Archiwum - rok szkolny 2022/2023
Aktualności
PRZYBORY DO PISANIA:
- ołówek (2 szt.)
- kredki ołówkowe
- gumka
- temperówka
- linijka 20 cm
- zeszyt 16 kartkowy w wąską linię
- 2 zeszyty 16 kartkowe w kratkę
- zeszyt 16 kartkowy w kratkę do języka angielskiego
MATERIAŁY NA ZAJĘCIA PLASTYCZNE I TECHNICZNE (zostają w szkole):
- blok techniczny (biały) i rysunkowy( biały i kolorowy)
- blok techniczny z kolorowymi kartkami
- farby plakatowe – zestaw 12 kolorów, zestaw pędzli (gruby, średni, cienki), pojemnik na
wodę
- podkładka do prac plastycznych
- kredki ,,Bambino” lub inne
- modelina i plastelina
- papier kolorowy - wycinanki zwykłe i samoprzylepne
- nożyczki
- klej w sztyfcie i klej Magic w tubce
- bibuła (4 dowolne kolory)
INNE POTRZEBNE RZECZY:
- strój gimnastyczny w worku: biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki, obuwie
sportowe z jasną podeszwą
- zeszyt do korespondencji 16 kartkowy w kratkę (dane na pierwszej stronie: imię i nazwisko
dziecka, telefony kontaktowe)
- 3 teczki tekturowe zamykane na gumkę
STRÓJ GALOWY
- Dziewczynka: biała bluzka, granatowa lub czarna spódniczka, białe rajstopy.
- Chłopiec: biała koszula, granatowe lub czarne spodnie.
Wszystkie materiały i przybory proszę podpisać z przodu w widocznym miejscu.
Wójt Gminy Świlcza ogłasza nabór na warsztaty
w ramach do projektu
pt. „Zręczne ręce – warsztaty rękodzieła artystycznego”
Wójt Gminy Świlcza informuje, ze w dniach od 20 lipca 2023r. do 8 sierpnia 2023r. zostanie przeprowadzony nabór uczestników na warsztaty w ramach operacji „Zręczne ręce – warsztaty rękodzieła artystycznego” realizowanej w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020”.
Celem operacji jest popularyzacja i upowszechnienie rękodzieła artystycznego wśród mieszkańców gminy Świlcza. Zajęcia te zaprojektowane zostały w ten sposób, by pozwoliły rozwijać zdolności i zainteresowania poprzez twórczą aktywność, doskonalenie pozytywnego poczucia własnej wartości, aktywne (twórcze) wspólne zajęcia.
Ramowy program warsztatów będzie się składać z następujących części:
- WARSZTATY Z POWERTEXU – 6 godzin - zajęcia na weekendzie
- WARSZTATY Z MAKRAMY - 8 godzin (2 dni po 4h) - zajęcia na tygodniu
Program warsztatów obejmuje część teoretyczną (wykłady) i praktyczną.
W celu wzięcia udziału w procesie rekrutacji, umożliwiającym zakwalifikowanie się do Projektu, niezbędne jest dostarczenie przez Kandydata / Kandydatkę wypełnionych formularzy do pobrania ze strony internetowej gminy: https://www.swilcza.com.pl
Zasady rekrutacji określone są w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie dostępne również na stronie gminy Świlcza.
Informacje na temat projektu i rekrutacji można uzyskać pod numerem tel. 178670117, 178670175 oraz w siedzibie Urzędu Gminy Świlcza.
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!!!
Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie
W czasie pierwszych dwóch tygodni letniego wypoczynku Niepubliczna Szkoła Podstawowa po raz kolejny zorganizowała półkolonię letnią. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i były dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, wspólnych zabaw, a także doskonałą lekcją historii, przyrody i bezpieczeństwa.
W pierwszym tygodniu w zajęciach uczestniczyło 24 dzieci, natomiast w drugim 28. W czasie turnusu opieka sprawowana przez pedagogów w/w szkoły była zapewniona od godziny 6:30 do 16:30. Główne zajęcia odbywały się w godzinach od 9:00 do 14:00. Dzieci codziennie miały zapewniony ciepły posiłek, otrzymywały napoje oraz słodycze.
Program półkolonii był bardzo bogaty i urozmaicony. Uczestnicy zwiedzili skansen w Kolbuszowej oraz bazylikę i Ogród Biblijny w Starej Wsi. Wielu wrażeń dostarczyła dzieciom wycieczka do nowo powstałego Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Uczestnicy odwiedzili też Muzeum Lalek w Pilźnie, gdzie podziwiali piękne eksponaty oraz wystawy lalek w strojach ludowych.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wycieczka do bratkowickiej zagrody „Alpakamix”, gdzie dzieci spacerowały i karmiły alpaki. Wyjazdy do Centrum Zabaw „Fantazja”, Laserowej Twierdzy w Rzeszowie oraz do Kompleksu Turystycznego w Brzezówce dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i uśmiechu na twarzy. Uczniowie korzystali z szeregu atrakcji, m.in. basenów wypełnionych gąbkami, trampolin sportowych, ścieżek akrobatycznych i placu zabaw. Uczestnicy półkolonii udali się również do kina „Helios” na film pt.: „Super Mario Bros”. Jest to pełna przygód animacja, oparta na popularniej grze komputerowej z lat 80.
Wyjazdy edukacyjne kształtują wrażliwość estetyczną poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, wyrabiają nawyki kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu, integrują uczniów, wzmacniają więzi koleżeńskie i mają zawsze posmak przygody.
Półkolonia była bardzo ciekawą i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu. Uśmiechy na buziach dzieci utwierdziły nas w przekonaniu, że miło i przyjemnie spędzili pierwsze tygodnie wakacji.
Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Świlcza za dofinansowanie półkolonii.
O godzinie 8:00 w sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły, aby zakończyć rok szkolny 2022/23. Akademia tradycyjnie rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski, a następnie nastąpiło przekazanie Sztandaru Szkoły uczniom klasy VII.
Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Danuta Rudzka, która podsumowała kończący się rok szkolny. Wręczyła uczniom klas IV-VII świadectwa z paskiem, nagrody i wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w nauce. Do ósmoklasistów Pani Dyrektor skierowała wiele ciepłych słów, wręczyła im świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy absolwenta i nagrody. Pani Dyrektor podziękowała również rodzicom za współpracę, a nauczycielom za trud nauczania i wychowania. Kończąc swoje wystąpienie pogratulowała uczniom sukcesów, życząc im bezpiecznych wakacji.
Uczniowie klasy ósmej, którzy po raz ostatni świętowali razem z nami zaprezentowali program artystyczny, w którym dziękowali i żegnali się z całą społecznością szkolną. Odegrali scenki, w których wcielili się w rolę egzaminatorów. W ramach podziękowań wręczyli każdemu z nauczycieli dyplom uznania za przekazaną wiedzę. Klasa siódma, tradycyjnie, również wygłosiła dla swoich starszych kolegów wiersze, które przypomniały im miło spędzone chwile w szkole.
Po akademii wszyscy udali się do swoich klas, aby otrzymać świadectwa, pożegnać się z wychowawcami i rozpocząć zasłużone wakacje.
Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości. Byli to m.in.: Wójt Gminy Świlcza pan Adam Dziedzic, zastępca Wójta Gminy Świlcza pan Sławomir Styka, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Świlcza pani Eliza Oleszak, dyrektorzy szkół publicznych i niepublicznych, przedszkoli i żłobków z Gminy Świlcza.
Spotkanie to było również okazją do wręczenia nagród Piór Wójta Gminy Świlcza najzdolniejszym absolwentom klas ósmych naszej gminny, dlatego też na uroczystości pojawili się także wyróżnieni uczniowie oraz ich rodzice. Z naszej szkoły zostali uhonorowani: Blanka Bachórz oraz Cyprian Bednarz.
Blance i Cyprianowi życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy na nowym etapie edukacji!
Dzień zakończenia roku szkolnego był również ostatnim dniem pracy w naszej szkole Pani Małgorzaty Trawki, długoletniej nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie. Pani Gosia po 37 latach pracy postanowiła przejść na zasłużoną emeryturę.
Wielu absolwentów naszej szkoły zaczynało przygodę z nauką pod jej opieką, ucząc się obowiązkowości, solidności, pewności siebie i przyjaznych relacji z rówieśnikami. Wszyscy pamiętamy wspaniałe występy uczniów przygotowanych przez panią Małgosię, które uatrakcyjniały uroczystości szkolne, pozaszkolne i gminne.
Na początku tego wydarzenia głos zabrała Pani Dyrektor, która w imieniu własnym oraz wszystkich pracowników szkoły, ze wzruszeniem w głosie pożegnała odchodząca na zasłużoną emeryturę koleżankę. Pani Dyrektor podkreśliła, że, droga zawodowa Pani Gosi naznaczona była prawdziwym zamiłowaniem do pracy nauczycielskiej. Złożyła podziękowanie za każdy dzień spędzony w naszej szkole, za cierpliwość i wytrwałość w kształtowaniu setek dziecięcych charakterów. Za wyrozumiałość, doświadczenie i profesjonalizm.
Następnie dzieci z klas IV-VI przedstawiły program artystyczny dziękując w nim za trud włożony przez Panią Gosię w ich nauczanie i wychowanie.
Była to bardzo wzruszająca chwila. Pani Małgorzata Trawka dziękowała za współpracę dyrekcji szkoły, nauczycielom i rodzicom, podkreślając, że będzie pamiętać o wszystkich wspaniałych chwilach spędzonych w szkole wśród dzieci, życzliwych i pomocnych rodziców oraz koleżanek i kolegów.
Pani Gosiu -
jeszcze raz dziękujemy za każde słowo, życiową mądrość i otwarte serce, życzymy aby dalsze lata upływały w zdrowiu, szczęściu i spokoju, aby wszystkie plany i marzenia spełniły się właśnie teraz, aby znalazła Pani czas dla siebie, czas na realizację swoich pasji.
Mamy nadzieję, że panią Gosię, już jako gościa, będziemy często gościć w murach naszej szkoły.
Drugie miejsce naszej szkoły w gminie to wielki sukces szkoły, uczniów i nauczyciela wychowania fizycznego Pana Dawida Bańkowskiego, który angażował podopiecznych do udziału we wszystkich gminnych zawodach sportowych. Sukces jest tym większy, że zdeklasowaliśmy szkoły, które mają kilka razy więcej uczniów i pełnowymiarowe sale gimnastyczne.
W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna oraz rodzice. Po Mszy Świętej wspólnie udaliśmy się na cmentarz by uczcić pamięć śp. Pani Dyrektor.
Wyruszyliśmy skoro świt wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Warszawa przywitała nas słoneczną aurą.
