NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH

Archiwum - rok szkolny 2023/2024

Aktualności

2024-07-01
Wystawa IPN

Przybliżyła nam historię polskiej konspiracji cywilnej i wojskowej w czasie II wojny światowej. Ekspozycja przybliżyła naszym uczniom i gościom strukturę terytorialną i organizacyjną Polskiego Państwa Podziemnego na Rzeszowszczyźnie. Na planszach przedstawiono formy i metody walki z okupantem, m.in. akcje sabotażowe i dywersyjne, wywiad i kontrwywiad oraz zagadnienia łączności, aprowizacji i aktywności informacyjno-propagandowej. Omówiono rolę podziemnego sądownictwa, tajnego nauczania i przykłady pomocy niesionej ludności żydowskiej. Przywołano także sylwetki osób zaangażowanych w konspirację: dowódców, żołnierzy, łączniczek, kurierów i kapelanów, – którzy po wojnie przez wiele lat byli we własnym kraju traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Wystawa ukazuje również przygotowania, przebieg i skutki akcji „Burza” na terenie Podokręgu AK Rzeszów oraz sytuację na Rzeszowszczyźnie po wkroczeniu Armii Czerwonej, w tym sowieckie represje wobec żołnierzy podziemia.

Autorami wystawy są pracownicy IPN Rzeszów: Katarzyna Kyc, dr Mirosław Surdej, Zenon Fajger, Maciej Rędziniak, dr Piotr Szopa.

Nasi uczniowie, rodzice oraz goście odwiedzający szkołę z zainteresowaniem oglądali wystawę.


2024-06-22
Gminne zakończenie roku szkolnego 2023/24

Pan Dawid Homa wyraził słowa uznania dla działań całej społeczności w zakresie kształcenia młodego pokolenia. Wystąpienia okolicznościowe wygłosili: Pan Marcin Fijołek Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, ksiądz Ryszard Tokarz Dekanalny Duszpasterz Nauczycieli i ksiądz Piotr Potyrała Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Został odczytany list przesłany przez Panią Bogusławę Budę Przewodniczącą NSZZ "Solidarność" pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie.

Spotkanie było okazją do podsumowań oraz wręczenia nagród i dyplomów. Nagrodę specjalną "Pióro Wójta" otrzymali najzdolniejsi uczniowie w gminie. Wyróżnieni uczniowie naszej szkoły to: Krzysztof Krupa i Nicola Warzybok.

Pani Eliza Oleszak Dyrektor CUW przedstawiła osiągnięcia wszystkich nagrodzonych uczniów, podkreślając zaangażowanie rodziców i nauczycieli.

Tegoroczni absolwenci naszej szkoły otrzymali listy gratulacyjne. Pani Danuta Rudzka Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach pogratulowała wszystkim uczniom wspaniałych wyników w nauce oraz innych osiągnięć związanych z rozwijaniem pasji i talentów.

W trakcie uroczystości przedstawiono wyniki i sukcesy sportowe w minionym roku szkolnym, które podsumowała Pani Alina Kulczycka Gminny Koordynator Sportu. Część oficjalną spotkania zakończyło skierowanie słów podziękowania Panu Januszowi Bilińskiemu za dotychczasową pracę na stanowisku prezesa ZNP.

Uroczystość związana z gminnym zakończeniem roku szkolnego była pełna momentów dumy, wzruszeń i refleksji nad minionym czasem…

Rok szkolny, który właśnie dobiega końca, był czasem wytężonej nauki, wyzwań, nowych doświadczeń i wielu niespodzianek - podsumowała Pani Dyrektor Danuta Rudzka.

W drugiej części spotkania społeczność naszej szkoły zaprezentowała wyjątkowy program artystyczny jednak inny niż zazwyczaj, bo z udziałem uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Była to prawdziwa niespodzianka dla naszej Pani Dyrektor, która po wielu latach pracy w tej szkole przechodzi na emeryturę. Przez 38 lat wytężonej pracy jako nauczyciel, wychowawca, dyrektor w chwilach pięknych, ale również trudnych dla naszej szkoły nasza koleżanka była z nami - podkreśliła absolwentka Pani Monika Stobierska Wicedyrektor Szkoły - Dziś więcej niż proste słowo "dziękujemy" znaczy obecność nas wszystkich: uczniów i absolwentów tej szkoły. Życzymy Pani, aby znalazł się wreszcie czas na realizację marzeń… Nie żegnamy się, ale mówimy "do widzenia" - drzwi naszej szkoły zawsze będą dla Pani otwarte…

Pani Dyrektor otrzymała podziękowania m. in. od Pana Wójta Dawida Homy - również absolwenta oraz przedstawicieli Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły "Nasza Trójka" w Bratkowicach będącego organem prowadzącym szkołę - Pani Prezes Agaty Zdun-Słowik i Pani Wiceprezes Eweliny Leniart - także absolwentki tej szkoły.

Serdecznie dziękujemy władzom gminy za wyróżnienie naszej szkoły i możliwość współorganizowania gminnego zakończenia roku szkolnego. Dziękujemy zaproszonym Gościom za obecność. Wszystkim uczniom rozpoczynającym wakacyjny wypoczynek gratulujemy i życzymy samych wspaniałych dni, spędzonych w bezpieczny sposób z rodziną i przyjaciółmi!

GALERIA ZDJĘĆ


2024-06-21
Pożegnanie klasy VIII

Kilka dni wcześniej uczniowie klasy VII i VIII zorganizowali wspólną dyskotekę, na której mogli raz jeszcze wszyscy razem bawić się i wspominać wspólne chwile.

Najważniejsza uroczystość dla ósmoklasistów odbyła się podczas zakończenia roku szkolnego, wówczas nastąpiło wręczenie świadectw i dyplomów. Był to uroczysty moment pożegnania ze szkołą podstawową i przygotowania się do nowego etapu życia w szkole średniej. Każdy uczeń otrzymując swoje świadectwo dostał także do ręki klucz do nowych możliwości i wyzwań. Odbyło się oficjalne przekazanie sztandaru szkoły młodszym kolegom oraz część artystyczna - nie jednej osobie na sali zakręciła się łezka w oku.

Pożegnanie klasy VIII to nie tylko koniec, lecz także nowy początek, który pozostawi trwałe wspomnienia. Wszystkim Absolwentom życzymy, aby dostali się do wymarzonych szkół i osiągali same sukcesy. Powodzenia!

GALERIA ZDJĘĆ


2024-06-21
Zakończenie roku szkolnego 2023/24

Tego dnia wręczono także nagrody tym uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. Stypendium Wójta Gminy Świlcza za wysokie wyniki w nauce otrzymali:

Oskar Kiełb i Rozalia Słowik z klasy IV,

Adam Lis, Kamil łyczko i Lidia Szopa z klasy V,

Julia Dworak i Łucja Szczepańska z klasy VI,

Natalia Płatek z klasy VII,

Krzysztof Krupa, Zuzanna Pałka, Emilia Szczepanik i Nicola Warzybok z klasy VIII.

W kategorii osiągnięcia sportowe stypendium otrzymała Paulina Nowak z klasy VI.

Tradycją naszej szkoły jest wręczenie pucharu klasie, która uzyskała najwyższą średnią - w tym roku szkolnym puchar ten zachowała klasa IV. Podczas szkolnych uroczystości odbyło się pożegnanie najstarszych koleżanek i kolegów - młodsi uczniowie przedstawili piękną część artystyczną. Zakończenie roku szkolnego to zawsze czas refleksji, wspomnień i podsumowań. To moment, kiedy uczniowie mogą powiedzieć "do zobaczenia" swoim nauczycielom i kolegom, a także zakończyć pewien etap swojego życia. To także czas, kiedy można podziękować wszystkim za wszelką pomoc, jakiej udzielili naszej szkole przez cały rok.

Życzymy wszystkim uczniom udanych wakacji, zasłużonego odpoczynku i powodzenia w nowym roku szkolnym!


2024-06-09
XVIII Piknik Rodzinny

Impreza miała miejsce na placu obok szkoły bezpłatnie użyczonym przez Pana Tadeusza Wąsika i Panią Marię Janusz.

Piknik rodziny był wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło wielu mieszkańców Bratkowic oraz okolicznych miejscowości. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, pracowników szkoły oraz wsparciu rodziców, a także życzliwości i szczodrości wielu osób prywatnych, firm i instytucji udało się stworzyć prawdziwie rodzinny i przyjazny klimat.

Uroczystość zainaugurowała Pani Dyrektor Danuta Rudzka, która na wstępie powitała zebranych gości, przedstawiła sponsorów oraz dokonała uroczystego otwarcia festynu.

Podczas pikniku dzieci zaprezentowały swoje talenty artystyczne Umiejętności wokalne, taneczne oraz aktorskie naszych uczniów dostarczyły wiele radości i emocji. Dodatkowo, mieliśmy okazję podziwiać profesjonalne występy zaproszonych gości: Zespołu Ludowego "Pułanie" i zespołu tanecznego “Koloret”, pokaz strażacki z instruktażem udzielania pierwszej pomocy oraz prezentację umiejętności psów policyjnych. Strzelcy zaprezentowali survival oraz przygotowali tor przeszkód, co bardzo zainteresowało młodzież. Ponadto na miejscu było wiele atrakcji dla najmłodszych, takich jak dmuchańce, malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki oraz plac zabaw. Na imprezie nie zabrakło pysznego jedzenia: zapiekanki, chleb ze smalcem, ciepła kiełbasa, grochówka, popcorn, wata cukrowa, gofry i lody oraz napoje.

Wyczekiwanym wydarzeniem był coroczny mecz koszykówki pomiędzy rodzicami a uczniami. Walka była zacięta, jednak ostatecznie to uczniowie wygrali spotkanie, co sprawiło im ogromną radość, jednocześnie stało się również dumą rodziców i sukcesem trenera obu drużyn Pana Dawida Bańkowskiego.

Na zakończenie pikniku odbyła się zabawa taneczna przy muzyce która trwała do późnych godzin wieczornych. Impreza była okazją do integracji naszej szkolnej społeczności - uczniowie, rodzice, absolwenci i sympatycy naszej szkoły zebrali się razem, by wspólnie spędzić czas i świetnie się bawić. "Zamówiona” pogoda i liczne atrakcje sprawiły, że nikt nie mógł narzekać na nudę.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia oraz zaangażowaniu w jego realizację.

Dziękujemy Rodzicom i Członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły “Nasza Trójka” w Bratkowicach za zaangażowanie, pomysły, energię oraz poświęcony czas. Dzięki Wam piknik okazał się być wielkim sukcesem - zarówno dorośli, jak i dzieci świetnie się bawili i miło spędzili czas ze sobą.

Serdecznie dziękujemy także naszym sponsorom, którzy przekazując towary i gadżety oraz wsparcie finansowe umożliwili nam zorganizowanie pikniku w tak wspaniałej formie:

1. Gmina Świlcza

2. Gminne Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu w Trzcianie

3. Państwo Joanna i Dawid Homa

4. Pan Tomasz Wojton

5. Państwo Agata i Wojciech Słowikowie

6. Państwo Ewelina i Paweł Leniartowie

7. Pan Paweł Kwoka

8. Centrum Medyczne SUMED w Głogowie Młp.

9. Cukiernia- Piekarnia Radosław Rak - Zaczernie

10. Delikatesy Centrum w Bratkowicach

11. Fabryka Mebli RESTOL w Bratkowicach

12. Firma DROSED

13. Pani Katarzyna Pokrywa

14. Firma METKOM

15. Spółka ROL-MLEK. Mielec

16. Firma Węglozłom w Bratkowicach

17. Szpital Świętej Rodziny w Rudnej Małej

18. Pan Paweł Wojturski

19. Państwo Barbara i Mateusz Ochał

20. Państwo Ewelina i Wojciech Żmuda

21. Pani Katarzyna Wdowik

22. Biuro Rachunkowe Renata Maria Styka

23. Pani Barbara Buda

24. Pani Natalia Jucha

25. Pani Diana Styka - Warzybok

26. Państwo Małgorzata i Robert Dworakowie

27. Państwo Dominika i Grzegorz Nowakowie

28. Pani Dominika Grabarczyk – Firma Jajres

29. Państwo Elżbieta i Roman Wittowie

30. Państwo Agnieszka i Robert Lisowie

31. Piekarnia Zamojska w Rzeszowie

32. Państwo Magdalena i Krzysztof Łyczko

33. Państwo Barbara i Sławomir Dworakowie

34. Podkarpacka Grupa Producentów Borówki ELLIOT w Bratkowicach

35. Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów KORAL w Rzeszowie

36. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie

37. Siłownia FOX GYM w Bratkowicach

38. Sklep MARKET - VITA w Bratkowicach

39. Pan Paweł Przybyło. Stacja Kontroli Pojazdów w Widełce.

40. Pan Daniel Przywara. Uprawa Grzybów „GRZYB – MIX” w Bratkowicach

41. Pani Anna Kula – Studio Fotograficzne w Rzeszowie

42. Pan Krzysztof Marek

43. Pan Marcin Górski

44. Firma SYLVECO – kosmetyki naturalne w Trzcianie

45. Państwo Karolina i Mateusz Ząbczykowie

46. Państwo Sylwia i Dariusz Lisowie

47. Pani Joanna Mazan

48. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Głogowie Młp.

49. Państwo Natalia i Marcin Kiełb

50. Pani Anna Matuszkiewicz – Firma „Torty od Ani” w Bratkowicach

51. Państwo Agnieszka i Andrzej Przywara

52. Państwo Jadwiga i Paweł Szczepańscy

53. Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego

54. Pan Piotr Pięta - Firma Clima Servis w Bratkowicach

55. Pani Katarzyna Oliwa – Salon Fryzjerski Anglez

56. Pani Daria Bielenda – Studio Fotograficzne w Rudnej Wielkiej

57. Spółka Pastwiskowa w Bratkowicach

58. Pan Jerzy Szulc. Foto-Hurt w Rzeszowie.

59. Pani Izabela Sum – Salon Kosmetyczny w Bratkowicach

60. Państwo Aldona i Marcin Cyło

61. Państwo Jolanta i Dariusz Bednarzowie

62. Państwo Alina i Marek Kowalowie

63. Kwiaciarnia Cuda Wianki w Rzeszowie

64. Firma LUMBERMAN w Bratkowicach

65. Piekarnia Kolbuszowska Jan Cisło

66. Piekarnia „Marzenie” Cecylia Róg-Gąsior w Trzcianie

67. Piekarnia WM-ka w Kolbuszowej. Witold Węgrzyn.

68. Centrum Medyczne „Medyk”

69. Państwo Danuta i Grzegorz Żuczek

70. NEXET – Dostawca Internetu, telewizji, telefonu i GSM

71. Pan Robert Kopera – Producent Mebli w Bratkowicach

72. Centrum Medyczne MEDYK w Rzeszowie

73. Firma PCG Academia w Rzeszowie

Państwa hojność i życzliwość sprawiły, że nasze wydarzenie było jeszcze bardziej udane - mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli liczyć na Wasze wsparcie przy organizacji kolejnych wydarzeń.

Dziękujemy również wszystkim sympatykom naszej szkoły za wszelką pomoc w organizacji naszego pikniku rodzinnego. Dzięki Waszej zaangażowanej pracy oraz wsparciu udało nam się stworzyć niesamowitą atmosferę i niezapomniane chwile dla naszej szkolnej społeczności.

Piknik rodziny był niezapomnianym wydarzeniem, które pozwoliło wzmocnić więzi społeczne. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w pikniku, dzięki Wam był to niezapomniany dzień!

GALERIA ZDJĘĆ


2024-06-07
Spotkanie z pracownikiem Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII, którzy poznali historię polskiej konspiracji cywilnej i wojskowej w czasie II wojny światowej. Formy i metody walki z okupantem, m.in. akcje sabotażowe i dywersyjne.

