina Dworak.
Produkcja w piękny sposób połączyła ze sobą dwa światy – nowoczesną, szybką, opierającą się głównie na technologii teraźniejszość młodych ludzi (takich jak główny bohater, Thomas) oraz przestrzeń, której symbolem jest jego ojciec, Christian – bliską naturze, spokojną i płynącą własnym rytmem. Jest to film wyjątkowy i zaskakujący pod wieloma względami. Z jednej strony podejmuje temat ochrony środowiska, który w obecnych czasach wybrzmiewa dużo głośniej niż kiedykolwiek wcześniej, z drugiej – opowiada prostą i znaną wszystkim historię o spełnianiu pozornie nierealnych marzeń.
Wśród licznych atrakcji, m.in. dmuchanych zjeżdżalni, labiryntów, trampolin, basenów z kulkami, nie zabrakło długo wyczekiwanej wizyty Mikołaja. Wygląda na to, że wszystkie dzieci były grzeczne, każdy bez wyjątku został obdarowany prezentem. Radości było co nie miara, a spotkanie z Mikołajem na pewno pozostanie w pamięci dzieci.
Była to już XV edycja tego konkursu. Uczestniczyło w nim 28 szkół. Trzech uczniów naszej szkoły zostało laureatami konkursu.
I miejsce w kategorii klas I – III zdobył Jan Ząbczyk z klasy I za pracę p.t. „Zniszczenie kryjówki partyzantów przez niemieckich nieprzyjaciół”. W tej samej kategorii wiekowej II miejsce zdobyła Rozalia Słowik z klasy II za pracę p.t. „Ucieczka pradziadka podczas transportu do więzienia”. W kategorii klas VII – VIII trzecie miejsce zdobyła praca Aleksandry Kwoki z klasy VIII p.t. „Ukryta tajemnica” .
Laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach plastycznych.
Powstały naprawdę wyjątkowe konstrukcje. Dzieci ćwiczyły swoją wyobraźnię i rozwiązywały problemy wykorzystując kreatywne i abstrakcyjne myślenie oraz działanie. Uczniowie bawili się świetnie pod kierunkiem instruktora. Budując samochody i puszczając je samodzielnie szukały odpowiedzi na drodze rozważań i eksperymentów. Warsztaty bardzo podobały się dzieciom.
W klasie V odbyła się impreza andrzejkowa. Wszelkie wróżby pozwoliły uczniom oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji. Dzieci kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, odczytywały imiona swoich sympatii i poznawały nazwy zawodów przyszłości. Wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach wspaniałej muzyki, a pyszny poczęstunek umilił klasowe spotkanie. Czas zabawy i wróżb przebiegł w radosnej i miłej atmosferze.
30 listopada swoje imieniny obchodzi Andrzej. Zgodnie ze starą tradycją w noc z 29/30 listopada wróży się oraz organizuje imprezy andrzejkowe. Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj andrzejki są okazją do wspaniałej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
Podczas wróżb dzieci mogły dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest zabawą, dlatego nie należy w nią wierzyć. Wróżby pobudziły wyobraźnię dziecięcą, pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Całą imprezę uświetniła fantastyczna muzyka, zabawy taneczne oraz karaoke.
Głównym celem konkursu było zmotywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, poznanie piękna i walorów krajów anglojęzycznych. Zadaniem uczestników było wykonanie filmu lub prezentacji multimedialnej na temat „Sławne miejsca pochodzące z krajów anglojęzycznych”. Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział Karolina Dworak i Martyna Chmaj z klasy 8. Praca Martyny została wyróżniona, Martyna otrzymała dyplom i nagrodę. Karolina otrzymała dyplom i nagrodę za udział w konkursie. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 19 listopada w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Trzcianie
Celem Konkursu jest wspomaganie wyobraźni twórczej, rozwijanie zdolności manualnych i propagowanie twórczości plastycznej wśród uczniów. Konkurs ma służyć też pogłębieniu wiedzy dzieci i młodzieży na temat tradycji bożonarodzeniowej w krajach niemieckojęzycznych i kultywowanie zwyczaju wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych.