Na początku podziwialiśmy Łazienki Królewskie, gdzie można było zobaczyć np. pomnik Fryderyka Chopina przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą, Nową Pomarańczarnię, Amfiteatr wzorowany na budowli antycznej oraz znajdujący się w samym sercu Łazienek Pałac Na Wyspie słynący z ,,obiadów czwartkowych’’ u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na które zapraszani byli ówcześni wybitni przedstawiciele kultury. Dużą atrakcją dla uczniów były zwierzęta np. biegające po parku oswojone wiewiórki, czy dumnie kroczące pawie.
Później obejrzeliśmy Pałac Kultury i Nauki, a następnie uczniowie wraz z opiekunami spędzili czas w centrum handlowym „Złote Tarasy”.
Kolejną atrakcją tego był przejazd Traktem Królewskim: m.in. Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem. Ponadto mogliśmy zobaczyć budynki ambasady, Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa oraz urzędy państwowe.
Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Różnorodne przestrzenie edukacyjne stworzone tutaj dla odwiedzających inspirują do obserwacji, doświadczenia, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Uczniowie mogli samodzielnie eksperymentować wykorzystując interaktywne eksponaty, uczyć się prze zabawę w różnych strefach tematycznych z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Swoboda w zwiedzaniu pozwoliła każdemu kierować się własną ciekawością i zainteresowaniami oraz zmuszała do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi.
Po zakwaterowaniu się w hotelu „Hit” i zjedzeniu obiadokolacji wyruszyliśmy na wieczorny spacer ulicami Warszawy. Zmęczeni, ale z głową pełną wrażeń wróciliśmy na nocleg.
Drugiego dnia udaliśmy się na spacer, który rozpoczęliśmy od Placu Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie udaliśmy się pod Pałac Prezydencki. Zwiedzając Stare Miasto, odwiedziliśmy takie zabytki jak: Bazylikę Archikatedralną p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, dzwon na Kanonii, Gnojną Górę, Pomnik Syrenki, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Pomnik Małego Powstańca upamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego w 1944r. i Pomnik Powstania Warszawskiego przedstawiający postacie powstańców wchodzących do kanałów i wybiegających spod walącej się ściany budynku. Po intensywnym spacerze zjedliśmy obiad i zakupiliśmy pamiątki.
Na koniec zwiedziliśmy Zamek Królewski, gdzie największe wrażenie zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem. Zachwycaliśmy się ogromnymi dziełami Jana Matejki, które w końcu mogliśmy podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja.
Były to dwa dni intensywnego zwiedzania miasta, ale też czas integracji i wzmacniania relacji między uczniami.
Jedno jest pewne - tą wycieczkę zapamiętamy na długo!
Wczesnym rankiem w radosnych nastrojach i z piosenką na ustach wyruszyliśmy w podróż. Kraków przywitał nas piękną, słoneczna pogodą. Tuż u podnóża wzgórza wawelskiego spotkaliśmy się z Panią przewodnik, która opowiadając ciekawe historie doprowadziła nas na dziedziniec Zamku Królewskiego. Po drodze spotkaliśmy się ze Smokiem Wawelskim, który chociaż groźnie ział ogniem, okazał się całkiem miłym zwierzakiem, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Wędrując po Wzgórzu Wawelskim, dzięki pani przewodnik poznaliśmy historię powstania znajdujących się tu obiektów m.in. Zamku Królewskiego, Katedry Wawelskiej, pomnika Tadeusza Kościuszki oraz życie jego niegdysiejszych mieszkańców. Następnie słuchając ciekawych opowieści wyruszyliśmy spacerkiem ulicami Starego Miasta na Rynek, mijając po drodze Kościół Franciszkanów i Pałac Biskupi. Tam dowidzieliśmy się jaką rolę pełniły dawniej, a jaką spełniają dziś Sukiennice, Ratusz i plac rynku. Mieliśmy też okazję posłuchać żywo hejnału z wieży Kościoła Mariackiego oraz poznać historię jego budowy, a przede wszystkim historię powstania ołtarza głównego Bazyliki Mariackiej – słynnego ołtarza Wita Stwosza. Po tej części zwiedzania nadszedł czas na pyszny obiadek.
Później udaliśmy się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema – parku edukacyjnego z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki. Tutejszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w miejscowym Planetarium, gdzie dzieci obejrzały film edukacyjny pt. ”Halo Ziemia”. Następnie uczestnicy wycieczki oddali się zabawie i nauce na świeżym powietrzu. Dzieci m.in. pokonywały labirynty, tworzyły tęczę, sprawdzały, jak szybko przemieszcza się dźwięk. Z przyjemnością i ogromnym zaangażowaniem oddawały się zabawie i nauce na świeżym powietrzu. Dzieci same wybierały instalacje, których mogły dotknąć i różnymi zmysłami doświadczać na sobie prawa natury. Poprzez samodzielne wykonywanie eksperymentów miały możliwość poszerzyć swoją wiedzę o otaczającym nas świecie.
Wycieczka przyniosła wszystkim wiele radości i uśmiechu. Była także piękną lekcją historii Polski. Pomimo zmęczenia, w drodze powrotnej nikt nie zasnął. Uczniowie rozmawiali ze sobą, dzieląc się wrażeniami, cieszyli się z nabytych pamiątek. Przeżyliśmy wspaniałą przygodę. Kraków zachwycił wszystkich i jedno jest pewne, że ta wycieczka zostanie na długo w naszej pamięci
W trakcie zajęć mogli rozwijać swoje zainteresowania i talenty, a także zapoznawali się z różnymi formami i technikami plastycznymi. Tematyka prac była różnorodna, dotyczyła najbliższego otoczenia z uwzględnieniem świąt, pór roku i wydarzeń szkolnych. Dzieci z chęcią i zaangażowaniem przelewały swoje pomysły na papier lub inne materiały.
Radni z naszej szkoły: Blanka Bachórz (kl. VIII) i Wiktoria Kwoka (kl. VIII) mieli okazję poznać polski parlament oraz zwiedzić naszą stolicę.
Wycieczka do Warszawy bardzo się udała. Zobaczono wiele interesujących miejsc i utwierdzono się w przekonaniu, że Warszawa to europejskie miasto z bardzo bogatą historią, tradycją i kulturą.
Uroczystość zainaugurowała Pani Dyrektor Danuta Rudzka, która na wstępie powitała zebranych gości, przedstawiła sponsorów imprezy oraz dokonała uroczystego otwarcia festynu.
Organizacja pikniku była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników szkoły, rodziców, a także dzięki życzliwości i szczodrości wielu osób prywatnych, firm i instytucji, które na organizację imprezy przekazały różne gadżety, swoje towary lub wsparły nas finansowo. Gorące podziękowania kierujemy do Pana Tadeusza Wąsika i Pani Marii Janusz za bezpłatne użyczenie placu na zorganizowanie pikniku.
Jednym z głównych punktów programu były występy artystyczne, które dostarczyły mnóstwo radości i rozrywki. Na początku zaprezentowała się grupa taneczna „KOLORET” pod kierownictwem pani Ewy Chmaj. Widzowie z zachwytem oglądali układy taneczne w wykonaniu dzieci z różnych grup wiekowych. Następnie uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach zaprezentowali bogaty program artystyczny, na który złożyły się scenki teatralne, piosenki, wiersze, zabawy oraz tańce o tematyce rodzinnej i obyczajowej. W czasie pikniku uczestnicy zajęć akrobatycznych, które odbywają się w naszej szkole co piątek, mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności pod czujnym okiem instruktora Pana Mateusza Dudka. Ten dzień był okazją do wspólnego i aktywnego świętowania Dnia Rodziny.
Wyczekiwanym wydarzeniem był mecz koszykówki – rodzice kontra uczniowie, który stał się coroczną tradycją pikniku.
Od początku zabawy dzieci miały możliwość korzystania z wielu atrakcji. Tych standardowych – placu zabaw oraz boiska szkolnego, ale także z bardziej niecodziennych – na przykład z dużej dmuchanej zjeżdżalni, czy z wykonywania brokatowych tatuaży. Powodzeniem cieszyło się także malowanie twarzy.
Dla najmłodszych uczestników pikniku przygotowano wiele atrakcji. Animatorki z firmy „Kraina Zabawy - Animacje” dostarczyły dzieciom dużo radości i uśmiechu. Oprócz tego typu zabaw przez cały czas można było korzystać z dmuchanej zjeżdżalni i trampoliny.
Finałem tego wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu pt.: „Aktywnie żyć to zdrowym być!”, który miał na celu promowanie zdrowego stylu życia, bez używek i nałogów. Na koniec odbyła się zabawa taneczna dla dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych, którą poprowadził Pan Sylwester Styka.
Organizatorzy imprezy przygotowali stoiska z bogatym bufetem. W czasie pikniku wszyscy mogli częstować się ciastami upieczonymi przez rodziców, zapiekankami, goframi, grillowaną kiełbaską, drożdżówkami. Nie zabrakło również stoiska z lodami, watą cukrową i napojami.
Wszystkim osobom, którzy poprzez swoją obecność oraz zaangażowanie przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Piknik był nie tylko okazją do wspaniałej zabawy i radości, ale także do wzmacniania więzi społecznych i wspierania lokalnej społeczności. Wydarzenie to z pewnością pozostawiło po sobie wiele pięknych wspomnień oraz zachęciło nas do dalszej organizacji podobnych uroczystości.
Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy oraz Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach pragną serdecznie podziękować RODZICOM I WSZYSTKIM OSOBOM, które aktywie włączyły się w organizację i obsługę XVII Pikniku Rodzinnego w naszej szkole.
Dziękujemy za życzliwość i za serce. Państwa pomysłowość i wsparcie oraz wyjątkowe zaangażowanie, pozwoliły stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Jesteśmy mile zaskoczeni, że tak wiele osób bez żadnej prośby, zupełnie bezinteresownie wspomogły materialnie i organizacyjnie to przedsięwzięcie.
Dziękujemy Gminie Świlcza i naszym Sponsorom za udzieloną pomoc rzeczową i finansową, która pozwoliła na zorganizowanie różnorodnych atrakcji i konkursów. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za przybycie oraz za wspólną zabawę.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie
Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach
serdecznie zapraszają na
PIKNIK RODZINNY,
który odbędzie się
4 czerwca 2023 r. w godz. 16:00 - 22:00.
W programie:
- konkursy z nagrodami,
- występy uczniów,
- gry i animacje dla dzieci,
- dmuchańce,
- mecz koszykówki,
- bogaty bufet: grill, zapiekanki, gofry, lody, ciasto, napoje.
ZAPRASZAMY!
Uczniowie mieli za zadanie wykonać słowniki gwary z wyrazami zapomnianymi.