W trakcie spotkania zostały przedstawione sylwetki osób zaangażowanych w konspirację: dowódców, żołnierzy oraz losy naszych lokalnych patriotów majora Józefa Rzepkę „Znicz”, „Rekin” i Tadeusza Lisa „Ukleja”, ostatniego dowódcy AK generała Okulickiego „Niedźwiadka”. W trakcie zajęć uczniowie poznali przebieg i skutki akcji „Burza” na terenie Podokręgu AK Rzeszów oraz sytuację na Rzeszowszczyźnie po wkroczeniu Armii Czerwonej, w tym sowieckie represje wobec żołnierzy podziemia. Chętnie odpowiadali i zadawali pytania.

Od akcji „Burza” upłynęło już 80 lat. Nasza szkoła nosi imię Żołnierzy Armii Krajowej, a nasi uczniowie chętnie uczestniczą w każdej akcji, która przybliża im losy tych, dla których ojczyzna była najważniejsza.


2024-06-07
SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ARMII KRAJOWEJ

Celem konkursu było przybliżenie młodzieży szkolnej historii i problematyki Armii Krajowej oraz poszerzenie wiedzy uczniów o organizację i działalność Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej.

Konkurs był adresowany do uczniów klas od V – VIII.

 

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O ARMII KRAJOWEJ

I miejsce

Nicola Warzybok z klasy VIII i Lisia Szopa z klasy V.

II miejsce

Aleksandra Irzeńska i Emilia Szczepanik z klasy VIII

III miejsce

Natalia Płatek z klasy VII


2024-06-07
Gminnym Konkursie Ortograficzny ,,O pióro Wójta Gminy Świlcza”
 Gminny Konkurs Ortograficzny przeznaczony był dla uczniów klas II – VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Świlcza. W finale brali udział uczniowie wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Prace były oceniane w 3 grupach wiekowych.
 
Naszą szkołę reprezentowali: Krystian Lubera kl. III (wyróżnienie), Lidia Szopa kl. V ( III miejsce ), Natalia Płatek kl. VII (wyróżnienie).
 
Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!  

2024-06-07
Zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa

Uczniowie przez kilka miesięcy ćwiczyli umiejętności związane z ochroną zdrowia i życia: ocenę bezpieczeństwa miejsca zdarzenia, rozpoznanie potencjalnego zagrożenia życia na podstawie prostych objawów, skuteczne wezwanie pomocy, podejmowanie wstępnych czynności ratujących życie.

Wiedzę, umiejętności i postawy w zakresie bezpieczeństwa doskonalono przede wszystkim poprzez pracę w grupie. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem; przygotowywali prezentacje multimedialne, gazetki edukacyjne, plakaty i lapbooki. Na zajęciach wykorzystywane były fantomy, AED, wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, itp.

W trakcie roku szkolnego odbyły się również warsztaty z pierwszej pomocy prowadzone przez ratowników medycznych i próbna ewakuacja pod pod nadzorem strażaka; zorganizowano spotkanie z policjantemnt. cyberzagrożeń oraz pokaz z udziałem związku strzeleckiego dotyczący ceremoniału związanego ze sztandarem, musztry i survivalu.


2024-06-03
Wycieczka szkolna do Kazimierza Dolnego
Jest to przepiękne miasteczko leżące nad Wisłą w województwie lubelskim. Plan wyjazdu był bardzo bogaty.
Dzień rozpoczęliśmy rejsem po Wiśle. Następnie uczniowie zwiedzili m. in. Rynek Kazimierza Dolnego, Kamienice Przybyłów na rynku, Górę Trzech Krzyży. Spacerowaliśmy również po Parku w Puławach podziwiając piękne pawie. Na koniec odwiedziliśmy Ruiny Zamku w Janowcu.
Dzięki przewodnikowi uczestnicy wycieczki dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z historią miasta i okolic.
Celem wycieczki było poznanie dorobku historyczno-kulturowego Kazimierza Dolnego, integracja uczestników wycieczki oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
 

2024-06-01
Nauka przez zabawę, czyli dzień gier na lekcji języka niemieckiego

W maju otrzymaliśmy zestaw gier dydaktycznych, z których korzystaliśmy przez okres dwóch tygodni. Nasi uczniowie poćwiczyli słownictwo i gramatykę. Było dużo zabawy, śmiechu i jeszcze więcej motywacji do nauku języka niemieckiego.

Dziękujemy Goethe-Institut Warschau za świetną inicjatywę!

 


2024-06-01
"Akademia Bezpiecznego Puchatka"

Program organizowany był przez markę Puchatek we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.


Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu oraz w Internecie. Od września dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane materiały edukacyjne. Z zaangażowaniem wypełniały materiały edukacyjne otrzymane od organizatorów. Razem z Kubusiem Puchatkiem dzieci uczyły się, jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Puchatek przypominał również o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze. Podczas zajęć z Kubusiem omówiono też zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Program kształtował u dzieci postawy odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczył właściwej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Uczestnictwo w nim wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Obserwujemy, że realizacja zadań wynikających z programu pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole. Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów w maju 2024 roku „Wielkiego Testu Bezpieczeństwa” i uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego udział w XV edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka .

Wszystkim uczniom którzy wzięli udział w programie gratulujemy!


2024-06-01
PIKNIK RODZINNY

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Nasza Trójka" 

i Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach

serdecznie zapraszają na

 

PIKNIK RODZINNY,

 

który odbędzie się 9 czerwca 2024 r. w godz. 16:00 - 22:00

na placu szkolnym (Bratkowice 150). 


2024-05-29
OGÓLNOPOLSKI KONKURS „ZUCH” ORAZ „ZUCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO”

Największą wiedzą i umiejętnościami wykazali się uczniowie:

w konkursie "Zuch": 

Nela Niemiec – klasa I (4 miejsce) – Dyplom laureata, Nagroda książkowa

Daria Przywara – klasa I (4 miejsce) – Dyplom laureata, Nagroda książkowa

Lena Ząbczyk – klasa I (4 miejsce) – Dyplom laureata, Nagroda książkowa

Zofia Dworak  – klasa II (6 miejsce) – Dyplom laureata

Magdalena Lis – klasa I (9 miejsce) – Dyplom laureata

Miłosz Łyczko – klasa I (14 miejsce) – Dyplom laureata

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów!


2024-05-29
OGÓLNOPOLSKI KONKURS „GALILEO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Największą wiedzą i umiejętnościami wykazali się uczniowie:

 

Błażej Wołowiec – klasa V (9 miejsce) – Dyplom laureata

Paulina Nowak – klasa VI (9 miejsce) – Dyplom laureata

Nicola Warzybok – klasa VIII (9 miejsce) – Dyplom laureata

 

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursach otrzymali pamiątkowe dyplomy. 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!


2024-05-29
Szkolny konkurs
W klasach I-III za wykonany słowniczek obrazkowy nagrodzono:
I miejsce - Daria Przywara kl. I
II miejsce - Miłosz Łyczko kl. I
III miejsce - Gabriela Żmuda kl. III
Wyróżnienie - Emilia Lis kl. III
W klasach IV-VIII zwycięzcami zostali:
I miejsce - Philippe Cioch kl. IV
II miejsce - Kamil Łyczko kl. V
III miejsce - Łucja Szczepańska kl. VI
Wyróżnienie - Lidia Szopa kl. V i Rozalia Słowik kl. IV
Wszystkie prace były piękne, gratulujemy wszystkim uczestnikom!

2024-05-27
Humorystyczna wersja "Kopciuszka"

Aktorzy poczuli się jak na prawdziwej scenie teatru, z zaangażowaniem wcielając się w swoje role. Barwne stroje, dekoracja oraz ciekawa muzyka wprowadziły wszystkich widzów w zaczarowany świat bajki.

Ta wersja Kopciuszka wydała się uczniom szczególnie bliska, dlatego że czyni z baśniowej bohaterki istotę zwyczajną, daleką od perfekcji... Kopciuszek z biednej, smutnej dziewczyny przeobraził się w piękną damę, która karocą, wyczarowaną z dyni, pojechała na bal - na spotkanie z księciem i... przeznaczeniem. Jednak, jak przestrzega autorka przedstawienia, piękny strój na nic się zda, jeśli Kopciuszek ma brudne nóżki... A wszystko przez to, że Wróżka nie wyczarowała mu pończoszek ;)

 

Gratulujemy młodym aktorom i czekamy na kolejne przedsięwzięcia!

GALERIA ZDJĘĆ


2024-05-24
Wycieczka Młodzieżowej Rady Gminy Świlcza

Przedstawicielki z naszej szkoły: Natalia Płatek z klasy VII oraz Emilia Szczepanik z klasy VIII miały okazję zwiedzić Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie oraz bliżej poznać historię i kulturę naszej stolicy. 

W ramach wycieczki po Warszawie, uczestnicy zwiedzili:

  • Zamek Królewski,
  • Starówkę,
  • Krakowskie Przedmieście. 

Serdecznie dziękujemy organizatorom i opiekunom za zorganizowanie wyjazdu!

GALERIA ZDJĘĆ

 


2024-05-23
Akcja "Kwiatek za czekoladę"

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom oraz społeczności lokalnej za wsparcie tej inicjatywy. Zebraliśmy siedem pełnych koszy słodkości, które 14 czerwca zostały przekazane dzieciom z Domu Dziecka w Rzeszowie. Do słodyczy nasi uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach świetlicowych dołączyli samodzielnie wykonaną pocztówkę z życzeniami.

Przygotowanie wspólnej pracy plastycznej było ciekawym projektem artystycznym. Każde dziecko mogło wykazać się kreatywnością, a praca w zespole pokazała uczniom, że nawet najmniejszy gest sztuki może sprawić ogromną radość, a całość przekazuje mnóstwo pozytywnych emocji.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim za wsparcie i za to, że wspólnie możemy zmieniać świat na lepsze!

 

GALERIA ZDJĘĆ


2024-05-17
Dni Bezpiecznego Internetu

Przeprowadzono lekcje dotyczące bezpiecznego użytkowania Internetu oraz zajęcia o higienie cyfrowej i netykiecie. Na terenie szkoły rozmieszczono plakaty promujące DBI i ulotki edukacyjne oraz przygotowano ścienne gazetki edukacyjne dotyczące cyfrowego śladu i fomo. W konkursie pt. "Bezpieczeństwo w sieci” przyznano nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach:

Klasy I-III

Nagroda: Jan Ząbczyk, Krystian Lubera, Miłosz Łyczko

Wyróżnienie: Karolina Przywara, Kornel Kiełb

Klasy IV-V

Nagroda: Lidia Szopa

Wyróżnienie: Oskar Kiełb, Kamil Łyczko Klasy

VI-VIII

Nagroda: Natalia Płatek

Wyróżnienie: Krzysztof Krupa

 

Serdecznie gratulujemy!


2024-05-08
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
 
Z tej okazji uczniowie klasy 3 odwiedzili bibliotekę, gdzie mogli zaczerpnąć inspiracji ze szkolnych zbiorów a przy okazji przypomnieć sobie zasady obowiązujące w takim miejscu. Po obejrzeniu krótkiego filmu na temat tego jak powstaje książka przystąpili do wspólnego tworzenia dzieła pt. "Asy z 3 klasy". W nagrodę wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i odznaki "Super czytelnika''.
 
Do świętowania włączyli się również uczniowie klasy 6 i 7, którzy w formie prac plastycznych przedstawili postacie z książki pt. "Kubuś Puchatek".
 
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to doskonała okazja, by przypomnieć sobie o roli, jaką odgrywa biblioteka w naszym życiu szkolnym. To miejsce, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od zainteresowań i potrzeb.

2024-05-06
Wyjazd na spektakl pt.: "Chłopcy z Placu Broni"

Ernest Nemeczek i jego koledzy są emocjonalnie związani z Placem Broni, czyli miejscem, w którym spędzają mnóstwo czasu, bawią się, grają w różne gry. Ten skrawek ziemi, nazywany przez nich „małą Ojczyzną”, stanowi bezpieczną przestrzeń, gdzie  mierzą się ze swoimi słabościami, sprawdzają własne możliwości i granice. Dochodzi do bitwy, która przeobraża się nie tylko w walkę o miejsce zabaw, ale i o wyznawane wartości, takie jak: przyjaźń, honor, odwaga, walka o wspólne dobro, poczucie patriotyzmu czy lojalność wobec przyjaciół.

Świetna gra aktorów wzbogacona  ruchem scenicznym i muzyką sprawiły, że  przedstawienie należy zaliczyć do bardzo udanych!

 


2024-04-30
Uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja stanowiła pierwszy tego typu dokument w Europie i drugi na świecie. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienie „W bibliotece szkolnej”, w którym bohaterami były książki rozmawiające o uchwaleniu Konstytucji w sposób ciekawy, z elementami humorystycznymi. W akademii wzięli udział uczniowie z klas od III do VII, którzy zaprezentowali również wiersze i piosenki patriotyczne. Podczas akademii przypomniano historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej znaczenie dla Polski. Podkreślono również wartości, takie jak patriotyzm, wolność   i demokracja, które są zapisane w tym ważnym dokumencie. Uroczystość była wspaniałą okazją do uczczenia pamięci bohaterów walczących o wolność Polski oraz do refleksji nad wartościami, które są dla nas ważne jako naród.

 


2024-04-29
Międzynarodowy Dzień Tańca

W tym dniu przerwy międzylekcyjne miały formę „warsztatów” muzyczno-tanecznych. Uczniowie mieli okazję zatańczyć belgijkę. Nie zabrakło również układu tanecznego do piosenki pt.: „Macarena”.  Nie bez przyczyny taniec towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, wprowadził wszystkich w radosny nastrój i dobre samopoczucie. Ta wyjątkowa sztuka łączy sprawność fizyczną z poczuciem rytmu i wrażliwością na piękno muzyki. Co więcej, pobudza kreatywność oraz uwalnia od stresu.

PS

Nawet szkielet z sali biologicznej był zachwycony występami naszych uczniów..;)


2024-04-26
Lapbook na lekcjach języka angielskiego

Lapbook to forma kreatywnego prezentowania informacji na dowolny temat. Może być to  większa kartka z możliwością składania, w której w formie rysunków, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów prezentuje się wybrane informacje. Lapbbok wzbudza wśród uczniów ciekawość i motywuje do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Lapbook "uczy" wyszukiwania ważnych treści w książkach, w atlasach, w internecie. 

Motywem przewodnim naszych lapbooków były kraje anglojęzyczne. Uczniowie po dobraniu się w grupy wybrali sobie kraj, a następnie przygotowali o nim informacje i wykonali "książeczki". Podczas tworzenia lapbooków dzieci szybciej przyswajają takie umiejętności jak: planowanie, projektowanie, selekcjonowanie informacji oraz czytanie, pisanie, układanie zdań, a w tym konkretnym przypadku, dodatkowo robią to wszystko w języku angielskim.


2024-04-25
Wyjazd do teatru

„Kajtuś Czarodziej” to baśń, podczas której bohater dojrzewa i buduje swoją tożsamość. To także historia o tym, jak ważna jest równowaga między wyobraźnią, a rzeczywistością i odpowiedzialnością. Spektakl stanowi zapis podróży w głąb dziecięcej wyobraźni, w której – niczym w fantastycznym filmie – przeplatają się różne światy i porządki.

W ramach wyjazdu uczniowie zwiedzili również rzeszowski rynek i zjedli ciepły posiłek w  lokalnej restauracji.


2024-04-24
Olimpijska uczta

Ze światem bogów greckich związana jest moc fascynujących mitów i ciekawostek. Grecy wierzyli, że górę Olimp zamieszkują bogowie, z których każdy opiekuje się inną dziedziną życia.

Hera - królowa niebios otacza opieką małżeństwa i kobiety.

Afrodyta, jak na boginię miłości przystało, przechadza się z różą i jabłkiem wśród obłoków.

Hefajstos - Bóg ognia i kowali ciężko pracuje w swojej kuźni.

Apollo - bóg sztuki, poezji i muzyki dba by dźwięk liry zachwycał muzy opiekunki sztuk.

Atena - bogini mądrości i wojny pomaga herosom w ich niebezpiecznych misjach.

Demeter i jej córka Persefona dbają o urodzaj i przyrodę.

Hermes - posłaniec bogów ma laskę, która godzi skłóconych.

Dionizos nauczył ludzi zabawy i uprawy winorośli.