W konkursie tym wzięli udział również uczniowie kl. VII i VIII z naszej szkoły. W galerii prezentujemy kartki wykonane przez uczniów NSP
Tematyka prac najczęściej związana jest z kalendarzem uwzględniającym pory roku, święta oraz wydarzenia szkolne. Jesień dostarcza pięknych materiałów plastycznych. Z kasztanów, żołędzi, liści i orzechów powstają małe arcydzieła.
Organizatorem konkursu jest Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Tematyka tegorocznego konkursu, który trwał od 10 sierpnia do 8 października br., obejmowała zagadnienia związane z uzależnieniami oraz agresją i przemocą w tym także przemocą w sieci. W konkursie tym brali udział uczniowie z naszej szkoły: Lidia Szopa, Oliwia Lis, Rozalia Słowik, Oskar Kiełb i Oskar Bednarz. Wszystkim uczestnikom dziękujemy.
W tym roku po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. O 11:11 uczniowie wraz z nauczycielami uroczyście odśpiewali w sali gimnastycznej hymn państwowy.
Uczniowie klasy 1 wykonali "Książeczki małego patrioty", w których zamieścili informacje związane z odzyskaniem niepodległości oraz symbolami narodowymi. Dodatkowo każdy uczeń w środku narysował z czym kojarzy mu się Polska oraz przedstawił swoją rodzinę.
Uczniowie klasy IV i V w czasie lekcji języka polskiego napisali „List do Polski”. Wypracowania świetnie pokazały jak młodzi ludzie rozumieją patriotyzm, co jest dla nich w byciu Polakiem największą wartością i jak pięknie i prosto można mówić o przywiązaniu do kraju. Uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe certyfikaty.
Uczennice zaprezentowały się bardzo dobrze zajmując ostatecznie czwarte miejsce.
W 2022 r. przypada 130. rocznica urodzin J.R.R Tolkiena, wielkiego poligloty i miłośnika słów, twórcy własnych alfabetów i języków.
Przepisywane fragmenty uczniowie mogą ozdabiać inicjałami, ramkami lub rysunkami. Ważne, aby był zachowany format A4 z marginesem bocznym 3 cm, co pozwoli następnie złożyć odręcznie przepisany tekst w jedną książkę.
Chłopcy zaprezentowali się bardzo dobrze zajmując ostatecznie czwarte miejsce. Szczególnie gratulacje dla Jakuba Zawiszy i Antoniego Homy za zdobycie największej ilości punktów.
Niemal wszyscy obecni tego dnia w szkole włączyli się w akcję promującą czytanie i spędzali przerwy, czytając bądź słuchając czytania nauczycieli i kolegów.
Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Mamy nadzieję, że taka forma spędzania czasu podczas przerw międzylekcyjnych upowszechni się i uczniów z książką w ręce będzie jeszcze więcej. W akcji wzięło udział ponad 60 osób.
Galeria zdjęć: http://www.nspbratkowice.pl/z-zycia-szkoly/galerie/257/przerwa-na-czytanie
Konkurs organizowany jest przez Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 12 w Rzeszowie, pod patronatem Prezydenta Rzeszowa, Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie.
W tym roku odbyła się XVIII edycja tego konkursu. Tematyka prac dotyczyła: kl. I-III "Niezwykłe szaty leśnych zwierząt", kl. IV-VIII "Św. Hubert - patron myśliwych i Marszałek Boży".
Udział w konkursie wzięli: Jan Ząbczyk kl. I, Gabriela Żmuda kl. I, Emilia Lis kl. I, Wiktoria Warzybok kl. I, Maja Jucha kl. I, Rozalia Słowik kl. II, Lidia Szopa kl. III, Antonina Szczepanik kl. III, Wiktoria Przybyło – Lachcik kl. III, Daria Szopa kl. V.
Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powiedzenia i trzymamy za Was mocno kciuki!
Dla młodszych klas był to pierwszy wyjazd tego typu, pomimo to z wielkim zapałem wszyscy wchodzili na taflę . Pierwsze minuty upłynęły na zapoznaniu się z techniką jazdy i technicznymi ćwiczeniami. Następnie uczniowie oddali się przyjemności z jazdy. Wszyscy zadowoleni wrócili z wycieczki, z chęcią jak najszybszego powrotu na lód.