Z naszej szkoły w kategorii klas II-III laureatami tego konkursu zostali:
Kornel Kiełb, który zdobył wyróżnienie (kl. II) oraz Emilia Lis (kl. III). która zdobyła III miejsce.
Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W tegorocznej edycji swoją wiedzę i umiejętności w konkursie „Zuch” sprawdzali uczniowie: Aurelia Słowik, Aleksandra Ziaja, Julia Przywara, Amelia Kolebuk, Aleksander Cyło, Wiktoria Bielecka, Lis Szymon, Aleksandra Piętowska (klasa I), Karol Bańkowski, Maja Jucha, Kornel Kiełb, Emilia Lis, Krystian Lubera, Wiktoria Warzybok, Gabriela Żmuda, Jan Ząbczyk (klasa II), Oskar Bednarz, Mikołaj Jagusztyn, Filip Cioch, Oskar Kiełb,, Oliwia Lis, Lena Matuszkiewicz, Rozalia Słowik (klasa III).
W konkursie „Zuch z j.angielskiego) wzięli udział uczniowie: Wiktoria Bielecka, Aleksander Cyło, Julia Przywara, Aurelia Słowik (klasa I), Karol Bańkowski, Wiktoria Warzybok, Emilia Lis, Krystian Lubera, Kornel Kiełb, Gabriela Żmuda (klasa II), Rozalia Słowik, Oskar Bednarz, Jakub Leniart, Lena Matuszkiewicz (klasa III).
Wszyscy uczniowie konkursów uzyskali wysokie wyniki.
Największą wiedzą i umiejętnościami wykazali się uczniowie:
w konkursie „Zuch”:
- Aurelia Słowik – klasa I ( 3 miejsce) – Dyplom laureata, Nagroda książkowa
- Aleksandra Ziaja – klasa I (14 miejsce) – Dyplom laureata
- Gabriela Żmuda – klasa II (6 miejsce) – Dyplom laureata
w konkursie „Zuch z j.angielskiego”:
- Jakub Leniart – klasa III (8 miejsce) – Dyplom laureata
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów!
W bieżącym roku szkolnym swoją wiedzę i umiejętności sprawdzali uczniowie: Błażej Wołowiec, Wiktoria Przybyło-Lachcik, Kamil Łyczko, Adam Lis, Lidia Szopa, Maja Czech, Olivier Makiej, Antonina Szczepanik (klasa IV), Paulina Nowak, Julia Dworak, Amelia Reguła (klasa V), Natalia Płatek, Erika Michalski (klasa VI), Jakub Trzyna, Emilia Szczepanik, Krzysztof Krupa, Aleksandra Irzeńska, Zuzanna Pałka (klasa VII), Karolina Nowak, Blanka Bachórz, Wiktoria Kwoka, Cyprian Bednarz, Natalia Urban, Mikołaj Dworak, Amelia Przywara, Kacper Kwoka, Antoni Homa (klasa VIII).
Wszyscy uczniowie konkursów uzyskali wysokie wyniki.
Największą wiedzą i umiejętnościami wykazali się uczniowie:
- Karolina Nowak – klasa VIII (5 miejsce) – Dyplom laureata, Nagroda książkowa
- Jakub Trzyna – klasa VII (5 miejsce) – Dyplom laureata, Nagroda książkowa
- Paulina Nowak – klasa V (9 miejsce) – Dyplom laureata
- Cyprian Bednarz – klasa VIII (9 miejsce) – Dyplom laureata
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
Już po trzeciej lekcji wszystkie klasy zebrały się na korytarzu szkolnym, aby wysłuchać życzeń, które do wszystkich uczniów skierowała Pani Dyrektor Danuta Rudzka. Wręczone
zostały również nagrody i dyplomy uczniom, którzy brali udział w ogólnopolskich konkursach wiedzy „Zuch" i „ Zuch z j. angielskiego” oraz w konkursie” Galileo” z j. angielskiego.
Następnie dzieci mogły spróbować swoich sił w różnych konkurencjach sportowych. Uczniowie klas IV – VIII rozegrali mecze koszykówki. Zwycięską drużyną okazała się drużyna składająca się z uczniów z klasy IV-VI. Natomiast dzieci z klas I – III brały udział w sztafetach i grach z cyklu „Baw się z nami” (były to sztafeta z przekazywaniem pałeczki, bieg w workach, skoki na odległość, bieg z przekładaniem szarfy). Nie obeszło się też bez słodkiej niespodzianki, jaką były ulubione lody. Zarówno pogoda jak i humory dzieciom dopisywały. Był to wspaniały dzień.
Z okazji Dnia Dziecka życzymy wszystkim dzieciom dużo zdrowia, słodkości i uśmiechu. Niech otaczający Was świat będzie bezpieczny, pełen kolorów, szczęścia i beztroski.
W trakcie akademii użyto do wykonania pamiątkowych zdjęć aparatu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Głównym celem tego przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni, utrwalenie zasad ortograficznych, wytworzenie pozytywnej motywacji do nauki ortografii, a przede wszystkim integracja uczniów szkół z terenu naszej gminy. Prace były oceniane w trzech grupach wiekowych.
Naszą szkołę reprezentowali:
- Oskar Bednarz z klasy III, który zajęł wyróżnienie,
- Julia Dworak z klasy V, która zajęła wyróżnienie,
-Cyprian Bednarz z klasy VIII, który zajął II miejsce.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od organizatorów drobne upominki za udział w konkursie, zaś laureaci konkursu otrzymali pióra Wójta Gminy Świlcza, nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.
Nagrody ufundowała Gmina Świlcza z środków pochodzących z budżetu Gminy Świlcza przeznaczonych na wychowanie w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Od początku września 2022 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Bratkowicach realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dzięki temu nasi uczniowie mają dostęp do nowoczesnych technologii w cyfrowym świecie, mogą uczyć się poprzez eksperymentowanie jak również zdobywać praktyczną wiedzę podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych w szkole. Celem projektu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych
w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tak zwanych kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W październiku i listopadzie uczniowie klasy VII pracując w grupach skonstruowali roboty jeżdżące według własnych projektów, wykorzystując do tego Lego Spice. Na zakończenie zajęć w grupach reprezentowali swoje konstrukcje oraz uczyli się obsługi oprogramowania tego sprzętu.
Również uczniowie klasy IV na zajęciach dodatkowych mieli możliwość skonstruowania własnych maszyn jeżdżących przy wykorzystaniu klocków Lego Spice. Uczniowie wykonali również „zawody” swoich robotów wykorzystując przy tym możliwości sprzętów. Zostały również utworzone różnorodne budowle i postacie. Niektórzy uczniowie mają świetne pomysły na automatyzację, inni na zbudowanie robota, następni uczą się od podstaw zasad programowania. Dzięki temu mogą wciąż odkrywać nowe i własne zainteresowania. Uczniowie wykorzystując zakupione w ramach projektu klocki LEGO Education SPIKE Essential i Prime konstruowali różnorodne maszyny, pojazdy i roboty, poznawali podstawy programowania i robotyki, nabywali umiejętności matematyczne, techniczne, językowe i społeczne.
Nauczyciele odpowiedzialni za nowy sprzęt, który otrzymaliśmy z projektu wykorzystywali go na wiele sposobów. Sprzęt video posłużył nam do wykonywania wspaniałych zdjęć i nagrań z akademii oraz promowania naszej szkoły na portalach społecznościowych.
W listopadzie wszyscy wdrażaliśmy się w obsługę drukarki 3D, uczyliśmy się ją kalibrować. Następnie zapoznaliśmy się z budową drukarki, obszarem roboczym czyli platformą. Poznaliśmy zasady działania sprzętu, która opiera się na tworzeniu warstw. Drukowaliśmy modele prostopadłościanu dostępne
w dołączonym do drukarki oprogramowaniu. Podczas lekcji informatyki uczniowie klasy VIII tworzyli własne projekty do wydruku.
W grudniu wspólnie z uczniami klas starszych tworzyliśmy wydruki dekoracji choinkowych z wykorzystaniem zasobów Internetu oraz własnych projektów.
Uczniowie klasy 8 podczas zajęć z informatyki projektowali modele 3D. Za pomocą odpowiednich narzędzi programowali m. in. breloczki, kubki, figurki, podstawki pod smartfona itp. Wykorzystanie nowych technologii cyfrowych to świetny sposób na naukę, zabawę i rozwój zainteresowań uczniów dzięki wsparciu projektu #LaboratoriaPrzyszłości.
3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie, a drugą w świecie Konstytucję. Najważniejszym zadaniem Sejmu było uporządkowanie spraw ustrojowych Rzeczypospolitej. Ustawa regulowała prawa i obowiązki mieszkańców Rzeczypospolitej oraz zasady władzy państwowej.
Z tej okazji uczniowie klas IV-VII przygotowali uroczystą akademię. Poprzez wiersze i piosenki zaprezentowali ważne fakty w historii Polski.
W trakcie akademii użyto do wykonania pamiątkowych zdjęć aparatu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
W konkursie wzięło udział kilkanaście osób, najwięcej uczestników było z klas I, II i III. Wszyscy recytowali wybrane przez siebie wiersze. Nagrody dla laureatów zostały wręczone w czasie uroczystego apelu.
Osoby wyróżnione z klas I-III:
I miejsce Lena Matuszkiewicz kl. III
II miejsce Karol Bańkowski kl. II
III miejsce Julia Przywara kl. I
Wyróżnienie otrzymał Mikołaj Jagusztyn kl. III.
Osoby wyróżnione z klas IV-VIII:
I miejsce Antonina Szczepanik kl. IV
Wyróżnienie otrzymała Amelia Przywara kl. VIII.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W trakcie konkursu użyto do wykonania pamiątkowych zdjęć aparatu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej i przedstawienie sylwetki sportowca w języku angielskim (60-100 słów). Celem konkursu było: popularyzacja wydarzeń sportowych, eksponowanie umiejętności plastycznych oraz kształtowanie umiejętności tworzenia wypowiedzi pisemnej w języku angielskim.
Na konkurs wpłynęło 287 prac z 85 szkół.
Z naszej szkoły zostały wysłane 4 pracy w kategorii klas VII-VIII. Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Kwoka, uczennica klasy VIII, za przedstawienie sylwetki piłkarza Wojciecha Szczęsnego.
Gratulujemy i życzymy więcej tak wysokich sukcesów!
Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Obecnie ten dzień świętowany jest w 192 krajach.
W piątek 21 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi w naszej szkole. Z tej okazji uczniowie klasy I i II przygotowały dla społeczności szkolnej przedstawienie mające na celu uświadomienie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
W trakcie konkursu użyto do wykonania pamiątkowych zdjęć aparatu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Akcja związana z upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, ma na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży wydarzeń z 19 kwietnia 1943 roku oraz uczczenie pamięci o walczących i cywilach, którzy podjęli się jednego z najbardziej dramatycznych i heroicznych zrywów w historii II wojny światowej. Stanęli oni do walki o godność, nie mając szans na zwycięstwo.