Atena z Dionizosem wraz z  całym orszakiem wyruszyli w odwiedziny po wszystkich klasach. Każdy z uczniów i nauczycieli otrzymał niebiański cukierek i poczuł się jak na Olimpie. Tańcom i pieśniom nie było końca.

Niesamowici greccy bogowie dziękują swoim niesamowitym  rodzicom za pomoc w przygotowaniu uczty oraz wytwornych szat.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 


2024-04-23
Dzień Ziemi

Uczniowie z klasy trzeciej i czwartej zaprezentowali program artystyczny“ Ziemia- mój dom”. Celem programu było uczulenie na potrzebę troski o nasze środowisko w każdym miejscu i czasie, w każdej sytuacji. Uczniowie przypomnieli również krótką historię tego święta, zwracając uwagę na najważniejsze problemy z jakimi boryka się nasza Planeta i jej mieszkańcy.

W związku z obchodami Dnia Ziemi przyłączyliśmy się również do akcji sprzątania świata. Odpowiednio przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki i rękawice, pozytywnie zmotywowani szczytnym celem, uczniowie wyruszyli na tereny wyznaczone przez organizatorów. Tego dnia uczniowie zadbali o to by nasza okolica wyglądała ładnie i czysto.

Każdy z nas powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym środowisku by wspólnie walczyć o nasz dom!

 

GALERIA ZDJĘĆ


2024-04-23
"Opowieść o chlebie" - prelekcja z p. Zbigniewem Lisem

Na spotkaniach uczniowie mieli okazję obejrzeć film, który ukazywał historię chleba - jego powstawanie, ciężką pracę ludzi, aby ten chleb powstał oraz to jak dawniej szanowano każdy okruszek chleba. Nasi uczniowie mieli okazję sami spróbować, jaką ciężką pracą było "ucieranie" ziaren zboża, aby powstała mąka, a z niej chleb. Uczniowie chętnie słuchali opowieśći pana Zbigniewa, a na koniec spotkań mogli poczęstować się pysznym i zdrowym chlebkiem. 


2024-04-18
XVIII Gminny Konkurs Regionalny "Moje Gniazdo"

Konkurs zorganizowany został przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II w Bratkowicach we współpracy z Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


2024-04-17
Wojewódzkie zawody w biegach przełajowych

Naszą szkołę oraz gminę Świlcza reprezentowała Paulina Nowak z klasy VI. Zawodniczka startowała w grupie ze starszym rocznikiem, mimo to w wyścigu zajęła wysokie VII miejsce. Wielkie gratulacje!


2024-04-15
Gospodarka obiegu zamkniętego

W tej lekcji poruszano tematy takie jak zasoby naturalne Ziemi i ich wykorzystanie, linearny model gospodarczy, czym jest gospodarka cyrkularna i jaki ma wpływ na środowisko, a także, co my możemy zrobić, żeby je chronić. 


2024-04-12
Rejonowe zawody z biegach przełajowych

Do tego szczebla zawodów lekkoatletycznych z gminy Świlcza zakwalifikowały się tylko 3 zawodniczki, w tym uczennica naszej szkoły – Paulina Nowak z klasy VI.

Trasa biegu była bardzo wymagająca,  biegła przez wąską ścieżkę lasu, liczyła dwa strome podbiegi i jeden zbieg  z korzeniami rozsianymi po całej trasie. Paulina bardzo dobrze wystartowała i już na początku biegła za liderka biegu. Po mocnym finiszu dobiegła na drugim miejscu tym samym zdobywając kwalifikacje do finałów wojewódzkich. 


2024-04-11
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Epopei Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie"

W etapie szkolnym, który odbył się 7 marca 2023 roku, wzięło udział 102 uczniów. Do etapu finałowego zakwalifikowało się 25 uczestników, w tym uczennice naszej szkoły. Test finałowy został przeprowadzony 11 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Rzeszowie.

Po zakończonym teście uczestnicy oraz ich opiekunowie mieli niepowtarzalną okazję do spotkania z panem Czesławem Drągiem – bibliofilem, kolekcjonerem i znawcą „Pana Tadeusza”, który podzielił się swoją pasją i wiedzą na temat dzieła Mickiewicza.


2024-04-10
Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka

„Bezpieczna szkoła Krokodylka Tirka” to ogólnopolski projekt informacyjno-edukacyjny skierowany do uczniów  szkoły podstawowej oraz ich rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców. Projekt realizowany jest przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.                                                                                                                                        

Krokodylek Tirek – główny bohater projektu –z rozszerzonym programem edukacyjnym  edukował uczniów jak bezpiecznie zachować się na drodze i w jej pobliżu, jakim zagrożeniem może być korzystanie przez pieszego z telefonu, czy innych urządzeń rozpraszających uwagę.                                                                                                                                                                    

Celem lekcji było upowszechnianie zasad bezpieczeństwa oraz przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród uczniów, zwiększenie świadomości na temat zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz nabycie umiejętności ich identyfikacji.


2024-04-09
"Aktywna przerwa"

Podczas „Aktywnych przerw" nasi uczniowie mogą aktywnie spędzać czas poprzez zabawę oraz naukę wybranych elementów z wychowania fizycznego. Aktywne przerwy są doskonałą formą rozładowania energii, która kumuluje się w młodych organizmach, podczas zajęć w salach lekcyjnych, gdzie dzieci muszą być skoncentrowane na nauce.

Na potrzeby tej akcji wydzielono strefy różnych aktywności w oparciu o potrzeby i zainteresowania uczniów naszej szkoły tj.: mini siatkówka, koszykówka, speedball, huśtawki,  drabinki , tyrolka, tenis stołowy.

 

GALERIA ZDJĘĆ


2024-04-05
Powiatowe Zawody w Biegach Przełajowych w Bratkowicach

Starty rozgrywały się w trzech kategoriach wiekowych od klas czwartych do ósmych. Wśród niemal 300 zawodników znaleźli się reprezentanci „Naszej Trójki”, którą reprezentowali uczniowie klas 5 i 6.

Zarówno chłopcy i dziewczęta w tej kategorii mieli do pokonania dystans 800 m. Każdy z naszych biegaczy ukończył wyścig poprawiając wyniki z ubiegłego roku.

 

Brązowy medal tj. trzecie miejsce  i awans do zawodów wojewódzkich w swojej kategorii zdobyła Paulina Nowak, która rywalizowała z zawodniczkami rok starszymi.

 

Gratulacje dla całej drużyny!!! Jesteście niesamowici!

 


2024-04-05
Światowy Dzień Zdrowia

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Zdrowia są organizowane pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”.

Tegoroczny temat został wybrany tak, aby bronić prawa każdego i wszędzie do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Z tej okazji nasza szkoła włącza się w działania informacyjne - "Zadbaj o siebie i swoich bliskich".


2024-04-02
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa i wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Również nasza szkoła włączyła się w obchody i solidaryzuje się w ten sposób z osobami dotkniętymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami. 


2024-04-01
"Wielkanocna kartka"
Własnoręcznie wykonane kartki zostały przekazane w okresie świątecznym podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie oraz seniorom Dziennego Domu Pomocy w Bratkowicach. Mamy ogromną nadzieję, że wywołały one uśmiech i sprawiły wszystkim radość.
 
Wszystkim zaangażowanym uczniom i rodzicom, którzy pomogli w realizacji tej pięknej akcji serdecznie dziękujemy!!!
</div>
                                            <div class=

2024-03-29
Wielkanocne ozdoby uczniów z klasy pierwszej

Podczas zajęć edukacyjnych dzieci z klasy pierwszej wykonały wiosenne dekoracje wykorzystując różnorodne materiały plastyczne. Zasiały również rzeżuchę, która była ozdobą wielkanocnych stołów.


2024-03-27
Happy Easter - Wielkanoc po angielsku

Uczniowie podczas lekcji  języka angielskiego odkrywali ciekawostki itradycje o Świętach Wielkanocnych w Wielkiej Brytanii. Dzieci pracowały w parach lub małych grupach, w których mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania, a następnie zakodować odpowiedzi tak, aby powstał element świąt wielkanocnych. Dzieci bardzo zaangażowały się w zadanie i poznały między innymi nazwy świątecznych dni w języku angielskim, tradycyjne potrawy, słownictwo wielkanocne czy zwyczaje. Pierwszaki dowiedziały się, czym zajadają się dzieci i dorośli w Wielkiej Brytanii w Wielki Piątek, czyli Hot Cross Buns - tradycyjne słodkie bułeczki z krzyżykiem. 

Oto kilka kadrów z tych pasjonujących zajęć !


2024-03-26
VIII targi edukacyjne "Orientation Day"

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą liceów oraz techników z Podkarpacia. W Kampusie Rejtana podczas wystawy School Expo szkoły średnie prezentowały profile i kierunki nauczania. Przedstawiciele placówek edukacyjnych udzielali informacji na temat oferty edukacyjnej i wymagań rekrutacyjnych. Podczas tego wydarzenia nasi uczniowie mieli szansę porozmawiać ze starszymi kolegami o perspektywach zawodowych.

 


2024-03-25
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY „MAJOR JÓZEF RZEPKA – SYN ZIEMI BRATKOWICKIEJ”

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy w formie komiksu przedstawili losy Józefa Rzepki.

Prace zostały nagrodzone w dwóch kategoriach klasy IV – VI i klasy VII- VIII.

Nagrody ufundował Pan Tomasz Wojton – Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego.

 

Kategoria klasy 7-8:

I miejsce - Jakub Warzocha SP nr 2 Bratkowice,

II miejsce - Milena Drzał SP Mrowla.

 

Wyróżnienia:

Amelia Romańska - SP Rudna Wielka,

Szymon Załucki - Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzeszowie,

Jakub Jakubczyk - SP nr 2 Bratkowice.

 

Kategoria klasy 4-6:

I miejsce - Kamil Łyczko NSP Bratkowice,

II miejsce - Lidia Szopa NSP Bratkowice,

III miejsce - Oliwia Biały Mrowla.

 

Wyróżnienia:

Oskar Kiełb - NSP Bratkowice,

Alicja Lis - SP 2 Bratkowice,

Wiktoria Homa - SP 2 Bratkowice.

 

 

Celem konkursu było:

- wspieranie uzdolnień uczniów,

- wdrażanie uczniów do samokształcenia,

- pobudzanie twórczego myślenia,

- upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych,

- rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu,

- wzbogacenie wiedzy historycznej o nieznane wcześniej treści na temat Żołnierzy Wyklętych (niepublikowane wspomnienia, zdjęcia i pamiątki rodzinne).

 

22 grudnia 1913 roku, urodził się Józef Rzepka, jeden z dowódców podziemia niepodległościowego oraz antykomunistycznego. Po wybuchu II wojny światowej walczył w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie.

Od czerwca 1945 roku, na polecenie Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, organizował przerzut na ziemie zachodnie byłych żołnierzy AK zagrożonych aresztowaniem. Jesienią 1945 r. ujawnił się i podjął, przerwane przed wojną, studia prawnicze.

Działał też w tworzących się strukturach Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Organizował siatkę wywiadu, opracowywał raporty o życiu politycznym i nastrojach społecznych w kraju. Zrzeszenie od początku było zwalczane przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Józef Rzepka wszedł w skład ostatniego, IV Zarządu Głównego WiN, który utworzyli w styczniu 1947 roku bojownicy z rejonu Rzeszowa. Został aresztowany w 1950 roku i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 1 marca 1951 w więzieniu na Mokotowie w Warszawie. Kapitan Rzepka miał 37 lat.

We wrześniu 1992 roku sąd unieważnił tamten wyrok. W 2007, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Józefa Rzepkę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 został awansowany do stopnia majora.

1 marca, w dniu stracenia Józefa Rzepki i sześciu innych żołnierzy niepodległościowego podziemia, od 2011 roku jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wyrok w sprawie Józefa Rzepki zapadł w procesie dotyczącym oddziału podpułkownika Łukasza Cieplińskiego pseudonim "Pług". Jego żołnierze należeli do IV Zarządu Głównego Zrzeszenia"Wolność i Niezawisłość". Urząd Bezpieczeństwa zatrzymał ich na przełomie 1948 i 1949 roku. Proces toczył się w 1950-tym. Oskarżonym zarzucano między innymi współpracę z hitlerowcami podczas okupacji i działania przeciw władzy ludowej. Podpułkownika Cieplińskiego i sześciu jego najbliższych współpracowników: Józefa Rzepkę, Mieczysława Kawalca, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Batorego, Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał 14 października 1950 roku na karę śmierci. Najwyższy Sąd Wojskowy nie uwzględnił rewizji, a prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

1 marca 1951 roku skazani zostali zamordowani przez funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa Aleksandra Dreja. Egzekucja rozpoczęła się o godzinie 20:00. Skazani byli kolejno odprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Józef Rzepka zginął ostatni, o godzinie 20.45. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu.

Ponad 40 lat po tragedii, 17 września 1992 roku, unieważniono wyrok, przywracając Józefowi Rzepce i innym zamordowanym działaczom "WiN" prawa honorowe. 17 listopada 2013 w Rzeszowie odsłonięto jego popiersie. W 2001 roku Sejm Rzeczpospolitej przyjął specjalną uchwałę, w której złożył hołd pomordowanym, więzionym i prześladowanym żołnierzom organizacji "Wolność i
Niezawisłość".


2024-03-22
Konkurs

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie napisać ręcznie opowiadanie w języku angielskim (80-150 słów). W tekście uczestnicy powinni zastąpić 10-15 słów obrazkiem. Temat opowiadania był dowolny.

Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 7 uczniów. Mamy nadzieję, że uczniowie zostaną nagrodzeni :) Czekamy z niecierpliwością na wyniki ! 

A poniżej prezentujemy prace przygotowane przez naszych uczniów.


2024-03-21
Pierwszy Dzień Wiosny

Wiosna to czas , kiedy

wszystko budzi się do życia,

świat z dnia na dzień robi się kolorowy. 

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Z tej okazji klasa II i III obejrzała w kinie film "Kung Fu Panda 4", a klasy IV-VIII "Cudowny chłopak. Biały ptak". Po seansie filmowym uczniowie zjedli posiłek na mieście i wyruszyli na spacer wzdłuż rzeki Wisłok. Pogoda dopisała, było pieknie i słonecznie. Wszyscy uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni i z usmiechem na twarzach!


2024-03-18
Saint Patrick's Day

„Każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”

Dzień Świętego Patryka (St. Patrick's Day) jest to irlandzkie święto narodowe i religijne. Współcześnie przyjmuje postać wielkich zabaw. W wielu miastach na świecie odbywają się specjalne parady oraz koncerty. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. 

Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.

Dzień rozpoczęliśmy od wysłuchania audycji o Irlandii i Św. Patryku. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie obejrzeli prezentację oraz filmiki o św. Patryku. Dowiedzieli się o życiu patrona Irlandii, obchodach tego dnia na świecie oraz o znaczeniu trójlistnej koniczyny. Klasy młodsze kolorowały Leprechauna – skrzata, trójlistne koniczynki oraz oglądały bajkę o Świętym Patryku w wersji angielskiej. Uczniowie wykonali również wspaniałe prace plastyczne związane z symbolami Irlandii. 

Dużą atrakcją okazały się rekwizyty noszone podczas dnia Świętego Patryka - zielony kapelusz z rudą brodą czy kapelusz z koniczynką. 

 


2024-03-15
Zajęcia świetlicowe
Podczas zajęć świetlicowych dzieci wykonywały różne prace plastyczne, tworzyły witraże, prace długopisem 3D czy uczyły się różnych technik szycia z filcu. Odbywało się również ciche i głośne czytanie książek. Czas spędzony w świetlicy - to nie tylko praca, ale również gry edukacyjne, planszowe, układanie puzzli, układanie klocków LEGO czy koralików do prasowania, zabawy konstrukcyjne klockami oraz gry i zabawy ruchowe.
 

2024-03-13
"Góra Grosza"

Łącznie zebrano 424 zł 99 gr. Najwięcej udało się zebrać klasie VIII – 96,44 zł. II miejsce zajęła klasa V – 91,5 zł, zaś III miejsce zajęły klasy VII – 54,14 zł, a klasa II – 53,55 zł.