Przed seansem odbyła się lekcja w kinie dotycząca bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie podczas lekcji zobaczyli, jakie zagrożenia mogą kryć się w sieci, zrozumieli, że nie wszystkie informacje podane w Internecie są prawdziwe, dowiedzieli się czym są emotikony i jak można je wykorzystać, odkryli, ile lat ma Internet i jak sprawdzić jego wiek oraz dowiedzieli się o tym, jak bezpiecznie z niego korzystać. Ponadto dzieci obejrzały film pt. „Mój przyjaciel Ufik” , który wprowadził ich w pełną przygód podróż małego chłopca i jego wiernego kompana. Spotkanie to było ciekawą i pouczającą lekcją.
Po seansie, korzystając z pięknej jesiennej pogody wybraliśmy się na spacer przez rynek oraz pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów.
"Otwarte krajobrazy" to hasło tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu. Obszary otwarte to łąki, pola, pastwiska i inne przestrzenie niezabudowane. Choć z pozoru wydają się monotonne i nudne pełnią ważną rolę w środowisku: są miejscem życia wielu gatunków roślin i zwierząt, oddziałują na mikroklimat, regulują stosunki wodne, są obszarami produkcji rolnej i miejscem aktywnego wypoczynku wielu ludzi a także stanowią niepowtarzalną wartość estetyczną.
W granicach Bratkowic jest wiele takich miejsc. Niestety otwarte krajobrazy zanikają lub są degradowane, dlatego konieczna jest ich ochrona zarówno w miastach, jak i na terenach rolniczych.
Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu mają na celu zwrócić naszą uwagę na te obszary otwarte, docenić ich wartość i znaczenie dla człowieka i środowiska.
Nasza szkoła również włączyła się w obchody Dnia Krajobrazu – uczniowie uczestniczyli w spacerach krajobrazowych i pogadankach na temat krajobrazu i jego roli w życiu codziennym wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Krajobrazy otwarte”. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Wiktoria Kwoka i Daria Szopa
II miejsce – Amelia Przywara, Aleksandra Irzeńska, Erika Michalski
III miejsce – Krzysztof Krupa
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zanim nastąpił ten ważny moment dzieci pod kierunkiem swojej wychowawczyni Pani Kingi Murias zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym. Z uśmiechem na twarzy, przejęciem i ogromnym zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie i symboliczne pasowanie na uczniów. W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszoklasiści ślubowali być pilnymi uczniami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Aktu pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor Janina Gaweł. Następnie po pasowaniu dzieci złożyły podpisy w formie odcisku palca w kronice szkolnej. Na pamiątkę każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom i wiele upominków.
Ten piękny dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci. Był to niezwykły moment dla uczniów i ich rodziców.
Naszym Pierwszakom życzymy wielu sukcesów!
Wirtualną podróż po Czarnym Lądzie rozpoczęliśmy od Mombasy – największego miasta na kenijskim wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Potem zatrzymaliśmy się na safari, zobaczyliśmy park narodowy Masaj Mara i sawannę oraz wysłuchaliśmy opowieści o zwierzętach tam mieszkających a zwłaszcza o tzw. „wielkiej piątce afrykańskiej”. Odwiedziliśmy również wioskę Masajów i Umoja, poznaliśmy warunki życia i zwyczaje tych plemion także mogliśmy zobaczyć wzorzysty strój masajski. Zaglądnęliśmy na plantację kawy i do sierocińca małych słoników oraz „stanęliśmy” na równiku.
Opowieści Pana Dariusza o Kenii były bardzo ciekawe, urozmaicone osobistymi przeżyciami, anegdotami i uwagami. Dla wszystkich była to ciekawa i pouczająca lekcji geografii
Nawiązaliśmy kontakt z Niepubliczną Szkołą Podstawową w Sosnach w województwie lubuskim. Realizacja projektu polega na wymianie listów redagowanych przez dzieci. W pracach uczniowie będą prezentować swoją osobę, miejscowość, współczesnych idoli, ulubione książki itp.
Celem projektu jest zachęcenie uczniów do zawiązywania nowych znajomości, kształcenie umiejętności redagowania tekstu i kreatywnego myślenia, kultywowanie tradycji epistolograficznej, wreszcie - frajda czytania listów.