W czasie lekcji wykorzystano materiały przygotowane przez Muzeum POLIN. Mimo dramatyzmu poruszanego tematu scenariusze miały przystępny charakter, zachowując przy tym wartość merytoryczną. Dawały również możliwość wyboru kilku form ich realizacji. Praca młodzieży opierała się o materiały filmowe lub fragmenty prozy. W obliczu bestialstwa, do którego dochodzi w Ukrainie poruszanie podobnych tematów przyjmuje nowy wymiar. Uświadamia młodym ludziom do czego może prowadzić eskalacja nienawiści wobec drugiego człowieka.
Honorową Ambasadorką akcji "Żonkile" jest Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem".
Prelegent opowiedział o swoich zmaganiach z chorobą alkoholową, która zniszczyła wiele lat życia jemu i jego najbliższym . Zaznaczył, że z alkoholizmu nie można ,,wyzdrowieć'', da się go jedynie zahibernować i każdego dnia podejmować walkę, by ten uśpiony potwór znów nie zaatakował.
Uświadomił uczniom, że pijaństwo dotyka nie tylko, jak większość sobie wyobraża, ludzi biednych, niewykształconych, życiowych nieudaczników. Jest to pułapka, w której sidła dają się złapać ludzie sukcesu, bogacze, dyrektorzy wielkich korporacji, sławy z pierwszych stron gazet, a także nasi bliscy: ojcowie, matki, rodzeństwo - każdy może ulec nałogowi, dlatego tak ważne jest, by do alkoholu podchodzić z rozsądkiem, nie traktować go jako elementu stylu życia, rozrywki, nagrody czy pocieszyciela.
Organizacja programu została sfinansowana ze środków pochodzących z budżetu Gminy Świlcza przeznaczonych na wychowanie w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi.
Głównym celem warsztatów było uświadomienie uczniom, jak ważne jest czyste powietrze i jego ochrona. Zajęcia te pozytywnie wpłynęły na kształtowanie postaw proekologicznych dzieci i młodzieży, co przełoży się na ich bardziej odpowiedzialne zachowania w przyszłości, jeśli chodzi o dbanie o środowisko. W ramach zajęć odbyły się pogadanki, projekcje filmów o tematyce ekologicznej, gry i zabawy oraz konkursy.
Mamy nadzieję, że wiedza, która została przekazana Uczniom , będzie miała pozytywny wpływ na ich codzienne życie... zdrowsze życie.
Celem święta jest wzbudzenie u młodych odbiorców pasji czytelniczej i zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą i młodzieżową. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Jestem książką, przeczytaj mnie”, zaczerpniętym z wiersza Vagelisa Iliopoulosa.
Z tej okazji nasza szkoła zamieniła się dzisiaj w bajkową krainę. W zabawie wzięli udział uczniowie klas I-VIII, którzy przebrali się za ulubionych bohaterów z bajek i książek dla dzieci i młodzieży. Na szkolnym korytarzu można było spotkać m.in.: księżniczki, wróżki, wilka, smoka, Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Anię Shirley, Pippi, czy Spider-Mana.
Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy zabawą połączoną z quizami na temat baśni i legend. Uczniowie swoją aktywnością udowodnili, że znają bajki i chętnie je czytają. Każdy z uczestników zajęć mógł zaprezentować swój strój oraz rekwizyty, które go uzupełniały. W klasach uczniowie wykonali ilustracje przedstawiające ulubione postacie znane z utworów literackich.
Dzień Książek dla Dzieci to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. Książki rozwijają fantazję, pamięć, bogacą słownictwo, warto więc po nie sięgać jak najczęściej.
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych…
ks. Jan Twardowski
O godzinie 12:00 rozpoczęła się uroczystość pogrzebowa, której przewodniczył ks. proboszcz z Mrowli – Ryszard Tokarz, a wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: księdz proboszcz parafii Bratkowice – Józef Książek oraz ksiądz wikariusz - Rafał Majerski, który wygłosił homilię.
Śmierć Pani Dyrektor, 21 marca, była dla nas ogromnym zaskoczeniem. Jak zwykle przyszła nie w porę, zbyt wcześnie, nagle i niespodziewanie. Odebrała nam człowieka o wielkim sercu, pełnego ciepła i nadzwyczajnej dobroci. Zburzyła Jej plany i marzenia…
Żadne słowa nie są w stanie wyrazić bólu jaki czujemy. Jeszcze kilka dni temu widzieliśmy Panią w pracy, skupioną na sprawach dnia codziennego. Trudno nam uwierzyć, że nie zobaczymy Jej już na szkolnym korytarzu wśród uczniów, że przyjdzie nam zmierzyć się z nową rzeczywistością, rzeczywistością bez Niej…
Pani Dyrektor przyszła na świat 22.12.1954 r. w Bratkowicach. Jej dzieciństwo było wypełnione nauką i pracą w gospodarstwie rodziców. Już jako dziecko poznała trudy życia, które wynikały z powojennej rzeczywistości na wsi.
W pewnym momencie zapragnęła rzeczy trudnej, postanowiła zostać nauczycielem. Rozpoczęła naukę w Wyższej Szkole Pedagogicznej na wydziale Matematyki i Fizyki. Po tym czasie zaczęła uczyć w szkole. W poszukiwaniu pracy trafiła w 1977 do szkoły podstawowej w Szkodnej. Tam, jak pani Stanisława Bozowska, tytułowa bohaterka znana z noweli „Siłaczka", rozpoczęła pracę w maleńkiej, wiejskiej szkółce.
Od 1983 związała się na stałe ze swoją rodzinną miejscowością, pracując jako nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 3, gdzie w 1997 r. została jej Dyrektorem. Podjęła studia podyplomowe z Zarządzania Oświatą na Politechnice Rzeszowskiej aby jak najlepiej służyć szkole, która nosi zaszczytne imię Żołnierzy Armii Krajowej. Pani Dyrektor przez cały czas dbała, żeby w placówce podejmowano działania mające na celu krzewienie patriotyzmu, wiedzy o Armii Krajowej i jej bohaterach. Jej uczniowie brali udział w rajdach szlakami Żołnierzy AK, konkursach wiedzy o AK, licznych uroczystościach. Efekty tej pracy zostały docenione. 11 czerwca 2007 roku szkoła, decyzją Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, uhonorowana została Medalem „Pro Memoria” za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Druga dekada XXI wieku okazała się bardzo trudna dla naszej placówki. Malejąca liczba dzieci sprawiła, iż pojawiło się widmo zamknięcia szkoły. Dzięki determinacji Pani Dyrektor, Jej odwadze i poświeceniu powstała w 2013 r. Niepubliczna Szkoła Podstawowa, która w tym roku obchodzi 10-lecie swojego istnienia. Po zmianie nazwy dalej pozostała Dyrektorem Szkoły, z którą tak długo była związana. Pełniła tę funkcję przez 26 lat. To dzięki Niej nasza szkoła istnieje. Placówce poświęciła swoje serce, czas i całą siebie. Była ona Jej oczkiem w głowie. Pani Dyrektor stale dbała o rozwój, zabiegała o sprawy drobne i ważne. Mimo przejścia na emeryturę nie zwalniała tempa. W samej oświacie przepracowała 46 lat. Wychowała pokolenia wspaniałych ludzi, którzy ciepło i serdecznie Ją wspominają. Kochała naszą małą ojczyznę – Bratkowice i tej miłości uczyła innych.
Stwarzała uczniom możliwości wszechstronnego rozwoju. Zawsze angażowała się w problemy swoich wychowanków, nauczycieli i pracowników. Nigdy nikomu nie odmówiła pomocy. Była przez wszystkie lata wzorem ogromnej pracowitości. Żyła pięknie, skromnie, w przyjaźni ze wszystkimi. Dobro dziecka było dla Niej najważniejsze. Zawsze cieszyły Ją sukcesy dzieci, ale też martwiły sprawy trudne.
Pani Dyrektor, obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby kontynuować dobre tradycje naszej szkoły, by dzieło, które podjęłaś mogło dojrzewać. Będzie Pani obecna w naszej pamięci i wspomnieniach.
Dziękujemy za owocną służbę dla dobra wspólnego, którą Pani podjęła i pełniła przez tyle lat. Jesteśmy wdzięczni za wspólne chwile, przekazaną wiedzę, uśmiech i dobre słowo. Swoim charakterem, postawą życiową, poświęceniem wobec dzieci, pogodą ducha, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka pokazywała nam Pani, co jest w życiu ważne i istotne. Pozostanie Pani na zawsze w naszych sercach jako człowiek wielkiej dobroci, pomocnie wyciągniętej dłoni, której wielokrotnie doświadczaliśmy…
Droga Pani Dyrektor – spoczywaj w pokoju!
„Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania.
Tak jakbyś nie chciała, swym odejściem smucić…
tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,
że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić”
ks. J. Twardowski
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Kościele Parafialnym w Bratkowicach 23 marca 2023 r. o godz. 12:00, po czym nastąpi odprowadzenie zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.
Konkurs miał na celu zainteresowanie uczniów odnawialnymi źródłami energii i upowszechnienie wiedzy z tego zakresu. Uczniowie naszej szkoły wystartowali w kategorii plastycznej. Na konkurs wysłaliśmy 7 prac. Laureatami zostali: Lidia Szopa z klasy IV, Julia Dworak z klasy V i Oliwer Żuczek z klasy V.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Na początku Pani Dyrektor Janina Gaweł przywitała zebranych. Przyszli uczniowie i ich rodzice mogli wysłuchać i zapoznać się z ofertą edukacyjną, wyposażeniem sal oraz zwiedzić placówkę. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji.
Uczniowie kl. I – IV zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, taneczne oraz muzyczno - wokalne, jakie zdobywają i kształtują w trakcie realizacji zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Uczniowie klasy III pochwalili się swoimi zdolnościami aktorskimi w przedstawieniu słowno-muzycznym pt. „Ballada o uprzejmym rycerzu” oparte na utworze Wiery Badalskiej „Przepraszam, smoku”, przygotowanym na I Konkurs Teatrów Szkolnych „PLAUDITE”.
W dalszej części spotkania odbyły się zabawy muzyczno - wokalne z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Dzieci z miłymi emocjami i wielkim przeżyciem bawiły się przy dźwiękach gitary, keybordu, skrzypiec i Boom – rurek.