Towarzystwo Nasz Dom od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe). Prowadzi również specjalistyczne Domy dla Dzieci oraz Ośrodki Wsparcia i Rozwoju Dziecka i Rodziny PORT.

Bardzo dziękujemy za przyłączenie się do akcji!


2024-03-07
Podsumowanie programu

Nauczyciel języka angielskiego p. Monika Partyka wraz ze szkołą angielskiego online Tutlo, w ramach programu dla klas IV-VIII ,,Native speaker w każdej szkole", zorganizowali warsztaty z Native Speakerem na żywo.

Z dumą ogłaszamy, że nasza szkoła była częścią tego innowacyjnego przedsięwzięcia, umożliwiając naszym uczniom regularny kontakt z native speakerem podczas zajęć z angielskiego. Była to nie tylko wyjątkowa szansa na doskonalenie umiejętności językowych, ale także krok w kierunku pokonywania barier językowych i urozmaicania procesu nauki. Dzięki programowi mieliśmy okazję porozmawiać  z lektorami z Anglii, USA, Filipin czy RPA, dzieliliśmy się swoimi zainteresowaniami na temat muzyki i filmu, doskonaliliśmy słownictwo dotyczące gotowania oraz opisu osób. Wszystkie klasy z naszej szkoły miały okazję skorzystać z takich lekcji.

Bardzo dziękujemy szkole językowej Tutlo za możliwość udziału w tym wyjątkowym projekcie! 


2024-03-02
Dzień Otwarty

Rodzice oraz  przyszli pierwszoklasiści mogli przekonać się, że szkoła to nie tylko nauka, ale też wspaniała zabawa.


Po krótkim wystąpieniu Pani Dyrektor oraz zaprezentowaniu swoich umiejętności tanecznych, wokalnych oraz aktorskich przez uczniów klas 1-5 naszej szkoły, rozpoczęło się zwiedzanie sal, gdzie nauczyciele wraz  z asystą chętnych uczniów zorganizowali różne ciekawe zajęcia. Po raz pierwszy w naszej szkole dzieci miały możliwość poznać historię postępu piśmiennictwa – od pisania tuszem gęsim piórem czy stalówką, poprzez pisanie na maszynie czy kalkowanie obrazków i krótkich tekstów. Miały też możliwość obejrzeć stare bajki np.:. „Przygoda z małpką” z projektora "ANIA". W innej sali przyszli uczniowie wraz z rodzicami mogli obejrzeć ciekawe pokazy chemiczne i pod nadzorem starszych kolegów oraz Pani Magdy samodzielnie przeprowadzić proste doświadczenia jak np. zrobienie szaszłyka z napompowanego balona. Nie zabrakło również gier i zabaw z wykorzystaniem tablicy multimedialnej czy klocków LEGO, robotów oraz Magicznego Dywanu. Dzieci mogły wykazać się również swoja kreatywnością, pomysłowością tworząc własne projekty prac przestrzennych z wykorzystaniem długopisów 3D czy „malując” kolorowe obrazki z koralików do prasowania – PYSSLY. Była również możliwość zaprojektowania i wykonania własnej biżuterii z gumeczek kreatywnych. Każde dziecko wykonało swojego króliczka z kółek na patyku. Wszystkie własnoręcznie wykonane prace można było zabrać do domu. W między czasie wszyscy przybyli goście skorzystali ze słodkiego poczęstunku i napojów. Ostatnim punktem były gry i zabawy ruchowe w sali gimnastycznej. Na zakończenie „podróży” po szkole goście mogli oglądnąć  ciekawe wystawki i ekspozycje gazetek szkolnych. Zwiedzający mogli również podziwiać osiągnięcia sportowe w postaci licznych pucharów, medali i dyplomów.


Kochani przyszli pierwszoklasiści! Dziękujemy za odwiedzenie naszej szkoły i do zobaczenia już we wrześniu!

 

GALERIA ZDJĘĆ


2024-03-01
Rozwijanie kompetencji cyfrowych

 

Podczas lekcji i zajęć rozwijających zainteresowania z informatyki poznają narzędzia cyfrowe do obsługi drukarki 3D, długopisów 3D, zestawów Lego Spike Prime. Uczniowie uczą się projektować breloczki, zawieszki i inne modele w programie Tinkercad, konstruują pojazdy jeżdżące z wykorzystaniem czujników, tworzą proste programy w środowisku Scratch i Replit. Wychodząc naprzeciw współczesnej edukacji kształcą się w kierunku nowatorskich urządzeń cyfrowych, rozwijają kreatywność, łączą naukę z zabawą oraz przygotowują do nowych wyzwań w przyszłości.

2024-03-01
III Ogólnopolski Konkurs DACHL-MÄRCHEN

Uczniowie mieli za zadnie przygotować ilustrację fragmentu baśni pochodzącej z krajów niemieckojęzycznych lub postaci w niej występujących. W konkursie wzięło udział 18 uczniów.

W kategorii klas I – IV zwyciężyli:

I miejsce: Miłosz Ł.
II miejsce: Emilia L.
III miejsce: Oskar K.

W kategorii klas V – VIII zwyciężyli:
I miejsce: Kamil Ł.
II miejsce: Nicola W.
III miejsce: Erika M.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom i dziękujemy za przygotowane prace.


Kolaż Miłosza Ł. pt. „Trzy świnki” oraz witraż Kamila Ł. pt. „Rybak i złota rybka” zostały wysłane do Warszawy i będą reprezentowały naszą szkołę w kolejnym etapie.

 

GALERIA PRAC

 


2024-03-01
NIEZŁOMNI, WYKLĘCI, PRZYWRÓCENI PAMIĘCI…

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…

 

 

Przez wiele lat pamięć o tych ludziach trwała jedynie w umysłach Polaków. Oficjalne źródła nie wspominały o „wyklętych bohaterach”. Żołnierze, którzy nie zgadzali się z komunistycznym reżimem musieli zapłacić najwyższą cenę, czyli cenę życia. Byli więzieni i katowani, lecz nie złamali przysięgi żołnierskiej i swoich przekonań.

Dzień 1 marca jest datą symboliczną dla najnowszej historii Polski. Tego dnia, w 1951 r., na terenie mokotowskiego więzienia w Warszawie, zostali zamordowani członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wśród siedmiu skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie byli: prezes Zarządu płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec. Wszyscy skazani zostali zabici tzw. metodą katyńską – strzałem w tył głowy.

Pierwsza część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła się montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów starszych klas. Następnie ks. proboszcz Józef Książek odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II oraz NSP im. Żołnierzy Armii Krajowej.

Narratorzy - Julia Dworak oraz Adam Kardyka wyjaśnili, kiedy i dlaczego obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Następnie uczniowie poprzez patriotyczne wiersze, pieśni żołnierskie i prezentacje multimedialną oddali hołd bohaterom, którzy mieli umrzeć na wieczność i nigdy już nie zaistnieć w świadomości kolejnych pokoleń Polaków.  Przedstawione zostały wybrane sylwetki żołnierzy drugiej konspiracji m.in.: najodważniejszego z odważnych – rtm. Witolda Pileckiego, mjr. Zygmunta Szendzielarza, ppłk. Łukasza Cieplińskiego, mjr. Mieczysława Kawalca i wielu innych, którzy nie zaakceptowali przejęcia władzy w Polsce przez komunistów. Bohaterowie ci, podobnie jak Danuta Siedzikówna „Inka” w chwili najcięższej próby zachowali się jak trzeba.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście m.in.: Pan Sławomir Styka – Wójt Gminy Świlcza, który w swoim przemówieniu podkreślił rolę patriotycznych ideałów w życiu współczesnej młodzieży, Pan Wojciech Słowik – Sekretarz Urzędu Gminy, Pan Tomasz Wojton – Przewodniczący Rady Powiatu, Pan Sławomir Miłek – Radny Powiatu Rzeszowskiego, Pani Katarzyna Wdowik – Prezes TMZB , uczniowie, nauczyciele, rodzice i mieszkańcy Bratkowic.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nasza szkoła zorganizowała międzyszkolny konkurs historyczny pt.: Józef Rzepka – syn ziemi bratkowickiej, który cieszył się dużym zainteresowaniem okolicznych szkół. Nagrody dla wszystkich laureatów zostały ufundowane przez Pana Tomasza Wojtona.


2024-02-29
"Powstańcy'44 - pamiętamy!"

Podczas lekcji języka polskiego w klasie VIII analizowano poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fragmenty prozy Mirona Białoszewskiego i Melchiora Wańkowicza. Poszerzano wiedzę o genezie i przebiegu powstania.

 

Głównym celem tego przedsięwzięcia było :

  • rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego,
  • budowanie tożsamości narodowej uczniów, rozbudzanie uczuć patriotycznych,
  • ukazanie wpływu wojny na losy powstańców, cywilów i dzieci,
  • poznanie życiorysów Powstańców,
  • zapoznanie uczniów z materiałami źródłowymi (filmy, zdjęcia, ilustracje, teksty źródłowe),
  • uświadomienie młodzieży konieczności kształtowania świadomości narodowej i postaw patriotycznych,
  • uświadomienie konieczności dbania o pokój na świecie,
  • poznanie lektur obowiązkowych: „Ziela na kraterze” Wańkowicza, twórczości K. K. Baczyńskiego,
  • poznanie lektur uzupełniających.

2024-02-29
WYJAZDOWA LEKCJA DORADZTWA ZAWODOWEGO
Na targach przedstawiona była oferta szkół średnich z Rzeszowa; swoje stanowiska wystawiły szkoły branżowe i technika, prezentujące kształcenie praktyczne w zawodach poszukiwanych na podkarpackim rynku pracy. Politechnika Rzeszowska zaprezentowała koła naukowe takie jak robotyka (roboty LEGO i inne) oraz mechatronika (Rover – łazik marsjański). Uczniowie uczestniczyli w konferencji i debacie uczniów - Szkoła zawodowa szkołą przyszłości oraz w spotkaniach z doradcami, konkursach z nagrodami i ciekawych lekcjach. Uczestnicy targów mogli zapoznać się z obowiązującymi trendami w modzie branżowej – tzw. dress code z przymrużeniem oka (modelki i modele na wybiegu w kreacjach służbowych).
Nasi uczniowie mieli możliwość porozmawiania z uczniami i nauczycielami różnych szkół oraz zebrania materiałów informacyjno-promocyjnych dotyczących kształcenia w wybranym zawodzie.
Całe wydarzenie przygotowane było z myślą o uczniach szkoły podstawowej, aby ułatwić im podjęcie decyzji o wyborze szkoły marzeń.

2024-02-29
Targi edukacyjne na Politechnice Rzeszowskiej

Na targach przedstawiona była oferta szkół średnich z Rzeszowa; swoje stanowiska wystawiły szkoły branżowe i technika, prezentujące kształcenie praktyczne w zawodach poszukiwanych na podkarpackim rynku pracy. Politechnika Rzeszowska zaprezentowała koła naukowe takie jak robotyka (roboty LEGO i inne) oraz mechatronika (Rover – łazik marsjański).

Uczniowie uczestniczyli w konferencji i debacie uczniów - Szkoła zawodowa szkołą przyszłości oraz w spotkaniach z doradcami, konkursach z nagrodami i ciekawych lekcjach.

Uczestnicy targów mogli zapoznać się z obowiązującymi trendami w modzie branżowej– tzw. dress code z przymrużeniem oka (modelki i modele na wybiegu w kreacjach służbowych).

Nasi uczniowie mieli możliwość porozmawiania z uczniami i nauczycielami różnych szkół oraz zebrania materiałów informacyjno-promocyjnych dotyczących kształcenia w wybranym zawodzie.

Całe wydarzenie przygotowane było z myślą o uczniach szkoły podstawowej, aby ułatwić im podjęcie decyzji o wyborze szkoły marzeń.

 


2024-02-28
Spotkanie z pisarzem - Panem Przemysławem Jakóbczykiem

Pisarz opowiedział uczniom o procesie powstawania książki - od pomysłu, który rodzi się w głowie autora, aż do momentu, gdy książka trafi do rąk czytelnika. Była to wciągająca opowieść o tym jak Pan Przemysław dojrzewał do tego, aby zacząć pisać, skąd czerpie pomysły i inspiracje.  Dowiedzieliśmy się, że główna bohaterka jego książek – Zuza, ma wiele cech jego córki i to ona była pierwowzorem literackiej postaci stworzonej przez autora.

Podczas spotkania uczniowie mogli na własne oczy przekonać się, że triki survivalowe opisane w książkach,  to nie wyobraźnia autora, ale rzeczywistość,  którą mogą wykorzystać w codziennym życiu. Dużą niespodzianką było wykonanie ogrzewacza do rąk przy pomocy puszki po napoju i świeczki lub pułapki na ryby z plastikowej butelki i sznurka.


2024-02-23
Zapisy do szkoły

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach

ogłasza zapisy dzieci do pierwszej klasy na rok szkolny

2024/2025.
 

Karty zapisu można pobrać w sekretariacie lub ze stronie internetowej szkoły

www.nspbratkowice.pl  (zakładka KONTAKT-REKRUTACJA)

 

Zapraszamy również dzieci wraz z rodzicami na Dzień Otwarty Szkoły w dniu 2 marca 2024 r. w godz. 10.00 – 13.00

 


2024-02-22
Gminny Konkurs Plastyczny pt.: "Zimowe pejzaże"
Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Ziaja z kl. II oraz Łucja Szczepańska z kl. VI.
Wyróżnienie w swojej kategorii otrzymała Aleksandra Ziaja.
Sam udział w konkursie jest ogromnym wyróżnieniem, dlatego gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! </div>
                                            <div class=

2024-02-21
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Tyś nasza twierdza, tarcza, 

Opieka i obrona, 

Ojczysta święta mowo, 

Bądź z serca pozdrowiona! 

Leopold Staff

 

 

Jest to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków.

Obecnie polski alfabet składa się z 32 liter. Dziewięć z nich ma znaki diakrytyczne, czyli graficzne znaki występujące w wielu systemach pisma, umiejscowione nad lub pod literą albo obok lub wewnątrz niej.

Co ciekawe, do polskiego alfabetu nie zaliczamy liter: q, v oraz x. Występują one bowiem jedynie w wyrazach zapożyczonych z języków obcych.

 

Z okazji  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na lekcjach języka polskiego odbył się turniej językowy, który dostarczył wszystkim sporo emocji, wiedzy i umiejętności. Wykazanie się znajomością swojego ojczystego języka,  było nie lada gratką. Konkurencje wymagały refleksu, sprytu, logicznego myślenia, znajomości zasad ortograficznych,  a nawet języka staropolskiego. Zwyciężyła Julia Dworak z klasy VI, która otrzymała tytuł szkolnego „Mistrza Języka Ojczystego”. Oprócz tego klasa VI na lekcji historii odszukała i zapisała bratkowickie regionalizmy, które goszczą w języku codziennym naszej urokliwej miejscowości np.: do dom, jidźwa, ciekać i wiele innych.

Uczniowie za udział w zajęciach zostali nagrodzeni bardzo dobrymi ocenami z języka polskiego i drobnymi upominkami.

Dodatkowo w sali nr 13 została zamieszczona gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia, ciekawostki oraz łamańce językowe. Wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów.

A jeżeli komuś wydaje się, że zna dobrze swój język ojczysty, niech poćwiczy przed lustrem lub z kolegami ten oto wierszyk Małgorzaty Strzałkowskiej:

 

MOWA POLSKA

Od stuleci polska mowa

ma w zapasie różne słowa -

kto się ćwiczy w ich wymowie,

ten bez trudu je wypowie!

Nie wierzycie? Sprawdźcie sami,

powtarzając razem z nami:

Skrajem parku rudy stworek

targa z górki spory worek,

w worku miarkę, tarkę, rogi,

bierki, serki i pierogi.

Nad rzeczułką nietoperze

taszczą paczkę poprzez perze,

w paczce kaszkę, ważkę, szelki,

muszkę, puszkę i muszelki

oraz miarkę, tarkę, rogi,

bierki, serki i pierogi.