Może w dobie Internetu i telefonów komórkowych trudno w to uwierzyć, ale koperty od rówieśników wywołały u uczniów olbrzymią radość!
Na obchody Święta Szkoły w tym roku złożył się cykl działań. W czwartek, 23 września, uczniowie klasy VII obejrzeli w Internecie film „Podkarpacki wrzesień” . W piątek, 24 września, klasy VII i VIII uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Pana Zbigniewa Lisa na temat działalności AK w naszym regionie. W poniedziałek 27 września dla klas I – III wychowawcy przygotowali zajęcia o tematyce patriotycznej, na których była pogadanka i zajęcia plastyczne. Dzieci malowały flagę Polski, znak Polski Walczącej i pomnik Małego Powstańca. Zaś klasa IV i V wybrały się na bratkowicki cmentarz i do parku podworskiego, aby na mogile żołnierzy AK i pod pomnikiem złożyć kwiaty i zapalić znicze.. W tym dniu klasa VIII wzięła udział w konkursie na temat Armii Krajowej. We wtorek, 28 września, klasa VII zorganizowała wyprawę rowerową do Trzciany aby w miejscu mordu żołnierzy złożyć kwiaty oraz zapalić symboliczny znicz. Ponadto chętni uczniowie wszystkich klas przystąpili do konkursu plastycznego „Namaluj historię dziadków”, ogłoszonego przez IPN w Rzeszowie. Laureatów konkursu poznamy w październiku.
Dowóz dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022
6.50 – Wyjazd spod Szkoły Podstawowej Nr 1
6.52 – Przystanek Restol parking
6.54 – Przystanek MPK – Zastawie
6.56 – Zastawie 1 pętla
6.58 - Zastawie 2
7.00 – Piaski PKS
7.02 – Piaski Szkoła Niepubliczna
7.04 – Przystanek PKS – Sitkówka
7.06 – Szkoła Podstawowa Nr 1
7.10 – Dąbry pętla
7.13 – Przystanek PKS Dąbry
7.16 – Przystanek PKS przed skrętem na drogę główną
7.18 – Zajazd Zapole
7.20 – Przystanek k. Krzyża
7.25 – Szkoła Podstawowa Nr 1
7.30 – Czekaj – pętla Bugaj
7.33 – Czekaj – pętla autobusowa
7.35 – Czekaj – przystanek PKS
7.38 – Czekaj – Szkoła Podstawowa Nr 2
7.40 – Klepak – przystanek PKS
7.45 – Szkoła Podstawowa Nr 1
Odwóz dzieci i młodzieży ze szkół w Bratkowicach rok szkolny 2021/2022
13.25 – Wyjazd spod Szkoły Podstawowej Nr 1
13.28 – Klepak- przystanek PKS
13.31 – Czekaj – Szkoła Podstawowa Nr 2
13.34 – Czekaj – przystanek PKS
13.39 – Czekaj – pętla autobusowa
13.40 – Czekaj – pętla Bugaj
13.44 – Klepak- przystanek PKS
13.46 – Przystanek Restol parking
13.49 – Przystanek MPK – Zastawie
13.50 – Zastawie 1 pętla
13.52 – Zastawie 2
13.54 – Piaski PKS
13.56 – Piaski Szkoła Niepubliczna
13.59 – Przystanek PKS – Sitkówka
14.02 – Przystanek k. Krzyża
14.03 – Zajazd Zapole
14.05 – Przystanek PKS przed skrętem na drogę główną
14.07 – Przystanek PKS Dąbry
14.09 – Dąbry pętla
14.10 – Szkoła Podstawowa Nr 1
Przystanki zostały ustalone z przewoźnikiem na podstawie umowy o przetarg na dowozy z UG Świlcza.
Czas określony w harmonogramie może uwzględniać 2-3 minutowe przesunięcia związane z organizacją dowozu.
„Piknik Naukowy – Nauka, Zabawa, Rozrywka” odbył się 10 września 2021 roku w godzinach 12.00 – 17.00 na terenie naszej szkoły. Zgodnie z projektem liczne stanowiska naukowe zostały przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”.