Zaproszeni goście uczestniczyli w warsztatach plastycznych, wykonując samodzielnie lub z pomocą rodzica czy pań pracowite pszczółki. Po zajęciach każdy zabrał swoją pracę do domu na pamiątkę spotkania w szkole. Dzieci mogły też spróbować swych sił w programowaniu robotów czy uczestniczyć w zabawach i grach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, czy Magicznego Dywanu. Uczestnicy mogli wykazać się też swoją kreatywnością wykonując prace za pomocą długopisu 3D. Nie zabrakło również kącika różnych gier planszowych i zabaw konstrukcyjnych z wykorzystaniem klocków: lego, gimnastycznych oraz magnetycznych.
W trakcie spotkania w szkole wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Widząc uśmiechnięte i zadowolone buzie dzieci oraz radość ich rodziców jednogłośnie uznajemy Dzień Otwarty za udany!
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do nas już od września!
Przedstawienie było oparte na książce Lewisa Carolla. Sztuka opowiada historię Alicji, głównej bohaterki, której drzemkę na łące przerywa spotkanie z Białym Królikiem. Próbując go dogonić, dziewczynka wpada do króliczej nory i tak rozpoczyna się jej barwna historia…
Znakomita gra aktorów wraz z nowatorską scenografią i pięknymi kostiumami sprawiła, że dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły spektakl.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie
Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach
serdecznie zapraszają dzieci przedszkolne wraz rodzicami na
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
11 marca 2023 r (sobota) w godz. 10.00 - 13.00
W programie:
- zajęcia plastyczne
- zajęcia edukacyjne
- gry i zabawy
- zwiedzanie szkoły
- spotkanie z dyrekcją i nauczycielami
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił wójt Gminy Świlcza Pan Adam Dziedzic. Uczniowie poprzez wiersze, pieśni patriotyczne i prezentację multimedialną przybliżyli przepełnioną bólem i cierpieniem historię tych, którzy za swoje męstwo zapłacili najwyższą cenę.
W czasie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przywołano wartości, jakie towarzyszyły Niezłomnym. Uczniowie dostarczyli wszystkim zgromadzonym wzruszającą, ale bardzo smutną i bolesną lekcję historii. Akademię zakończyła wspólna modlitwa za tych, którzy szli, by walczyć o naszą Ojczyznę, o Jej wolność i niezależność…
„Żołnierze Wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” albo „żołnierze niezłomni” to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Powojenna konspiracja była – aż do powstania „Solidarności” – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Walcząc z siłami nowego agresora, żołnierze niepodległościowi musieli się zmierzyć z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie 1 marca. To dzień szczególny dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Bowiem tego dnia w 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie zamordowano strzałem w tył głowy członków ostatniego IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: prezesa Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę.
Kwiaty otaczają nas wokół, są wszędzie: w ogrodach, na polach, w lasach, zakwitają na miejskich trawnikach i skwerach, są w naszych domach, spotykamy je we wzornictwie przemysłowym: biżuterii, ubraniach i wielu przedmiotach codziennego użytku. Zawsze są obecne przy ważnych wydarzeniach z naszego życia. Zachwycają nas i upiększają nasze otoczenie. Są delikatne, piękne i kolorowe. W ogólnopolskim Konkursie „Kwiaty w szarości” zadaniem uczestników było przedstawić wielobarwne kwiaty posługując się tylko kolorem czarnym, białym i różnymi odcieniami szarości. Uczniowie naszej szkoły wykonali 17 prac, starając się jak najlepiej przedstawić urodę i ulotność kolorowych kwiatów, używając tylko tych dozwolonych barw.
Sztuka ta jest poetycką historią o tolerancji oraz akceptacji siebie i innych. Opowieść jest osadzona w plastycznym, pełnym ptasich piór świecie, otulonym muzyką inspirowaną odgłosami natury i „Czterema porami roku" A. Vivaldie.
Po spektaklu uczniowie mieli możliwość zwiedzenia rzeszowskiego rynku i słynnych ogrodów, które są położone są w centrum miasta, przy Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie. W ich centrum znajduje się oczko wodne z fontannami i wysepką. Jest to piękne miejsce, idealne do odpoczynku od zgiełku miasta.
Swoich sił próbowały Amelia Przywara i Wiktoria Kwoka z klasy VIII.
Autorami dyktanda byli doktoranci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego treść odczytał z głównej sceny teatru aktor Józef Hamkało. W przerwie między dyktandem a ogłoszeniem wyników wystąpił prof. Kazimierz Ożóg w rozmowie z dziennikarzem TVP Rzeszów - Adamem Bieniasem w specjalnym odcinku „Mody na język polski”. Tuż przed ogłoszeniem wyników odbył się koncert „Treny” do słów Jana Kochanowskiego z muzyką Dominika Lasoty.
Dyktando poprawiało 18 osób z Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wśród 195 uczestników było 9 obcokrajowców z centrum Polonus. W sumie na dużej widowni rzeszowskiego teatru zasiadło 400 osób.
Na przełomie lutego i marca 30. osobowa grupa dzieci z Ukrainy spędzała ferie zimowe w Polsce. Zakwaterowani byli w Hotelu „Zacisze” w Bratkowicach skąd wyjeżdżali na bliższe lub dalsze wycieczki. Dzieci te miały także okazję do nawiązania relacji ze swoimi rówieśnikami z Polski. Wszystko za sprawą spotkań integracyjnych na które zostali zaproszeni uczniowie z Ukrainy i z naszej szkoły.
W niedzielę 26 lutego uczniowie NSP (kl. VII i VIII) spotkali się z gośćmi z Ukrainy w hotelu „Zacisze”. Dzieci bardzo szybko nawiązały ze sobą kontakt i chętnie uczestniczyły we wspólnych grach, zabawach oraz warsztatach językowych. Przyczyniła się do tego niewątpliwie obecność uczniów naszej szkoły, którzy pochodzą z Ukrainy i obecnie mieszkają w Polsce. Podjętej inicjatywie towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera, która sprzyjała wymianie doświadczeń i pozwoliła na lepsze poznanie się.
W poniedziałek zaś, wszyscy uczestnicy niedzielnego spotkania wybrali się do Kręgielni Aloha w Rzeszowie. Tam pod okiem swoich opiekunów miło spędzili czas na sali bowling. Współzawodnictwo na torze w rzucaniu ciężkimi kulami okazało się doskonałą zabawą i świetną rozrywką. Po wyczerpującej grze wszyscy z apetytem zjedli pyszną pizzę.
Do organizacji tego wydarzenia włączyła się również Gmina Świlcza, która częściowo sfinansowała pobyt dzieci na kręgielni.
Zorganizowane spotkania integracyjne były okazją do wzajemnego poznania się, przełamywania barier komunikacyjnych, zdobycia nowej wiedzy i doświadczeń a także pozwoliły naszym uczniom spojrzeć z szerszej perspektywy, na wiele trudnych spraw z jakimi borykają się uchodźcy i dzieci uczące się w państwie ogarniętym wojną.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Rzeszowie. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu było wykonanie dowolną techniką pocztówki, przedstawiającej miejsca w Rzeszowie, upamiętniające postacie wielkich Polaków (tablice, skwery, pomniki, ulice, budynki itd.)
Na konkurs wpłynęło 335 prac z 35 szkół i placówek. Z naszej szkoły zostało wysłanych 11 prac. Laureatami konkursu zostali: Paulina Nowak z klasy 5 i Oliwer Żuczek z klasy 5. Paulina przedstawiła na pocztówce pomnik Jana Pakosławica , dyplomatę i rycerza z XIV wieku, który był pierwszym właścicielem Rzeszowa. Jego pomnik stoi koło Zamku Lubomirskich. Oliwer namalował most, który nosi imię Tadeusza Mazowieckiego - polityka i publicysty, pierwszego Premiera III Rzeczypospolitej w latach 1989–1991.
Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.
Karnawał to czas zabawy i radości. Dlatego we wtorek 22 lutego została zorganizowana dyskoteka dla uczniów kl. IV-VIII. Najstarsi uczniowie zadbali o oprawę muzyczną i dekorację sali gimnastycznej, która zamieniła się w salę balową. W tym roku po raz pierwszy zabawa karnawałowa miała charakter balu przebierańców. Wielu uczniów wystąpiło w prawdziwych strojach karnawałowych. Mamy nadzieję, że w następnych latach tradycja ta będzie kontynuowana i wszyscy przygotują fantastyczne kreacje. Uczniowie świetnie się bawili, ale wszystko co dobre szybko się kończy.
Kolejna dyskoteka karnawałowa już za rok!
W tym czasie mieli okazję nie tylko aktywnie spędzić czas w gronie przyjaciół, ale także doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Uczniowie, którzy dobrze radzą sobie na lodzie, w ramach pomocy koleżeńskiej udzielali cennych rad i wskazówek swoim młodszym kolegom i koleżankom. Wszyscy uczestnicy po wyjeździe byli zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i szcześliwi.
Był to już trzeci w tym roku wyjazd do Dębicy. Pokazuje to, jak bardzo uczniowie polubili łyżwiarstwo i miejmy nadzieję, że w okresie letnim będą rozwijać swoją technikę w jeździe na rolkach.
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. przypomina o bogactwie i znaczeniu języków narodowych, podkreśla różnorodność językową na świecie, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień.
Na lekcjach języka polskiego prezentowaliśmy ciekawostki związane z naszym językiem, rozwijaliśmy słownictwo, ćwiczyliśmy poprawność ortograficzną, braliśmy udział w grach i zabawach związanych z szeroko rozumianą poprawnością językową. Nie był to jednak jedyny sposób obchodów tego święta. Uczniowie trzeciej i czwartej klasy przystąpili do sztafety ortograficznej. Zaangażowanie dzieci pokazało, że znajomość ojczystego języka jest dla nich bardzo ważna.
Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków. Obecnie polski alfabet składa się z 32 liter. Dziewięć z nich ma znaki diakrytyczne, czyli graficzne znaki występujące w wielu systemach pisma, umiejscowione nad lub pod literą albo obok lub wewnątrz niej.
BohaterON to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski w XX wieku.
Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Zajęcia były przeprowadzone według scenariusza przygotowanego przez organizatorów projektu. Dodatkowo chętni uczniowie mogli włączyć się w upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego poprzez dodanie postu z wyrazami wdzięczności na stronę organizatorów.
AK (inaczej Siły Zbrojne w Kraju) były to zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, które w latach II wojny światowej powstały z przemianowania Związku Walki Zbrojnej (powstałego 13 listopada 1939 r.) rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 r. Działała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i ZSRR . Była to największa i najlepiej zorganizowana armia podziemna w okupowanej Europie Największą operacją militarną Armii Krajowej była akcji „Burza" i w jej ramach powstanie warszawskie. Strategicznym, choć niezrealizowanym celem AK było przeprowadzenie powstania powszechnego w okupowanej Polsce, w ostatniej fazie II wojny światowej.
Konkurs składał się on z dwóch części: pisemnej i ustnej. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą o działalności Armii Krajowej, o bohaterskich czynach jej członków.