Brzęczą pszczółki nad rzeczułką:

- Tu się trzeba puknąć w czółko!

Na cóż kaszka, ważka, szelki,

muszka, puszka i muszelki?

Po co miarka, tarka, rogi,

bierki, serki i pierogi?

Wszystko po to, aby z gracją

cieszyć się artykulacją,

bo kto ćwiczy się w wymowie,

znajdzie radość w każdym słowie!

Nie wierzycie? Sprawdźcie sami,

powtarzając razem z nami!

Połamania języka!   :)

 


2024-02-20
Spotkanie z wolontariuszem
Na spotkaniu uczniowie klas 4-8 mogli zapoznać się z zasadami wolontariatu, działalnością fundacji oraz funkcjonowaniem hospicjum. Pani Monika podziękowała całej społeczności szkolnej za wsparcie udzielone podopiecznym Fundacji podczas akcji prowadzonej przez Szkolne Koło Wolontariatu.
 
Naszemu gościowi dziękujemy za cenną lekcję a uczniom i rodzicom za zaangażowanie.❤️❤️
 
 
 

2024-02-20
Półfinalista "Mam Talent" w naszej szkole

Sebastian to 21 letni, pochodzący z Rzeszowa, a mieszkający w Legnicy, kuglarz. Ćwiczył samodzielnie oraz na konwentach kuglarskich wymieniając doświadczenia. Oprócz żonglerki, specjalizuje się w manipulacjach obręczami oraz żonglerce kontaktowej. Obecnie stara się żyć ze swojej pasji, dlatego często prowadzi warsztaty z zakresu kuglarstwa i tańca.

Uczniowie naszej szkoły poznali od środka sztukę cyrkową, teatralną, a także triki jakie można wykonywać przy pomocy różnych przedmiotów. Uczniowie bardzo entuzjastycznie podeszli do spotkania, zadawali pytania, próbowali ”kręcenia kółkami". Było dużo śmiechu i zabawy. 


2024-02-20
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie 

 

Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach

 

serdecznie zapraszają

 

na program artystyczny z okazji

 

Narodowego Dnia

 

Pamięci Żołnierzy Wyklętych,

 

który odbędzie się

 

25.02.2024 r. (niedziela) o godz. 9:00

 

w Kościele Parafialnym

 

w Bratkowicach. 


2024-02-14
Uroczyste obchody 82. rocznicy powstania Armii Krajowej

 

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy 8, którzy godnie reprezentowali całą społeczność szkolną. Uroczystości rozpoczęła msza św. w Kościele Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja pod przewodnictwem ks. bp. Jana Wątroby, po której obchody przeniosły się na plac obok zamku Lubomirskich, gdzie odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa. Uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” oddając hołd poległym żołnierzom.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej.

2024-02-12
FERIE ZIMOWE W NASZEJ SZKOLE

Zajęcia odbywały się w godzinach 9.00 – 13.00. Na każdy dzień ferii przygotowano bogaty program. Pierwszy dzień półkolonii zimowej nasi uczniowie spędzili miło czas na wspólnej zabawie, zaczynając od porannej gimnastyki. Był czas na obejrzenie bajki, przeprowadzenie doświadczeń i malowanie, zespołowe gry i zabawy z wykorzystaniem Dywanu Magicznego oraz układanie obrazków do prasowania z koralików - PYSSLI. W drugim dniu ferii dzieci wykonały prace plastyczne, programowały roboty i konstruowały budowle z klocków. Nie zabrakło też zabaw ruchowych na sali gimnastycznej. W trzeci dzień ferii nasza półkolonia wybrała się na lodowisko do Dębicy. Po dwugodzinnej jeździe pełnej szlifowania techniki wszyscy bardzo zadowoleni ale zmęczeni wrócili do szkoły.

W czwartym dniu półkolonii uczniowie udali się do Dziennego Domu Pomocy w Bratkowicach. Na spotkaniu dzieci obejrzały jasełka w wykonaniu seniorów, którzy włożyli w swój występ całe serce, dzięki czemu dostarczyli wszystkim niezapomnianych wrażeń. Był również czas na pyszny poczęstunek i wspólne kolędowanie. Po przedstawieniu dzieci miały także okazję bliżej poznać i obejrzeć miejsce, w którym przebywają podopieczni placówki. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się grota solna, w ktorej miały okazję chwilę pobyć oraz magiczny pokój z łóżkiem wodnym na którym mogły się trochę zrelaksować i odpocząć.


2024-01-26
Bal karnawałowy

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. uczniowie klas I-IV przybyli na nasz szkolny bal karnawałowy w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się tym samym w różne postacie. Nie zabrakło wróżek, księżniczek, czarodziejek, rycerzy, piratów i policjantów... Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. W rytm skocznej muzykiuczniowie chętnie uczestniczyli w tańcach i zabawach prowadzonych przez wodzireja. Tegoroczna zabawa karnawałowa zdecydowanie należała do udanych. Niestety kolejna bedzie dopiero za rok...

Serdecznie dziękujemy uczniom za wspólną zabawę, wychowawcom za sprawowanie opieki oraz wodzirejowi za wspaniałą oprawę muzyczną.

 


2024-01-23
Lekcja z Native Speakerem
Z dumą ogłaszamy, że nasza szkoła włączyła się w program, który umożliwia naszym uczniom regularny kontakt z native speakerem podczas zajęć z angielskiego. To niezwykła szansa na doskonalenie umiejętności językowych dla naszych uczniów! Na lekcjach angielskiego łączymy się z native speakerem. Uczniowie ostatnie 10-20 minut każdej lekcji korzystają z arkuszy i gier językowych utrwalając wiedzę. Naszym celem jest pokonanie bariery językowej i urozmaicenie procesu nauki. W najbliższych tygodniach każda klasa będzie miała okazję skorzystać z lekcji z native speakerem, dzięki trzymiesięcznemu dostępowi do nowej usługi dla szkół: Native Speaker na żądanie!
Trzymamy kciuki za rozwój naszych uczniów i cieszymy się, że już teraz inaugurujemy program "Native Speaker w każdej szkole"!

2024-01-20
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

 To czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć
cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka  

Rudolph Giuliani

 

Licznie przybyłych z tej okazji gości serdecznie i ciepło powitała Pani Dyrektor Danuta Rudzka. Składając życzenia podkreśliła, że Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim tym co dobre. Aby wyrazić swą wdzięczność i miłość, wnukowie przygotowali piękny i różnorodny program artystyczny.


W pierwszej części dzieci z klasy 1 ze wzruszeniem i przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki dla swoich Babć i Dziadków. Następnie uczniowie z klasy 3 jako mali aktorzy przedstawili baśń „Piękna i Bestia”. Ukazana w niej historia dziewczynki, jej oddanie, uczy nas, że prawdziwe piękno kryje się we wnętrzu człowieka. Dziadkowie mogli też podziwiać swoich wnuków podczas układów tanecznych przygotowanych przez grupę dzieci z klas 1-3. W drugiej części uroczystości szanowni goście obejrzeli spektakl słowno muzyczny „Bajkowe Jasełka” i wspólnie z dziećmi i zespołem muzycznym zaśpiewali kolędy. Na zakończeni uroczystości wnukowie wręczyli swoim Babciom i Dziadkom własnoręczniem wykonane laurki i przygotowane prezenty. Następnie Pani Dyrektor pogratulowała Dziadkom tak wspaniałych wnuków i zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.


Sobotnia uroczystość  była wyjątkowym dniem. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

GALERIA ZDJĘĆ


2024-01-11
Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym

Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. W kategorii chłopców: Oliwer Żuczek, Kamil Łyczko, Błażej Wołowiec, natomiast w kategorii dziewcząt: Paulina Nowak, Paulina Żuczek, Anita Bartków. Każda z drużyn zagrała po cztery mecze. Oba zespoły pokazały się z bardzo dobrej strony, grając jak równy z równym z zawodnikami trenującymi w klubach sportowych w Tyczynie, Kąkolówce i Politechnice Rzeszowskiej.

Ostatecznie dziewczęta po mocnej walce zdobyły brąz, a chłopcy 7 miejsce.

Cieszy również fakt, że nasi zawodnicy są dopiero w piątej klasie i za rok również będą rywalizować w tej kategorii wiekowej.


2024-01-10
OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIE - STYCZEŃ 2024

 

  1. W piątek 19 stycznia 2024 r. w godz. 11.15 – 13.15 odbędzie się bal karnawałowy dla uczniów klas I - IV. Bardzo mile widziane przebrania karnawałowe Zapraszamy wszystkie dzieci na zabawę.

 

  1. 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 10.00 odbędzie się w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Serdecznie zapraszamy wszystkie Babci i wszystkich Dziadków na tą uroczystość.

 

  1. W dniu 26 stycznia (piątek) o godz. 17.00 odbędą się wywiadówki klasowe. Zapraszamy wszystkich rodziców na spotkania z wychowawcami oraz indywidualne spotkania z  nauczycielami.

 

  1. W czasie ferii zimowych (tj. od 29.01 - 9.02.2024 r.) szkoła zapewnia uczniom  opiekę świetlicową. Godziny pracy świetlicy będą takie jak w czasie nauki tj. od 6.30 do 16.30. W pierwszym tygodniu  ferii w godzinach od 9.00 do 13.00 będą w szkole organizowane zajęcia feryjne, na które zapraszamy wszystkie chętne dzieci. Będą to zajęcia plastyczne, sportowe, muzyczne, komputerowe,gry i zabawy, doświadczenia i eksperymenty, wyjazd do kina i na lodowisko (jeżeli zbieże się odpowiednia grupa chetnych dzieci) itp.

    Prosimy, aby uczniowie, którzy chcą wyjechać do kina lub na lodowisko, uczestniczyć w zajęciach feryjnych lub w zajęciach świetlicowych zgłosili to do swoich wychowawców

     


2024-01-09
"Przerwa na czytanie"

W 2023 r. czytało 563 800 osób z Polski i świata! Jest to imponujący wynik, jednak zeszłoroczny rekord, który wyniósł 578 433 osoby czytające na przerwie nie został pobity, zabrakło niewiele bo prawie 15 tys. osób. We wszystkich zaś 8 edycjach akcji wzięło udział prawie 2 MILIONY OSÓB, a dokładnie 1 826 384 osoby.

W 2023 r. do akcji zgłosiły się 2982 placówki (więcej niż w zeszłym roku). Pobito rekord w liczbie placówek biorących udział w tegorocznej akcji tj. 2815 instytucjach w Polsce i 27 innych państwach. Prawie podwoiła się liczba uczestniczących placówek zagranicznych, w 2023 r. były to 84 palcówki.

Akcja była realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. 

Patronat Honorowy nad akcją objęła Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Patronat medialny nad akcją objęło: Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Sekcja IBBY, Stowarzyszenie EBIB- Elektroniczna Biblioteka, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteki Szkolne Online, LEGIMI, Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Rabka Festival.

 


2024-01-09
Spotkanie z panią Moniką Kuźniar

Sportsmenka jest mieszkanka naszej gminy Świlcza, przedstawiła uczniom sposoby treningu, charakterystykę biegów, a także zdjęcia ze swojej ostatniej wyprawy na obóz sportowy do Kenii. W lutym 2024 wybiera się na mistrzostwa świata do Maroko w swojej koronnej dyscyplinie - biegu przełajowym.


2024-01-08
Wyjazd na narty

Ruch to zdrowie, a jazda na nartach to aktywność, która bez wątpienia wzmacnia całe ciało, poprawia koordynacje ruchową, hartuje organizm, uczy samodzielności dyscypliny oraz wytrwałości w działaniu.

Wyjazd zorganizowany był w ramach akcji „Narty Dzieciom”, dzięki czemu każdy  uczestnik mógł wypożyczyć  sprzęt narciarski, trenować z instruktorem i zjeść pożywny obiad.

Większość z młodych narciarzy stawiała pierwsze kroki na stoku, mimo początkowego leku i obaw każdy z uczestników poznał podstawowe tajniki jazdy na nartach i pod koniec zajęć wszyscy uczniowie sami zjeżdżali ze stoku. Do Bratkowic wróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni, ale zadowoleni z zimowej przygody.


2024-01-03
"BohaterON"
Nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiego projektu "BohaterON". W ramach realizowanych zadań uczniowie klasy VIII na lekcjach języka polskiego poruszali tematy związane z powstaniem warszawskim w oparciu o materiały przesłane przez fundację.
"BohaterON" to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
 

2023-12-22
Konkurs recytatorski pt.: "Moja Ojczyzna"

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach:

  • uczniowie z klas I-IV,
  • uczniowie z klas V-VIII.

Jury spośród uczestników wyłoniło laureatów oraz przyznało wyróżnienia.

W kategorii I:

I miejsce zajęła Julia Przywara z klasy II

II miejsce zajął Karol Bańkowski z klasy III

III miejsce zajął Mikołaj Jagusztyn z klasy IV

Wyróżnienie otrzymały: Katarzyna Książek oraz Gabriela Ząbczyk z klasy I.

W kategorii klas starszych:

I miejsce zajęła Wiktoria Przybyło-Lachcik z klasy V,

II miejsce zajęła Anita Bartków z klasy V,

III miejsce zajęła Antonina Szczepanik z klasy V.

 

Uroczyste rozdanie nagród i dyplomów dla uczestników konkursu odbyło się 22 grudnia 2023 r. w czasie szkolnej akademii.

 

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!


2023-12-22
Jasełka

Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

Cyprian Kamil Norwid

 

 

Uczniowie klas II, III i IV wprowadzili zgromadzonych w świat baśniowych jasełek. Występ rozpoczął się pięknym tańcem aniołów. Obok historycznych postaci - Maryi i Józefa oraz trzech królów- do stajenki udali się bohaterowie z bajek i baśni: Dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia, Pinokio, Smerfetka, Czerwony Kapturek, Calineczka, Pszczółka Maja, Kopciuszek i Rybak. Przybyli do lichej stajenki, aby oddać pokłon Dzieciątku. Niektórzy składali dary, a inni obietnice poprawy. Wszyscy znaleźli miejsce przy Nowonarodzonym Dziecięciu. Aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się przepięknie. Przedstawienie uświetnił śpiew kolęd i pastorałek oraz akompaniament keyboardu, gitar i bębna. Przedstawienie spotkało się z wielkim uznaniem całej społeczności szkolnej, o czym świadczyły gromkie brawa, jakie artyści otrzymali po występie. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędy.

Po uroczystej akademii uczniowie wraz z nauczycielami udali się do swoich klas by podzielić się opłatkiem oraz zasiąść przy wigilijnym stole. Na stołach pojawiły się świąteczne potrawy, a w całej szkole można było usłyszeć wesołe kolędowanie.

GALERIA ZDJĘĆ


2023-12-21
Wycieczka do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

W trakcie wizyty w Sejmie RP młodzi ludzie zostali zapoznani z historią oraz współczesnym obliczem parlamentu. Młodzież miała możliwość spotkania z wiceprezesem Rady Ministrów Panem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz wicemarszałkiem Sejmu Panem Piotrem Zgorzelskim. Uczestnicy wycieczki byli również przez chwilę świadkami obrad w Sali Posiedzeń Sejmu.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pana Posła Adama Dziedzica wizyta w Sejmie RP stała się doskonałą i niepowtarzalną lekcją parlamentaryzmu, historii i patriotyzmu. 

GALERIA ZDJĘĆ


2023-12-20
Kartki z życzeniami dla podopiecznych DPS
To piękny zwyczaj dzielić się dobrym słowem i życzyć wszystkiego najlepszego drugiemu człowiekowi.
 
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, poświęcony czas i bezinteresowną pomoc.

2023-12-19
Pasowanie na czytelnika

19 grudnia w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika. Uczniowie klasy pierwszej zapoznali się z regulaminem i zasadami korzystania z biblioteki. Rozwiązali kilka bajkowych zagadek, a następnie przystąpili do krótkiego egzaminu. W prezencie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki oraz zakładki.

