Archiwum - rok szkolny 2015/2016
Aktualności
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. Jana Chrzciciela, odprawiona w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Armii Krajowej. W Eucharystii uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, poczty sztandarowe Strzelców, szkół i straży pożarnej z Bratkowic oraz mieszkańcy wsi. Po Mszy św. wszyscy przeszli pod Pomnik Poległych gdzie odbyła się dalsza część uroczystości: przemówienie okolicznościowe Wójta Gminy Świlcza Pana Adama Dziedzica, wspomnienia Żołnierzy AK, apel poległych, składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem.
Pamięć o wydarzeniach i bohaterach z czasu II wojny światowej jest ciągle żywa wśród mieszkańców Bratkowic i nieustannie przekazywana młodym pokoleniom.
Z letniego wypoczynku zaproponowanego przez szkołę skorzystało w pierwszym tygodniu 33 a w drugim 24 uczniów. Zajęcia odbywały się codziennie od 8.30 do 14.30, a dla potrzebujących dzieci była zapewniona opieka świetlicowa od 6.30 do 8.30 i od 14.30 do 16.00. W czasie półkolonii dzieci miały zorganizowane różnorodne zajęcia oraz wyjazdy do miejsc wypoczynku i rekreacji w najbliższej okolicy.
W pierwszym tygodniu dzieci wyjeżdżały do:
- Leśniczówki Bugaj i na plac zabaw w Bratkowicach – 24.06. 2016 (poniedziałek)
- Rzeszowa - zwiedzanie wystawy w Muzeum Diecezjalnym, seans filmu pt. „Gdzie jest Dory” – 25.06.2016 (wtorek)
- Rzeszowa na przystań żeglarską na Lisiej Górze – 26.06.2016 (środa)
- Bud Głogowskich do ośrodka Natura 2000 – 27.06.2016 r.(czwartek)
- Rzeszowa – pobyt w kręgielni Kula i w Kinderplanecie oraz seans w kinie 6D – 1.07.2016 r. (piątek)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć – I turnus półkolonii
W drugim tygodniu dzieci wyjeżdżały do:
- Leśniczówki Bugaj i na plac zabaw w Bratkowicach – 4.07. 2016 (poniedziałek)
- Głogowa Młp. – pobyt w ośrodku rekreacyjno-sportowym w NTB Active Club – 5.07.2016 r. (wtorek)
- Zabajki – pobyt w stadninie koni i zwiedzanie mini zoo – 6.07.2016 r. (środa)
- Rzeszowa – pobyt w centrum zabaw „Fantazja” i spacer Bulwarami na Wisłokiem - 7.07.2016 r. (czwartek)
- Rzeszowa – zwiedzanie zoo w C H Majster, seans filmowy „Szajbus i pingwiny” - 8.07.2016 r. (piątek)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć – II turnus półkolonii
Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor szkoły mgr Janina Gaweł dziękując za niestrudzoną, całoroczną pracę i naukę uczniom i pracownikom szkoły, nagradzając wyróżnionych uczniów klasy VI – tegorocznych absolwentów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach, a następnie wręczając nagrody i dyplomy pozostałym uczniom klas IV-V. Były listy gratulacyjne dla rodziców szczególnie wyróżniających się uczniów, dyplomy wzorowego ucznia, nagrody za szczególne osiągnięcia w nauce i nie tylko.
Uroczystość zakończyła się wspaniale przygotowanym przez klasę V pożegnaniem tegorocznych absolwentów oraz wystąpieniem uczniów klasy VI, opuszczających już mury naszej szkoły, którzy wzruszającymi wierszami, piosenkami i humorystycznymi rymowankami złożyli podziękowania rodzicom, dyrekcji, wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły za serdeczną troskę i staranną opiekę przez wszystkie sześć lat nauki w szkole.
Życzymy bezpiecznego, zasłużonego wypoczynku, pełnego słońca i uśmiechu!
Obchody ustalono na 14 czerwca, bo 14 czerwca 1940 roku jest datą pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz (Oświęcim). Wśród nich było 40 rzeszowian i kilkudziesięciu mieszkańców obecnego województwa podkarpackiego. W 1940 roku został także aresztowany i wywieziony do Oświęcimia mieszkaniec Bratkowic Pan Nehring mąż ówczesnej kierowniczki szkoły na Piaskach – Pani Karoliny Nehringowej. Został aresztowany, ponieważ nie zgodził się podpisać listy volksdeusch. Do podpisania takiej listy był nakłaniany przez Niemców, ze względu na swoje nazwisko. Sam twierdził, że nie wie nic o tym, aby jego rodzina miała coś wspólnego z pochodzeniem niemieckim (mówił o tym kiedyś w naszej szkole Pan Józef Lis ze Trzciany, pochodzący z Bratkowic, który znał Pana Nehringa osobiście ). Pan Nehring zginął w Oświęcimiu. W 1940 roku Pani Nehringowa została zwolniona z funkcji kierownika szkoły. Wróciła na to stanowisko dopiero po wojnie.
Nasz szkoła otrzymała zaproszenie od ŚZŻAK na obchody Narodowego Dnia Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Uroczystość miała miejsce 14 czerwca b.r. w kościele p.w. Św. Krzyża w Rzeszowie. W obchodach brali udział przedstawiciele władz, kombatanci AK, byli więźniowie obozów koncentracyjnych, poczty sztandarowe szkół rzeszowskich, poczet sztandarowy naszej szkoły, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, delegacje szkół i mieszkańcy Rzeszowa. O godz. 12.00 została odprawiona msza św. w intencji żyjących i zmarłych ofiar obozów hitlerowskich. Po mszy wygłoszono krótkie okolicznościowe przemówienia i wręczone zostały medale.
Uroczystość zakończyła się programem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 oraz uczniów Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie.
Pierwszym etapem wycieczki był bratkowicki cmentarz. Tam, na mogile żołnierzy AK i symbolicznej mogile Józefa Rzepki, zostały złożone kwiaty i zapalony znicz. Później na parkingu koło lasu rozpalone zostało ognisko i upieczone zostały kiełbaski. Kiełbasa, chleb i dodatki były zasponsorowane jako nagroda. Ognisko udało się szybko rozpalić dzięki życzliwości Pana leśniczego, który dostarczył nam suchego drzewa (było po deszczu) i ruszt do pieczenia kiełbasy. Po zjedzeniu pysznych kiełbasek, kolejnym punktem programu, była zabawa w podchody pod nazwą „Szukanie skarbu”. W czasie ogniska pani dyrektor przygotowała całą zabawę. W różnych miejscach lasu, na trasie do krzyża, ukryła karteczki z zaszyfrowanymi wskazówkami. Po zapoznaniu się z kluczem szyfru grupa wyruszyła na poszukiwanie skarbu. Udało się odnaleźć wszystkie wskazówki, uczniowie szybko je odczytywali i skarb został znaleziony. Była to reklamówka pełna słodyczy. A „ukryta” była w plecaku pani dyrektor i wszędzie z nami jeździła. Skarb został sprawiedliwie podzielony i grupa wyruszyła do Rezerwatu Zabłocie. Niestety na miejscu okazało się, że nie możemy tam spędzić czasu na obserwacji przyrody i ptactwa wodnego, bo teren jest prywatny i nie otrzymaliśmy zgody od pana pilnującego stawów. Opowiedział nam krótko o gospodarce rybnej i o planach związanych z zagospodarowaniem stawów.
Zerknęliśmy tylko na krajobraz Rezerwatu i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Celem wycieczki było zapoznanie z działalnością biblioteki, pracą bibliotekarza oraz ze zgromadzonym księgozbiorem. Spotkanie miało również na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki. Podczas odwiedzin dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka, co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem, do czego służy karta czytelnika, jak ułożone są książki na półkach oraz jak należy zachowywać się w bibliotece. Uczniowie zostali wprowadzeni w magiczny świat książek oraz zapoznali się z nowymi technologiami zastosowanymi w bibliotece.
Pani bibliotekarka Lidia Bułatek bardzo interesująco przedstawiła zebranym historię książki, wykorzystywała przy tym eksponaty zgromadzone w bibliotece: zwoje papirusu, tabliczki gliniane.
Po zakończeniu lekcji bibliotecznej uczniowie udali się na bratkowicki cmentarz, gdzie na grobach pomordowanych żołnierzy AK zapalili znicze. Wszyscy wrócili do szkoły bardzo zadowoleni. Wielu z nich zadeklarowało się, że wróci do biblioteki z rodzicami, aby stać się użytkownikami jej zbiorów. Podsumowaniem wycieczki było opisanie przez uczniów swoich wrażeń w formie opowiadania.
Następnie przejechaliśmy autokarem do Tuchowa, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Redemptorystów oraz zobaczyliśmy największą ruchomą Szopkę Bożonarodzeniową czynną cały rok.
Ostatnim punktem programu była piesza wędrówka przez „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach. Obserwowaliśmy piękne skały o różnorodnych formach na ternie miejscowego rezerwatu przyrody.
Rozrzucone gęsto na stoku wzniesienia na południe od centrum Ciężkowic zgrupowanie skał od dawna funkcjonowało w świadomości miejscowej ludności jako miejsce nieprzychylne, tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Ci, którzy zapuszczali się w to ustronne miejsce opowiadali o fantastycznych kształtach skał przyrównując je do postaci ludzkich, zwierzęcych, wiążąc ich powstanie z niezwykłymi wydarzeniami.
Po wyczerpujących wędrówkach pośród skał zmęczeni ale radośni i zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do Bratkowic.
Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne tak fantastyczne przeżycia.
Uczniowie ci mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas gminnych zawodów w pływaniu, które odbyły się 13 czerwca. Naszą szkołę reprezentowali: Paulina Berdel, Magdalena Chmaj ,Elżbieta Siwiec, Aleksandra Kwoka, Paweł Bachórz, Oliwer Nguyen Thanh, Kacper Żuczek, Karol Zagrodnik. W sztafecie 4 x 25m drużyna chłopców zajęła II miejsce. Gratulujemy sukcesów i zapraszamy na zajęcia na basenie w następnym roku.
Konkurs odbywa się pod patronatem pana Prezydenta Miasta Rzeszowa i Pana Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewody Podkarpackiego. Uczniowie naszej wzięli w nim udział zakończony dużym sukcesem. Uczennice Joanna Trzeciak, Natalia Gaweł i Dobromiła Lis otrzymały nagrodę a Oliwia Przywara, Marcelina Lis, Paulina Berdel i Piotr Styka zostali wyróżnieni za swoje prace. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się w Teatrze „MASKA” w Rzeszowie. GRATULUJEMY!
Konkurs ZUCH
W pierwszej kolejności, 8 marca, swoją wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej sprawdzali uczniowie: Amelia Przywara, Blanka Bachórz, Wiktoria Kwoka, Cyprian Bednarz, Kacper Kwoka (klasa I) Aleksandra Kwoka, Martyna Chmaj, Karolina Dworak, Marcel Puklicki (klasa II), Patrycja Płatek, Mikołaj Buda, Bartosz Olbrot oraz Krystian Kardyka (klasa III).
Wszyscy wymienieni uczestnicy konkursu uzyskali wysokie wyniki w ogólnopolskich zmaganiach, na najwyższych miejscach uplasowali się jednak uczniowie:
Cyprian Bednarz – klasa I (5 miejsce w Polsce) – dyplom laureata oraz nagroda książkowa,
Blanka Bachórz – klasa I (6 miejsce w Polsce) – dyplom laureata,
Amelia Przywara – klasa I (11 miejsce w Polsce) – dyplom laureata,
Aleksandra Kwoka – klasa II (12 miejsce w Polsce) – dyplom laureata.
Konkurs ZUCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W dniu 9 marca uczniowie: Wiktoria Kwoka, Cyprian Bednarz (klasa I), Martyna Chmaj, Aleksandra Kwoka, Krystian Madej, Marcel Puklicki (klasa II), Dominika Osypka, Julia Cisek, Julia Kopeć, Mikołaj Buda, Krystian Kardyka oraz Jakub Dworak (klasa III) mieli okazję zweryfikować swoje wiadomości i umiejętności w konkursie z języka angielskiego, oceniającym w szczególności znajomość słownictwa, struktur gramatycznych, konstrukcji i wyrażeń językowych.
Wszyscy uczestnicy konkursu zajęli wysokie miejsca w ogólnopolskim rankingu. Największą wiedzą i umiejętnościami w zmaganiach językowych wyróżnili się uczniowie:
Cyprian Bednarz – klasa I (I miejsce w Polsce) – grawerowany dyplom laureata oraz nagroda książkowa,
Martyna Chmaj – klasa II (2 miejsce w Polsce) – dyplom laureata oraz nagroda książkowa,
Marcel Puklicki – klasa II (10 miejsce w Polsce) – dyplom laureata,
Aleksandra Kwoka – klasa II (15 miejsce w Polsce) – dyplom laureata.
Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Organizatorem wyprawy był Pan Witold Czernek z Koła ŚZŻAK w Stalowej Woli oraz Podkarpacki Okręg ŚZŻAK w Rzeszowie. W wycieczce brały udział delegacje uczniów z czterech szkół: Gimnazjum nr 8 im. Armii Krajowej w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów ze Stalowej Woli, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Jastkowicach (powiat stalowowolski), uczniowie klasy VI z naszej szkoły oraz żołnierze kombatanci zrzeszeni w ŚZŻAK. Przewodnikiem wyprawy był Pan Mariusz Kowalik, syn partyzanta, uczestnika bitw stoczonych w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej.