Wyniki konkursu:
I miejsce : Blanka Bachórz ( kl. VIII),
II miejsce: Krzysztof Krupa ( kl. VII )
III miejsce: Cyprian Bednarz, Amelia Przywara, Antoni Homa ( kl. VIII ).
Laureaci otrzymali nagrody.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny; homilię wygłosił ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii św. Krzyża w Rzeszowie i kapelan Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Druga część odbyła się przy Pomniku Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów, gdzie przemówienia wygłosili m.in.: płk Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki i Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.
Uroczystości w Rzeszowie zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów wieńców i wiązanek kwiatów.
Organizatorem rocznicowych obchodów byli: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki, Prezydent Miasta Rzeszowa, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej.
Nasi uczniowie z zaangażowaniem przygotowali piękną uroczystość na Święto Babci i Dziadka, które w kalendarzu naszej szkoły wypadło na 4 lutego. Świętowanie rozpoczęła Pani Dyrektor, która oficjalnie powitała zebranych gości i złożyła im najserdeczniejsze życzenia. Następnie dzieci dumnie recytowały wierszyki, które przepełnione były życzeniami i miłymi słowami kierowanymi do Dziadków. Kolejnym punktem programu był „Taniec Piratów” w wykonaniu uczniów klasy I-III. Ich występ został nagrodzony przez gości brawami, a duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane wnuczęta. Nie zabrakło również gromkiego „Sto lat”, które zostało fenomenalnie zagrane przez zespół uczniów z kółka muzycznego na „bum bum rurkach”. Na zakończenie części artystycznej, wykonany został również świetny spektakl „Ballada o uprzejmym rycerzu”, zawierający pouczający morał i mądrość, jakie zwykli przekazywać dzieciom ich dziadkowie. Po występach, uczniowie udali się na krótki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Dzień, który ukazał nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. Dlatego też dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość, dobroć, ciepło i jeszcze raz życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.
Konkurs był skierowany do uczniów klas VI – VIII. Zadaniem uczestników konkursu było wykonać plakat nawiązujący do Powstania Warszawskiego, a temat plakatu brzmiał „Najmłodsi uczestnicy Powstania Warszawskiego”. Na konkurs wpłynęły prace uczniów z SP nr 1 w Mrowli i prace naszych uczniów. Wszystkie prace były dobrze przemyślane i zostały wykonane niezwykle starannie.
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
I miejsce – Amelia Przywara NSP Bratkowice i Izabela Gargała SP Mrowla
II miejsce – Wiktoria Kwoka NSP Bratkowice, Amelia Feret SP Mrowla i Karolina Kwaśny SP Mrowla
III miejsce – Daria Szopa, Patrycja Grabowska, Martyna Worsa i Martyna Cach SP Mrowla
Wyróżnienia – Blanka Bachórz i Aleksandra Irzeńska NSP Bratkowice, Aleksandra Rut SP Mrowla i Krzysztof Krupa NSP Bratkowice.
W zajęciach feryjnych uczestniczyło 24 uczniów klas I – IV. Zajęcia odbywały się w godzinach 9.00 – 13.00. Na każdy dzień ferii przygotowano bogaty program. Były ciekawe zajęcia z robotyki z wykorzystaniem tabletów i robotów. Dzieci z dużym zaangażowaniem pracowały także z długopisami 3D wykonując różne figurki przestrzenne oraz korzystając z różnych klocków konstrukcyjnych, tworzyły budowle, wykazując się przy tym pomysłowością i kreatywnością.
W ramach zajęć plastyczno-technicznych wykonały piękne wzorki z koralików do prasowania, uszyły z filcu serduszka i wykonały laurki dla Babci i Dziadka a także wiele prac plastycznych różnymi technikami. W czasie ferii były także zajęcia kulinarne w ramach, których dzieci przygotowały galaretki z dodatkiem owoców oraz upiekły pyszny placek jogurtowy. Spędzając ferie w szkole, dzieci chętnie grały w gry planszowe, szczególnie Milionerów oraz bawiły się świetnie na Magicznym Dywanie. W jednym dniu zamieniono salę lekcyjną na salę kinową i uczestnicy zimowiska oglądali film „Trolle 2”, zajadając przy wcześniej przygotowany popcorn oraz galaretki owocowe.
W czwartym dniu odbyły się zajęcia muzyczne, dzieci śpiewały poznane piosenki oraz ćwiczyły piosenki na akademię z okazji Dnia Babci i Dziadka.
W każdym dniu nie zabrakło oczywiście aktywności fizycznej. Na sali gimnastycznej rozgrywano mecze w „Dwa ognie”, były turnieje sprawnościowe oraz zabawy z chustą animacyjną. Chętni mogli także pograć w tenisa stołowego.
Szkolne zajęcia feryjne zakończyły się zabawą taneczną przy muzyce.
W ciągu całych dwóch tygodni ferii, szkoła zapewniała opiekę świetlicową od godziny 6.30 do 16.30. Skorzystało z niej ośmioro dzieci.
Rozdanie nagród dla uczestników i laureatów odbyło się 22 grudnia w czasie uroczystego apelu.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Krzysztof Krupa z klasy VII
II miejsce – Emilia Szczepanik z klasy VII
III miejsce – Nicola Warzybok z klasy VII
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
Konkurs polegał na napisaniu listu skierowanego do Mamy. Jego celem było pielęgnowanie uczuć do najbliższej osoby i podkreślenie wartości rodzinnych. Tematyka listu obejmowała wyrażenie swojego szacunku do codziennej matczynej opieki.
Rozdanie nagród dla uczestników i laureatów odbyło się 22 grudnia w czasie uroczystego apelu.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Wiktoria Kwoka z klasy VIII
II miejsce – Jakub Bodzioch z klasy VIII
III miejsce – Karol Surowiec z klasy VII
III miejsce – Antonina Szczepanik z klasy IV
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
Konkurs polegał na napisaniu wiersza, nigdzie dotąd niepublikowanego. Rozdanie nagród dla uczestników i laureatów odbyło się 22 grudnia w czasie uroczystego apelu.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Krzysztof Krupa z klasy VII
II miejsce – Wiktoria Kwoka z klasy VIII
III miejsce – Amelia Przywara z klasy VIII
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
Cele projektu to;
- propagowanie czytelnictwa wśród uczniów,
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów,
- wzbudzenie w uczestnikach kreatywności,
- rozwijanie wrażliwości i wyobraźni młodych autorów.
Realizacja projektu rozpoczęła się od założenia lekturnika w którym uczniowie zamieszczali informacje o każdej przeczytanej książce. Podawali jej tytuł, autora, wydawnictwo, bohaterów niektórzy dodatkowo zamieszczali krótki opis. Wykonywali także rysunki bohaterów literackich lub ilustrowali wybraną przygodę.
Jednym z celów projektu była promocja dowolnej książki. My wybraliśmy książkę Łukasza Wierzbickiego pt. ”Dziadek i niedźwiadek” ukazującą losy niedźwiadka Wojtka, który w czasie II wojny światowej towarzyszył żołnierzom Armii Andersena. Na zajęciach uczniowie głośno czytali fragmenty powieści, obejrzeli krótkie filmy o II wojnie światowej i o niedźwiedziu Wojtku. Wykonali pracę plastyczną - wyklejali głównego bohatera Wojtka. Dzięki temu z ciekawością przeczytali samodzielnie całą książkę. Ponadto lektura sprzyjała kształtowaniu empatii wobec rówieśników, których kraje są obecnie w stanie wojny.
Kolejnymi lekturami, które uczniowie umieścili w dzienniczku są „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej. Powieść ukazująca jak ważna jest przyjaźń i lojalność oraz to, że nie należy poddawać się w walce o to na czym nam najbardziej zależy. Trudne tematy straty bliskiej osoby poruszane są natomiast w książce „Dziewczynka z parku”. Omawiając te lektury dzieci rozwiązywały, krzyżówki, rebusu, układały dalsze losy bohaterów. Wykonywały różne prace plastyczne tj. „Drzewo przyjaźni”, „ Zmiany w życiu Andzi i mamy”. W dzienniczku uczniowie zapisują również inne przeczytane przez siebie książki. Opowiadając o tej książce starają się zachęcić kolegów do jej przeczytania .
Inną formą pracy z tekstem było wykonanie lapbooka o lesie. Poprzedziły je zajęcia na których uczniowie zapoznali się zagadnieniami związanymi z lasem. Oglądali filmy przyrodnicze „ Mieszkańcy lasu” na YouTube, szukali informacji w książkach i albumach przyrodniczych. Obserwowali podczas wycieczki mieszkańców lasu w Bratkowicach. Zgromadzone informacje i okazy umieścili w lapbookach.
Kolejną formą pracy z tekstem było przygotowanie przedstawienia teatralnego „Ballada o uprzejmym rycerzu” opartego na utworze Wiery Badalskiej „Przepraszam smoku” Dzieci wspólnie z nauczycielem przydzieliły role, wybrały piosenki i ułożyły do nich choreografię , przygotowały rekwizyty.
GALERIA ZDJĘĆ
Nagrodzeni w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych w kategorii klas IV-VI:
I miejsce - Julia Dworak
II miejsce - Błażej Wołowiec
III miejsce - Lidia Szopa i Paulina Nowak
Wyróżnienie - Natalia Płatek
Nagrodzeni w kategorii VII-VIII:
I miejsce - Karolina Nowak
II miejsce - Jakub Trzyna
III miejsce - Blanka Bachórz
Wyróżnienie - Krzysztof Krupa
Laureaci w konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych w klasach IV-VI:
I miejsce - Kamil Łyczko
II miejsce - Lidia Szopa
III miejsce - Maja Czech
W kategorii klas VII-VIII:
I miejsce - Amelia Przywara
II miejsce - Blanka Bachórz
III miejsce - Krzysztof Krupa
Wyróżnieni: Adam Bąk, Wiktoria Kwoka
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs polegał na przeczytaniu wiersza i narysowaniu do niego ilustracji. Dzieci swoje prace wykonywały na świetlicy i w sali pod nadzorem nauczycieli. Rozdanie nagród dla uczestników i laureatów odbyło się 22 grudnia na uroczystym apelu.
Laureaci konkursu:
Klasa I
I miejsce Aleksandra Ziaja
II miejsce Aurelia Słowik
III miejsce Julia Przywara
Klasa II
I miejsce Wiktoria Warzybok
II miejsce Krystian Lubera
III miejsce Jan Ząbczyk
Klasa III
I miejsce Oliwia Lis
II miejsce Lena Matuszkiewicz
III miejsce Oskar Bednarz
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
Po szkolnych korytarzach unoszą się zapachy piernika, makowca i innych pysznych potraw świątecznych. Uczniowie i nauczyciele chodzą radośni i uśmiechnięci. Klasy i korytarze są pięknie udekorowane choinkami i innymi akcentami świątecznymi.