#wielkiczlowiek

GALERIA ZDJĘĆ


2023-12-11
XXIV Wojewódzki Przegląd Dziecięcej Twórczości Plastycznej „Choinka jak ze snu” Krasne 2023

Uczniowie naszej szkoły Lena Ząbczyk, Izabela Ziajor, Daria Przywara, Miłosz Łyczko, Magdalena Lis, Karolina Przywara, Emilia Lis, Kornel Kiełb, Gabrysia Żmuda, Lubera Krystian, Oskar Kiełb, Kamil Łyczko, Lidia Szopa, Erika Michalski, Natalia Płatek brali udział w XXIV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę w Krasnem.

Celem konkursu było:
- kultywowanie i podtrzymywanie tradycji związanych z narodową kulturą i obrzędowością regionalną,
- uwrażliwianie dzieci na wartości wynikające z dialogu międzypokoleniowego,
- integracja twórcza dzieci i młodzieży ze szkół i placówek kultury,
- pobudzanie wyobraźni i kreatywności dzieci,
- rozbudzanie zainteresowania różnorodnymi technikami plastycznymi.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 1 969 artystów w wieku od 6 do 15 lat. Wśród nich znalazły się prace wykonane przez uczniów z naszej szkoły.

Gratulujemy ciekawych pomysłów!


2023-12-11
Konkursy z języka polskiego

Dnia 13 listopada uczniowie mieli szansę spróbować swoich sił w ogólnopolskiej olimpiadzie z języka polskiego organizowanej przez „Olimp School”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VIII. Wzięli w nim udział uczniowie: Julia Dworak (klasa VI), Natalia Płatek (klasa VII), Emilia Szczepanik (klasa VIII) oraz Zuzanna Pałka (klasa VIII).  

23 listopada chętni uczniowie z klas IV-VIII wzięli udział w konkursie pt.: "Orzeł Ortograficzny". Z arkuszem konkursowym zmierzyli się: Oliwia Lis (klasa IV), Lena Matuszkiewicz (klasa IV), Rozalia Słowik (klasa IV), Kamil Łyczko (klasa V), Antonina Szczepanik (klasa V), Paulina Nowak (klasa VI), Łucja Szczepańska (klasa VI) oraz Natalia Płatek (klasa VII).

W październiku uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w konkursie plastycznym pt.: „Twórczość Aleksandra Fredry”. Konkurs był organizowany w ramach zadania Fredro w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim" dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów szkół podstawowych województwa podkarpackiego twórczością Aleksandra Fredry. Z naszej szkoły prace wykonali: Oskar Bednarz (klasa IV), Oskar Kiełb (klasa IV), Łucja Szczepańska (klasa VI), Aleksandra Irzeńska (klasa VIII), Dmytro Khodorkov (klasa VIII) oraz Nicola Warzybok (klasa VIII).

Uczeń z IV klasy – Oskar Kiełb wziął udział w konkursie literackim pt.: „Zwariowana historia”.

 

 


2023-12-06
Mikołajki w naszej szkole

Długie oczekiwanie dzieci przerodziło się w radość z otrzymanych prezentów. Okazało się, że wszyscy byli grzeczni i zasłużyli na nagrodę. Nasz szkolny Św. Mikołaj wręczył wszystkim uczniom paczki z prezentami. Każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Następnie uczniowie klas IV-VIII wybrali się do kina na film pt. ,,Uwierz w Mikołaja”. Seans przeniósł nas w magiczny czas świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wybrali się do sali zabaw "Fantazja". Uczniowie miło spędzili czas na wspólnych zabawach, warsztatach na temat zdrowego żywienia oraz samodzielnie wykonali lizaki. Podczas pobytu dzieci odwiedził Św. Mikołaj, który wraz ze Śnieżynkami wręczył im prezenty.

Był to dzień pełen zabawy, radości i prezentów!

Z niecierpliwością czekamy na nadchodzące, piękne święta Bożego Narodzenia!


2023-12-05
Konkurs Teatrów Szkolnych

Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali spektakl „Piękna i Bestia”. Podczas spotkania wystąpił także zespół taneczny z NSP. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy.


2023-11-30
Zabawa andrzejkowa

Andrzejki, to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Są one dla każdego wspaniałą okazją do zabawy. Dnia 30 listopada 2023 roku, odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa dla klas I-III. Było wiele zabawy i radości, co sprzyjało integracji uczniów całego nauczania wczesnoszkolnego. Wszyscy świetnie się bawili pod czujnym okiem nauczycieli. Kiedy nadeszła chwila wróżb, uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawach, chcąc „poznać swoją przyszłość”. Każdy miał możliwość dowiedzieć się co go czeka w najbliższej przyszłości. Ten wyjątkowy czas był nie tylko źródłem dobrej zabawy – był również źródłem nauki szacunku do tradycji i obrzędów ludowych, a przede wszystkim nauką szacunku do siebie nawzajem.


2023-11-30
Konkursy z języka angielskiego

8 listopada odbył się etap szkolny z przedmiotowego konkursu z języka angielskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Wzięło w nim udział 6 uczniów z naszej szkoły: Paulina Nowak (kl.VI), Jakub Trzyna, Nicola Warzybok, Emilia Szczepanik, Zuzanna Pałka oraz Aleksandra Irzeńska (kl. VIII). 

Dnia 14 listopada uczniowie mieli szansę spróbować swoich sił w olimpiadzie z języka angielskiego organizowanej przez Olimp School. Olimpiada zorganizowana była dla uczniów klas IV-VIII. Wzięli w niej udział uczniowie: Wiktoria Przybyło-Lachcik, Antonina Szczepanik, Maja Czech, Adam Lis (kl. V), Paulina Nowak, Amelia Reguła, Łucja Szczepańska, Julia Dworak (kl. VI), Emilia Szczepanik, Zuzanna Pałka, Jakub Trzyna i Aleksandra Irzeńska (kl. VIII). 

W tej olimpiadzie uczennica klasy VI, Paulina Nowak uzyskała 5. miejsce w kraju. 

23 listopada 2023 r. odbył się ogólnopolski konkurs "Lingos - Zostań Mistrzem Słówek". Uczniowie rozwiązywali arkusz konkursowy, w którym sprawdzali znajomość słownictwa z języka angielskiego. Test składał się z 7 zadań. Uczniowie, którzy przystąpili do tego konkursu to: Adam Lis, Kamil Łyczko, Wiktoria Przybyło-Lachcik, Antonina Szczepanik, Lidia Szopa (kl. V), Paulina Nowak (kl. VI), Aleksandra Irzeńska, Krzysztof Krupa, Zuzanna Pałka, Karol Surowiec, Emilia Szczepanik, Jakub Trzyna, Nicola Warzybok oraz Dmytro Khodorkov (kl. VIII).

W konkursie Lingos "Zostań Mistrzem Słówek" uczennica kl. VI Paulina Nowak zdobyła wyróżnienie. 

30 listopada chętni uczniowie klas II-VIII wzięli udział w ogólnopolskim konkursie "Orzeł z języka angielskiego". Uczniowie, którzy zmagali się z arkuszem konkursowym to: Julia Przywara, Aleksandra Ziaja, Aleksander Cyło, Wiktoria Bielecka, Zofia Dworak (kl. II), Karol Bańkowski, Emilia Lis, Krystian Lubera, Jan Ząbczyk, Wiktoria Warzybok (kl. III), Oliwia Lis (kl. IV), Maja Czech, Antonina Szczepanik (kl. V), Amelia Reguła, Julia Dworak, Łucja Szczepańska, Paulina Nowak (kl. VI), Zuzanna Pałka, Aleksandra Irzeńska, Krzysztof Krupa, Jakub Trzyna, Emilia Szczepanik oraz Nicola Warzybok (kl. VIII).

W konkursie "Orzeł z języka angielskiego" lauretami zostali: 

Laureat, 4 miejsce w kraju - Aleksandra Ziaja - klasa II,

Laureat, 10 miejsce w kraju - Aleksander Cyło - klasa II,

Laureat, 10 miejsce w kraju - Jakub Trzyna - klasa VIII,

Laureat, 17 miejsce w kraju - Zofia Dworak - klasa II,

Laureat, 18 miejsce w kraju - Paulina Nowak - klasa VI,

Laureat, 18 miejsce w kraju - Emilia Szczepanik - klasa VIII.

Gratulujemy serdecznie wszystkim uczniom !

 

 

 


2023-11-28
Dyskoteka andrzejkowa

Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Na dyskotece andrzejkowej oczywiście nie zabrakło pizzy, wspólnych zabaw i wróżb przygotowanych przez uczennice naszej szkoły. Wszyscy wspaniale się bawili i z uśmiechem wrócili do domu.


2023-11-23
Uczymy i szkolimy się
Podczas zajęć wykwalifikowani ratownicy medyczni przypomnieli dzieciom jak zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz jak rozpoznać człowieka w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Uczniowie mogli przećwiczyć procedurę skutecznego wzywania pomocy oraz nauczyć się sprawdzać, czy poszkodowany oddycha; jak postąpić z poszkodowanym, który nie oddycha; jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej; jak poradzić sobie z prostymi przypadkami urazowymi. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę pamiątkowy dyplom uczestnictwa w warsztatach: “Mały Ratownik”.
Udział w zajęciach uświadomił dzieciom, że nieraz najtrudniejsze w pierwszej pomocy jest przełamanie się, zdobycie na pierwszy krok - im częściej powtarzane są ćwiczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że kiedy naprawdę stanie się coś złego, nasza reakcja będzie automatyczna. W godzinach popołudniowych odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia lub życia dla pracowników naszej Szkoły.
Serdecznie dziękujemy Pani Ani i Panu Przemkowi z Dream Team za profesjonalne i przydatne lekcje
❤️
 
 

2023-11-22
Niecodzienna lekcja chemii i fizyki w wykonaniu grupy "Zaelektryzowani"

Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach i pokazach, które odbyły się 22 listopada w naszej szkole. Dostarczyły one wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy. Wszyscy zobaczyli, że nauka może być wesoła, ciekawa i pasjonująca. Ważne by, zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy próbie wykonywania doświadczeń – można je wykonywać jedynie pod nadzorem osób dorosłych!

GALERIA ZDJĘĆ


2023-11-22
"Zemsta" Aleksandra Fredy w 3D

Technologia druku 3D daje uczniom i nauczycielom zupełnie nowe możliwości prowadzenia i uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych. Dzięki modelom 3D uczniowie mogą lepiej zrozumieć i zapamiętać wiedzę, która jest im przekazywana.

Dzięki tej technologii w prosty sposób możliwe jest tworzenie niezwykłych przestrzennych konstrukcji. Stosowanie długopisów 3D podczas lekcji powoduje, że uczniowie lepiej zapamiętują przekazywaną im wiedzę. Dzięki nowym bodźcom uczniowie przyswajają zdecydowanie więcej informacji i na dłużej je zapamiętują.


2023-11-22
Szkolny konkurs plastyczno - językowy

Szkolny konkurs plastyczno - językowy organizowany został dla uczniów klas IV-VIII w dwóch kategoriach tematycznych: 

1. Welcome to English speaking countries  - znane miejsce / budynek w kraju anglojęzycznym,

2. Grűße aus den DACH -Ländern - znane miejsce / budynek w kraju niemieckojęzycznym. 

Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej formatu A4 lub A3 dowolną techniką (mogła być to technika 3D). Praca powinna zostać opisana w języku angielskim lub niemieckim. Opis powinien zawierać 30-50 słów. Każdy uczestnik mógł wykonać po jednej pracy w każdej kategorii. 

W pierwszej kategorii tematycznej "Welcome to English speaking countries" nagrodzono:

I miejsce - Lidia Szopa kl. V

II miejsce - Aleksandra Irzeńska kl. VIII

III miejsce - Natalia Płatek kl. VII

W kategorii "Grűße aus den DACH -Ländern" nagrodzeni zostali:

I miejsce - Krzysztof Krupa - kl. VIII

II miejsce - Natalia Płatek 

III miejsce - Jakub Trzyna.

Gratulujemy!

 

 


2023-11-18
Infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

w imieniu Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej udostępniamy informację o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

Ramka Pomocowa


2023-11-16
XX Wojewódzki Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa”

Z naszej szkoły Gabriela Ząbczyk oraz Miłosz Łyczko zajęli I miejsce w kategorii klas I-III.

Gratulujemy zwycięzcom konkursu!


2023-11-16
Wyjazd na łyżwy
Był to pierwszy w tym sezonie wyjazd na łyżwy, który zachęcił uczniów do dalszego doskonalenia techniki jazdy, a także spowodował wiele radości i uśmiechów. Bardzo cieszy postawa starszych uczniów, którzy pomagali młodszym kolegom stawiać pierwsze kroki na lodowej arenie. W nauce nowych technik i trików pomogły także warunki na hali, gdyż przez pierwszą  godzinę mieliśmy lodowisko na wyłączność.
 
 
 
 

2023-11-10
Narodowe Święto Niepodległości

W historii naszej Ojczyzny było wiele upadków i wzlotów. W 1975 roku trzej zaborcy: Austria, Prusy i Rosja podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religie. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Zabroniono mówić w języku polskim. Nasz naród jednak nie poddał się.  Polska znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne.

10 listopada 2023r. obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, tym samym po raz kolejny przystępując do akcji „Szkoła do Hymnu”. Poprzez wzruszający montaż muzyczno – słowny wybrzmiały piękne słowa miłości do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunku do Polski. Uczniowie klas IV - V przypomnieli trudne lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości.
Akademia miała na celu uświadomić wszystkim najważniejsze wartości dla każdego Polaka – wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.


2023-11-09
#SzkołaPamięta

Celem tej inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.

W ramach projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych tej tematyce, a także odwiedzali pobliskie cmentarze oraz miejsca pamięci, by zapalić znicz i oddać hołd zmarłym.

W tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. 

Za podjęte działania otrzymaliśmy Dyplom Ministra Edukacji Narodowej. 


2023-11-06
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Z tej okazji chętni uczniowie przebrali się za swoją ulubioną postać. Na korytarzu można było spotkać   wielu  bajkowych i książkowych bohaterów.  Uczniowie zaprezentowali  swoje stroje podczas  pokazu na korytarzu szkolnym.

Święto to jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych uczniów szkoły. Jego celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które uczą rozróżniania dobra od zła oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym czy współczucia.  

Bajki i baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzimy piątego listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, chyba najbardziej znanego producenta bajek.

Przeniesienie naszych uczniów w świat bajek sprawiło im, ale także nauczycielom, dużo radości.

GALERIA ZDJĘĆ

 


2023-11-03
"Akademia Młodych Odkrywców"

Wydarzenie to uświetnił prezydent miasta Rzeszowa pan Konrad Fijołek, który przywitał uczniów krótkim przemówieniem. 

Wykład rozpoczął się od pokazu mody, na którym  przedstawiono afrykańskie stroje z różnych epok i na różne okazje. Następnie uczniowie mieli możliwość wysłuchania trzech różnych historii. Pierwsza opowiadała o koniach na stepach Azji, druga opowiadała o podróży rowerem  po Ameryce Łacińskiej, a trzecia o życiu na  polskiej stacji badawczej na Antarktydzie.Każda z prezentacji pokazywała różne sposoby na przeżycie ciekawych przygód, poznanie różnych kultur, a w słuchaczach  wywoływała ciekawość świata.

Po zakończonym wykładzie podróżnicy nagrodzili najlepszych słuchaczy grami planszowymi.


2023-11-02
Wyjście na cmentarz i do parku klasy II i III

W dniu 2 listopada uczniowie klasy drugiej i trzeciej wybrali się na cmentarz, aby zapalić znicze na grobie Pani dyrektor Janiny Gaweł oraz Żołnierzy AK. Następnie wybrali się na spacer do pobliskiego parku.

 

#SzkołaPamięta


2023-10-31
Sadzenie drzew i krzewów miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim

Głównym celem zadania jest sadzenie drzew i krzewów miododajnych, które ma przyczynić się do ochrony bioróżnorodności i poprawy stanu środowiska naturalnego w województwie podkarpackim. Dodatkowym celem zadania jest wzrost pożytków dla pszczół i innych owadów zapylających.