Pierwszym miejscem docelowym wycieczki było Porytowe Wzgórze w Lasach Janowskich. Tam w czerwcu 1944 roku partyzanckie oddziały polskie i radzieckie (ok. 3 tys. żołnierzy) stoczyły, jedną z największych na ziemiach polskich, bitwę z oddziałami niemieckimi (ok. 30 tys. żołnierzy). Na miejscu bitwy znajduje się pomnik i cmentarz. Pomnik przedstawia czterech biegnących partyzantów, pomiędzy którymi wybuchł granat. Pod pomnikiem wszystkie delegacje uczniów złożyły bukiety polnych kwiatów i zapaliły znicze. Następnym celem wyprawy była mała miejscowość Momoty, gdzie zwiedziliśmy piękny drewniany kościółek z drewnianymi rzeźbami wewnątrz. Jest to dzieło tamtejszego proboszcza ks. Kazimierza Pińciurka (1928- 1999) rzeźbiarza samouka. Po zwiedzeniu kościółka złożyliśmy kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem płk. Tadeusza Zieleniewskiego, który wraz z grupą żołnierzy we wrześniu 1939 roku walczył w tej okolicy zarówno z oddziałami niemieckimi jak i Armią Czerwoną i skapitulował dopiero 1 października. W czasie okupacji wieś była schronieniem dla oddziałów partyzanckich, za co jej mieszkańców spotykały liczne represje ze strony Niemców (4 pacyfikacje, łapanki i bombardowanie). W Momotach organizatorzy wycieczki poczęstowali nas pyszną grochówką wojskową. Później pojechaliśmy do wsi Osuchy w Puszczy Solskiej, gdzie również były toczone walki partyzanckie z okupantem. W Osuchach zwiedziliśmy małe muzeum poświęcone AK i żołnierzom wyklętym. Następnie udaliśmy się na pobliski, największy cmentarz partyzancki, na którym spoczywa około 300 partyzantów Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, poległych w dniach 26-27 czerwca 1944 roku, w czasie największej bitwy partyzanckiej na Lubelszczyźnie zwanej także Bitwą pod Osuchami. Pod pomnikiem znajdującym się w centrum cmentarza, złożyliśmy kwiaty i zapalili znicze. Stąd udaliśmy się do Górecka Kościelnego. W karczmie „Pod Szumem” czekało na nas pyszne drugie danie i kompot. Karczma jest otoczona lasem Puszczy Solskiej. Można tu podziwiać potężne wieloletnie dęby – pomniki przyrody. Nasza grupa wybrała jednak szaleństwa na pobliskim placu zabaw. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Ulanowa. Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę we wsi Łukowa, aby zwiedzić wystawę poświęconą 1050 rocznicy chrztu Polski. W Ulanowie czekała na nas niespodzianka. Organizatorzy zamówili dla nas godzinny rejs na galerach po Sanie. Po rejsie odbyło się podsumowanie wyprawy i droga powrotna do domu. Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom duży zasób wiedzy historycznej z okresu II wojny światowej, a w czasie podróży prowadzący wycieczkę opowiadali ciekawie o mijanych miastach i miejscowościach. Uczniowie mieli okazję poznać swoich rówieśników z innych szkół, porozmawiać na różne tematy, pośpiewać i wspólnie spędzić czas.
Skrupulatnie przygotowywaną imprezę rozpoczęła pani dyrektor szkoły mgr Janina Gaweł witając zaproszonych gości, uczniów wraz z rodzicami, wszystkich licznie przybyłych mieszkańców Bratkowic i nie tylko. Piknik zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Świlcza Pan Adam Dziedzic, radni powiatowi; Pan Sławomir Miłek i Pan Tomasz Wojton, radni z Bratkowic; Natalia Skuba-Więcław, Barbara Buda, ksiądz proboszcz Józef Książek, ksiądz Witold Pazdan, ksiądz Marcin Graboś, przewodnicząca KGW Pani Maria Nowożeńska , prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Bratkowickiej Pan Tadeusz Pięta, sołtys Bratkowic Pan Ryszard Franczyk oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.
Dopisywała od dawna zamówiona wspaniała pogoda, jak najszybciej więc rozpoczęły się, przygotowywane z dużym zaangażowaniem przez uczniów szkoły oraz ich nauczycieli-wychowawców, programy artystyczne. Uczniowie klas I-III śpiewając piosenki i wspaniale deklamując wiersze dziękowali rodzicom za ich nieustającą miłość i troskę. Przypominając o ogromnym znaczeniu rodziny w naszym życiu, uczniowie klasy IV zaprezentowali bardzo ładny montaż literacko-muzyczny. Najmłodsze dzieci, natomiast pamiętając o zbliżającym się letnim wypoczynku, przedstawiły bardzo ciekawy program artystyczny o tematyce wakacyjnej pt. „Smerfne przygody”.
Po zakończeniu programów słowno-muzycznych scenę opanowały zespoły taneczne. Wspaniale przygotowane i zaprezentowane pokazy taneczne kilku grup wiekowych Zespołu Tańca Nowoczesnego „Koloret”, jak również starannie opracowywany występ taneczny uczniów klasy III, spotkały się z dużym entuzjazmem i podziwem.
Niemałe wrażenie wśród wszystkich uczestników pikniku wywarł również pokaz karate, który został znakomicie zaprezentowany przede wszystkim przez przybyłych gości ale również przez uczniów biorących udział w prowadzonych w szkole zajęciach tej widowiskowej sztuki walki.
Nie mogło także oczywiście zabraknąć licznych atrakcji przygotowanych wyłącznie z myślą o najmłodszych uczestnikach festynu. Były zjeżdżalnie, trampolina, liczne konkursy, zabawy z chustą animacyjną, rozegrano wiele konkurencji sportowych, w których na zwycięzców czekały nagrody.
Dużym powodzeniem cieszyła się przygotowana loteria fantowa z ciekawymi i atrakcyjnymi nagrodami, mini bufet z pysznymi przekąskami, słodyczami i ciastami.
Na zakończenie pikniku nasi najmłodsi i nie tylko, jeszcze długo, wspaniale bawili się podczas zabawy tanecznej prowadzonej przez Szkołę Muzyczną „Yamaha” z Rzeszowa.
Był to cudowny dzień, pełen radości, spędzony w gronie najbliższych, rodziny, przyjaciół i znajomych.
Dyrekcja Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Nasza Trójka” w Bratkowicach serdecznie dziękują rodzicom i pracownikom szkoły za przygotowanie imprezy. Gorąco dziękujemy wszystkim sponsorom za finansową i materialną pomoc.
Sponsorami Pikniku Rodzinnego 2016 w Trójce byli:
- Delikatesy Centrum z Bratkowic,
-Firma ,,Restol” z Bratkowic,
- Pan Adam Smajdor Firma DREWNEX Handel drewnem Bratkowice 13A,
- BRATCAR sp. z o.o. Bratkowice 401H - wymiana opon samochodowych ,
-Pan Tomasz Lis Firma TOM-RES producent okien i drzwi z PCV,
- Państwo Barbara i Maciej Buda, sklep internetowy - twojemeblowanie,
- Pani Ewelina Leniart, Mobilny Salon Kosmetyczny ,,EL’’ ,Bratkowice 48,
- Pan Paweł Leniart, Mechanika Pojazdowa, Bratkowice 48,
- Pani Magdalena Kuś, Salon Kosmetyczny,, MK’’, Bratkowice 83,
- Państw Bernadeta i Paweł Kwoka,
- Państwo Wioletta i Daniel Przywara,
- Drogeria Sekret Urody w Nowym Świecie,
- Sklep Empik w Galerii Rzeszów,
- Państwo Elżbieta i Roman Witowie,
-Podkarpacka Grupa Produkcji Borówki Amerykańskiej ,, Elliot”,
- Urząd Gminy Świlcza,
- Pan Dawid Homa,
- Pan Tomasz Wojton- Radny Powiatu,
- Pan Bogdan Orzech Przedsiębiorstwo Budowlane ,,BOG BUD”, Bratkowice,
- Pani Maria Nowożeńska,
- Państwo Zuzanna i Jan Zagrodnik,
- Pani Anna Drzał,
- Salon Fryzjerski ,,Daniela’’,
- Salon Fryzjerski E.M.S. Justyna i Edward Szlendak, Bratkowice 400,
- Pan Piotr Madej Firma ,, MAD SYSTEM’’ Bratkowice 16,
- Państwo Krystyna i Tadeusz Surowiec sprzedaż węgla, Bratkowice,
- Pan Tomasz Dworak,
- Pan Piotr Salach Firma ,,Salach’’ Bratkowice- producent makaronów,
- Firma KORAL,
- Pan Paweł Wojturski,
- Pływalnia ,, Wodnik” w Głogowie Małopolski,
- Kręgielna ,, Kula” w Nowym Świecie w Rzeszowie,
- Hurtownia ,, Ania’’ z Rzeszowa,
- Hurtowna Kosmetyczna ,,Donegal” z Rzeszowa,
- Firma ,,Kruszgeo’’, Czarna Sędziszowska,
- PKO Bank Polski Rzeszów
- Firma ,,Total-Pack’’-Producent Foli,
-Państwo Jolanta i Waldemar Madej,
- Państwo Anna i Adam Bednarz,
- Hurtownia ,,ALBO’’,
- Zakłady mięsne ,,Dobrowolscy ‘,’
- Piekarnia ,, Wiejska” Świerczów,
- Pan Grzegorz Bednarz, Piekarnia ,, Gremex”, Trzciana
- Pan Jan Wątorek, Piekarnia z Racławówki,
- Pan Radosław Rak, Piekarnia z Zaczernia,
- Pani Cecylia Róg, Piekarnia ,, Marzenie” z Trzciany,
- Pan Mariusz Cyzio i Zdzisław Cyzio, Piekarnia z Klęczan,
- Pan Tomasz Wołowiec i Wojciech Turczyn, Piekarnia z Rzeszowa,
- Pan Witold Węgrzyn, Piekarnia ,,WM-ka’’ z Kolbuszowej.
Dziękujemy również gorąco osobom prywatnym i firmom, które sponsorowały imprezę, ale chciały zachować anonimowość. Wyrażamy swoją wdzięczność i podziękowanie Panu Tadeuszowi Wąsikowi i Pani Marii Janusz za bezpłatne użyczenie placu na zorganizowanie pikniku.
Na początku dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz życzenia, które złożyła im Pani Dyrektor. Następnie rozpoczęły się sportowe zmagania. Każdy mógł wybrać sobie dyscyplinę w której sprawdzał swoje umiejętności. Chłopcy z klasy IV-VI rozegrali między sobą mecze, które miały na celu wyłonić najlepszą drużynę „Szkolnego Mistrza Piłki Nożnej” Została nim drużyna chłopców z klasy V i tym samym zdobyła puchar przechodni. Dziewczęta z klasy IV-VI w tym dniu próbowały swoich sił w różnych konkurencjach lekkoatletycznych. Najlepszą lekkoatletką została Amelia Borenet, II miejsce zajęła Paulina Berdel, a III miejsce przypadło Julii Piętowskiej. Dla klas młodszych przygotowano różne gry i zabawy sportowe. Wszyscy w tym dniu doskonale się bawili.
Klasy I-III brały udział w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wszyscy uczniowie z powodzeniem ukończyli szkolenie i otrzymują hologramy na świadectwach szkolnych. Za aktywny udział w Programie RUR uczniowie naszej szkoły oprócz hologramów otrzymują odblaski. Przymocowane do najczęściej używanej kurtki lub bluzy zwiększą bezpieczeństwo dzieci podczas wakacyjnych miesięcy. Szkoła dostała również od Fundacji WOŚP ciekawy materiał edukacyjny w postaci specjalnie podświetlanej tuby, która unaocznia wszystkim ,jak działa element odblaskowy w zasięgu samochodowego reflektora. Ta sama tuba pokazuje nam, że drugi element, o którym patrzący nie wie- jest kompletnie niewidoczny, analogicznie do osoby nie posiadającej odblasków.
Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Trzcianie. Patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe i Gmina Świlcza. Na konkurs wysłano prace następujących uczniów: Joanny Trzeciak, Pauliny Berdel, Natalii Gaweł, Oliwera Nguyen Thanh, Michała Styki i Magdaleny Chmaj.
Na konkurs wpłynęło łącznie 191 prac. Laureatem konkursu została Joanna Trzeciak z klasy V, której Jury przyznało III miejsce, a wyróżnienie otrzymał Michał Styka z klasy VI. Obydwoje otrzymali piękne i wartościowe nagrody.
Prace zostały ocenione. W kategorii klas I – III pierwsze miejsce zajął Mikołaj Dworak z kl. I, drugie miejsce zajęły Wiktoria Kwoka – kl. I i Aleksandra Kwoka – kl.II, wyróżnienie otrzymały: Julia Cisek- kl. III, Karolina Dworak – kl.II, Martyna Chmaj – kl. II i Blanka Bachórz – kl. I. Natomiast w kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce zajęła Magdalena Chmaj – kl. VI, II miejsce Gabriela Jucha – kl. IV, III miejsce Natalia Gaweł i Marcelina Lis – kl. V oraz wyróżnienie otrzymały Amelia Borenet i Oliwia Przywara kl. IV.
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka grupa uczennic z klasy III, IV, i VI uczestniczyła w warsztatach plastycznych w Empiku w Galerii Rzeszów. Dziewczęta uczyły się techniki decoupage . Miały za zadania ozdobić kasetki na biżuterię wzorem z papieru ryżowego. Prace zostały wykonane bardzo starannie i dały im dużo radości.