Tegoroczne spotkanie wigilijne rozpoczęło się sztuką przygotowaną przez uczniów klasy czwartej i trzeciej pt:."Kolęda łączy serca”. Nastrojowy program artystyczny, przeplatany wspólnym śpiewaniem kolęd i blaskiem choinki sprawił, że każdy poczuł atmosferę świąt. Za oprawę muzyczną odpowiadali uczniowie z kółka muzycznego. Ich mistrzowski akompaniament sprawił, że każdy uczestnik akademii chętnie śpiewał tradycyjne polskie kolędy.
Po złożeniu życzeń przez Panią Dyrektor uczniowie udali się do klas, gdzie wspólnie złożyli sobie życzenia i rozkoszowali się smakiem świątecznych łakoci. Wszystko to odbyło się w przyjaznej, wręcz rodzinnej atmosferze.
W tym roku nasze własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami świątecznymi i noworocznymi przekazane zostały do Domu Opieki Społecznej w Rzeszowie (Słocina). Myślimy, że sprawią ogromną radość podopiecznym tego domu.
Konkursy zorganizowano w czterech kategoriach wiekowych:
1. Dla przedszkoli „MAŁY EKOLOG. W królestwie pszczół”
2. Dla klas I – III „MÓJ EKOLOGICZNY ŚWIAT. Skąd się bierze miód?”
3. Dla klas IV - VI „Zdrowy styl życia. W zdrowym kręgu produktów mlecznych”
4. Dla klas VI – VIII - konkurs na nagranie video – reklamę „Jestem eko. Zdrowy produkt ekologiczny”.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym konkursie – w kategorii 2. i 3.
W każdej kategorii konkursu wyłoniono po 5. laureatów. W kategorii 2. laureatką została Julia Przywara z klasy I, a w kategorii 3. laureatką została Amelia Reguła z klasy V.
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 16 grudnia 2022 r. w ramach ekologicznych seminariów dla dzieci organizowanych podczas Międzynarodowych Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA 2022 na Hali Podpromie w Rzeszowie.
Gratulacje naszym laureatkom.
Pierwszymi "śmiałkami " byli uczniowie klas 4,5,7 i 8. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z nartami . Dzięki doświadczonym instruktorom, najmłodsi, szybko opanowali technikę jazdy i już pod koniec dnia mogli sami szusować w dół stoku.
Rezultat jest zaskakujący, niejednokrotnie zabawny, zaś wymyślanie kolejnych montaży wymaga wyobraźni i kreatywności. Jest to nowoczesny, modny i zabawny pomysł na popularyzację czytelnictwa i biblioteki szkolnej.
Uczestnicy akcji „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę” na lekcjach języka polskiego oglądali przykładowe zdjęcia. Potem przeszli do samodzielnych prób stworzenia fotografii.
Wybranie odpowiedniej książki oraz ustawienie do zdjęcia pobudziły kreatywność wszystkich uczestników. Starali się oni wykorzystać swoje narzędzia w postaci książek jak najlepiej.
Uczennice klasy ósmej: Wiktoria Kwoka oraz Amelia Przywara wykonały najbardziej pomysłowe fotografie, dzięki czemu otrzymały nagrody za udział w akcji.
Święty Mikołaj nocą wędruje,
w okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdka w okna świeci,
gdzie są grzeczne dzieci?
Już od samego rana w szkole panował miły i świąteczny nastrój. Uczniowie wędrowali w czapkach Mikołaja lub w czerwonych strojach.
Dzieci z klas I-III spotkali się z Mikołajem w sali gimnastycznej. W podziękowaniu za otrzymane prezenty dzieci zaśpiewały piosenkę. Uczniowie z klas IV – VIII otrzymali swoje prezenty w klasach, a następnie wybrali się na dalsze świętowanie tego dnia z wychowawcami - klasy 6 i 8 wybrały się do kina, natomiast klasa 7 na kręgle.
Wszyscy spędzili tez dzień bardzo radośnie i z uśmiechem na twarzy. A co najważniejsze – mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia!
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej.Głównym celem tej uroczystości jest zachęcenie ich do korzystania z biblioteki szkolnej oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
W pierwszej części uroczystości pierwszaczki otrzymały garść informacji na temat regulaminu wypożyczania, zachowania się w bibliotece oraz zasad postępowania z wypożyczonymi książkami. Następnie uczestniczyli w zabawach polegających na rozwiązywaniu zagadek i rebusów związanych z książką, biblioteką oraz bajkami.
Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, zakładki oraz Wyprawkę Czytelnika w skład której weszły dwie książeczki „Pierwsze abecadło” i „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem”. Wyprawka zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.
Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, aby miłość do książek i pasja czytania towarzyszyła im od tej chwili już na zawsze.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3, przygotowali oni przedstawienie słowno-muzyczne „Ballada o uprzejmym rycerzu” oparte na utworze Wiery Badalskiej „Przepraszam, smoku”.
Ballada opowiada o dzielnym, grzecznym rycerzu, który dzięki swojej uprzejmości rozprawia się ze smokiem. W zamian za wygnanie smoka król w podziękowaniu oddaje mu rękę swojej córki.
Z bajki wynika też morał dla każdego z nas :
„Bądź uprzejmy, grzeczny, dobry-wtedy miło płynie czas.
Kiedy coś załatwiasz albo idziesz w gości,
wtedy nie zaszkodzi choć trochę grzeczności!”
Wspaniała gra małych aktorów, śpiew, tańce oraz ciekawe i barwne kostiumy spodobały się organizatorom oraz zgromadzonej publiczności, którzy gromkimi brawami nagrodzili ich występ.
Naszym aktorom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Pokaz w mobilnym planetarium to niepowtarzalna szansa na podziwianie kosmosu bez wychodzenia z sali lekcyjnej. Dzięki pokazom dzieci mogły w przystępny oraz interesujący sposób zapoznać się ze zjawiskami astronomicznymi i geograficznymi zachodzącymi na niebie, poznać prawa fizyczne rządzące ruchem ciał niebieskich oraz poszerzyć swoje wiadomości o Ziemi i innych planetach Układu Słonecznego.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Antoni Homa, Jakub Zawisza oraz drużyna dziewcząt w składzie: Blanka Bachórz i Karolina Nowak.
Wioska znajduje się malowniczej miejscowości Stale, niedaleko Tarnobrzega. Podczas pobytu na dzieci czekały niezapomniane atrakcje: warsztaty twórcze (wykonanie stroików bożonarodzeniowych), mini sesja zdjęciowa na tle aranżacji świątecznych, przejażdżka na koniu oraz ognisko. Dzieciom cały czas towarzyszyły Panie Mikołajki, które dbały o nastrój i świetną zabawę. Podczas pobytu można było skorzystać z ogrodu doświadczeń, w którym znajdowały się drewniane domki, huśtawki, zabawki oraz instalacje sportowo-rekreacyjne.
Pobyt w Wiosce Św. Mikołaja dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń. Z radością dzieliły się swoimi przeżyciami.
Link do zdjęć z Wioski Mikołaja - https://drive.google.com/drive/folders/1qxbj2GnQfTswZQoaPLQkUNm7UhYMRCTa
W jej trakcie uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach ulubionych przebojów, a wspaniały poczęstunek, był dla nich doskonałą okazją do wspólnych rozmów i nauki zasad kulturalnego zachowania przy stole. Po zabawie tanecznej uczniowie przystąpili do zabawy, którą było lanie wosku. Z pomocą pań, każdy uczeń mógł wylać jego niewielką ilość, która tworzyła przeróżne wzory. Następnie dzieci wspólnie odgadywały, co kryje się w danym kształcie. Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii. Zabawa sprawiła wszystkim wiele radości i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.
Zimowy klimat, dobra muzyka i dobrze przygotowana tafla lodu sprawiła, że dobry humor i uśmiech nie schodził z twarzy uczniów do końca jazdy.
Uczestnicy zajęć poznali sylwetkę małej reporterki, która zwiedziła m.in. boliwijskie wulkany i gejzery, obserwowała kajmany i piranie w dorzeczu Amazonki, a na Filipinach zeszła sto dwadzieścia metrów w głąb jaskiń, szukając nietoperzy. W Etiopii dotarła do doliny Omo, gdzie żyją jeszcze liczne afrykańskie plemiona. Tam właśnie uczestniczyła w plemiennych ceremoniach. W jej książkach i reportażach czytelnicy mogą zauważyć niezwykłą wrażliwość na piękno świata i cierpienie zwierząt.
Na zajęciach uczniowie poznali fragmenty książek Neli, obejrzeli także wybrane reportaże z podróży dziewczynki.
Uczniowie z naszej szkoły zostali nagrodzeni.
Kategoria II - klasy I-IV:
1 miejsce Emilia Lis kl. II,
2 miejsce Jan Ząbczyk kl. II.
Kategoria III - klasy V-VIII:
1 miejsce Krzysztof Krupa kl. VII.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W kategorii konkurs plastyczny uczniowie z naszej szkoły zostali nagrodzeni.
I miejsce Emilia Lis kl. 2
III miejsce Kamil Łyczko kl. 4
Wyróżnienie Maja Jucha kl. 2
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Drużyna "Naszej Trójki" wygrywa ze Szkołą Podstawową nr 1 z Bratkowic (24-8), natomiast przegrywa ze Szkołą Podstawową z Mrowli (28-24). W meczu o trzecie miejsce nasza szkołą wygrywa ze Świlczą (24-2).
Wygrane cieszą tym bardziej, że nasze dziewczynki musiały rywalizować ze starszymi koleżankami z innych szkół .
Uczniowie klasy IV wykonali swoje drzewa genealogiczne, które były tematem zajęć na lekcjach języka polskiego. Również w trakcie lekcji języka angielskiego, uczniowie klasy IV utrwalali oraz poszerzali swoją znajomość słownictwa w obszarze tematu: "Rodzina". Uczyli się przy tym opisywać swoją rodzinę i sporządzać FAMILY TREE, czyli drzewo genealogiczne w j. angielskim. Niektórzy z nich „zaprojektowali swoje drzewa” w bardzo kolorowy i oryginalny sposób. Na podkreślenie zasługuje wkład pracy dzieci i różnorodność technik.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Karolina Nowak, Natalia Urban i Antonii Homa wraz z Panią Dyrektor i opiekunem pocztu - Panem Dawidem Bańkowskim.
Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole zostały zainaugurowane kilka dni wcześniej. Na zajęciach lekcyjnych oraz na świetlicy dzieci wykonały rekwizyty takie jak kotyliony. chorągiewki i wiele prac plastycznych do udekorowania szkoły. Klasa I wykonała piękne plakaty o tej tematyce. W dniu 8 listopada klasy I i II udały się na bratkowicki cmentarz, aby na mogile żołnierzy AK zapalić znicze.