2023-10-31
Wyjazd do kina klas I-III

Przed seansem odbyła się lekcja na temat opieki nad zwierzętami. Po filmie uczniowie zjedli ciepły posiłek i z świetnymi humorami wrócili do szkoły.


2023-10-30
Przerwa na czytanie

W poniedziałek, 30 października, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły kolejny raz wzięli udział IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie -„Przerwa na czytanie”.

Niemal wszyscy obecni tego dnia w szkole włączyli się w akcję promującą czytanie i spędzali najdłuższą przerwę, czytając bądź słuchając czytania nauczycieli i kolegów. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Mamy nadzieję, że taka forma spędzania czasu podczas przerw międzylekcyjnych upowszechni się i uczniów z książką w ręce będzie jeszcze więcej. 

GALERIA ZDJĘĆ


2023-10-30
Gminne Mistrzostwa Tenisa Stołowego dla klas VII i VIII

Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: chłopcy i dziewczęta. Grupy dzielnie walczyły o każdy punkt, zdobywając ostatecznie w kategorii chłopców 3. miejsce, a w kategorii dziewcząt 2. miejsce i awans do zawodów powiatowych.


2023-10-27
ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA UCZNIA

Uroczystość prowadziły uczennice klasy ósmej:Zuzanna Pałka i Emilia Szczepanik, które na początku serdecznie powitały przybyłych gości, a przede wszystkim bohaterów tego dnia, czyli uczniów klasy
pierwszej.

Pierwszoklasiści zachęceni słowami piosenki „Nie ma czego się bać” odważnie przedstawili przygotowany przez siebie program artystyczny. Za piękną recytację wierszy i inscenizację piosenek zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Czekała na nich jeszcze niespodzianka - egzamin. Musieli odpowiedzieć na trudne pytania i wykazać się wiedzą z matematyki przyrody i języka polskiego. Okazało się, że przygotowane zadania nie sprawiły im trudności. Zebrani goście orzekli, że egzamin zdali na szóstkę i gotowi są złożyć uroczyste ślubowanie.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, uczniowie ślubowali być dobrym Polakiem, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania, Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję cię na ucznia naszej szkoły”- mówiła dotykając ołówkiem ramion uczniów. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej szkolnej społeczności.

Na pamiątkę złożyli w kronice szkolnej swój pierwszy podpis - odcisk palca.

Zgodnie z tradycją Pani Dyrektor Danuta Rudzka i wychowawca klasy Krystyna Berdel wręczyły pierwszakom pamiątkowe dyplomy i upominki. Na zakończenie uroczystości rodzice zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.

Ten wyjątkowy dzień pozostanie na długo w pamięci pierwszaków. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

GALERIA ZDJĘĆ


2023-10-23
SZKOLNE MISTRZOSTWA TENISA STOŁOWEGO

Turniej rozpoczął się 16 października od rozlosowania 21 zawodników w tabeli. Łącznie rozegrano 32 mecze w dwóch kategoriach: chłopcy i dziewczęta. Singlowe pojedynki rozgrywane były na lekcjach wychowania fizycznego, ale także na długich przerwach międzylekcyjnych, dzięki temu zawodnicy mogli liczyć na mocny doping kibiców. Zawody obudziły w uczniach sportową rywalizację, wielkie emocje, a także pozwoliły poprawić technikę tenisa stołowego.  Wielkie brawa dla zwycięzców!


2023-10-18
Kolorowa lekcja kleksografii

W czwartej klasie na lekcjach języka polskiego oprócz różnych tekstów kultury omawiana jest klasyka literacka. Śmiało można do niej zaliczyć „Akademię pana Kleksa” Jana Brzechwy.

Uczniowie w trakcie wnikliwej analizy książki, poznały świat przedstawiony i postać nietuzinkowego profesora. Opowiadały o akademii, a nawet towarzyszyły panu Kleksowi w kuchni. Wzięły także udział w niezwykłej lekcji kleksografii. Za pomocą kolorowych farbek, stworzyły bardzo ciekawe obrazki przedstawiające różnobarwne plamki układające się w pewną całość, silnie działającą na wyobraźnię.

Zabawa przy tym była przednia. Wszystkim udzieliły się świetne humory. W powstałych pracach każdy zobaczył coś innego – wszak wszyscy mają prawo do własnej interpretacji sztuki. Powstałe przy tej okazji dzieła plastyczne były dowodem na to, że nasi uczniowie mają pełne głowy ciekawych pomysłów tak jak sam Ambroży Kleks.

GALERIA ZDJĘĆ


2023-10-13
Wycieczka do kina i Markowej

W kinie ,,Zorza” uczniowie mieli możliwość obejrzeć film przedstawiający życie rodziny Ulmów w czasie II wojny światowej. Seans opowiada o tym jakimi byli ludźmi, jakimi kierowali się wartościami i czym się interesowali. To historia dramatycznych wyborów, które musieli dokonać. Zdecydowali się na udzielanie pomocy innym, w tym ukrywanie Żydów, narażając swoje życie. Walorem filmu jest wiele archiwalnych zdjęć fotograficznych, których autorem jest m. in. Józef Ulma.

W Markowej uczniowie zwiedzili nowoczesną, multimedialną i interaktywną ekspozycję dostosowaną do wrażliwości i możliwości percepcyjnych każdego zwiedzającego. Za pomocą prostej i symbolicznej formy przewodnik opowiedział historię pomocy udzielanej Żydom przez Polaków na Podkarpaciu.

GALERIA ZDJĘĆ


2023-10-11
TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE RUCHU DROGOWEGO

Podczas konkursu uczniowie brali udział w kilku konkurencjach.  Wiedzę teoretyczną zweryfikowały testy z przepisów ruchu drogowego, a praktykę konkurencje umiejętnościowe, tj. jazda po miasteczku ruchu drogowego i na torze sprawnościowym. Do walki o tytuł mistrzów stanęło 8 drużyn z terenu gminy Świlcza, w grupie wiekowej 11-12 lat.

Naszą szkołę reprezentowali: Błażej Wołowiec (kl. V), Adam Lis (kl. V), Julia Dworak (kl.VI) oraz Amelia Reguła (kl. VI).

Turnieje dopingują dzieci do nauki przepisów prawa o ruchu drogowym i przystępowania do egzaminów na kartę rowerową. W ten sposób najmłodsi poprzez zabawę zdobywają wiedzę, którą procentuje w dorosłym życiu.

Gratulujemy uczestnikom wysokiego poziomu umiejętności praktycznych i wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


2023-10-06
Dzień Tabliczki Mnożenia i Uśmiechu

 Radosne święto Uśmiechu, zainicjowane w 1999 r. przypada rokrocznie w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą Dnia Uśmiechu był Harvey Ball, twórca znanego na całym świecie znaczka uśmiechniętej buźki na żółtym tle smiley

Symbol ten przedstawia dokładnie to, co pragniemy widzieć u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Uśmiech jest jedną z pierwszych rzeczy, na które zwraca się uwagę spotykając drugą osobę. Obok uścisku dłoni czy wyglądu stanowi on jeden z najważniejszych elementów reprezentujących danego człowieka w trakcie powitania. Co więcej… nawet sztucznie prowokowany uśmiech ma wiele zalet. Warto więc, aby często gościł na naszych twarzach!

Z okazji Światowego Dnia Uśmiechu p. Krystyna Berdel wraz ze swoją klasą przygotowała piękną ramkę z wieloma radosnymi emotkami, z którą uczniowie wszystkich klas mogli sobie zrobić wesołe fotograficzne portrety. Oprócz tego każdy uczeń miał na sobie coś żółtego – kolor znaczka uśmiechniętej buźki, co było równoznaczne ze szkolnym szczęśliwym numerkiem, chroniącym przed niechcianą odpowiedzią.

Nie zapominajmy o uśmiechu na co dzień. Tak mało, może zdziałać naprawdę wiele!

Ponad to w radosnej atmosferze obchodziliśmy również Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają sobie i innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.

Uczniowie klas IV – VIII mieli do rozwiązania specjalne zadania „Tabliczki szczęścia – z hasłem dla każdego – szczęśliwą wróżbą”.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci.


2023-10-02
Europejski Tydzień Sportu

Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia. W związku z tą akcją uczniowie "Naszej Trójki" brali udział w testach sprawności fizycznej w klasach I - VIII, klas VI przebiegła test  Coopera i uczestniczyła w wycieczce rowerowej, a chłopcy z klas IV-VI brali udział  w zawodach gminnych w piłce nożnej.


2023-10-02
Europejski Dzień Języków Obcych

Bogactwo językowe Europy stanowi niezwykłą wartość, którą należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować. Rozwijanie umiejętności językowych jest  zarówno koniecznością, jak i prawem  każdego z nas – takie  jest jedno z najważniejszych przesłań Europejskiego Dnia Języków, a  zasadniczym celem  obchodów Dnia Języków jest podnoszenie  świadomości w zakresie:
- bogactwa i różnorodności  językowej  Europy, które należy pielęgnować i rozszerzać;
- potrzeby osiągania przez obywateli pewnego  zaawansowania  w zakresie co najmniej dwóch języków, poza swoim własnym. 

W obchodach EDJO w dniach 2 i 3 października uczestniczyli uczniowie klas VI - VIII pod opieką nauczycieli języka angielskiego  i niemieckiego. Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego przeprowadzono gry językowe w postaci stacji dydaktycznych. Uczniowie mieli mozliwość wysłuchania dialogów w róznych językach, np. niemieckim, francuskim, angielskim, hiszpańskim i dopasowaniu wypowiedzi do odpowiedniego języka. Ćwiczyli także znajomość flag krajów europejskich i ich nazwy w języku angielskim.
Duże zainteresowanie budziło „Running dictation”, w którym uczniowie w drużynach biegali do tablicy z listą słówek w języku angielskim i niemieckim i musieli podyktować je osobie z drużyny siedzącej w ławce - liczyła się tutaj pełna poprawność zapisanego wyrazu.
Za udział w wydarzeniu uczniowie otrzymali pamiątkowe przypinki w języku obcym, zakładki do książek oraz dzwonki do roweru.

Uczniowie wszystkich klas przyszli do szkoły w elemencie garderoby z napisem w dowolnym języku obcym.
Europejski Dzień Języków był ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów, którzy mieli wiele radości z celebrowania tego dnia. Mamy nadzieję, że uświadomiliśmy wszystkim uczestnikom, że znajomość języków obcych ułatwia życie smiley


2023-09-29
Dodatkowe dni wolne od zajęć edukacyjnych w roku szkolnym 2023/24

1. 27.09.2023 r. - Dzień Szkoły. Jubileusz 10-lecia istnienia szkoły.

2. 02.05.2024 r. - Dodatkowy dzień wolny. Świeto Flagi.

3. 14.05.2024 r. - Egzamin ósmoklasisty z j. polskiego

4. 15.05.2024 r. - Egzamin ósmoklasisty z matematyki

5. 16.05.2024 r. - Egzamin ósmoklasisty z języka obcego

6. 31.05.2024 r. - Dodatkowy dzień wolny. Piątek po Bożym Ciele

7. 10.06.2024 r. -  Poniedziałek po Pikniku Rodzinnym

 

 


2023-09-28
Obrzędy weselne praktykowane dawniej i dziś

Uczestnicy zajęć z ciekawością obejrzeli prezentację pt.: „Wesele trzciańskie”. Dzięki niej mieli okazję wysłuchać przyśpiewek ludowych oraz zapoznać się z dawnym budownictwem. Oprócz tego Pan Zbigniew Lis zaprezentował uczniom dawne elementy stroju ludowego, m.in. gorset, wianek i koszule.

Panu Zbigniewowi serdecznie dziękujemy za cenną lekcję na temat historii i kultury regionu!


2023-09-27
JUBILEUSZ NASZEJ SZKOŁY

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 Mszą Świętą, którą poprowadził ks. Józef Buczyński w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach.

Część oficjalna tego wydarzenia rozpoczęła się w szkole od wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu. Następnie Pani Dyrektor Danuta Rudzka przywitała licznie zgromadzonych gości: Wójta Gminy Świlcza – Pana Adama Dziedzica, Zastępcę Wójta Gminy Świlcza - Pana Sławomira Stykę, Dyrektora CUW Gminy Świlcza – Panią Elizę Oleszak, Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Bratkowicach – Panią Joannę Różańską, Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Bratkowicach – panią Barbarę Wasilewską-Naróg, Dyrektora Publicznego Przedszkola w Bratkowicach – Panią Krystynę Kubas, Pana Mieczysława Leję, Prezesa Towarzystwa Miłośników „Ziemi Bratkowickiej” – Panią Katarzynę Wdowik, Panią Marię Nowożeńską, Panią Marię Janusz, Panią Natalię Kiełb, Panią Barbarę Budę, Panią Renatę Stykę, Panią Domicelę Lis, Panią Krystynę Szalachę, Panią Małgorzatę Trawkę, Panią Zofię Nowak, Panią Zofię Pałkę, uczniów, absolwentów, rodziców oraz przyjaciół naszej szkoły.

Po przywitaniu zaproszonych gości Pani Dyrektor wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym w ciekawy sposób przybliżyła historię powstania szkoły, a także perypetie i problemy jakie jej towarzyszyły. Pani Dyrektor zaakcentowała przywiązanie naszej placówki do tradycji, a także przedstawiła jej rozwój, dorobek i sukcesy. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Świlcza – Pan Adam Dziedzic, który z wielkim sentymentem przypomniał o ważnych momentach w dziejach naszej szkoły.

Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna, którą rozpoczęły uczennice z klasy VIII, a następnie uczestnicy kółka tanecznego. Później uczniowie starszych klas recytowali wiersze na temat naszej szkoły, jej patronów i historii. Wiele wzruszeń i ciepłych wspomnień wywołała prezentacja multimedialna oraz śpiew w wykonaniu naszych uczniów. Z wielką radością i jednocześnie podziwem obserwowaliśmy kunszt aktorski naszych  wychowanków.  

Na koniec wręczono nagrody laureatom wewnątrzszkolnego konkursu na temat historii naszej placówki.

Tego dnia cała szkoła przybrała odświętny charakter. Na korytarzach można było obejrzeć kroniki szkolne z całego okresu jej istnienia. Dokładnych informacji można było się również dowiedzieć z pamiątkowego folderu, który był dla wszystkich przygotowany.

Rocznica 10 – lecia szkoły stała się wspaniałą lekcją historii dla naszych uczniów, a dla grona pedagogicznego i absolwentów była świętem wspomnień, świętem minionego czasu oraz świętem trwania. Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili tę ważną dla nas uroczystość! Dziękujemy Wójtowi Gminy Świlcza za pomoc finansową przy organizacji tego wydarzenia.

 

 

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach funkcjonuje od 1 września 2013 r. Powstała po zlikwidowaniu przez władze gminy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej. Jej organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Nasza Trójka” w Bratkowicach.

Na początku szkoła była 6-klasową szkołą podstawową, a od momentu likwidacji gimnazjów jest szkołą 8-letnią. W klasach I-VIII uczy się średnio 70-80 uczniów.

Od 1991 r. do marca 2023 r. funkcję dyrektora szkoły przez 32 lata pełniła mgr Janina Gaweł, która mimo przejścia na emeryturę nie zwalniała tempa. To właśnie głównie dzięki jej determinacji i odwadze w 2013 r. powstała NSP w Bratkowicach. Śp. pani dyrektor Janina Gaweł szkole poświęciła swoje serce, czas i całą siebie. Po jej nagłej i niespodziewanej śmierci dyrektorem szkoły została Pani Danuta Rudzka, która wcześniej pełniła funkcję wicedyrektora.

Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może – te słowa Janusza Korczaka są myślą przewodnią koncepcji pracy szkoły. Klasy są mało liczne, co daje doskonałe warunki indywidualizacji nauczania. Stosowane przez nauczycieli metody i formy pracy uwzględniają predyspozycje wszystkich dzieci i każdemu dają szansę na osiągnięcie sukcesu na miarę jego możliwości.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach kontynuuje koncepcję pracy dydaktyczno – wychowawczej i opiekuńczej zlikwidowanej szkoły. Realizuje podstawę programową zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest szkołą bezpłatną i ma uprawnienia szkoły publicznej, która jest utrzymywana wyłącznie z dotacji oświatowej przekazywanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz własnych środków stowarzyszenia. Uczniowie są przyjmowani do placówki zgodnie z zasadą powszechnej dostępności. Statut szkoły zawiera cele i zadania szkoły zgodne z określonymi w ustawie o systemie oświaty. Jesienią 2021 r. NSP w Bratkowicach zajęła I miejsce w plebiscycie „Szkoła Roku 2021”  zorganizowanym przez gazetę Nowiny.

Oprócz realizowanych ramowych planów nauczania, takich jak we wszystkich szkołach publicznych, uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych nieodpłatnych zajęciach, na których mogą rozwijać swoje talenty i zainteresowania (kółka języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, muzyczne, taneczne, plastyczne). Uczniowie poszerzają swoją wiedzę na różnorodnych zajęciach nieformalnych takich jak np.: warsztaty filmowe, teatralne, a także uczestnicząc w spotkaniach z podróżnikami, żywych lekcjach historii czy pasjonatami przyrody. Szkoła zapewnia dzieciom także zajęcia dydaktyczno – wychowawcze z języka polskiego i matematyki, a w razie potrzeby indywidualną pomoc z innych przedmiotów oraz zajęcia specjalistyczne: logopedyczne, korekcyjno – kompensacyjne czy socjoterapeutyczne.

Uczniowie codziennie mają zapewnioną opiekę świetlicową od godz. 6:30 do 16:30. Nasi podopieczni chętnie uczestniczą w wielu akcjach społecznych i charytatywnych oraz  w wielu programach przeznaczonych dla instytucji i placówek oświatowych. Oprócz tego  biorą udział w konkursach szkolnych, międzyszkolnych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich oraz zawodach i turniejach sportowych. W tych ostatnich odnoszą szczególne i liczne sukcesy. Za rok szkolny 2021/22 szkoła otrzymała bon sportowy za zajęcie III miejsca w Gminnym Systemie Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży.

Priorytetem pracy wychowawczej stało się wychowanie patriotyczne. Szkoła przywiązuje dużą wagę do kultywowania tradycji związanych z Armią Krajową. W placówce co roku organizowane są uroczystości poświęcone Żołnierzom AK, wycieczki do miejsc pamięci narodowej, apele i akademie. Przez lata organizowano liczne spotkania z kombatantami. Uczniowie biorą również udział w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez różne instytucje i władze samorządowe, konkursach związanych z historią i działalnością AK.

Za szczególne osiągnięcia związane z krzewieniem wiedzy o AK i jej bohaterach nasza szkoła 27 września 2015 r. otrzymała od ŚZŻAK w Rzeszowie pamiątkowy medal. Wraz z likwidacją Szkoły Podstawowej nr 3, tj. 1 września 2013 r. szkoła zgodnie z przepisami oświatowymi straciła imię Żołnierzy Armii Krajowej. Dzięki pracy wychowawczej w zakresie wychowania patriotyczno – społecznego dzieci i młodzieży udało się je przywrócić  uchwałą członków Stowarzyszenia Przyjaciół „Nasza Trójka” 20 czerwca 2016 r. W tym samym roku organ prowadzący szkołę ufundował sztandar. Jego uroczyste poświęcenie odbyło się 26 lutego 2017 r. w kościele parafialnym w Bratkowicach. Ta uroczystość połączona była z gminnymi obchodami 75. rocznicy powstania AK i Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W grudniu 2019 r. – kapitan w stanie spoczynku śp. Pan Julian Pawełek – prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku AK i płk Dariusz Słota – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wręczyli szkole kolekcjonerską monetę z wizerunkiem Łukasza Cieplińskiego ps. Pług za szczególne zasługi szkoły w podtrzymywaniu pamięci o nim i innych Żołnierzach Wyklętych.

Ważnym aspektem działania szkoły jest również edukacja ekologiczna i promowanie zdrowego stylu życia. W placówce organizowane są zajęcia związane z ochroną środowiska, konkursy o tej tematyce oraz zajęcia związane z promocją zdrowej żywności. Nasi uczniowie wdrażani są do uprawiania aktywnych form wypoczynku, uczestniczą w zajęciach na basenie, wyjeżdżają na łyżwy oraz narty, a także biorą udział w licznych wycieczkach rowerowych. Chętnie grają w gry zespołowe, trenują nordic walking oraz speed ball.

Szkoła organizuje dzieciom zajęcia w czasie ferii zimowych, a także dwutygodniowe półkolonie. Te formy wypoczynku cieszą się u uczniów bardzo dużym zainteresowaniem. Stałym punktem pracy szkoły jest coroczny czerwcowy Piknik Rodzinny organizowany przez rodziców, członków stowarzyszenia i pracowników szkoły dla lokalnego środowiska. Jest imprezą otwartą, która integruje lokalną społeczność, a także wspaniałą formą spędzania wolnego niedzielnego popołudnia.

Placówka jest bardzo dobrze wyposażona w pomoce naukowe, także te nowoczesne – multimedialne. Członkowie stowarzyszenia, rodzice i pracownicy szkoły wspólnymi siłami odremontowali w minionych latach budynek szkoły, stwarzając dzieciom możliwość nauki w odpowiednich warunkach.

Dobrze układa się także współpraca szkoły i stowarzyszenia z Urzędem Gminy Świlcza, która wspiera działania placówki, zapewnia naszym uczniom dojazd do szkoły, umożliwia korzystanie z cateringu, dofinansowuje wyjazdy na basen, półkolonie. Wyposażyła szkołę w laptopy, monitoring oraz wykonała boisko wielofunkcyjne.

GALERIA ZDJĘĆ


2023-09-27
Szkolne konkursy z okazji jubileuszu 10-lecia szkoły

       W tym roku nasza szkoła obchodziła jubileusz 10-lecia. Z tej okazji w szkole zorganizowano dla uczniów konkursy, w których dodatkowo mogli uczcić pamięć i historię naszej szkoły. Uczniowie klas V-VIII wzięli udział w konkursie wiedzy o historii naszej szkoły. Ich zadaniem było rozwiązanie testu z pytaniami ze znajomości początków naszej szkoły. Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Regina Niemiec - nauczyciel historii. Uczniowie nagrodzeni to:

I miejsce - Krzysztof Krupa (kl. VIII)

II miejsce - Zuzanna Pałka i Emilia Szczepanik  (kl. VIII)

III miejsce - Natalia Płatek (kl. VII)

Wyróżnienie - Lidia Szopa

        Uczniowie klas I-III wzięli natomiast udział w konkursie plastycznym " To, co lubię w mojej szkole". Otrzymaliśmy wiele prac, z czego wyróżniliśmy i nagrodziliśmy następujące:

I miejsce - Miłosz Łyczko (kl. I) i Emilia Lis (kl. III)

II miejsce - Aleksandra Piętowska i Julia Przywara (kl. II)

III miejsce - Wiktoria Bielecka (kl. II) i Gabriela Ząbczyk (kl. I).

Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów!


2023-09-25
Informacja o objęciu opieką stomatologiczną w roku szkolnym 2023/2024

Zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r. poz. 1078) Nasza Szkoła zawarła Porozumienie z KK Jasińscy Centrum Stomatologiczne.

W zakres stomatologicznej opieki zdrowotnej nad uczniami wchodzą świadczenia określone w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w części dotyczącej wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży, z wyłączeniem świadczeń ortodoncji:
1) świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Opieka w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych (np. leczenie zębów, ekstrakcja) wymaga obecności rodzica, opiekuna prawnego, nauczyciela lub pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego przed wykonanym świadczeniem.
2) profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia. (np. przegląd jamy ustnej, lakowanie „6” i „7”, zabezpieczenie lakierem
przeciwpróchniczym itp.) Opieka w zakresie profilaktycznych świadczeń stomatologicznych będzie realizowana w przypadku braku pisemnego sprzeciwu rodziców złożonego
wychowawcy lub w sekretariacie szkoły.

Formularz sprzeciwu dostępny jest w sekretariacie oraz na stronie internetowej szkoły. Sprzeciwy pisemne prosimy dostarczyć do wychowawcy klasy lub sekretariatu szkoły.

Opieka stomatologiczna nad uczniami będzie świadczona w szkolnym gabinecie stomatologicznym znajdującym się w SP nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bratkowicach (Bratkowice 398, 36-055 Bratkowice).

W ramach gwarantowanych bezpłatnych świadczeń stomatologicznych uczniom przysługuje m.in.:
1. Cykliczny przegląd stanu uzębienia co cztery miesiące.
2. Lakowanie szóstek do 8 roku życia oraz siódemek do 13 roku życiu.
3. Lakierowanie zębów stałych co cztery miesiące.
4. Scaling (usunięcie kamienia) raz w roku.
5. Wizyta adaptacyjna do 5 roku życia.
6. Oczyszczanie zębów ze złogów co sześć miesięcy.
7. Leczenie zębów mlecznych oraz stałych.
8. Leczenie kanałowe zębów stałych.
9. Usunięcie zębów mlecznych oraz stałych.
10. Znieczulenie przy każdej procedurze leczniczej.
11. Lapisowanie zębów mlecznych.
12. Wizyta bólowa dziecka bez kolejki w godzinach lekcyjnych.

Celem umówienia wizyty prosimy o kontakt pod nr tel. 791 777 788 .

 

DANE KONTAKTOWE DLA OSÓB WYRAŻAJĄCYCH ZGODĘ NA UDZIAŁA W PROGRAMIE „DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY”

................................................................................................
Imię i Nazwisko ucznia
................................................... ...........................
Nazwa szkoły klasa


Polityka prywatności i przetwarzanie danych:
1.1.Administratorem danych osobowych Użytkowników będących osobami fizycznymi, w rozumieniu Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), jest firma KK Jasińscy Centrum Stomatologiczne , z siedzibą: 39-123 Czarna Sędziszowska Czarna Sędziszowska 144, posiadająca numer NIP: 8181554805, REGON:180502986, zwana dalej Administratorem.
1.2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą jedynie w celu świadczenia usług medycznych.
1.3. Posiada Pani/Pan prawo do: żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych, wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego, cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych.
1.4. Dane osobowe Użytkowników są chronione przez Administratora przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, a także innymi przypadkami ich ujawnienia albo utraty oraz przed zniszczeniem lub nieuprawnioną modyfikacją wskazanych danych oraz informacji poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń organizacyjnych, a także zabezpieczeń o charakterze technicznym i programistycznym.

.................................. ....................................................
Numer kontaktowy / Czytelny podpis rodzica/opiekuna prawnego

 

Sprzeciw wobec objęcia ucznia opieką profilaktyczną w roku szkolnym 2023/2024

 

Ja/my niżej podpisany ....................................................................................................................................................
(imię nazwisko rodzica/opiekuna prawnego małoletniego lub pełnoletniego ucznia)
Na podstawie art. 7 ust. 2 w zw. z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r. poz. 1078) wyrażam sprzeciw wobec objęcia pozostającej/ego pod moją opieką:

............................................................ ......................................................

(imię nazwisko ucznia)                         (szkoła, klasa)

 


2023-09-20
Jubileusz 10-lecia szkoły

Szanowni Państwo

27 września  2023 r. – środa (w dniu Święta Szkoły) będziemy obchodzić Jubileusz 10-lecia istnienia naszej szkoły.

W tym dniu uczniowie nie będą mieli lekcji tylko zajęcia dydaktyczno-wychowawcze  od godz. 9.00 do ok.14.00. Świetlica pracuje jak zawsze tj. od godz. 6.30 do 16.30. W tym dniu nie będzie w szkole obiadu dlatego prosimy zrobić dzieciom (zwłaszcza korzystającym ze świetlicy)  więcej kanapek.

Plan dnia:

9.00 – 10.45 –  zajęcia wychowawczo – opiekuńcze, konkursy, gry, zabawy, drugie śniadanie

11.00 – 11.45 – Msza Św. w Kościele Parafialnym w Bratkowicach (przejazd do kościoła wynajętym autokarem).

12.00 – 13.30 – akademia z okazji Jubileuszu szkoły (sala gimnastyczna)

 ok. 13.30 – poczęstunek dla wszystkich uczniów w jadalni oraz w świetlicy

Prosimy zgłosić do wychowawców klas czy wyrażają Państwo zgodę na wyjazd dziecka do kościoła. (Uczniowie, którzy nie będą mogli pojechać na Mszę Św. będą mieli zapewnioną opiekę w szkole w ramach świetlicy).

Serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania naszego Jubileuszu.

Zapraszamy do udziału we Mszy Św. oraz w akademii przygotowanej przez uczniów na tę okoliczność.

Danuta Rudzka


2023-09-18
Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto odkrywania talentów

Wielu uczniów tego dnia ubrało się w „kropkowane” ubrania. Dzieci opowiadały o swoich pasjach i zainteresowaniach. Był to twórczy dzień.

Międzynarodowy Dzień Kropki ma bardzo ważne przesłanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Każdy ma przecież jakiś talent. Dzień Kropki ma zachęcać do ich odkrywania oraz dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Bądźmy kreatywni!

Czasem wystarczy zacząć od kropki…

To był wspaniały dzień dla nas wszystkich!


2023-09-15
Wycieczka rowerowa klasy VI

W ciągu godziny uczniowie wraz z opiekunami przejechali 12 km docierając do Zabajki. W trakcie jazdy uczestnicy mogli praktykować zachowanie w ruchu drogowym jak również zachowanie w kolumnie. Turystyka rowerowa jest jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie swojej okolicy, uczy zachowania na drodze i pozwala rozwijać sprawność fizyczną. 


2023-09-11
Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Celem jest promowanie najpiękniejszych dzieł polskiej literatury oraz promowanie czytelnictwa.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania było Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. W naszej szkole uczniowie wszystkich klas mieli okazję wysłuchać obszernych fragmentów powieści (m.in. legendy o Janie i Cecylii). 

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstała w pozytywizmie. W formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Zresztą Eliza Orzeszkowa pisała ją jako wyraz podziwu dla dzieła Adama Mickiewicza.


2023-09-08
Samarytanie z Markowej - Wiktoria, Józef, Stasia, Basia, Władziu, Franio, Antoś, Marysia i Dzidziuś

Józef Ulma, był propagatorem uprawy warzyw i owoców – zajmował się także pszczelarstwem i hodowlą jedwabników. Największą pasją Józefa była fotografia. Początkowo korzystał z samodzielnie złożonego aparatu, z czasem zaczął używać profesjonalnego sprzętu, dzięki któremu dokumentował życie codzienne mieszkańców Markowej.


Wiktoria Ulma, urodziła się, jako siódme dziecko Jana i Franciszki z Homów. Grała w teatrze ludowym. W 1935 r. poślubiła Józefa, a na świat zaczęły przychodzić szybko kolejne dzieci: Stanisława (ur. 18 lipca 1936 r.), Barbara (ur. 6 października 1937 r.), Władysław (ur. 5 grudnia 1938 r.), Franciszek ( ur. 3 kwietnia 1940 r.), Antoni (ur. 6 czerwca 1941 r.) i Maria (ur. 16 września 1942 r.) . W chwili śmierci była w zaawansowanej ciąży z siódmym dzieckiem, które pod wpływem tragicznej sytuacji zaczęła rodzić.


Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld.

Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci. Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło.


W 1995 roku Wiktorię i Józefa Ulmów uhonorowano pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.


W marcu 2016 roku zostało otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Rok 2023 - na mocy decyzji sejmiku wojewódzkiego - jest Rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi na Podkarpaciu. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.


2023-09-04
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

4 września odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego, na której zjawili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uroczystość rozpoczęła się okolicznościowym przemówieniem Pani Dyrektor Danuty Rudzkiej. Szczególnie ciepło przywitani zostali uczniowie klas pierwszych, dla których jest to szczególny dzień w życiu.

Po zakończeniu uroczystości nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami, które odbyły się w bardzo przyjemnej atmosferze. Uczniowie wypoczęci, pełni wrażeń i nowych sił z utęsknieniem czekali na swoich kolegów i  nauczycieli.


Galerie