1. W strefie lotnictwa znajdował się symulator lotu szybowcem i urządzenie z alfabetem Morse´a. W symulatorze wszyscy chętni mieli możliwość wirtualnego lotu szybowcem. Na urządzeniu z alfabetem Morse´a uczestnicy poznali sposób zapisywania liter i mogli budować proste wyrazy.
2. Fizyka jest wszędzie. To stanowisko tworzyły elementy, z których można było zbudować stabilny łuk architektoniczny bez używania spajających części oraz tzw. odwrócony wzrok, który budził zainteresowanie nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Zadanie polegało na ułożeniu puzzli lub przejście slalomem między pachołkami w okularach, które odwracały obraz.
3. Strefa konstruktora. Na tym stanowisku budowano z deseczek most bez użycia gwoździków i kleju (most Leonarda).
4. Strefa mechatroniki (RoboWarsztat) zainteresowała nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Tu należało wykazać się wyobraźnią, kreatywnością i cierpliwością. Powstawały wiatraki, samoloty i inne przedmioty, które poruszały się po podłączeniu baterii.
5. Strefa zabawy z nauką – przygotowana z myślą o najmłodszych uczestnikach. Dzieci wykonywały tu proste eksperymenty: ciecz nieniutonowską, wybuch wulkanu, „gluty” z boraksu. Kolorowały malowanki, rozwiązywały krzyżówki i wykonywały z papieru skrzydła. Ogromne zainteresowanie wzbudziło stanowisko ze stertą klocków, z których dzieci budowały samochody, samoloty i inne przedmioty według własnych pomysłów.
6. Doświadczenia chemiczne - w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru, pracownicy naukowi prezentowali ciekawe i nietypowe eksperymenty chemiczne. Doświadczeniom towarzyszyły efekty specjalne: wybuchy, dymy i zmiana kolorów. Chętni uczniowie mogli asystować przy wykonywaniu doświadczeń.
7. Kuchnia molekularna – dzieci na własne oczy mogły zobaczyć, jak na różne potrawy i rzeczy działa ciekły azot. Przekonali się, że z jego pomocą można stworzyć pyszne i wykwintne potrawy (m.in. polędwiczkę z krakersem). Największą niespodzianką dla uczniów były przyrządzone czekoladowe lody.
W czasie pikniku odbyło się wiele konkursów przygotowanych przez naszą placówkę, m.in. konkursy plastyczne, konkurs wiedzy pt.: „Bratkowice i okolica”, konkurs wiedzy ogólnej, który cieszył się dużą popularnością oraz konkursy sportowe. W szkole przygotowano również miejsce do tworzenia gniotków. Warto nadmienić, że podczas pikniku można było zjeść tradycyjną pajdę chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz skosztować żurku. Wśród atrakcji był też pokaz pierwszej pomocy. Jego celem było nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu prawidłowego reagowania oraz udzielania pomocy w stanach zagrożenia życia. Chętni mogli przećwiczyć konkretne sytuacje na fantomach.
Warsztaty i pokazy zostały zaaranżowane tak, by mali uczestnicy, oprócz uśmiechu na twarzy, wynieśli ze sobą większy bagaż doświadczeń, pomysłów, obserwacji badawczych i nowych spostrzeżeń.
To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą dokonali wyboru spośród wielu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Uczniowie naszej szkoły 3 września włączyli się w tę akcję odczytując fragmenty dramatu. Na sam koniec tego wydarzenia, każda klasa otrzymała odbitą okolicznościową pieczęć, którą szkoła otrzymała od Kancelarii Prezydenta.
Głównym założeniem tego wydarzenia jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz odkrywanie piękna polskiej literatury wśród uczniów.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
W programie między innymi pokazy naukowe, doświadczenia, warsztaty, układanie klocków i budowanie z nich różnych obiektów, konkursy z nagrodami, degustacja potraw z kuchni molekularnej i tradycyjnej i wiele innych atrakcji.
Wszystkich serdecznie zapraszamy - dzieci, młodzież oraz dorosłych.
Informacja o objęciu opieką stomatologiczną
w roku szkolnym 2021/2022
Zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r. poz. 1078) Nasza Szkoła zawarła Porozumienie z KK Jasińscy Centrum Stomatologiczne.
W zakres stomatologicznej opieki zdrowotnej nad uczniami wchodzą świadczenia określone w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w części dotyczącej wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży, z wyłączeniem świadczeń ortodoncji:
1) świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Opieka w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych (np. leczenie zębów, ekstrakcja) wymaga obecności rodzica, opiekuna prawnego, nauczyciela lub pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego przed wykonanym świadczeniem.
2) profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia. (np. przegląd jamy ustnej, lakowanie „6” i „7”, zabezpieczenie lakierem przeciwpróchniczym itp.) Opieka w zakresie profilaktycznych świadczeń stomatologicznych będzie realizowana w przypadku braku pisemnego sprzeciwu rodziców złożonego wychowawcy lub w sekretariacie szkoły.
Formularz sprzeciwu dostępny jest w sekretariacie oraz na stronie internetowej szkoły. Sprzeciwy pisemne prosimy dostarczyć do wychowawcy klasy lub sekretariatu szkoły do 10.09.2021r.
Drogi Rodzicu! Profilaktyka przede wszystkim! LEPIEJ (I TANIEJ!) ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ! Celem umówienia wizyty prosimy o kontakt pod nr tel. 577 888 455 .
Opieka stomatologiczna nad uczniami będzie świadczona w szkolnym gabinecie stomatologicznym znajdującym się w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bratkowicach, telefon kontaktowy 791 777 788.
W ramach gwarantowanych bezpłatnych świadczeń stomatologicznych uczniom przysługuje m.in.:
1. Cykliczny przegląd stanu uzębienia co cztery miesiące
2. Lakowanie szóstek do 8 roku życia oraz siódemek do 13 roku życiu
3. Lakierowanie zębów stałych co cztery miesiące
4. Scaling (usunięcie kamienia) raz w roku
5. Wizyta adaptacyjna do 5 roku życia
6. Oczyszczanie zębów ze złogów co sześć miesięcy
7. Leczenie zębów mlecznych oraz stałych
8. Leczenie kanałowe zębów stałych
9. Usunięcie zębów mlecznych oraz stałych
10. Znieczulenie przy każdej procedurze leczniczej
11. Lapisowanie zębów mlecznych
12. Wizyta bólowa dziecka bez kolejki w godzinach lekcyjnych
Sprzeciw wobec objęcia ucznia opieką profilaktyczną
w roku szkolnym 2021/2022
Ja/my niżej podpisany ………………………………………………………………………………………………………………………………….
(imię nazwisko rodzica/opiekuna prawnego małoletniego lub pełnoletniego ucznia)
Na podstawie art. 7 ust. 2 w zw. z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r. poz. 1078) wyrażam sprzeciw wobec objęcia pozostającej/ego pod moją opieką:
…………………………………………………… ………………………………………………
(imię nazwisko ucznia) (szkoła, klasa)
Na pajęczych nitkach odlatuje lato,
Dokąd leci, kto to wie…
Pewnie samo nie wie gdzie.
Srebrzy się, snuje, ufa dobrym wiatrom.
Jeszcze słońce grzeje,
jeszcze, kwitną astry,
Ale czas pożegnać już
– zieleń liści, zapach róż.
Żegnaj nam ciepły dniu pewnie już ostatni…
Ze względu na obostrzenia w związku z pandemią uroczystość odbyła się w dwóch turach:
- o godzinie 10:10 rozpoczęcie roku szkolnego dla klas I-IV,
- o godzinie 10:45 rozpoczęcie roku szkolnego dla klas V-VIII.
Dyrektor szkoły Pani Janina Gaweł przywitała serdecznie uczniów, zwłaszcza pierwszoklasistów rozpoczynających naukę w naszej szkole oraz rodziców i grono pedagogiczne. Zapoznała zebranych z organizacją pracy szkoły.
W czasie apelu uczennicom: Karolinie Dworak, Aleksandrze Kwoce, Martynie Chmaj oraz Darii Szopie wręczone zostały certyfikaty poświadczające przyznanie stypendium Wójta Gminy Świlcza.
Dyrekcja życzyła wszystkim uczniom – sukcesów i mile spędzonych chwil w murach naszej szkoły, zaś nauczycielom - satysfakcji z wykonywanej pracy. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie spotkali się w klasach wraz ze swoimi wychowawcami.