W pierwszym dniu odwiedzili Biecz i Krynice Zdrój. W Bieczu zwiedzali „Muzeum Ziemi Bieckiej” gdzie obejrzeli wiele eksponatów związanych z historią aptekarstwa i tradycjami muzycznymi miasta a także liczne wyroby dawnych rzemiosł bieckich. Duże wrażenie wywarło na wszystkich więzienie z czasów średniowiecza gdzie do tej pory urzęduje sławny biecki kat – oczywiście jako atrakcja turystyczna.
Krynica przywitała wycieczkowiczów piękna pogodą, dzięki temu uczniowie mogli bezpiecznie wspinać się na Górę Parkową a później do wieczora zwiedzać miasto. W czasie spaceru przewodnik opowiadał o historii, walorach turystycznych i wypoczynkowych tego uzdrowiska a także o wybitnych ludziach związanych z miastem. Wszyscy dowiedzieli się też o wyjątkowych właściwościach źródeł krynickich, odwiedzili pijalnię wód mineralnych i smakowali je.
Następnego dnia rano, po śniadaniu uczestnicy wycieczki opuścili gościnną Krynicę i udali się do Sromowiec Niżnych skąd tratwami popłynęli Dunajcem do Szczawnicy. Spływ Dunajcem trwał prawie 2 godziny, ale nikt się nie nudził a wręcz przeciwnie. Wszyscy podziwiali wspaniałe widoki i przyrodę Pienin oraz słuchali flisaków, którzy ciekawie i z dużą doza humoru opowiadali legendy związane z tymi górami a także wskazywali interesujące obiekty geograficzne, historyczne i kulturowe napotkane na trasie. Ostatnim etapem wycieczki był Wąwóz Homole. Mimo pogorszenia pogody uczniowie udali się do tego pięknego głęboko wciętego jaru i wędrowali nim dopóki intensywny deszcz nie zmusił wszystkich do przerwania wędrówki i zawrócenia do autokaru.
Mimo to wycieczka była bardzo udana i pouczająca. Pozwoliła uczniom zobaczyć wiele interesujących miejsc i poszerzyć wiedzę z zakresu przyrody, geografii czy historii naszego kraju. Poza tym dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i była dla dzieci wielką frajdą.
W skład naszej ,, drużyny ‘’ wchodzili:
Klasa VI: Paulina Berdel, Magdalena Chmaj, Norbert Kwoka, Elżbieta Siwiec, Michał Styka, Martyna Jucha, Julia Piętowska
Klasa V: Oliwer Nguyen Thann, Paweł Bachórz
Klasa IV: Gabriela Jucha, Mikołaj Bachórz
Klasa III: Mikołaj Buda, Kuba Dworak, Patrycja Płatek, Bartosz Olbrot
Klasa II: Martynka Chmaj
Klasa I: Amelia Przywara
Wszystkim uczestnikom III Mitingu Lekkoatletycznego dziękujemy i gratulujemy zwycięstw.
Zwiedzanie Kurozwęk rozpoczęliśmy od przejazdu „wozem westernowym” do zagrody z amerykańskimi bizonami. Z bliskiej odległości zobaczyliśmy stado bizonów, o których zdobyliśmy dużo informacji od pani przewodnik. Potem oglądaliśmy zwierzęta w mini zoo: lamy, króliki, konie, osły, świnki wietnamskie i wiele innych. Następnie zwiedziliśmy otoczenie pałacu rodu Popielów. Uczniów zaciekawiły narzędzia tortur wystawione z lochu: klatka, dyby, łoże z klocami. Ciekawa rzeźba przed pałacem była atrakcją do pamiątkowego zdjęcia. Następnie wszyscy zakupili pamiątki i udaliśmy się w dalszą podróż do Szydłowa – średniowiecznego miasta i stolicy polskiej śliwki.
Oglądaliśmy miasto wybudowane za czasów Kazimierza Wielkiego. Podziwialiśmy w nim zamek, w którym do dziś odbywają się turnieje rycerskie, średniowieczną synagogę oraz mury obronne. Zachwyciła nas pięknie odnowiona Brama Krakowska z XIV wieku, która strzegła wjazdu do miasta. Następnie przeszliśmy się do groty zbója Szydło. W trakcie spaceru po raz kolejny spoglądaliśmy na piękne mury obronne miasta.
Kolejnym punktem wycieczki był Pacanów – Europejskie Centrum Bajki. W towarzystwie przewodników przebranych za bajkowe postaci rozpoczęliśmy podróż po Bajkowej Krainie Koziołka Matołka. Przechodząc przez „mysią norkę” rozpoczęliśmy czarującą zabawę, która mogła odbyć się dzięki najnowszym technikom multimedialnym i pięknym eksponatom muzealnym. W świecie dźwięków i barwnych obrazów uczniowie naszej szkoły zachwycali się wspaniałą przygodą między bajką, a rzeczywistością. Angażując wszystkie zmysły, zdobywali wiedzę z zakresu bajek, baśni i legend. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach oraz wykazali się bogatą wiedzą z tego zakresu. Byli pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyli i przeżyli. Wszystkich oczarował piękny ogród Alicji i plac zabaw, na którym wesoło się bawili oraz pociąg, który był łodzią podwodną, rakietą. Z jego okien oglądaliśmy piękne krajobrazy.
Pełna wrażeń wycieczka zostanie długo nam w pamięci, do której chętnie będziemy wracać i dzielić się przeżyciami i wspomnieniami podczas zabaw połączonych z edukacją.
Po 50-ciu latach ważność traktatu wygasła, EWWiS przestała istnieć, a jej kompetencje przejęła Wspólnota Europejska (powołana w 1957 r.), a w 2009 Unia Europejska. Deklaracja Schumana jest uważana za początek dzisiejszej Unii Europejskiej, która w związku z tym, dzień 9 maja wybrała za Dzień Europy.
W naszej szkole obchody Dnia Europy składały się z kilku etapów. W kwietniu uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pod nazwą „Fundusze Europejskie – Zaprojektuj swoją przyszłość” ogłoszonym prze Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. W ramach konkursu należało opracować komiks na jeden z następujących tematów:
- W jaki sposób fundusze unijne/projekty unijne zmieniły Twój świat?
-W jaki sposób fundusze unijne/projekty unijne zmieniły Twoją wieś/miasto/region?
- Co może się zdarzyć w przyszłości dzięki funduszom unijnym?
- Jak wygląda lub będzie wyglądało Twoje życie dzięki funduszom unijnym?
6 maja został zorganizowany Szkolny Dzień Europy. Na uroczystość została przygotowana prezentacja multimedialna „Podróż po stolicach Europy”. Była to wirtualna podróż po wybranych stolicach europejskich. Uczniowie poznali najciekawsze zabytki i obiekty Berlina, Londynu. Paryża, Rzymu, Aten, Budapesztu, Pragi i Warszawy. Uczniowie klasy VI prezentowali legendy związane z danym miejscem lub powstaniem miasta np. legendę o krukach z twierdzy Tower w Londynie, legendę o Romulusie i Remusie – założycielach Rzymu. Oczywiście nie brakło również legend związanych z naszą stolicą. Przedstawiono legendę o Warsie i Sawie oraz o Syrence warszawskiej. Na zakończenie podróży, która kończyła się w Rzeszowie przedstawiona została słownie i za pomocą obrazów legenda o powstaniu Rzeszowa.
Każda klasa prezentowała , któryś z odwiedzanych krajów. Ich zadaniem było przygotowanie chorągiewek tego kraju oraz kilku podstawowych słów w danym języku takich jak: „dzień dobry”, „do widzenia”, „proszę”, „dziękuję”, „tak”, „nie”, a także charakterystyczne dla danego kraju potrawy, owoce, warzywa lub słodycze. W czasie wirtualnej podróży „gospodarze” częstowali „turystów” przygotowanymi wiktuałami. Wszyscy mieli okazję skosztować różnych gatunków pieczywa (Niemcy), bagietki z rozmaitymi gatunków sera ( Francja), makaronów i włoszczyzny (Włochy), cytrusów, oliwek i sera feta (Grecja), papryki (Węgry), lentilek (Czechy), a na koniec kiszonych ogórków, kiszonej kapusty, rzepy kalarepy i jabłek (Polska). Wszystkie potrawy znikały błyskawicznie, a powitania i pożegnania w niektórych językach ( grecki i węgierski) powodowały przysłowiowe łamanie języka i budziły ogólną wesołość. Dwukrotnie odśpiewana została „Oda do radości” ( hymn UE) ; na początku po polsku, a później po angielsku.
Zajęcia miały duże walory edukacyjne, a równocześnie były doskonałą zabawą dla wszystkich klas.
Warunkiem udziału w konkursie było napisanie wiersza "Moja rodzina" i przesłanie go do organizatora. Recenzentem prac była Redaktor Naczelna ,,Trzcionki” Pani mgr Zofia Dziedzic . Wyłoniła ona laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych.
KATEGORIE
- Kategoria I kl. IV-V
Kamila Majewska zajęła II miejsce a Jakub Kopeć otrzymał wyróżnienie
- Kategoria II kl. VI- I Gim
Dobromiła Lis otrzymała I miejsce a Mateusz Lis uzyskał II miejsc
Konkurs ten w naszej szkole cieszył się popularnością , o czym świadczy ilość nagród przyznanych uczniom.
Laureaci konkursu:
I miejsce Kacper Madej – klasa V,
II miejsce Paulina Berdel – klasa VI
III miejsce Magdalena Chmaj – klasa Vi
Wyróżnienia otrzymali: Dobromiła Lis (kl. VI), Damian Płatek (kl. V), Norbert Kwoka (kl. VI), Elżbieta Siwiec (kl. VI) i Oiwer Nguyen Thanh (kl.V).
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Europy było 66 lat Deklaracji Schumana oraz 20-lecie Wolontariatu Europejskiego i tej tematyce podporządkowane były zajęcia edukacyjne przygotowane przez organizatorów takie jak: prelekcje, debaty, przedstawienia i konkursy. Poza tym dzieci mogły poszerzać swoją wiedzę o Unii Europejskiej i państwach do niej należących a przewodnikiem po tej europejskiej podróży był Syriusz – maskotka UE.
Wydarzenie otworzyła Ewa Nowak-Koprowicz – zastępca kierownika Punktu, która opowiedziała dzieciom islandzką baśń o tym, jak kropla miodu może zmienić dzieje państwa. Puentą jej było stwierdzenie, że tak naprawdę każdy człowiek ma wpływ na losy UE oraz swojego kraju i jest za nie odpowiedzialny. Później odbył się konkurs wiedzy o założycielach UE. Wzięli w nim udział również przedstawiciele naszej szkoły – Mikołaj Bachórz i Gabriela Rokosz. Uczniowie ci za udzielenie prawidłowych odpowiedzi otrzymali nagrody rzeczowe z rąk Syriusza.
Kolejnym punktem programu była debata oksfordzka pt. „Czy współczesna Europa potrzebuje liderów w stylu ojców założycieli UE.” Wzięli w niej udział studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, którzy przedstawili swoje poglądy na temat współczesnych i byłych liderów UE. Studenci według zasad debaty oksfordzkiej podzielili się na dwa zespoły, jeden, który potwierdzał postawioną tezę (propozycja) i drugi, który ją obalał (opozycja). Po zakończeniu debaty słuchacze głosowali na grupę, która swoimi argumentami przekonała ich o słuszności swoich racji. Uważni słuchacze nie tylko poszerzali swoją wiedzę ale także uczyli się kultury dyskusji i wyrażania swoich poglądów.
Po zakończeniu debaty zebrani wysłuchali prelekcji przedstawicielki GUS, która zaprezentowała niektóre dane statystyczne dotyczące ludności, gospodarki czy edukacji w Polsce i innych krajach UE oraz przygotowała pytanie konkursowe. Dotyczyło ono wskazania województwa najmłodszego w Polsce – tj. z najniższą średnią wieku. Wzięli w nim udział wszyscy widzowie, a zwycięzcę wyłoniono w drodze losowania – został nim Mikołaj Bachórz z naszej szkoły.
Ciekawym elementem obchodów Dnia Europy był spektakl pt. „Co z tą tolerancją” przygotowany przez uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Aktorzy przedstawili sceny z codziennego życia w dwóch odsłonach. Pierwsza - przedstawiała życie w warunkach wzajemnej tolerancji i akceptacji ludzi różnych wyznań, płci i pochodzenia. Druga – pokazywała świat w sytuacji gdy ludzie dyskryminują się nawzajem z powodu religii, kultury czy innych aspektów życia. Porównanie było wymowne i mimo, że aktorzy prowadzili dialogi w języku angielskim, widzowie prawidłowo odczytali przesłanie spektaklu.
No koniec uroczystości uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z Syriuszem a od organizatorów każdy z uczestników otrzymał żółtego tulipana i książeczkę o państwach Unii Europejskiej.
Udział w Obchodach Dnia Europy dostarczył naszym uczniom nowych doświadczeń i wrażeń oraz poszerzył ich wiedzę o Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że takie spotkania wpływają również pozytywnie na poznanie i rozumienie ludzi a także pozwalają spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy.
Zapraszamy do relacji z tej uroczystości na facebooku
Sprzęt ten posiada wymagane certyfikaty i w całości został sfinansowany ze środków własnych. Siłownia powstała głównie z myślą o uczniach naszej szkoły, ale chętnie z niej korzystają również okoliczni mieszkańcy.
Siłownie pod chmurką jako alternatywa dla ćwiczeń fizycznych w zamkniętych pomieszczeniach, cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci, młodzieży a także dorosłych. Regularne ćwiczenia na urządzeniach ruchowych wpływają korzystnie na poprawę wydolności serca i układu krążenia, zwiększają wydolność płuc i elastyczność stawów, powodują wzmocnienie i budowę tkanki mięśniowej oraz wzmacniają naturalną odporność organizmu.
Systematyczny trening przyczynia się do spalenia nadmiernej tkanki tłuszczowej i pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Poza poprawą kondycji fizycznej ćwiczenia wpływają pozytywnie także na kondycję psychiczną - redukują stres, uspokajają, pozwalają zrelaksować się po ciężkim dniu w szkole czy w pracy.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą chętnie i często korzystali z tej siłowni zarówno na lekcjach wychowania fizycznego jak i na przerwach śródlekcyjnych czy w wolnym czasie. Jesteśmy przekonani, że to nowo powstałe miejsce rekreacji ruchowej przyczyni się do zwiększenia aktywności fizycznej i propagowania zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz będzie atrakcyjną formą aktywnego wypoczynku.
Dominacja telewizji i innych mediów elektronicznych powoduje, że coraz rzadziej sięgamy po książkę. Według badań około 40% Polaków deklaruje brak zainteresowania książką. Szczególnie niepokojący jest fakt, że duży procent nieczytających stanowią dzieci i młodzież. A przecież czytanie książek jest bardzo ważne dla ich rozwoju. Dlaczego warto czytać? Oto kilka powodów dla których warto sięgnąć po książkę:
- Czytanie tekstu zwiększa aktywność mózgu – usprawnia komunikację między półkolami mózgowymi, uruchamia obszary mózgu odpowiedzialne za wzrok, rozpoznawanie wyrazów, rozumienie tego co czytamy, oraz rozwija pamięć wzrokową.
- Czytanie pozwala lepiej poznać oraz zrozumieć innych ludzi i siebie - dzieci czytając przyswajają sobie prawa moralne i uczą się odróżniać dobro od zła. Czytanie tekstów pomaga im rozeznać, nazwać i uporządkować emocje, uczucia oraz uczy pokonywać trudności w kontaktach z ludźmi. Książka rozwija także ich zdolność do empatii oraz umacnia w nich poczucie własnej wartości.
- Czytanie uczy głębiej odczuwać i przeżywać – książki dostarczają rozrywki, bawią, śmieszą, smucą i przez to wpływają na sferę emocjonalną dziecka czyniąc ją bardziej bogatą i różnorodną oraz stymulują jego rozwój emocjonalny. Książka także pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
- Czytanie uczy myślenia – książka dostarcza dziecku pojęć myślowych i nowych idei, może także stawiać pytania, które angażują i pobudzają czytelnika do dalszych przemyśleń.
- Czytanie rozwija umiejętność wysławiania się - czytanie jednocześnie wymaga zdolności językowych, jak i je rozwija, ponieważ jest nierozłącznie związane z mówieniem i pisaniem. Dziecko, które systematycznie czyta zwiększa zasób słownictwa, kształtuje umiejętność wyrażania myśli, uczuć i emocji a także popełnia mniej błędów ortograficznych.
- Czytanie sprawia, że więcej wiemy – książka jest ważnym źródłem wiedzy, najczęściej rzetelnie opracowanym i coraz bardziej atrakcyjnym, dostarcza dzieciom wiedzy o innych krajach, przyrodzie, technice czy historii, przybliża czytelnikowi inne kultury, otwiera go na świat i na ludzi.
- Czytanie buduje pomost między pokoleniami - wspólne czytanie przynosi radość dzieciom i dorosłym, jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą.
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom i zachęcajmy je do samodzielnego czytania!
Celem konkursu było:
- dostrzeganie i docenianie walorów przyrodniczych Podkarpacia,
- podwyższenie poziomu edukacji ekologicznej środowiska lokalnego,
- propagowanie zachowań przyjaznych środowisku,
- poznawanie negatywnego wpływu czynników antropogenicznych na środowisko i zdrowie człowieka ,
- zachęcenie do działalności artystycznej.
Motywem przewodnim konkursu było: ,,Czyste podkarpackie środowisko –to najlepsze uzdrowisko‘’
Przebiegał on w 4 kategoriach:
Kl. 0-I SP- konkurs plastyczny
KL. I-III- konkurs literacki
KL. IV-VI- konkurs literacki
KL. I-II GIM. – konkurs plastyczno-informatyczny
Dzieci przedszkolne, dzieci kl. 0 i kl. I szkoły podstawowej brały udział w konkursie plastycznym, rysowały ,,Portret szczęśliwego owocu lub warzywa”
Celem było: uwrażliwienie na piękno przyrody, kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci, rozwijanie twórczych zainteresowań dzieci.
Uczniowie kl. II-III SP brali udział w konkursie literackim. Zadaniem ich było napisanie pracy literackiej w wybranej formie: listu, kartki z pamiętnika opowiadania. Konkurs ten przebiegał pod hasłem ,,Dzień z życia szczęśliwego owocu lub warzywa prozą opisany”.
Celem tego konkursu było zachęcanie do podjęcia twórczości literackiej, rozwijanie kreatywności w posługiwaniu się prozą jako środkiem literackim, rozwijanie pomysłowości, wyobraźni twórczej.
Dzieci kl. II Puklicki Marcel, Kwoka Aleksandra, Chmaj Martyna, Dworak Karolina wzięły udział w tym konkursie.
Uczniowie Kl. IV-VI SP uczestniczyli w konkursie literackim ,,Powietrzem żyjemy- bez niego zginiemy” – list otwarty lub wywiad.
Celem jego było zaprezentowanie twórczości uczniów, promocja działań na rzecz swojej gminy oraz rozwijanie umiejętności literackich.
Uczennica kl. VI Magdalena Chmaj otrzymała wyróżnienie za swoją pracę dotyczącą ochrony powietrza.
Czytaj - nagrodzona praca
W naszej szkole również 22 kwietnia był obchodzony Dzień Ziemi. W tym roku uczniowie klasy V przygotowali i zaprezentowali kolegom i koleżankom przedstawienie pt. „Madre dzieci segregują śmieci” w którym pokazali jak powinno się segregować odpady i jakie to ma korzyści dla środowiska. Zwrócili się do widzów z apelem, aby nie wrzucali wszystkiego do jednego kosza tylko oddzielali i wkładali do odrębnych pojemników metale, szkoło, plastiki czy makulaturę. Takie postepowanie przyniesie korzyści przyrodzie i człowiekowi, który jest przecież jej częścią.
Jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata jest właśnie kwestia śmieci. Statystyczny mieszkaniec Polski produkuje rocznie około 300 kg odpadów komunalnych, Unii Europejskie około 530 kg a Stanów Zjednoczonych czy Japonii jeszcze więcej. Produkujemy mniej śmieci, ale gorzej je utylizujemy. W naszym kraju tylko około 23 % odpadów trafia do recyklingu lub kompostowania (najbardziej pożądane rozwiązania), podczas gdy w np. w Belgii poziom ich odzyskiwania wynosi około 58 %, a w Niemczech – około 62 %. Co się dzieje z pozostałym odpadami? Najczęściej trafiają na wysypiska (w Polsce 75% ) lub są spalane ( w Polsce 1%)
Śmieci na wysypiskach, w lasach, rzekach, przy drogach nie tylko zagrażają naszemu środowisku ale także obniżają walory estetyczne krajobrazu. A przecież odpady to źródło surowców wtórnych, które można odzyskać i ponownie wykorzystać pod warunkiem, że będą one posegregowane. Ludzie muszą zmienić swoje przyzwyczajenia i nie wrzucać wszystko jak leci do jednego kubła a zacząć poważnie traktować sortowanie odpadów w swoich domach czy zakładach pracy.
Segregacja i recykling odpadów pozwala na:
- odzyskiwanie i wykorzystanie surowców wtórnych na nowe materiały,
- ograniczenie zużycia surowców naturalnych (metali, paliw kopalnych, wody, roślin itp.)
- zmniejszenie ilości wysypisk śmieci
- zmniejszenie ilości i szkodliwości odpadów trafiających na składowisko
- oszczędzanie zużycia energii a przez to ograniczanie zanieczyszczeń trafiających do atmosfery,
- ograniczenie ilości odpadów i ścieków.
Uczestnicząc w organizowanych zajęciach i oglądając wspaniale przygotowane scenki dramowe uczniowie mieli kolejną szansę aby przekonać się jak bardzo ważna i przydatna jest znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach.
Podczas warsztatów uczeń klasy VI, Karol Zagrodnik miał również szansę sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w przygotowanym konkursie. Rywalizując z kilkoma uczniami z innych szkół, nasz uczeń wykazał się najlepszą znajomością języka angielskiego zdobywając I miejsce i bardzo atrakcyjne nagrody.
Gratulujemy i życzymy jeszcze większych sukcesów!
Pierwszym celem naszej wyprawy była Hala „Arena Sanok” i wspaniałe widowisko w wykonaniu Moskiewskiej Rewii na Lodzie. Spektakl oparty na motywach baśni „Królowa Śniegu” H. Ch. Andersena okazał się niezwykłym przedstawieniem, w którym m.in. mnóstwo trudnych elementów jazdy figurowej na lodzie, znakomite kostiumy, oprawa muzyczna czy też efekty pirotechniczne wywarły na nas wszystkich duże wrażenie.
Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie największego pod względem ilości obiektów w Polsce i jednego z najpiękniejszych w Europie Parku Etnograficznego w Sanoku. W zajmującym 38 ha muzeum na wolnym powietrzu uczniowie zapoznali się m.in. z architekturą dawnych budowli wiejskich, miejskich, obiektów sakralnych i oświatowych, wraz z ich wyposażeniem i przedmiotami codziennego użytku. Słuchając naszych przewodników poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących codziennego życia naszych dziadków i pradziadków, dawnych zwyczajów i tradycji.
Wycieczka nie tylko dostarczyła nam wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, ale okazała się też atrakcyjną lekcją historii i dawnej kultury naszego regionu.
W marcu uczniowie klas starszych zrobili około 40 pocztówek z okazji Świąt Wielkanocnych i z najlepszymi życzeniami świątecznymi podarowali je Żołnierzom AK. Kartki te wykonane były przez nich własnoręcznie. Każda była inna – jedne były malowane, inne wyklejane lub zrobione metodą collage czy quillin w zależności od pomysłowości ich autorów.
Przygotowanie pocztówek świątecznych dla Żołnierzy Armii Krajowej sprawiło uczniom wiele radości, ponieważ świadomość, że to my możemy zrobić komuś przyjemność daje nam szczęście i satysfakcję.
Napisali o tym także Żołnierze AK na stronie Zarządu Okręgo Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie:
Zadaniem uczniów było ukazanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Kartki biorące udział w konkursie zostały wykonane różnymi technikami. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością.
Prace zostały nagrodzone w dwóch kategoriach.
Kategoria klas I- III :
I miejsce zajął Mikołaj Buda ( kl. III),
II miejsce – Wiktoria Kwoka (kl.I) oraz Aleksandra Kwoka ( kl. II ),
III miejsce Martyna Chmaj (kl.II ) i Piotr Majewski (kl. III ).
Kategoria klas IV – VI :
I miejsce zajęła Oliwia Przywara ( kl. IV ),
II miejsce – Miłosz Buda (kl.IV ) oraz Piotr Styka ( kl. VI ),
III miejsce zajęła Amelia Borenet ( kl. IV ) i Joanna Trzeciak ( kl.V ).
Najlepsze prace zostały wysłane na IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Wesołego Alleluja”.
Finał konkursu odbył się 16.03.2026r w Szkole Podstawowej nr 2 w Bratkowicach.
Celem konkursu było :
- poznanie dziedzictwa kulturowego Małej Ojczyzny;
- kultywowanie autentycznych obrzędów i zwyczajów z rodzinnych stron;
- ukazanie związku między zwyczajami obserwowanymi współcześnie a dawnymi pogańskimi wierzeniami i obrzędami;
- budzenie postawy patriotyzmu lokalnego;
- pobudzanie kreatywności oraz rozwijanie zainteresowań teatralnych;
Tematyka konkursowa obejmowała : zwyczaje i obrzędy świąteczne, zwyczaje przełomu wiosny i lata oraz zwyczaje jesieni i zimy.
Konkurs obejmował dwie kategorie : plastyczną ,,Z tradycją za pan brat”. Należało przedstawić jeden ze zwyczajów lub obrzędów dorocznych kultywowanych w rodzinie. W kategorii tej wyróżnienie otrzymała Julia Cisek z kl. III
W kategorii małe formy teatralne tematem były obrzędy i zwyczaje doroczne pradziadków - inscenizacja wybranego zwyczaju lub obrzędu z rodzinnych okolic.
Nasza szkoła przygotowała dwie scenki teatralne :
Pierwsza nosiła tytuł : ,,Pieczenie chleba” . Brały w nie j udział uczennice z kl. V Joanna Trzeciak i Julia Dworak. Wywalczyły III miejsce .
Drugi zespół w składzie Dobromiła Lis , Paulina Berdel, Norbert Kwoka, Maciej Drzał z kl. VI przedstawił scenkę związaną z Wielkanocą – "Śmigus Dyngus”. Zajęli również III miejsce.
Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Rozpoczęła go prezentacja multimedialna na temat zwyczajów, obyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Uczniowie dowiedzieli się o dawnych tradycjach Niedzieli Palmowej, Wielkiego Tygodnia jak i samej Wielkanocy. Klasa VI pokazała zwyczaj świącenia palem oraz związane z nim obyczaje. Następnie kilkoro uczniów zaprezentwało swoje ulubione zwierzątko przyniesione z domu. Były to rybki, gołąb oraz pies. Opowiadały o ich cechach, przyzwyczajeniach. Niektórzy uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne o swoich ulubionych pupilach. Zawarte w nich były ciekawostki na temat psów i kotów. Później klasy młodsze przedstawiły opowieść o Smerfach, natomiast klasy starsze - scenki związane z tradycją pieczenia chleba oraz ze śmingusem - dyngusem. Potem klasy I - III zostały na sali gimnastycznej i bawiły się chustą animacyjną, natomast klasy IV - VI wzięły udział w konkursie "Czy znasz przysłowia". Na tym zakończyło się świętowanie pierwszego dnia wiosny. Miejmy nadzieję, że Pani Wiosna doceni nasze starania i przyjdzie do nas szybko.
Do konkursu przystąpili uczniowe klas IV - VI. Zostali podzieleni na dziewięć grup trzy i czteroosobowych. Przebiegał on w dwóch etapach. Podczas pierwszego etapu uczniowie mieli wyjaśnić znaczenie wylosowanych przysłów. W drugim etapie wylosowane przysłowia należało rozrysować na tablicy aby pozostali członkowie grupy mogli je odgadnąć lub pokazywać je w formie kalamburów.
Zwycięzcami zostali Jakub Kopeć, Kacper Krówka, Gabriela Jucha oraz Magdalena Surowiec z klasy IV.
Drugie miejsce zajęli Paulina Berdel, Norbert Kwoka oraz Mateusz Lis - klasa VI.
Trzecie miejsce zajęli Marcelina Lis, Julia Dworak, Paweł Bachórz - klasa V oraz Elżbieta Siwiec, Martyna Jucha, Julia Piętowska i Magdalena Chmaj.
Na wstępie Dyrektor szkoły pani Janina Gaweł przywitała zebranych i przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą oferty edukacyjnej i opiekuńczej szkoły oraz całokształt działalności placówki.
Następnie uczniowie kl. I - III zaprezentowali program słowno - muzyczny pt. "Wielki dylemat, czyli szkoła w smerfowym lesie". Aktorzy świetnie odegrali swoje role otrzymując gromkie brawa podczas występów. Podobały się również układy taneczne, które dzieci ćwiczyły podczas zajęć lekcyjnych i zajęć dodatkowych. Występy zawierały również elementy akrobatyki, którymi szczyciły się uczennice klasy pierwszej.
W dalszej części spotkania odbyły się zabawy muzyczno - ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej i zabaw integracyjnych "Klanza". Dzieci z miłymi emocjami i wielkim przeżyciem bawiły się przy dźwiękach gitary, a zarazem nawiązywały znajomości z uczniami naszej szkoły.
Potem mali, przyszli uczniowie zwiedzali szkołę. Uczestniczyli w warsztatach plastycznych oraz zabawach komputerowych z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dzieci samodzielnie lub z pomocą rodzica odkrywały swoje talenty podczas przygotowanych ciekawych i twórczych działań plastycznch, na których wykonywały piękne, uśmiechnięte kwiatki oraz ludziki zatopione w słoiku z brokatem. Po zajęciach każdy zabrał swoją pracę do domu na pamiątkę spotkania w szkole.
W trakcie spotkania w szkole wszyscy goście zostali zaproszeni do okolicznościowiej kawiarenki w jadalni szkolnej na słodki poczęstunek.
Goście zwiedzali również świetlicę naszej szkoły, która jest wielkim atutem placówki ze względu na jej bogate wyposażenie: stoły do gry w bilarda, tenisa stołowego, piłkarzyki, stanowiska komputerowe, x-box z możliwością gry w FIFA 15 i tańca przypisanego do konkretnego podkładu muzycznego, klocków gimnastycznych, gier planszowych i ciekawych pomocy dydaktycznych. Wszyscy miło i ciekawie spędzili czas pobytu w szkole.
Podczas tej imprezy pierwszoklasiści poznają regulamin biblioteki, zbiory biblioteczne, oraz zasady poszanowania książek. Mają też możliwość wykazania się swoją wiedzą na temat książek i bohaterów ulubionych bajek rozwiązując krzyżówki, zagadki i rebusy.
Najważniejszym momentem jest złożenie przez dzieci przyrzeczenia, że będą czytać i szanować wypożyczone książeczki. Na pamiątkę tej uroczystości wszyscy nowi czytelnicy otrzymali dyplomy i zakładki do książek a następnie dokonali samodzielnego wyboru lektury.
Życzymy im wielu miłych chwil spędzonych z książką!
Uczniowie zapoznali się z historią Armii Krajowej, jej działalnością, poznali bohaterów walk o niepodległość Polski. Następnie wykonali prace plastyczne z tym związane.
I miejsce zajęła Natalia Gaweł z kl. V,
II miejsce – Joanna Trzeciak z kl. V,
III miejsce – Norbert Kwoka z kl. VI,
wyróżnienie otrzymali: Michał Styka, Julia Piętowska, Dobromiła Lis – wszyscy kl.VI oraz Marcelina Lis z kl. V.
Laureaci otrzymali nagrody podczas uroczystości Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych obchodzonego w naszej szkole.
Program zajęć był zróżnicowany. Pogoda nie pozwoliła dzieciom oddać się zabawom na śniegu i lodzie, dlatego zapewniono im inne atrakcje. Między innymi zorganizowano wyjazd do kina Helios w Rzeszowie na film pt. „Alwin i wiewiórki. Wielka podróż”, oraz do kręgielni Kula gdzie uczniowie mogli zagrać w kręgle klasyczne lub inne dostępne gry. Oba wyjazdy cieszyły się dużą popularnością.
Poza tym przygotowano dla dzieci różnorodne zabawy, zajęcia plastyczne, sportowe, komputerowe a także różnorodne gry, konkursy i zagadki. W każdym dniu zapewniono dzieciom sporą dawkę zajęć sportowych – były to gry zespołowe i zabawy na sali gimnastycznej, rozgrywki w tenisa stołowego czy zabawy rekreacyjne. Ogromną popularnością cieszyły się również zajęcia ruchowe z xbox-em, który niedawno został zakupiony do szkoły. Wszyscy fani tańca mogli uczyć się lub doskonalić swoje umiejętności taneczne korzystając z gry Just Dance i sensora ruchu Kinect. Była to nie tylko wspaniała zabawa ale także atrakcyjna forma aktywności fizycznej.
Ferie to też świetny czas na sięgnięcie po ciekawą lekturę. Aby popularyzować literaturę dziecięcą i młodzieżową oraz kształtować nawyki czytelnictwa zaproszono uczniów do udziału w akcji „Ferie z książką” w ramach której głośno czytano dzieciom bajki i książki oraz organizowano zajęcia plastyczno - literackie inspirowane przeczytaną lekturą.
Uczniowie pod opieką nauczycieli, mogli bezpiecznie i przyjemnie spędzić ferie zimowe i zregenerować swoje siły do dalszej nauki.
.
W uroczystości licznie uczestniczyli żołnierze kombatanci AK z Rzeszowa oraz Pani Maria Stokłosa z Bratkowic i Pan Józef Lis ze Trzciany. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zastępca wójta Pan Sławomir Styka, ksiądz proboszcz Józef Książek, Kierownik Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Pani Małgorzata Nowińska-Zgurska, radni powiatowi Pan Tadeusz Pachorek, Pan Sławomir Miłek i Pan Tomasz Wojton, radni z Bratkowic; Pani Natalia Skuba-Więcław, Pani Barbara Buda i Pan Wojciech Słowik, sołtys Bratkowic Pan Ryszard Franczyki, przewodnicząca KGW Pani Maria Nowożeńska i zastępca prezesa TMZB Pan Zdzisław Rzepka. Wśród uczestników uroczystości byli obecni także emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Bratkowic, sojusznicy i przyjaciele szkoły. Nauczyciele i uczniowie przygotowali i przedstawili program artystyczny, w którym omówione zostały najważniejsze wydarzenia z okresu II wojny światowej , nakreślona została sytuacja powojenna Polski i opowiedziane powojenne dramatyczne losy żołnierzy AK. W leśnej scenerii i przy zaimprowizowanym ognisku snuła się gawęda o wojnie obronnej w 1939 roku, o powstaniu i zadaniach Armii Krajowej, o akcji „Burza” i jej celach, o powstaniu warszawskim, o żołnierzach drugiej konspiracji zwanych także żołnierzami wyklętymi lub żołnierzami niezłomnymi. Przedstawione zostały sylwetki żołnierzy bohaterów i wielkich patriotów, którzy zostali po wojnie zamordowani przez władze komunistyczne i przez całe lata starano się wymazać Ich z kart historii i ludzkiej pamięci takich jak : ppłk. Łukasz Ciepliński ps. Pług, gen. August Emil Fieldorf ps. Nil, rotmistrz Witold Pilecki ps. Witold, Druh i sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. Inka . Opowieść przeplatana była wierszami pięknie recytowanymi przez dzieci i piosenkami żołnierskimi, które młodzi wykonawcy śpiewali razem z gośćmi. Do gawędy włączyli się także goście; zastępca wójta Pan Sławomir Styka, Pan Kazimierz Rzucidło – żołnierz kombatant AK, Pan Aleksander Szymanski - prezes ŚZŻAK były więzień obozów nazistowskich, ksiądz proboszcz Józef książek i Pani Małgorzata Nowińska- Zgurska.
Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem kilku powszechnie znanych i popularnych piosenek żołnierskich i partyzanckich takich jak: „Serce w plecaku”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Maszerują strzelcy”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”
Wspomnienia z tej uroczystości zamieścili również Żołnierze AK na stronie Internetowej Zarząd Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie - czytaj
Spotkanie odbyło się w auli PGE w Rzeszowie. W uroczystości uczestniczyła liczna grupa żołnierzy AK wśród nich Ci, z którymi spotykamy się od wielu lat: Pani Janina Wierzbicka-Kopeć, Pan Franciszek Sagan, Pan Aleksander Szymański, Pan Kazimierz Rzucidło i Pan Józef Lis. Na spotkaniu byli obecni także członkowie innych organizacji kombatanckich oraz więźniowie obozów nazistowskich. Uroczystość uświetniła obecność ks. biskupa Edwarda Białogłowskiego, ks. Władysława Jagustyna- duszpasterza AK oraz przedstawicieli władz: zastępcy prezydenta Rzeszowa Henryka Wielickiego, posłów na sejm RP - Wojciecha Buczaka i Andrzeja Szlachty, a także przedstawicieli wojewody podkarpackiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojska Polskiego.
Oprócz naszej szkoły w spotkaniu uczestniczyły delegacje innych szkół: Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Szkoły Podstawowej nr 28 im. Ppłk Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie, Szkoły Podstawowej nr 8 im. Armii Krajowej w Rzeszowie i Zespołu Szkół Gospodarczych im. M. Spytka Ligęzy w Rzeszowie.
Po wspólnej modlitwie, wzajemnym podzieleniu się opłatkiem i życzeniach, wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia i odbyła się ceremonia wręczenia nominacji wojskowych, medali, pamiątkowych odznaczeń a także tytułów honorowych.
Nasza szkoła za udział w akcji „Świąteczna Kartka dla Żołnierzy” otrzymała dyplom z podziękowaniem oraz piękny album „Księga cudów Polski”.
Cyrkowcy zaprezentowali uczniom i nauczycielom program artystyczny w którym zawarte były elementy sztuki iluzji, akrobacji, żonglerki oraz tresury zwierząt. Chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił między innymi w jeździe na „rowerze”, czarowania z kapelusza. Najwięcej emocji dostarczył wąż, którego nie tylko oglądaliśmy ale także wiele osób miało okazję trzymać go w rękach lub na szyi. Pokaz zakończył występ tresowanego psa. Na pewno dla wielu widzów z naszej szkoły było to „szokujące” przeżycie.
Podczas prowadzonych już po raz kolejny w bieżącym roku szkolnym zajęć uczniowie tym razem dowiedzieli się czym jest taniec oraz jakie są charakterystyczne elementy stroju tancerki i tancerza. Podziwiając przybyłych gości – parę znakomitych, młodych tancerzy uczniowie poznali czym charakteryzują się tańce standardowe: walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot oraz quickstep, a także tańce latynoamerykańskie, wśród nich narodowy taniec Brazylii – samba, cha-cha, rumba, pasodoble oraz jive.
31 stycznia 2016 r. w kościele parafialnym w Bratkowicach odbył się IV Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizatorami koncertu była Parafia św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach i Gminne Centrum Kultury w Świlczy. W koncercie wystąpiły: Chór Męski z Bratkowic, Chór Cantamus z Pstrągowej, Chór Zespołu Szkół w Bratkowicach i solista Bartłomiej Piwowar, Zespół Wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bratkowicach oraz nasz Zespół Wokalny – z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach. Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali 3 pastorałki: „Zadumany cały świat”, „Północ już była” oraz „W dzień Bożego Narodzenia”.
Po występach grup Wójt Gminy Świlcza - Pan Adam Dziedzic wręczył uczestnikom koncertu dyplomy, pamiątkowe statuetki i cukierki.
W finale chóry i zespoły wokalne wspólnie z publicznością zaśpiewały kolędę „Bóg się rodzi".
Warsztaty dla klas I-V zostały przeprowadzone w naszej szkole 28 stycznia, natomiast uczniowie klasy VI wzięli w nich udział dzień później w Zespole Szkół w Bratkowicach.
Udział w warsztatach dostarczył naszym uczniom wielu cennych informacji teoretycznych dotyczących m.in. sekwencji udzielania pierwszej pomocy, elementów anatomii człowieka przydatnych podczas udzielania pierwszej pomocy oraz prawnych i moralnych aspektów z nią związanych. Dzięki praktycznym ćwiczeniom na fantomach i przebiegu szkolenia w formie symulacji uczniowie dowiedzieli się m.in. jak prawidłowo ocenić stan poszkodowanego, ułożyć go w pozycji bezpiecznej, wezwać pomoc, wykonać pełną resuscytację krążeniowo-oddechową, jak zachować się w przypadku krwotoku czy omdlenia.
Wiedza zdobyta podczas szkolenia pozwoliła naszym uczniom nabyć cenne, praktyczne umiejętności ratowania i podtrzymywania życia do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.
Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
I etap tego konkursu odbył się w grudniu 2015 r. i polegał na wykonaniu prezentacji multimedialnej o wybranym parku narodowym lub krajobrazowym naszego województwa. 20 uczestników wyłonionych po I etapie, wśród których znaleźli się także uczniowie naszej szkoły; Paulina Berdel, Norbert Kwoka i Michał Styka, 28.01.2016 r. przystąpili do II etapu - testu wiedzy o formach ochrony przyrody w Polsce i obiektach chronionych w województwie podkarpackim (parkach narodowych, parkach krajobrazowych, rezerwatach przyrody i biosfery, obszarach chronionego krajobrazu, obszarach Natura 2000, użytkach ekologicznych, pomnikach przyrody itp.) Uczestnicy rywalizowali ze sobą rozwiązując test złożony z 30 pytań (w ciągu 45 min). Po teście uczniowie udali się na poczęstunek, po czym wysłuchali ciekawej prelekcji na temat ochrony przyrody w naszym województwie, którą wygłosił Pan Ignacy Bielecki - przedstawiciel Zespołu Parków Krajobrazowych w Krośnie.
Uczniowie nasi wykazali się dużą wiedzą o chronionych obszarach Podkarpacia.
Paulina Berdel została laureatem tego konkursu zajmując III miejsce - uzyskała 27 punktów (na 30 możliwych)
Również pozostali nasi uczniowie osiągnęli bardzo dobry wynik: Michał Styka – zdobył 26 punktów a Norbert Kwoka – 25 punktów.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe od organizatorów konkursu.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy im dalszych sukcesów!
Dzieci poprzez wiersz, taniec, laurkę z życzeniami, jasełka chciały wyrazić swoją miłość, wdzięczność, przywiązanie i szacunek do swoich najukochańszych Dziadków. Wnuki z wielkim zaangażowaniem przygotowali występy artystyczne, którymi uczcili i sprawili dużo radości swoim Babciom i Dziadziom.
Była to propozycja podzielenia się z pedagogami i uczniami wiedzą na temat historii teatru, pokazania jego form, zaplecza , odsłaniając techniki gry aktorskiej. Uczniowie zaznajomili się z różnymi sposobami przenoszenia sztuki na scenę : od teatru lalek poprzez teatr cieni, pantomimę do aktora w żywym planie.
W dialogach pojawiała się fachowa terminologia : reżyser ,obsada, inscenizacja , dubler, epizod, dykcja, mimika, gest, barwa głosu, interpretacja.
Mieliśmy okazję podziwiać również lalki – jawajkę, kukiełkę .
Spektakl ten pozwolił w sposób przystępny i ciekawy zrozumieć wiele zjawisk i pojęć czysto teatralnych . Będzie on pomocą w pracy dydaktycznej podczas realizacji programu nauczania w klasach IV- VI.
Po raz kolejny bal karnawałowy prowadził wodzirej ze szkoły Yamaha. Przy dobraj muzyce z różnych rejonów świata wspaniale bawiliśmy się. Zabawie towarzyszyły ciekawe konkursy. Podziwialiśmy pięknie udekorowaną salę, w której miło się tańczyło. Na koniec zabawy wybrano króla i królową balu. Była to udana zabawa. Wszystkim dopisywał dobry humor.
Nasza szkoła stwarza dzieciom możliwości uczestniczenia w różnorodnych konkursach – artystycznych, wiedzy, zawodach sportowych i innych. W ostatnim czasie uczniowie nasi brali udział w pozaszkolnych konkursach z przyrody i historii.
W pierwszym tygodniu grudnia 2015 r. uczniowie V i VI klasy przystąpili do I etapu Powiatowego Konkursu Nauk Przyrodniczych „ŻBIK”, który został zorganizowany przez Gimnazjum nr 2 w Rzeszowie. Uczestnicy w dwuosobowych zespołach rozwiązywali test wiedzy, składający się z 10 zadań problemowych z zakresu przyrody w szkole podstawowej. Zespół w składzie Paulina Berdel i Magdalena Chmaj zakwalifikował się do II etapu tego konkursu.
Szóstoklasiści brali również udział w konkursie przyrodniczym "Obszary chronione województwa podkarpackiego". I etap odbył się w grudniu 2015 r. i polegał na wykonaniu przez uczestników prezentacji multimedialnej o wybranym parku narodowym lub krajobrazowym naszego województwa. 20 laureatów I etapu przystąpi do II etapu - testu z wiedzy o formach ochrony przyrody w Polsce i obiektach chronionych w województwie podkarpackim. Trzech wychowanków naszej szkoły zakwalifikowało się do II etapu. Są to: Paulina Berdel, Norbert Kwoka i Michał Styka.
W październiku 2015 r. uczennice naszej zkoły Natalia Gaweł z klasy V i Magdalena Chmaj z klasy VI wzięły udział w III Interdyscyplinarnym Konkursie „Odkrywamy średniowiecze”. Organizowany jest on przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, Średniowieczną Warownię Inwałd oraz Szkołę Podstawową nr 4 w Andrychowie. W I etapie tego konkursu zadaniem uczniów było napisanie legendy opartej na faktach z panowania władców Polski Władysława Łokietka lub Kazimierza Wielkiego. Natalia pisała o legendzie zwiazanej z Władysławem Łokietkiem, a Magda o Kazimierzu Wielkim. Uzyskały dobry wynik: 20 punktów na 25 możliwych. Do II etapu dostali się uczniowiee, którzy uzyskali 22 - 25 punktów.
Jest to szczególny dzień, gdyż gromadzi razem wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Na sali gimnastycznej uczniowie klas IV - VI przedstawili montaż literacko - muzyczny "Jest taka jedna noc". Dzięki naszym młodym artystom przenosimy się w magiczny czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, napełnieni radością oraz wzbogaceni w przeżycia, do których wracamy wspomnieniami.
Następnie zostały wręczone nagrody dla uczniów, którzy brali udział w konkursie wiedzy związanej z okresem Bożego Narodzenia.
Laureatami zostali:
I miejsce: Ela Siwiec, Mikołaj Bachórz, Magdalena Chmaj
Wyróżnieni: Julia Dworak, Marcelina Lis, Amelia Borenet, Joanna Trzeciak, Gabriela Jucha.
Tę ciepłą, świąteczną atmosferę wzbogaca organizowany co roku „Koncert kolęd i pastorałek”. Sześcioro uczniów z klas młodszych wyłonionych poprzez wcześniejsze eliminacje zaśpiewało kolędy.
Laureatami byli:
I miejsce - Julia Kopeć;
II miejsce - Karolina Dworak;
III miejsce - Natalia Urban;
Wyróżnieni:
Aleksandra Kwoka;
Jakub Dworak;
Jakub Zawisza.
Końcowym etapem wspólnego spotkania było podzielenie się opłatkiem. Następnie odbyła się szkolna wigilia. Roziskrzona choinka, niepowtarzalny, świąteczny wystrój klas, spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw, wspólne kolędowanie wprawiają wszystkich w świąteczny nastrój. Dzięki naszym młodym artystom przenosimy się w magiczny czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, napełnieni radością oraz wzbogaceni w przeżycia, do których wracamy wspomnieniami.
Uczniowie przedstawili montaż literacko - muzyczny "Jest taka jedna noc". Pensjonariuszom występ się bardzo spodobał, śpiewali oni wraz z dziećmi kolędy i mocno bili brawo.
Klasy starsze przygotowały kartki świąteczne z życzeniami dla każdego pensjonariusza, które bardzo ucieszyły ludzi starszych.
Po spektaklu uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Otrzymaliśmy też piękne świąteczne stroiki. Pani kierownik Maria Cioch zaprosiła nas do następnych odwiedzin serdecznie dziękując uczniom za piękny występ i dostarczenie pensjonariuszom szeregu wrażeń. Chociaż na parę minut poczuli się oni bardzo szczęśliwi.
W kinie uczniowie obejrzeli projekcję filmu "Dobry Dinozaur". Natomiast w Rzeszowskim Muzeum Dobranocek obejrzeli wieczorynki z dziecięcych lat swoich rodziców jak np. "Koziołek Matołek", "Miś Uszatek" oraz "Pingwinek PikPoli". Zwiedzili również ekspozycję bajkowych postaci, gdzie poznali m.in. "Jacusia i Agatkę" oraz wiele innych bajkowych postaci.
Podróżnik opowiadał m.in. o miastach, które odwiedził: Sao Paulo, Rio de Janeiro, Salvador, w trakcie opowieści na ekranie uczniowie oglądali wiele zdjęć, między innymi:
- widok z helikoptera na największy wodospad, który leży na granicy Brazylii i Argentyny – Igazu;
- drugą – pod względem wielkości – na świecie hydroelektrownię Itaipu;
- wiele zdjęć Kajmanów na Pantanalu, największym bagnistym obszarze na świecie;
- zdjęcia z plantacji kawy oraz ziarna kawy przed prażeniem;
- zdjęcia z najpiękniejszych wydm w Brazylii – Lencois Maranhenses;
- zdjęcia z miasta Rio de Janeiro.
Uczniowie mieli okazję spróbować gry na bębnie – berimbau. Usłyszeli również wiele ciekawych informacji na temat miasta Rio de Janeiro, w którym biedniejsi, mieszkający na faweli, pracują dla bogatych. Dzięki zdjęciom odwiedzili również stadion Maracana.
Zawsze odbywają się one na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków pogodowych oraz pory roku. Mogą być prowadzone na każdym podłożu (dukt leśny, asfalt, na śniegu).
Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z podstawową techniką marszu z kijami. Umiejętne użycie kijów wpływa korzystnie na nasz organizm;
1. Poprawia kondycję, wzmacnia mięsnie,
2. Pozwala spalić ok. 40% więcej kalorii niż tradycyjny spacer,
3. Dotlenia i poprawia wydolność układu oddechowego i krążenia,
4. Uaktywnia ok. 90% mięśni,
5. Stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup są odciążone,
6. Pomaga walczyć ze stresem.
Ciało otrzymując optymalną dawkę ruchu i po każdym treningu nabiera umiejętności odbudowywania swoich struktur oraz przystosowywania się do kolejnego obciążenia. Korzysta na tym zdrowie i samopoczucie.
NORDIC WALKING jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku.
Bohater to Ebenezer Scrooge , dla którego najważniejsze w życiu są pieniądze. Uważał, że to właśnie one czynią człowieka ważnym i wpływowym, dają władzę nad innymi, a tym samym są kluczem do szczęśliwego życia. Nic więc dziwnego, że Scrooge od lat każdą chwilę poświęca na powiększaniu swojego majątku. Bogaty i skąpy starzec, zmienia się na lepsze pod wpływem duchów odwiedzających go w Święta Bożego Narodzenia
Aktorzy bardzo dobrze wcielili się w swoje role. Najbardziej podobały nam się postacie duchów. Zachwyt widzów wywołała także gra aktora - odtwórcy Scroog’a. Było to przedstawienie tradycyjne bez podziału na akty. Scenografia była bardzo dobrze zrobiona. Szczególną uwagę zwróciliśmy na efekty specjalne, których było wiele i wszystkie równie pomysłowe. Także muzyka i choreografia były bardzo ciekawe i wprowadziły widza w odpowiedni nastrój. Stroje aktorów doskonale oddawały klimat odległych czasów.
Opowieść Wigilijna niesie ze sobą przesłanie: "Pieniądze to nie wszystko". Pomaga to w uświadomieniu - żeby być szczęśliwym nie wystarczy mieć dużo pieniędzy.
Po spektaklu wzięliśmy udział w lekcji teatralnej. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o pracy scenografa, prezentując przy tym różnego rodzaju lalki.
Spektakl i lekcja teatralna bardzo nam się podobały.
Mikołaj w pierwszej kolejności spotkał się z niecierpliwością oczekującymi na niego w sali gimnastycznej uczniami klas I-III, a następnie skierował swe kroki do sal lekcyjnych, gdzie przebywali uczniowie klas IV-VI. Witany z ogromną radością, piosenkami i wierszykami wywoływał uśmiech na twarzy każdego ucznia. Radości z odwiedzin i licznych podarunków od tak wyjątkowego gościa nie było końca.
Teraz mamy tylko jedno życzenie: Odwiedź nas Mikołaju również w przyszłym roku!
Pan Łukasz Głogowski i Pan Mateusz Płonka wprowadzili nas w świat instrumentów dętych drewnianych. Przedstawili nam budowę oraz barwę niespotykanych instrumentów. Mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć różne typy klarnetów i saksofonów. Począwszy od małych instrumentów sopranowych, poprzez altowe, tenorowe a także barytonowe. Brzmienie tych instrumentów różniło się barwami i rejestrami chociaż pochodzą z tej samej grupy. Instrumenty te rzadko są używane, ponieważ brakuje kompozycji, w których mogłyby być wykorzystywane. Natomiast dzięki ogromnym umiejętnościom Pana Łukasza mogliśmy usłyszeć przeboje muzyki popularnej.
Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka. W roku 1978 Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ jej uchwalenie i przedstawiła projekt, który był później dwukrotnie modyfikowany.
Polska ratyfikowała Konwencję Praw Dziecka 7 czerwca 1991 r.
7 listopada 2014 roku na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. W tym roku ten dzień był obchodzony po raz drugi.
Prawa dziecka podzielone są według kategorii na prawa:
-prawa osobiste (cywilne). Są prawo do życia, prawo do tożsamości (nazwiska, imienia, obywatelstwa, wiedzy o własnym pochodzeniu), prawo do rozwoju, prawo do wychowywania w rodzinie i prawo do kontaktu z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi, prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej
- prawa socjalne. Są to prawo do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia, prawo do ochrony zdrowia i opieki medycznej, prawo do wypoczynku.
-prawa kulturalne. Są to prawo do nauki, prawo do korzystania z dóbr kultury, prawo do informacji i znajomości swoich praw.
- prawa polityczne. Są to prawa do wyrażania własnych poglądów, prawo do uczestniczenia w stowarzyszeniach.
W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Bratkowicach Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka był obchodzony po raz drugi. W tym roku był to cały cykl zajęć i działań mających na celu zapoznanie uczniów z prawami dziecka. Były pogadanki na zajęciach edukacyjnych i godzinach wychowawczych, na których w dostępny dla wieku dzieci, były interpretowane poszczególne prawa. Zwracano dzieciom uwagę na to, że takie same prawa mają ich koleżanki i koledzy , a także dorośli – rodzice, nauczyciele i każdy człowiek, wobec czego należy także szanować ich prawa.
Dzieci wykonywały w formie symbolicznej znaki przedstawiające prawa dzieci. Wykonana została gazetka ścienna o tej tematyce. Przeprowadzony został konkurs plastyczny na plakat o tej tematyce. 20 listopada odbył się apel, na którym uczniowie klas IV – VI podali najważniejsze informacje związane z Konwencją Praw Dziecka. Przedstawione zostały wszystkie prawa dzieci. Program uatrakcyjniły wiersze o tej tematyce, przykłady rażącego nieprzestrzegania praw dziecka w różnych krajach świata i piosenki o dzieciach. Na apelu przedstawione zostały wyniki konkursu plastycznego.
Laureatami konkursu zostali:
W kategorii klas I – III
I miejsce – Martyna Chmaj klasa II
II miejsce - Bartosz Olbrot klasa III
W kategorii klas IV – VI
I miejsce – Joanna Trzeciak klasa V
II miejsce – Natalia Gaweł klasa V
III miejsce – Magdalena Chmaj klasa VI
Wyróżnienia otrzymali: Amelia Borenet klasa IV, Marcelina Lis klasa V i Paulina Berdel klasa VI.
Biorąc udział w warsztatach uczniowie klas I-IV oprócz wspaniałej zabawy odkrywali tajemnice świata optyki, w którym dominowały: światło i kolory oraz zapoznawali się z zasadami działania prądu elektrycznego.
Doświadczając i eksperymentując uczniowie poznali m.in. zjawisko rozszczepienia światła, tajemnicę powstawania tęczy, dowiedzieli się czym jest i na jakiej zasadzie działa stroboskop, peryskop i kalejdoskop. Uczniowie klas III – IV dowiedzieli się jak wytworzyć prąd elektryczny na maszynie elektrostatycznej oraz jak działa generator van de Graffa oraz młynek Franklina. Wszyscy z zaciekawieniem poznawali w jaki sposób możemy „sterować” światłem, z entuzjazmem podziwiali magiczny świat iluzji optycznej i mieli okazję obserwować otoczenie „oczami” owadów.
Zajęcia wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród wszystkich uczniów, a obserwowane i wykonywane doświadczenia niejednokrotnie wywoływały duże zaskoczenie i dużo radości.
Podczas zabawy były tańce, wróżby, słodki poczęstunek oraz kiełbasa z grila i herbata. Wykończeni wesołymi kilkugodzinnymi tańcami i zadowoleni z wróżb - przepowiadających przyszłość - wrócili do szkoły.
Konkurs rozgrywany był w 2 etapach.
I Etap szkolny – wyłonił finalistę
II Etap gminny – jury konkursowe wytypowało zwycięzców
Cele konkursu:
- propagowanie czytelnictwa
- popularyzacja twórczości Bolesława Prusa
- doskonalenie umiejętności pięknego czytania
- kształtowanie kultury czytelniczej
Uczestniczy konkursu czytali dowolny fragment prozy Bolesława Prusa oraz fragment wskazany przez organizatora.
Ocenie podlegały:
- poprawność czytania
- płynność czytania
- interpretacja tekstu
-wrażenia artystyczne : intonacja , poprawność akcentowania wyrazowego i zdaniowego
Naszą szkołę reprezentowali finaliści :
Julia Kopeć z kl. III
Karol Zagrodnik z kl. VI , który uzyskał III miejsce
Otrzymali oni dyplomy oraz nagrody książkowe.
Zwiedzając port lotniczy uczniowie poznali m.in. jego historię, obowiązki służb zatrudnionych na lotnisku, jak również całą ścieżkę pasażera, w tym wiele informacji związanych z odprawą biletowo-bagażową, kontrolą bezpieczeństwa, odprawą osób niepełnosprawnych i transportem zwierząt. Po obserwacji startu samolotu oraz przejściu przez punkt kontroli bezpieczeństwa, co niejednokrotnie wywoływało dużo emocji, uczniowie udali się również na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, gdzie poznali zakres obowiązków lotniskowej straży pożarnej, pojazdy gaśnicze i ich wyposażenie.
Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy VI przygotowali i przedstawili program edukacyjno-artystyczny, w którym odgrywając wyznaczone role, deklamując wiersze oraz śpiewając znane pieśni patriotyczne przypomnieli nam wszystkim o tym bardzo ważnym momencie w historii naszego kraju.
Najpierw uczniowie naszej szkoły spotkali się z podróżnikiem i alpinistą Panem Danielem Jakubowskim. Bardzo ciekawie opowiadał o wyprawie do Maroka podczas której wraz ze swoim przyjacielem zdobył najwyższy szczyt gór Atlas – Jabal Toubkal położony 4167 m. n. p. m. Przekazał również niemało informacji o tym państwie, pustyni Saharze, górach Atlas oraz warunkach życia i pracy ludności w tej części Afryki. Na wszystkich duże wrażenie wywarły domy – ziemianki w których mieszkają niektórzy Marokańczycy. Swoją narrację ilustrował licznymi zdjęciami oraz rekwizytami. Zaprezentował także sprzęt w jaki musi być wyposażona osoba podczas wspinaczki oraz pokazał uczniom sposób wykonywania niektórych węzłów. Wszyscy z uwagą słuchali słów Pana Jakubowskiego a później zadawali mu wiele pytań, na które chętnie odpowiadał.
Po spotkaniu z podróżnikiem uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych „Kuchnia natury” podczas których wykonali smaczne sałatki owocowe. Uczyli się przy tym jak higienicznie i estetycznie przygotować posiłek.Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Wykonywały kolorowe owieczki wykorzystując dostępne materiały takie jak: jednorazowe talerzyki tekturowe, płatki kosmetyczne czy skrawki różnych papierów itp. Prace były bardzo udane a ich twórcy w nagrodę otrzymali drobne upominki takie jak skakanki, paletki, mini-domina, itp.
Po zajęciach edukacyjnych uczniowie chętnie wzięli udział w grach i zabawach. Każdy znalazł tu coś dla siebie – jedni rozegrali mecz w tenisa stołowego, inni próbowali swoich sił przy stole bilardowym a jeszcze inni chętnie skorzystali z gier planszowych i łamigłówek.
Pobyt w Centrum Promocji Natura 2000 w Budach Głogowskich był bardzo udany i owocny. Uczniowie nie tylko zdobywali tu wiedzę i nowe doświadczenia ale także wypoczęli i miło spędzili czas.
Bardzo dziękujemy ks. dr Piotrowi Potyrała za zorganizowanie interesujących zajęć edukacyjnych dla naszych uczniów oraz Pani Agnieszce i Paulinie za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych warsztatów.
W trakcie warsztatów uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej, jej symboli i działalności. Wymieniali korzyści płynące z przynależności do wspólnoty państw, uczyli się pracować w grupie oraz kreatywnie rozwiązywać zadania.
Poznawali także państwa Unii Europejskiej – ich flagi, środowisko geograficzne, miasta, zabytki czy charakterystyczne miejsca. Wszyscy bardzo chętnie brali udział w rozwiązywaniu łamigłówek i różnych zadań oraz w grach dydaktycznych, które dostarczyły uczniom bardzo dużo radości i pozytywnych emocji. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał drobne upominki, zaś szkoła ciekawe materiały dydaktyczne.
Dzięki takiej imprezie uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę o Polsce i innych krajach naszego kontynentu. Taka forma uczenia się jest skuteczniejsza i zdecydowanie ciekawsza niż zdobywanie wiedzy na tradycyjnych lekcjach.
Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Ważne jest dla każdego człowieka; dorosłego, nastolatka i dziecka. Znaczenie śniadania i uproszczone zasady dobrego żywienia wyraża także znane powiedzenie „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem a kolację oddaj wrogowi”. Dzięki śniadaniu mamy energię do pracy i nauki. Dzieci lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień.
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Ustanowiony został w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii. Od pięciu lat, 8 listopada obchodzony jest w Polsce i w polskich szkołach jako DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC. W tym roku szkolnym święto było obchodzone w piątek 6 listopada , ponieważ 8 listopada wypadł w niedzielę.
W b.r szkolnym do projektu edukacyjnego „Śniadanie daje moc” włączeni zostali uczniowie klas I – III Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach. 6 listopada w tych klasach, zostały przeprowadzone zajęcia, podczas których uczniowie zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia oraz dowiedzieli się jak bardzo ważne jest dla nich codzienne, zdrowe śniadanie. Przeprowadzone zostały także zajęcia praktyczne. Dzieci wykonywały samodzielnie kanapki, na których były obecne w dużej obfitości różne warzywa. Ponadto wszystkie kanapeczki były estetycznie przyozdobione, a niektóre przedstawiały twarze ludzików lub fantastycznych zwierzątek. Oprócz kanapek dzieci zrobiły smaczne owocowe sałatki oraz szaszłyki owocowe i warzywne. Po przygotowaniu śniadania wszyscy „młodzi kucharze” mieli czas na degustację przygotowanych przez siebie smakołyków. Efektem pracy uczniów były także piękne plansze, gazetki i rysunki o tej tematyce. Jesteśmy dumni z ich pracy, bo wykazali się dużym zaangażowaniem, kreatywnością i radością tworzenia ulubionych przysmaków.
Spektakl mający charakter przedstawienia muzycznego z elementami tańca powstał na podstawie powieści Jamesa Matthew Barrie, wyreżyserowała go Anna Nowacka laureatka nagrody za najlepszy spektakl w teatrach lalkowych w Łodzi. Wspaniała gra aktorów, ciekawa scenografia oraz dynamiczna akcja sprawiły, że dzieci z ogromnym zafascynowaniem śledziły losy Wendy i Piotrusia Pana -Wiecznego Chłopca, który zabiera zagubione dzieci w przepiękną podróż do świata Przygody, do Nibylandii. W Nibylandii czas się zatrzymał, trwa tam wieczna zabawa i wszyscy są „ szczęśliwi”. Jednakże do pełni szczęścia brakuje czegoś więcej – rodziców i ich miłości, dlatego dziewczynka nie chce pozostać w tym świecie. Wybiera rodziców i ich miłość.
Trwająca w tym roku złota polska jesień sprawiła, że uczniowie klas starszych bardzo chętnie brali udział w pieszych i rowerowych wycieczkach. Zwiedzając las i najbliższe okolice obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie oraz podziwiali florę i faunę występującą w Bratkowicach.
Przełom października i listopada, to czas zadumy, refleksji i wspominania osób, które odeszły od nas na zawsze. To czas rozmyślań, którym sprzyjała aura i zamierająca przyroda.
W tych miesiącach a zwłaszcza w dniu Święta Zmarłych oddajemy cześć tym których nie ma już wśród nas. Pamiętamy o grobach swoich bliskich ale także o mogiłach żołnierzy, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny. Nie wszyscy z nich mają swoje groby. Wielu leży gdzieś, pod brzozą w cichym lesie lub w zbiorowej mogile na cmentarzach całego świata.
Wychowankowie naszej szkoły także pamiętają o Bohaterach, którzy polegli za Polskę. Uczniowie klasy V i VI wraz z nauczycielami wybrali się na cmentarz parafialny w Bratkowicach by odwiedzić groby, pomodlić się i zapalić znicze na zbiorowej mogile Żołnierzy Armii Krajowej.
Pamięć o żołnierzach, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość jest wyrazem szacunku i wdzięczności dla nich a także pielęgnowaniem polskiej tradycji.
Edukacja muzyczna ma wpływ na rozwój osobowości uczniów, wyostrza wrażliwość, rozwija wyobraźnię i kształtuje emocjonalność. Dlatego w roku szkolnym 2015/16 kontynuujemy współpracę ze szkołą muzyczną Yamaha.
26 października odbyła się pierwsza audycja muzyczna, podczas której nasi uczniowie mieli okazję poznać elektryczne instrumenty klawiszowe. Były to: pianino, keyboard, tablet syntetyzator. Dzieci zapoznały z możliwościami tych instrumentów. Podczas lekcji kilkoro z nich próbowało swoich sił grając na nich. Wszyscy świetnie się bawili i chętnie uczestniczyli w niej.
Pierwszoklasiści wspaniale zdali egzamin, podczas którego wykazali się talentem aktorskim, pięknym śpiewem, dużą wiedzą i umiejętnościami. Pokazali również świetną znajomość cyfr i umiejętności liczenia, podczas sprawności przygotowanych przez Panią Dyrektor. Samorząd Uczniowski także przygotował rozmaite rozrywki umysłowe, z którymi doskonale poradzili sobie uczniowie.
Po pomyślnie zdanym egzaminie nadszedł czas na złożenie ślubowania i dokonanie aktu pasowania na ucznia. Zgodnie z tradycją szkoły nowo przyjęci do grona uczniowie: Bachórz Blanka, Bednarz Cyprian, Dworak Mikołaj, Homa Antoni, Kardyka Adam, Kwoka Kacper, Kwoka Wiktoria, Lis Dominik, Przywara Amelia, Urban Natalia i Zawisza Jakub złożyli swoje podpisy palcem z tuszem w kronice Samorządu Uczniowskiego.
Na zakończenie otrzymali życzenia i prezenty od Dyrektora Szkoły, Samorządu Uczniowskiego, wydawnictwa Nowa Era oraz rodziców. Następnie wszyscy spotkali się na słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i atrakcyjne przygotowanie tej ważnej uroczystości.
Magda G. przekazała uczniom wiele cennych informacji na temat zdrowego odżywiania się i roli witamin. Przestrzegała wszystkich przed nadmiernym jedzeniem chipsów, które zawierają szkodliwe substancje chemiczne oraz przed łączeniem niektórych potraw takich jak: ser i pomidory czy ogórki i pomidory.
Szalona Kunegunda zaś zachęcała dzieci do eksperymentowania i wytwarzania potraw z różnych preparatów chemicznych. Angażowała uczniów do wykonywała coraz to nowych doświadczeń, które równocześnie przybliżyły im zjawiska takie jak dyfuzja, masa nienewtonowska, ciśnienie itp. Dzieci poznawały też właściwości niektórych substancji a zwłaszcza ich mieszanin. Szalona Kunegunda dzięki odpowiedniemu pomieszaniu różnych preparatów w mgnieniu oka ugotowała „budyń” z perhydrolu, przygotowała kompot z atramentu, odparowała wodę z potrawy, wykonała efektowne lampiony z oleju czy nadmuchała balon gazem powstałym w reakcjach chemicznych.
Zajęcia te były przepełnione humorem i różnymi zabawnymi sytuacjami. W atrakcyjny sposób pozwoliły uczniom zdobyć wiedzę nie tylko z zakresu zdrowego żywienia ale także z dziedziny chemii i przyrody.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 w Bratkowicach.
Cele konkursu :
- ukazanie szczególnej wagi rodziny jaki drogi pierwszej i najważniejszej w życiu człowieka
- budowanie zainteresowania wokół wspólnot ludzi młodych uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży
- rozwijanie zainteresowań plastycznych uczniów inspirowanych życiem i działalnością Jana Pawła II
Organizacja konkursu :
- Konkurs plastyczny ,, Jan Paweł II w kręgu mojej rodziny’’
- Konkurs wiedzy o życiu i działalności Jana Pawła II.
Tematem były Światowe Dni Młodzieży. W kategorii plastycznej uczeń kl. III Bartosz Olbrot otrzymał wyróżnienie. W konkursie wiedzy nasz zespół w składzie Paulina Berdel i Magdalena Chmaj zajął I miejsce
Kotek mimo wielu wykonanych eksperymentów nigdy nie osiągnął zamierzonego celu.Dzieci miały możliwość zaobserwowania jak z produktów spożywczych dostępnych w kuchni zrobić np. efekt spalonego mięsa, rosnącej piany, kolorowej błyszczącej lampy, kompot z atramentu czy nadmuchać balon gazem powstałym z reakcji chemicznych.
Uczniowie naszej szkoły: Paweł i Mikołaj Bachórz, Magdalena i Martyna Chmaj, Paulina Berdel, Norbert Kwoka, Oliwer Nguyen Thanh, Gabrysia Jucha, Patrycja Płatek wraz z rodzicami reprezentowali naszą szkołę w II Gminnych Indywidualnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce, które odbyły się na stadionie w Bratkowicach. Każdy z zawodników mógł wybrać sobie trzy dyscypliny, w których mógł startować (bieg na 60m, 400m, 600m, 1000m, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz pchnięcie kulą - tylko dla rodziców). Mimo nie najlepszej pogody (było bardzo zimno) wszystkim dopisywał dobry humor, a wola walki i chęć zwycięstwa rozgrzewała zawodników do walki. Miting przebiegał w rodzinnej atmosferze. Na wszystkich czekał również ciepły posiłek, który przygotowali organizatorzy. Nasi uczniowie zdobyli wiele medali, które wręczał Wójt Gminy Świlcza mgr inż. Adam Dziedzic.
Martynka Chmaj zdobyła III w biegu na 60 m i III w rzucie piłeczką palantową
Patrycja Płatek zdobyła III miejsce w biegu na 60 m i II w rzucie piłeczką palantową
Gabrysia Jucha zdobyła I miejsce w biegu na 60 m i I w rzucie piłeczką palantową i II w skoku w dal
Magdalena Chmaj zdobyła II w biegu na 600 m
Paulina Berdel zdobyła III miejsce w skoku w dal
Oliwer Nguyen Thanh zdobył III miejsce w rzucie piłeczką palantową i II w skoku w dal
Piotr Styka zdobył III miejsce w skoku w dal
Norbert Kwoka zdobył II miejsce w biegu na 1000 m i II miejsce w biegu na 60 m
Rodziców naszych dzieci reprezentował Pan Marcin Bachórz , który startował we wszystkich konkurencjach i zdobył trzy medale. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Zachęcamy również wszystkich rodziców do aktywnego spędzania czasu ze swoimi dziećmi i rozwijania ich pasji.
Uczniowie P. Berdel, M.Chmaj, N. Kwoka, K. Żuczek, M. Szczur i M. Szlęk reprezentowali naszą szkołę w Powiatowych Indywidualnych Biegach Przełajowych w Kamieniu. Konkurencja była bardzo duża, ponieważ w każdej kategorii uczestniczyło ponad 60 zawodników. Wszyscy nasi uczniowie dzielnie walczyli i szczęśliwie ukończyli bieg. Gratulujemy im odwagi i życzymy sukcesów w przyszłych zawodach.
Celem wycieczki była „Zabajka”- Ludowy Klub Jeździecki. Zwiedzanie Klubu rozpoczęli od znajdującego się tam Mini Zoo. Podziwiali strusie emu, osiołki, kozy kameruńskie, owce św. Jakuba, kucyki oraz lamę (alpaka). Dzięki uprzejmości pracowników mogli obejrzeć stajnie ze znajdującymi się w boksach końmi. Poznali również historię najstarszego konia w stajni.
Obchody rozpoczęły się w kościele Św. Krzyża przy ul. 3 Maja Mszą Św. w intencji twórców, dowódców i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Poza okupowaną Polską żaden inny kraj nie posiadał tak zorganizowanych struktur państwa podziemnego. Polskie Państwo Podziemne posiadało podziemny parlament, administrację, sądownictwo, oświatę i służby wojskowe. Funkcje wojska pełniła założona 27 września 1939 roku , a więc jeszcze przed kapitulacją Polski , Służba Zwycięstwu Polski , przekształcona w grudniu tego roku na Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 roku w Armię Krajową. W swojej homilii ks. proboszcz parafii św. Krzyża zwrócił uwagę na rolę jaką Podziemne Państwo odegrało w kształceniu dzieci i młodzieży. Tajne nauczanie organizowane w okupowanym kraju pozwoliło licznej grupie dzieci i młodzieży na kontynuowanie nauki, zdawanie matury i uzyskanie dyplomów. Zdobyte w czasie wojny wykształcenie umożliwiło im w nowej rzeczywistości podjęcie pracy w kraju lub za granicą. Mówił także o bohaterstwie żołnierzy AK, ich wierności złożonej przysiędze i tragicznych losach w powojennej rzeczywistości.
Po mszy św. poczty sztandarowe i uczestnicy obchodów udali się pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów. Po odśpiewaniu hymnu odbył się Apel Poległych i salwa honorowa. Następnie przedstawiciele władz, instytucji, organizacji społecznych i szkół złożyły pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Delegacja uczniów naszej szkoły w składzie: Magda Chmaj, Julia Piętowska, Mateusz Lis i Piotr Styka również złożyła pod pomnikiem biało-czerwoną wiązankę.
Na kolejną część uroczystości zaproszeni goście udali się do Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Spotkanie rozpoczął program artystyczny w wykonaniu Grupy „Safo” z MOK w Dębicy. Członkowie Grupy przedstawili piękny i wzruszający patriotyczny montaż literacko-muzyczny, za który otrzymali gromkie brawa. Następnym punktem programu była ceremonia wręczenia pamiątkowych medali i wyróżnień kombatantom, działaczom SZŻAK, instytucjom wspierającym działalność Związku a także szkołom, które współpracują ze Związkiem Żołnierzy AK i krzewią wiedzę o działalności AK i jej Bohaterach. Nasza szkoła również otrzymała medal. Jest on dla nas wielkim wyróżnieniem, a równocześnie zobowiązuje nas do kontynuowania wychowania patriotycznego. Uroczystość zakończył koncert chopinowski w wykonaniu Sabiny Bury.
Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić nowy Terminal Pasażerski, znajdującą się tam Kaplicę z relikwiami Jana Pawła II oraz Taras Widokowy.
Z wielkim zainteresowaniem słuchali Pani Przewodnik, która przedstawiała im historię powstania lotniska w Jasionce, pokazała stanowiska pracy i służby pracujące na terenie Portu oraz krok po kroku przedstawiła uczniom ścieżki pasażera:
- odprawa biletowo - bagażowa,
- kontrola bezpieczeństwa,
- odprawa osób niepełnosprawnych,
- transport zwierząt.
Następnie uczniowie odwiedzili teren Lotniskowej Służby Ratowniczo - Gaśniczej, gdzie każdy z nich musiał przejść przez punkt kontroli bezpieczeństwa - przejście przez bramkę i prześwietlenie torebek i plecaków. Komendant tutejszej Służby Ratowniczo - Gaśniczej opowiedział o obowiązkach pracujących tu strażaków. Następnie nastąpiła prezentacja sprzętu i pojazdów gaśniczych, łącznie z pokazem akcji gaśniczej. Ze względu na specyfikę budowy tych pojazdów, prezentacja była bardzo ciekawa i atrakcyjna.
W międzyczasie uczniowie mieli okazję zaobserwować lądujący samolot. Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe opaski odblaskowe.
.
Pierwszym przystankiem podczas wycieczki było Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” – upowszechniające wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Uczniowie przypomnieli sobie historię II Rzeczypospolitej, przebieg kampanii wrześniowej, dowiedzieli się jak wyglądało życie w obozach jenieckich. Zobaczyli m.in. rekonstrukcję czołgu Vickers, kadłub brytyjskiego samolotu bombowego, wnętrze rakiety V-2, mnóstwo zdjęć i pamiątek. Dużo emocji wywołała także multimedialna strzelnica, na której uczniowie wcielając się w rolę obrońców Polski mogli zneutralizować za pomocą replik karabinów przeciwpancernych pędzące na ekranach czołgi.
Drugi przystanek wycieczki – Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema związany był z naukowymi eksperymentami, obserwacją zjawisk fizyki, ekspozycji geologicznych i sensorycznych. Uczniowie zafascynowani byli wszystkimi ekspozycjami, z zaciekawieniem słuchali na jakich zasadach działają poszczególne instalacje, a z jeszcze większym entuzjazmem samodzielnie eksperymentowali.
„Otwarta szkoła” to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza. Otwarta szkoła to taka, w której edukacja nie ogranicza się tylko do zajęć w obrębie szkoły , w klasie, w ograniczonym czasie 45-minut. W otwartej szkole docenia się walory edukacyjne wszelkich zajęć w środowisku lokalnym oraz zajęcia i warsztaty wyjazdowe, czyli tzw. zajęcia nieformalne. Mając to na uwadze już we wrześniu zorganizowane zostały dla naszych uczniów zajęcia wyjazdowe. Klasy IV – VI wyjechały do Krakowa, gdzie zwiedziły Muzeum Armii Krajowej i uczestniczyły w warsztatach, w których jak w okupowanej Polsce wyrabiali dla siebie Kennkarty. Pozyskaliśmy także materiały, które pozwolą nam w szkole zorganizować najstarszym klasom warsztaty z zakresu szyfrowania wiadomości. Drugim etapem wyprawy do Krakowa był pobyt w Ogrodzie Doświadczeń. W tym ogrodzie dzieci uczestniczyły w zajęciach, które przybliżyły im zagadnienia z zakresu astronomii, fizyki, przyrody. Miały możliwość korzystać ze znajdujących się tam przyrządów i wykonywać samodzielnie doświadczenia i eksperymenty. Natomiast klasy młodsze były na kilkugodzinnej wycieczce na lotnisku w Jasionce, gdzie zwiedzali terminal, przeszli kontrole i obserwowali lądujący samolot. Przez cały rok będziemy dla dzieci organizować różnorodne zajęcia nieformalne, o których na bieżąco będziemy informować na stronie internetowej szkoły.
Wybiła już godzina.
Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna.
Znów dni popłyną pracowite
Nad książką szkolną, nad zeszytem...
Życzę wam wszystkim na początek
Szkolnego roku - samych piątek.