10 listopada, o godzinie 11:11, wszystkie klasy, nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej i odśpiewano cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji „Szkoły do Hymnu”. Później został zaprezentowany piękny program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy IV, VI i VII. Program literacko-wokalny został opracowany i przygotowany przez nauczycieli: Panią Agnieszkę Bajek, Panią Monikę Partykę i Panią Annę Kluska.
Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody.
Autorkami projektu są: Monika Rucińska oraz Adrianna Kamińska – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Nowym Mieście
Lubawskim. Projekt powstał na bazie własnych doświadczeń, obserwacji, zamiłowania do działań proekologicznych, edukacji outdoorowej oraz założeń pedagogiki freblowskiej.
Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej oraz z pierwszym kierunkiem polityki oświatowej MEiN na rok 2022/2023.
Oczywiście w te role wcielili się uczniowie i uczennice klasy piątej, którzy mieli za zadanie przebrać się za wybranych bogów, nie zapominając o ich atrybutach. Wszyscy bardzo aktywnie zaangażowali się w tę akcję, co zaowocowało wspaniałymi autoprezentacjami. Było ciekawie, śmiesznie, a chwilami powiało grozą. Na naszym małym Olimpie gościliśmy zatem mądrą boginię Atenę, groźnego władcę umarłych - Hadesa, Demeter - boginię urodzaju, Afrodytę, której atrybutem jest jabłko i róża, boginię łowów, czyli Artemidę oraz boga wojny - Aresa.
Jak na ucztę bogów przystało, wszyscy uczestnicy mogli skosztować boskiego pokarmu – ambrozji i nektaru. Według mitów dostarczał on sił, rozjaśniał myśli i oczywiście dawał wieczną młodość. Wraz z dzownkiem spotkanie bogów dobiegło końca i tym samym zakończyła się pamiętna lekcja języka polskiego.
Celem wycieczki było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli walcząc w obronie naszej Ojczyzny oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci. Następnie korzystając z pięknej pogody uczniowie w pobliskim parku spędzili czas na świeżym powietrzu. Na koniec wspólnie spacerem wrócili do szkoły.
Wydarzenie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom". Głównym celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska szkolnego, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Cieszy nas, że uczniowie tak licznie wzięli udział w akcji, pokazali nam swoje zainteresowania czytelnicze, zainspirowali kolegów i koleżanki do czytania.
Organizatorem „Przerwy na czytanie” jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Honorowy patronat nad akcją czytelniczą objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego - Elżbieta Anna Polak, Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Patronat medialny objęli: IBBY Polska, portal SBP.pl, Biblioteki Szkolne Online, Serwis Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP.
Naszą szkołę reprezentowali chłopcy: Antoni Homa i Jakub Zawisza, w kategorii dziewcząt: Blanka Bachórz i Karolina Nowak. Oba zespoły pokazały klasę wygrywając wszystkie single i deble i zdobywając Mistrzostwo Gminy i awans do zawodów powiatowych. Drużyny kategorii dzieci (klasy 4-6) chłopcy w składzie Sergi Ivanow i Oliwer Żuczek, dziewczynki: Paulina Nowak i Natalia Płatek swoje zawody mieli kilka dni później - 28.10.2022r. I tutaj uczniowie pokazali swoje wytrenowanie zdobywając wicemistrzostwo i awans do zawodów powiatowych.
W drodze do lasu zatrzymali się w parku podworski i na cmentarzu w Bratkowicach, by zapalając znicze oddać hołd poległym Żołnierzom Armii Krajowej. Następnie idąc drogą przystanęli przy leśniczówce aby dokładnie przyjrzeć się dwóm potężnym dębom, które są Pomnikami Przyrody.
Las o tej porze roku mieni się wszystkimi kolorami jesieni. Jest to miejsce, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem. Podczas długiego spaceru uczniowie przypomnieli sobie warstwy lasu i roślinność poszczególnych pięter. Rozpoznawali drzewa, krzewy i grzyby, słuchali leśnych odgłosów.
Pełni wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń, trochę zmęczeni ale w dobrym nastroju pieszo wrócili do szkoły.
Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrani w stroje galowe przedstawili program artystyczny. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez uczniów uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała Dyrektor Szkoły Pani Janina Gaweł. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej w Bratkowicach.
Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz legitymacji szkolnej. Ciepłe i miłe słowa skierowali również do pierwszoklasistów przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz rodzice.
Po uroczystym apelu uczniowie klas I wraz z wychowawczynią i rodzicami udali się do klasy na poczęstunek. Te ważne chwile związane ze szkołą utkwią im na długo w pamięci. Na pewno pierwszoklasiści będą starali się „swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.
Jak zapewne wszyscy pamiętamy, „Mały Książę” to wzruszająca opowieść o małym i samotnym chłopcu, który opuszczając swoją asteroidę B612 wyrusza w bardzo ciekawą, życiową podróż. Książka ta jest pełna zarówno uczucia, jak i głębokiej mądrości. Stąd też pomysł, by uczniowie wybrali spośród wielu sentencji zamieszczonych w tekście te, które wyjątkowo zwróciły ich uwagę, a następnie zamieścili je na koszulkach.
Pisarka bardzo szybko nawiązała kontakt z dziećmi zyskując ich sympatię i uśmiech. W barwny sposób opowiedziała o swym dzieciństwie, inspiracjach, a przede wszystkim o swych utworach.
Autorka w czasie godzinnego spotkania odczytała fragmenty swoich książek: „Opowieści biblijne dziadzia Józefa” oraz ,,Dobra Pani”, w której narrator opowiada o małej alpejskiej miejscowości, gdzie mieszkała dwójka dzieci. Zobaczyli oni w górach świetlistą postać. Piękna Pani, bo tak Ją nazwali Melania i Maksymin, obwieściła im ważne orędzie, na koniec którego przykazała: „A więc, moje dzieci, ogłoście to całemu mojemu ludowi”.
Pani Lidia opowiedziała uczniom historię ze swego dzieciństwa, kiedy jako mała dziewczynka wraz ze swoją siostrą odwiedzała dziadka, który mieszkał w domaradzkiej wsi. Schodziły się do niego nie tylko jego wnuki, ale całe gromady dzieci. Na wszystkie psoty i wybryki swoich wnuczek dziadek Józef potrafił znaleźć mądrą i piękną opowieść z Biblii.
Po spotkaniu obył się kiermasz książek autorki.
Celem konkursu było upowszechnianie pieśni o tematyce Maryjnej oraz zachęcanie do wspólnego śpiewu.
Podczas Przeglądu wystąpiła solistka z Jasionki, duet z Mrowli i trzy zespoły: Przedszkolaki z Mrowli, Schola parafialna z Mrowli oraz grupa uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach.
Uczniowie z naszej szkoły zaśpiewali piękną i radosną pieśń: " Wspaniałą Matką zwą Ciebie ludzie". Zespołowi akompaniował na gitarze uczeń kl. VIII Cyprian Bednarz oraz Pani Ania Kluska.
Niniejszy projekt stwarza uczniom szansę poznawania świata książki i rozwoju zainteresowań czytelniczych. Pozwala nauczycielom, wychowawcom, bibliotekarzom, wspólnie pracować nad wychowaniem do czytania. Zadanie polega na korzystaniu przez uczniów z księgozbioru biblioteki szkolnej, który został wzbogacony w ostatnim czasie o książki atrakcyjne dla dzieci i zapisywaniu swojego czytelnictwa w dzienniczkach. Na koniec każdego miesiąca uczniowie wraz z wychowawcą będą podsumować swoją aktywność czytelniczą.
Realizacja projektu odbywać się będzie w okresie od października 2022 roku do maja 2023 roku.
Z tej okazji dziewczęta z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci chłopców. Nie mogło zabraknąć życzeń, drobnych upominków i słodkiego „co nieco”.
Tego dnia przypada rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego, utworzonego w 1939 roku.
Z tej okazji klasy I-III przygotowały uroczyste i samodzielnie wykonane śniadanie, które składało się ze zdrowych i smacznych produktów. Na stole można było znaleźć kolorowe kanapki i owocowe koreczki. Następnie uczniowie zostali zapoznani z dziejami AK w Polsce i w Bratkowicach. Kolejnym celem tego dnia było głośne czytanie książki pt.: „Dziadek i niedźwiadek”, do której wyklejono kawałkami papieru kolorowego postać głównego bohatera. Na koniec dnia zostały przygotowane dla uczestników zajęć zabawy ruchowe.
Klasa V pojechała do Rzeszowa i tam pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów złożyła kwiaty i zapaliła znicze.
Pozostałe klasy wybrały się na bratkowicki cmentarz oraz do parku podworskiego, by na mogiłach AK zapalić znicze. Korzystając z ładnej pogody uczniowie wraz z opiekunami wrócili do szkoły pieszo. W jadalni szkolnej na wszystkich czekała pyszna pizza.
Uczniowie klas 5-6 podczas zajęć języka angielskiego zapoznawali się z zapisem i brzmieniem popularnych wyrazów, takich jak: "cześć", "dzień dobry" w różnych językach i wykonali plakaty. Młodsi uczniowie klas drugich rozpoznawali flagi państw europejskich, a następnie je rysowali.
Tym razem przedstawiła pozycję pt.: "Dzienniczek cwaniaczka". W ten sposób pragnęła zachęcić pozostałą część klasy do owiedzenia szkolnej biblioteki i zapoznania się z przeżyciami głównego bohatera - Grega, który przekazuje, że życie nastolatka to nie bułka z masłem.
"Książka to jedyne miejsce, gdzie istnieje współczucie, pociecha, szczęście i miłość. Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźni, niczego w zamian nie żądając..."
Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenie woj. podkarpackiego.
Zapisy prowadzone są online, rozpoczną się 19 września o godzinie 10.00 i potrwają do 26 września (włącznie).
Młodzi Ekolodzy otrzymali wiele cennych informacji, w jaki sposób działać na rzecz ochrony środowiska podejmując działania przyjazne pszczołom. Uczniowie poznali walory zdrowotne produktów pszczelich. Podczas wizyty w pasiece uczestnicy poznali rośliny miododajne, w tym gatunki drzew, które dostarczają pokarmu pszczołom i innym owadom zapylającym. Zdobyli również informacje, jak wygląda praca pszczelarza, w jaki sposób wytwarza się produkty pszczele oraz z czego zbudowane są ule.
Dzięki gościnności gospodarzy dzieci degustowały zdrowy i pyszny miód, wyprodukowany przez pszczoły z tej pasieki.
Akcja Narodowego Czytania orgazniowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku Para Prezydencka zaprosiła do wspólnego czytania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej.