Archiwum - rok szkolny 2017/2018
Aktualności
Podczas II turnusu dzieci miały zapewnioną opiekę od godziny 6.30 - 16.00. Dzień był podzielony na 3 części.
Pieczę nad naszymi wychowankami sprawowali pedagodzy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w organizacji różnego rodzaju wypoczynku. Celem zajęć było między innymi:
-stworzenie dzieciom warunków do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu,
- kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw,
- stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego,
- rozwijanie sposobów ekspresji uczuć i emocji,
- poznawanie najbliższej okolicy.
Dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych z chustą animacyjną, w grach i zabawach z wykorzystaniem x-boxa,, w zabawach ruchowych oraz z wykorzystaniem gier planszowych i innych zajęć świetlicowych.
W drugiej części dnia uczestnicy po zapoznaniu się z rozkładem dnia oraz przepisami bhp obowiązującymi na wycieczce, codziennie wyjeżdżały na różnorodne, ciekawe wycieczki autokarowe.
Pierwszego dnia dzieci pojechały do leśniczówki Bugaj, gdzie zorganizowane było spotkanie z leśniczym - panem Leonem Olszowym, który oprowadził grupę po lesie. Leśniczy opowiedział różne ciekawostki dotyczące występujących tam roślin oraz mieszkańców lasu.
Drugiego dnia nasi podopieczni wraz z opiekunami wybrali się do Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 w Budach Głogowskich. Na samym początku dzieci udały się na spacer ścieżką przyrodniczą, następnie na terenie ośrodka zostały zorganizowane różne zabawy, rozgrywki sportowe, wspólny śpiew, jak również palenie ogniska i pieczenie kiełbasy.
Trzeciego dnia dzieci zwiedzały Zoo Market – Majster w Rzeszowie. Dowiedziały się tam wielu cennych informacji na temat zwierząt, ich zwyczajów oraz opieki nad nimi. Następnie wszyscy udali się kina Zorza, gdzie były zorganizowane warsztaty prowadzone przez animatorów. Po warsztatach dzieci obejrzały film pt. „Uprowadzona księżniczka”. Po filmie wszyscy uczestnicy smakowali wspaniałą pizzę w pizzerni Dexter.
Kolejny dzień był przepełniony samymi wspaniałymi przygodami. Cała społeczność półkolonii wybrała się na wycieczkę do Osady Słowiańskiej w Stobiernej. Zwiedzanie obiektu zaczęto od pogadanki, podczas której dzieci dowiedziały się jak żyli ludzie w dawnych czasach. Zwiedzano również Park Owadów i Pajęczaków.
Ostatni dzień półkolonii nasi podopieczni spędzili w Centrum Zabaw dla Dzieci „Fantazja” w Rzeszowie. Dzieci mogły bezpiecznie bawić się pod opieką doświadczonych opiekunów.
Wszystkim atrakcjom towarzyszyły gry i zabawy oraz ćwiczenia na świeżym powietrzu.
W trzeciej części dnia dzieci odpoczywały w szkole bawiąc się w świetlicy szkolnej, na szkolnym podwórku, czy uczestnicząc w różnorodnych zabawach.
Drugi turnus minął równie radośnie jak pierwszy. W każdym dniu półkolonii dzieci miały możliwość spożywania posiłków. Podsumowując należy stwierdzić, iż taka forma wypoczynku i spędzania czasu wolnego podczas wakacji była trafiona i zaspokoiła oczekiwania jej uczestników jak również ich rodziców. Dwutygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw, integracji a także doskonałą lekcją historii, przyrody i bezpieczeństwa.
Minął I turnus tego atrakcyjnego wypoczynku, w którym uczestniczyło 29 dzieci z naszej szkoły i okolicznych miejscowości. Podczas tego turnusu dzieci miały zapewnioną opiekę od 6.30 - 16.00. Dzień był podzielony na 3 części.
W trakcie pierwszego cyklu zajęć dzieci miały zabawy integracyjne z chustą animacyjną, gry i zabawy z wykorzystaniem x-boxa, klocków gimnastycznych, prac plastycznych, zabaw ruchowych z piosenką i do muzyki oraz gier planszowych i innych zajęć świetlicowych.
W drugiej części dnia uczestnicy po zapoznaniu się z rozkładem dnia oraz przepisami bhp obowiązującymi na wycieczce, codziennie wyjeżdżali na różnorodne, ciekawe wycieczki autokarowe:
1. do lasu w Bratkowicach - gry i zabawy terenowe "Podchody",
2. do FLAYPARKU w Rzeszowie - korzystanie z trampolin, basenów, ścianek spinaczkowych, zwiedzanie muzeum Energetyki w Rzeszowie, udział w lekcji "Elektomagnetyzm na co dzień",
3. do Parku Historycznego w Biznej - poznanie historii niemieckiego poligonu doświadczalnego z pociskiem V - 2, oglądanie makiety V-2 i V-1, zapoznanie z samolotem AN -2, wozem pancernym i rekonstrukcjami okopów i bunkrów z czasów II wojny światowej,
4. do Domu Regionalnego w Trzcianie - zwiedzanie z przewodnikiem zbiorów muzealnych - poznanie tradycji i zwyczajów mieszkańców wsi sprzed 100 lat,
5. do Stadniny Koni "Zbajka" - spacer po stadninie, zwiedzanie mini - zoo, oglądanie koni w stajni i na wybiegu.
Podczas każdego wyjazdu dzeci miały zapewniony smaczny posiłek w restauracji "Zacisze" w Bratkowicach, w restauracji "Ania" w Rzeszowie, wspólne grillowanie kiełbasek na świeżym powietrzu, wspólne wykonywanie, smażenie proziaków na kuchni węglowej, wspólne pieczenie ziemniaków na blasze kuchni oraz obiad w barze na terenie stadniny.
Wszystkim atrakcjom towarzyszyły gry i zabawy, ćwiczenia na świeżym powietrzu, w siłowni terenowej, spacery lub złożenie hołdu, zapalenie zniczy w miejscu stracenia żołnierzy AK oraz przejscie do Krzyża Milenijnego - Leśnego Sanktuarium Maryjnego w Bratkowicach.
W trzeciej części dnia dzieci odpoczywały w szkole bawiąc się w świetlicy szkolnej, na szkolnym podwórku, czy uczestnicząc w różnorodych zabawach.
Pierwszy turnus minął radośnie z dużym zadowoleniem dzieci i ich rodziców. Sprzyjała nam piękna pogoda, dzieci wracały zrelaksowane, wypoczęte i szczęśliwe.
Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanych i bezpiecznych wakacji, dużo słońca, radości i beztroskiego wypoczynku.
Dyrekcja NSP
|
Ten dzień rozpoczęliśmy mszą świętą z udziałem pocztu sztandarowego w kościele parafialnym.
Uczniowie klasy III przedstawili krótką, humorystyczną scenkę pt. "Wakacyjna podróż", w której zagrali nieumiejętne pakowanie bagażu oraz zabieranie zbyt dużej ilości niepotrzebnych rzeczy. Zaprezentowali sposoby spędzania wolnego czasu zachęcając koleżanki i kolegów między innymi do czytania książek. Ciekawymi piosenkami pożegnali kończący się rok szkolny.
Następnie uczniowie otrzymali nagrody za rozstrzygnięte konkursy, 100% frekwencję, czytelnictwo oraz świadectwa z paskiem z nagrodami książkowymi.
Zakończony rok przebiegał pracowicie, z dużą ilością konkursów, wycieczek i dni specjalnych wzbogacajacych życie szkoły. Wszystkim życzymy udanych wakacji.
Okazało się, że spośród 213 nadsłanych prac konkursowych, jury przyznało nagrody i wyróżnienia uczniom naszej szkoły.
W kategorii klas I - III:
wyróżnienie otrzymał Krzysztof Krupa z klasy II.
W kategorii klas IV - V:
I miejsce zdobył Marcel Puklicki.
W kategorii klas VI - VII:
III miejsce zajęła Karolina Majewska.
Wszystkim serdecznie gratulujemy, a innym uczestnikom dziękujemy za zaangżowanie i udział w konkursie. Przeżywając pozytywne emocje okazało się, że uczniowie odkryli własne uzdolnienia.
Klasy I-III brały udział w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra Świąteczne Pomocy. Uczniowie klas I-III z powodzeniem ukończyli szkolenie dlatego otrzymują hologramy na świadectwach szkolnych. Gratulujemy!
W konkursie wzięło udział pięć uczennic naszej szkoły, które wykonały w sumie 11 projektów: Natalia Gaweł ( 5 prac), Julia Dworak ( 2 prace), Karolina Majewska ( 2 prace), Joanna Trzeciak ( 1 praca), Kamila Majewska ( 1 praca). Podsumowanie konkursu miało miejsce w styczniu b.r. , a wyniki zostały podane w kwietniu b. r. Finał konkursu miał miejsce 14 czerwca 2018 r. w Domu Strażaka w Świlczy. Na podsumowaniu był obecny Pan Wójt Adam Dziedzic, zastępca wójta Pan Sławomir Styka, Pani Zofia Dziedzic – Naczelny Redaktor kwartalnika Trzcionka, Pan Adam Majka – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Pan Wiesław Walat – historyk, autor projektu herbu Gminy Świlcza, Pan Artur Szary - organizator konkursu oraz uczestnicy konkursu z opiekunami. Na konkurs wpłynęło 40 prac z pięciu szkół, wykonanych przez dzieci i młodzież z gimnazjum. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Z naszych projektów wyróżniona została praca Joanny Trzeciak i Kamili Majewskiej (na wystawie zaprezentowane jako II miejsce), pozostałe prace też zostały wyróżnione i zaprezentowane jako III miejsce. Pan Wójt Adam Dziedzic, zastępca wójta Pan Sławomir Styka i Pani Zofia Dziedzic wręczyli wszystkim nagrody i podziękowali za piękne i pomysłowe prace, które świadczyły o sporej wiedzy uczestników z zakresu heraldyki i znajomości historii, cech i walorów naszej gminy. Na spotkaniu został zaprezentowany projekt herbu gminy, opracowany przez Pana Wiesława Walata. Autor projektu przedstawił uzasadnienie wyglądu herbu pod względem heraldycznym i historycznym.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00 występami uczniów naszej szkoły. Wszystkie klasy pod opieką nauczycieli przygotowały bogaty program, na który złożyły się inscenizacje, piosenki i tańce. Program artystyczny urozmaiciły gościnne występy zespołu tanecznego „Koloret”, prowadzonego przez Panią Ewę Chmaj. Grupy taneczne w różnym wieku, w pięknych strojach, zaprezentowały bogate układy taneczne. W zespole tańczyli także nasi uczniowie i absolwenci. Widzowie mieli również okazję zobaczyć występy grupy karateków pod opieką trenera Pana Pawła Kardysia. Dla wszystkich uczestników pikniku przygotowano wiele atrakcji. Był bogaty bufet; grillowane kiełbaski, karkówka, kaszanka, a także pyszne ciastka, różnorodne napoje, lody, prażona kukurydza i zapiekanki. Można było nabyć cegiełki z fantami. Wśród dzieci największym powodzeniem cieszyły się zabawy na dmuchanym zamku, zjeżdżalni ale najbardziej oblężone były kule w basenie. Chętni mogli brać udział w sprawnościowych konkursach i zabawach takich np. jak przeciąganie liny, kręcenie obręczy, zespołowe rysowanie, czy zabawy z chustą integracyjną. Za udział w konkursach uczestnicy otrzymywali nagrody w postaci słodyczy i drobnych upominków.
Piknik Rodzinny 2018 zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Świlcza Pan Adam Dziedzic, zastępca wójta Pan Sławomir Styka, Pani Małgorzata Nowińska-Zgurska – kierownik Oddziału Jakości i Zarządzania Oświatą Podkarpackiego Kuratora Oświaty, radny powiatu Pan Sławomir Miłek, radni z Bratkowic, ksiądz Witold Pazdan, ksiądz Mariusz Jeż, przewodnicząca KGW Pani Maria Nowożeńska, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz sponsorzy i przyjaciele szkoły.
O godzinie 19.00 odbyło się losowanie nagród dodatkowych, a później do 21.30 trwała zabawa dla dzieci pod kierownictwem animatorki. Cały dzień była piękna letnia pogoda, więc wszyscy uczestnicy pikniku miło spędzili niedzielne popołudnie i wieczór, świetnie bawiąc się, racząc smakołykami i na miłych towarzyskich pogawędkach.
Dyrekcja Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Nasza Trójka” w Bratkowicach serdecznie dziękują rodzicom i pracownikom szkoły za przygotowanie i obsługę imprezy. Gorąco dziękujemy wszystkim sponsorom za finansową i materialną pomoc.
Sponsorami Pikniku Rodzinnego 2018
- Delikatesy Centrum z Bratkowic,
- Pan Krzysztof i Mateusz Ciszewski – Restauracja „Zacisze” w Bratkowicach
- Spółka Pastwiskowa Bratkowice Koniec Piaski
- Pan Adam Smajdor, Firma DREWNEX Handel drewnem Bratkowice 13 A
- BRATCAR sp. Z o. o. Bratkowice 401 H wymiana opon samochodowych i nie tylko
- Państwo Barbara i Maciej Buda
- Pani Ewelina Leniart, Mobilny Salon Kosmetyczny „EL” Bratkowice 48
- Pan Paweł Leniart, Mechanika Pojazdowa Bratkowice 48
- Państwo Bernadeta i Paweł Kwoka
- Państwo Daniel i Wioletta Przywara
- Sklep EMPIK w Galerii Rzeszów
- Państwo Elżbieta i Roman Witowie
- Podkarpacka Grupa Produkcji Borówki Amerykańskiej „Elliot”
- Urząd Gminy Świlcza
- Państwo Joanna i Dawid Homa
- Firma Handlowa Coccodrillo
- Państwo Julita i Paweł Urban
- Pan Tomasz Wojton – Radny Powiatu
- Pan Bogdan Orzech Przedsiębiorstwo Budowlane „BOG BUD” Bratkowice
- Pan Tomasz Dworak
- Pan Piotr Salach firma „Salach” Bratkowice – producent makaronów
- Firma KORAL
- Monika Grzybowska,
- Pan Paweł Wojturski
- Pływalnia „Wodnik” w Głogowie Małopolskim
- PKO Bank Polski
- Państwo Anna i Adam Bednarzowie
- Biuro Podróży „Guliver”
- Uniwersytet Rzeszowski
- Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego
- Państwo Małgorzata i Robert Dworak
- Blue Daimond
- Ośrodek Edukacyjno-Naukowy Zawrót Głowy,
- Panoramix print – nadruki – poligrafia – introligatornia Pan Wojciech Chromik,
- Pan Grzegorz Bednarz Piekarnia „Gremex” Trzciana
- Pan Jan Wątorek – Piekarnia z Racławówki
- Pani Cecylia Róg – Piekarnia „Marzenie” z Trzciany
- Pan Mariusz Cyzio i Zdzisław Cyzio Piekarnia z Klęczan
- Pan Witold Węgrzyn, Piekarnia „WM-ka” z Kolbuszowej
- Pan Jan Cisło Piekarnia „Ciżemka” - Zarębki
Dziękujemy również gorąco osobom prywatnym i firmom, które sponsorowały imprezę, ale chciały zachować anonimowość. Wyrażamy swoją wdzięczność i podziękowanie Panu Tadeuszowi Wąsikowi i Pani Marii Janusz za bezpłatne użyczenie placu na zorganizowanie pikniku, Panu Tadeuszowi Pachorkowi dyrektorowi ZWiK i OSP w Bratkowicach za umożliwienie skorzystania z hydrantu. Dziękujemy Pani Ewie Chmaj i zespołowi Koloret oraz Panu Pawłowi Kardysiowi i grupie karateków za uatrakcyjnienie programu.
Symbolem uczczenia poległych za Ojczyznę było wybudowanie w 1886 roku Pomnika Powstańców Styczniowych, w formie wysokiego, kamiennego kopca z inskrypcjami, herbem Rzeczpospolitej, krzyżem oraz orłem u podstaw.
Młodzież podziwiała również pomnik Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza oraz gen. Władysława Sikorskiego.
Na grobach uczniowie zapalili symboliczne znicze oraz złożyli biało-czerwone kwiaty.
Pierwszym przystankiem naszej wyprawy była Bóbrka, gdzie znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Położone jest na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Spacerując alejkami parku oglądaliśmy XIX wieczne szyby naftowe zwane kopankami, ropę naftową w stanie naturalnym, maszyny i urządzenia używane dawniej i dziś do wydobycia ropy, obelisk ufundowany przez Ignacego Łukasiewicza oraz drewnianą kuźnię kopalnianą i warsztat mechaniczny. Na końcu zwiedziliśmy tzw. Dom Łukasiewicza, w którym zgromadzono pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu. Znajduje się tu ciekawa kolekcja lamp naftowych. Najciekawszy dla dzieci był pokaz holograficzny pokazujący pracę w aptece za czasów Łukasiewicza. Uczestniczyliśmy również w lekcji muzealnej podczas której zgłębiliśmy swoją wiedzę na temat wydobywanej w Polsce ropy, a na warsztatach plastycznych wykonaliśmy piękne papierowe lampy Łukasiewicza. Drugim celem naszej wycieczki był Park Rozrywki „Park Mani” w Krośnie. Dopisywała nam pogoda i humory też dlatego do woli mogliśmy korzystać ze znajdujących się tu atrakcji; mini parku linowego, tyrolek , gokartów, trampolin, kul wodnych i łódek. W labiryncie mieliśmy za zadanie rozwiązać zaszyfrowane hasło, jeżeli poprawnie je rozwiązaliśmy to otrzymaliśmy nagrodę.
Po dniu pełnym wrażeń, zmęczeni ale zadowoleni z poznania nowych, ciekawych miejsc wróciliśmy do Bratkowic.
Wśród zgłoszonych szkół, w skład których wchodziło 40 uczniów naszej gminy, znalazła się również ośmioosobowa reprezentacja Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach. Nasi uczniowie udowodnili, ile dumy i satysfakcji nie tylko im samym, ale również nauczycielom i rodzicom przynosi cotygodniowa ciężka praca na basenie. "Nasza Trójka" zdobyła dwa puchary za sztafety chłopców i dziewczynek a także medal dla najmłodszej zawodniczki. Gratulacje dla naszych pływaków!!!
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Nasza Trójka”i Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach
zapraszają na
Piknik Rodzinny
który odbędzie się 10 czerwca 2018 r. (niedziela) o godz.1500
W programie:
- występy uczniów
- występy zaproszonych gości,
- gry, zabawy i liczne atrakcje dla dzieci
- konkursy z nagrodami
- zabawa dla dzieci
- bogaty bufet (grill, zapiekanki, ciasto, kawa i herbata itp.)
Pięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Radość malowana wyobraźnią. Są to Karolina Majewska, Marcel Puklicki, Krzysztof Krupa, Kacper Kwoka i Szymon Bartków. Uczniowie wykonali prace plastyczne na arkuszu A3, na których w formie obrazu, próbowali przedstawić jak wyobrażają sobie radość. 20 czerwca w Rzeszowie w auli PPP odbędzie się finał konkursu, rozdanie nagród, upominków i dyplomów. Konkurs objął swoim patronatem Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na finał. Fotografie z finału umieścimy po 20 czerwca.
O godzinie 10.00 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy, każdy ze swoją książką, wyszli przed budynek szkoły. Spotkali się w plenerze, wygodnie usiedli na trawniku i przystąpili do czytania przyniesionych książek. Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole.
Celem akcji jest przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie oraz wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo. Ważna jest także integracja środowiska szkolnego w działaniu na rzecz rozwoju czytelnictwa oraz promocja biblioteki - podkreślanie jej znaczenia dla edukacji czytelniczej.
Czy został pobity ubiegłoroczny rekord, dowiemy się pod koniec czerwca.
Kto czyta książki, żyje podwójnie.
Umberto Eco
We współczesnym świecie, pełnym komputeryzacji, książka zeszła na drugi plan. Nie wolno nam jednak zapominać, że to właśnie ona jest źródłem wiedzy, rozrywki i zabawy. Zapewnia dzieciom lepszy rozwój emocjonalny oraz intelektualny.
Stąd pomysł na zrealizowanie w naszej szkole projektu edukacyjnego pt. Dlaczego warto czytać? Podstawowym założeniem projektu jest zachęcanie dzieci do czytania oraz do stałego kontaktu z książką w taki sposób, aby był on dla nich przygodą, formą spędzania wolnego czasu, radością.
W projekcie bierze udział cała społeczność naszej szkoły. Wszystkie zaplanowane zadania z pewnością przyczynią się do rozwoju czytelnictwa wśród naszych uczniów.
W ramach projektu nasi młodzi aktorzy wcielili się w bohaterów znanych książek. Starsi uczniowie przygotowali wspaniałe prezentacje. Klasa VI przygotowała informacje na temat zalet czytania oraz ciekawostki, przysłowia związane książką, czytaniem i biblioteką.
Na zakończenie Pani Dyrektor zaprosiła uczniów do wspólnej zabawy inspirowanej wierszem Jana Brzechwy pt. „Zoo”.
Siedemnaście zalet czytania książek według Szwedzkiej Akademii Literatury Dziecięcej
1.Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
5.Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
10. Książka pomaga udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, a na problem da się spojrzeć z rożnych stron.
11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.
16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą -nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
17. Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom... Literaturę dziecięcą można również eksportować, przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.
Uczniowie klas I – III mieli wykonać pracę na temat „Kim będę jak dorosnę” a klas IV – VII „Zawód moich marzeń”. Prace plastyczne można było wykonać techniką dowolną. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością w wykonaniu sowich prac. Zostały one ocenione a następnie nagrodzone.
Wyniki konkursu:
Kategoria klas I - III
I miejsce – Aleksandra Irzeńska ( kl. II ), Daria Szopa ( kl. I )
II miejsce – Wiktoria Kwoka( kl. III ), Karol Surowiec ( kl.II )
III miejsce – Antoni Homa (kl.III ), Amelia Przywara ( kl.III ), Emilia Szczepanik ( kl.II ),
Szymon Bartków ( kl. I )
Kategoria klas IV – VII
I miejsce – Aleksandra Kwoka (kl.IV ), Natalia Gaweł (kl.VII ), Joanna Trzeciak ( kl.VII )
II miejsce – Mikołaj Buda ( kl.V ), Oliwia Przywara ( kl.VI ), Magdalena Surowiec ( kl.VI )
III miejsce – Julia Cisek ( kl.V ), Jakub Kopeć ( kl.VI ), Oliwer Nguyen Thanh ( kl.VII ),
Gabriela Jucha ( kl. VI )
Wyróżnienie – Julia Kopeć ( kl.V ), Paweł Bachórz ( kl.VII ), Amelia Borenet ( kl.VI ),
Miłosz Buda ( kl.VI )
Dzieci z klas 1-3 rozpoczęły swoje świętowanie od wykonania przepięknych plakatów, na których przedstawiły dziecięce marzenia oraz ilustracje do ulubionych książek. Prace zostały wykonane farbkami, więc gdy wszystkie pędzle zostały umyte, uczniowie udali się na zabawę z chustą. Młodsze dzieci próbowały swoich sił w konkurencjach takich jak: skoki w workach, wyścigi na hulajnodze, biegi ze zmianą piłek oraz wielu innych ciekawych zabawach. Wszyscy doskonale się bawili, a w nagrodę otrzymali słodki poczęstunek od Pani Dyrektor i lody dla ochłody. Kiedy najmłodsi udali się na pokaz filmu, ich starsi koledzy rozegrali mecz piłki nożnej, a koleżanki mini-siatkówki.
I miejsce w piłce nożnej zdobyła drużyna z klasy 7
II miejsce klasa 6,
III miejsce przypadło drużynie chłopców z klasy 3 i 4,
IV miejsce zajęła klasa 4.
Natomiast w mini-siatkówce zwyciężyła drużyna w składzie:
Karolina Dworak, Kamila Majewska i Dominika Osypka,
II miejsce: Julia Dworak, Aleksandra Kwoka i Joasia Trzeciak,
III miejsce: Natalia Gaweł, Madzia Surowiec i Martyna Chmaj,
IV miejsce: Amelia Borenet, Oliwia Przywara i Patrycja Płatek.
Rozegrany został także turniej tenisa stołowego, zwycięzcami została drużyna z klasy 7.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkiego co najlepsze, ducha rywalizacji oraz dużo uśmiechu nie tylko w Dzień Dziecka.
W kategorii klas I – III szkoła podstawowa II miejsce zdobył uczeń klasy III Cyprian Bednarz
W kategorii klas VII szkoła podstawowa i gimnazjum również II miejsce zdobył uczeń klasy VII Oliwer Nguyen Thanh
W kategorii klas IV – VI szkoła podstawowa – Jakub Kopeć zdobył wyróżnienie
Gratulujemy sukcesu!
Konkurs odbył się w trzech kategoriach: klasy IV- V szkoła podstawowa, klasy VI – VII szkoła podstawowa oraz klasy II – III gimnazjum. Przedmiotem konkursu było samodzielne napisanie wiersza nawiązującego do tytułu dwunastej edycji przedsięwzięcia.
W kategorii klas IV – V: I miejsce zdobył uczeń klasy V Bartosz Olbrot
W kategorii klas VI – VII również I miejsce zdobył uczeń klasy VII Oliwer Nguyen Thanh
Gratulujemy sukcesu
Niepokojąca cisza
Nigdy nie słyszałem tak poszarpanej ciszy, Jest dość drażniąca, choć czasami mnie ściszy. Niebieskie niebo mówi, jakby było dziwne, Ale nie jestem dzieckiem, które jest naiwne.
Ból jest zbyt bolesny, nie mogę już wytrzymać, Okalające kwiaty są już krwią zalane, Musi być jakiś sposób, aby to zatrzymać, Bo inaczej wszystko zostanie przegrane.
Kwiaty już pomalowane, popatrz na ich śpiew Przepiękny, patriotyczny, miłujący nas głos. W sercu już zapala się świeczka - czerwony kłos Koloru flagi, imitującej pośród drzew.
Wszystko jest zachowane we mnie, ta uroda Ojczyzny, płynąca w mych żyłach - niczym woda, Niby spokojna, choć czasem krwawi i boli, A łza spływająca, jak czarna róża - kole.
Oiwer Nguyen Thanh |
Rzeczpospolita Polska
Rzeczpospolita Polska to ja, To moja siostra i mój brat. To moi koledzy mali i duzi, To rodzina, z pradziada dziad.
Rzeczpospolita Polska to mój dom, To moja ulica i wioska. To miasta i województwa, To od Bałtyku do Tatr – Polska.
Rzeczpospolita Polska to chleb na stole, To praca ludzi i pot na czole. To ziemia, która wydała plony, To błękit nieba i żar słońca.
Rzeczpospolita Polska to duma moja, To biały orzeł w koronie na głowie. To Matka, za którą krew przelali synowie, To oddech Wolności Twojej i mojej.
Bartosz Olbrot |
25 maja br. odbyło się rozstrzygnięcie II Międzyszkolnego Konkursu Języka Niemieckiego „Państwa Niemieckojęzyczne w naszych oczach” w ZS ZDZ w Rzeszowie. W kategorii prezentacja: III miejsce zdobył uczeń naszej szkoły Oliwer Nguyen Thanh z kl. VII.
Opiekunem była B. Nykiel.
Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!
Wszyscy wiemy, jak dużą rolę odgrywają owady, a w szczególności pszczoły w życiu nie tylko człowieka, ale całej przyrody. Dzięki nim możemy się delektować smakiem pysznych miodów, korzystać z dobrodziejstw medycyny czy kosmetologii, które wykorzystują nie tylko miód, ale również inne produkty wytworzone przez pszczoły, do produkcji lekarstw czy też kosmetyków. Dlatego też uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić te pracowite owady krótką inscenizacją pt. „Rzeczpospolita Pszczół”, pięknym „Tańcem Mai” wykonanym przez uczennice kl. I i II i piosenkami o pszczołach. To spotkanie zakończyliśmy degustacją pysznego miodu. W tym dniu mogliśmy też dokładnie zobaczyć pełen strój pszczelarza, w jakim wystąpił jeden z uczniów klasy VII, a każdy uczeń i uczennica, którzy mieli kotylion pszczoły lub byli przebrani za pszczółkę mieli szczęśliwy dzień bez pytania.
Przybyłych na spotkanie gości bardzo ciepło przywitała bibliotekarka Pani Lidia Bułatek. Miłym akcentem był również występ przedszkolaków, który wszystkich zachwycił. Następnie Pani Dyrektor Dorota Madej wręczyła laureatom dyplomy i nagrody. Reprezentanci naszej szkoły Karolinka Majewska, Amelia Borenet, Aleksandra Kwoka, Natalia Płatek i Mikołaj Bachórz otrzymali drobne upominki oraz dyplomy uczestnictwa w konkursie. Natomiast Daria Szopa zajęła II miejsce, a Wiktoria Kwoka za swoją pracę otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy sukcesu.
Na początku odwiedziliśmy Kopiec Kościuszki, gdzie uczniowie zrobili pamiątkowe selfie.
Kraków należy do najpiękniejszych miast Polski. Przyznaje to każdy, kto choć raz udał się do magicznego grodu nad Wisłą. Trudno powiedzieć, co wzbudza największe emocje w tym miejscu. Chyba każdy ma swój ulubiony zakątek, ale wiele osób twierdzi, iż największe wrażenie zrobił na nich Wawel. To właśnie był kolejny punkt naszej wycieczki. Zamek prezentował się rewelacyjnie. Dotarliśmy do muzeum gdzie odbyła się lekcja muzealna "Damy i rycerze". Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić część zbrojowni gdzie oglądnęli rycerskie stroje oraz broń, jaką posługiwali się rycerze. Na koniec warsztatów chłopcy zostali pasowani na rycerzy, a dziewczynki miały szansę założyć na głowę hełm rycerski.
Pod Wawelem znajduje się Smocza Jama, która stanowiła kolejny punkt naszej wycieczki. Schodziliśmy wąskimi schodami aby się do niej dostać. Obok niej wznosi się ziejący ogniem pomnik wawelskiego smoka, znanego z legend każdemu polskiemu dziecku.
Głodni i spragnieni wróciliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Parku Doświadczeń im. Stanisława Lema gdzie czekało nas mnóstwo atrakcji oraz pyszny obiad. Po przekroczeniu bramy Parku Pan przewodnik skierował nas w głąb Ogrodu, który posiada około 60 urządzeń. Pierwsze stanowisko to pryzmat, który tworzy ze światła słonecznego piękną tęczę. Jest kilkadziesiąt razy większy od pryzmatów szkolnych, zbudowany z pleksi, w środku którego znajduje się gliceryna.
Po rozszczepieniu światła białego skierowaliśmy kroki do tarczy Newtona, gdzie mogliśmy uzyskać odwrotny efekt. Kolorowa, nieruchoma tarcza staje się biała przy prędkości 1800 obrotów na minutę.
Przy innym stanowisku mogliśmy sprawić, że powstanie wir wodny i zaobserwować jego niepowtarzalne zachowanie, które wynikało z prędkości kręcenia korbą. Świat eksperymentów okazał się ciekawą alternatywą dla uczniów w kwestii przyswojenia wiedzy. Po tej niezwykle cennej lekcji przyszedł czas na odrobinę relaksu. Kończąc naszą wycieczkę pozwoliliśmy sobie na chwilę słabości w postaci perełkowych lodów, stworzonych w oparciu o technologię kriogeniczną z użyciem ciekłego azotu :). Zmęczeni lecz zadowoleni autokarem powróciliśmy do Bratkowic.
Treść sprawdzianów konkursu „Zuch” uwzględniała elementy edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej opracowane w taki sposób, aby uczniowie wykonując polecenia rozwiązywali zadania, krzyżówki i rebusy doskonaląc przy tym zdolności grafomotoryczne.
W bieżącym roku szkolnym swoją wiedzę i umiejętności z edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej sprawdzali uczniowie: Daria Szopa i Natalia Płatek (klasa I), Aleksandra Irzeńska, Krzysztof Krupa, Zuzanna Pałka, Emilia Szczepanik, Nicola Warzybok (klasa II), Blanka Bachórz, Cyprian Bednarz, Amelia Przywara (klasa III).
Wszyscy uczestnicy konkursu uzyskali wysokie wyniki w ogólnopolskich zmaganiach. Najwyższe miejsca zdobyli uczniowie: Daria Szopa – klasa I (2 miejsce) – dyplom laureata oraz nagroda książkowa, Natalia Płatek – klasa I (7 miejsce) – dyplom laureata.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs obejmował zagadnienia z zakresu struktur gramatycznych, leksykalnych, sprawdzał rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych oraz w klasie V, VI i VII weryfikował wiadomości dotyczące krajów anglojęzycznych.
W tegorocznej edycji konkursu wzięli udział: Martyna Chmaj, Karolina Dworak, Aleksandra Kwoka, Marcel Puklicki (klasa IV), Mikołaj Buda, Julia Kopeć, Bartosz Olbrot (klasa V), Miłosz Buda, Jakub Kopeć (klasa VI), Kacper Madej, Oliwer Nguyen Thanh, Damian Płatek (klasa VII). Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z pytaniami konkursowymi uzyskując, w zdecydowanej większości, znacznie wyższą niż przeciętna liczbę punktów.
Najwyższe miejsca w konkursie uzyskali:
Aleksandra Kwoka – klasa IV (12 miejsce) – dyplom wyróżnienia,
Martyna Chmaj – klasa IV (14 miejsce) – dyplom wyróżnienia,
Mikołaj Buda – klasa V (15 miejsce) – dyplom wyróżnienia,
Miłosz Buda – klasa VI (15 miejsce) – dyplom wyróżnienia.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów!
Swoją znajomość słownictwa, struktur gramatycznych, konstrukcji i wyrażeń językowych o różnej skali trudności w tegorocznej edycji konkursu sprawdzali uczniowie: Natalia Płatek (klasa I), Aleksandra Irzeńska, Krzysztof Krupa, Zuzanna Pałka, Emilia Szczepanik, Nicola Warzybok (klasa II), Blanka Bachórz oraz Cyprian Bednarz (klasa III).
Wszyscy uczestnicy konkursu zajęli wysokie miejsca w ogólnopolskim rankingu uzyskując wyższą niż przeciętna liczbę punktów. Największą wiedzą i umiejętnościami wykazali się uczniowie:
Natalia Płatek – klasa I (4 miejsce) – dyplom laureata oraz nagroda książkowa,
Zuzanna Pałka – klasa II (6 miejsce) – dyplom laureata.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy kolejnych sukcesów!
.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ogrodu japońskiego – miejsca wyjątkowego, które powstało z podziwu dla japońskiej sztuki ogrodowej, a w jego tworzeniu brali udział specjaliści z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest on kawałkiem żywej, orientalnej kultury w środku Europy, który pozwala docenić piękno oryginalnych, pochodzących z Japonii roślin.
Następnie udaliśmy się na pokaz fontanny multimedialnej. Kolejnym punktem wycieczki był Ostrów Tumski i wrocławski Stary Rynek. Zobaczyliśmy wiele zabytków, niektóre zapierały dech w piersiach. Podziwialiśmy m.in. wspaniałe budowle w stylu gotyckim. Pani przewodnik pokazała nam również jeden z wielu mostów, na którym zakochani zawieszają kłódki na znak wiecznej miłości. Pani Ania odkryła przed nami uroki miasta, poprowadziła naszą grupę uliczkami pełnymi uroczych zakątków, opowiedziała o życiu i obyczajach dawnych mieszkańców, wyjaśniła nam historię wrocławskich krasnoludków. Mogliśmy podziwiać niezwykłe kamienice, kościoły w stylu gotyckim i barokowym oraz wiele innych budowli.
Następną atrakcją było Kolejkowo. Twórcy Kolejkowa stworzyli ogromną makietę, atrakcję tętniącą życiem i przedstawiającą wspaniały Dolny Śląsk. Dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa, ukazując ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego. Zobaczyliśmy życie na wsi, potowarzyszyliśmy turystom podczas górskich wypraw, wzięliśmy udział w akcji ratunkowej, wcieliliśmy się w leśniczych, narciarzy, kupców, czy też pracowników. Kolejkowo mieści się na terenie jednego z najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu. Dworzec Świebodzki zlokalizowany jest w ścisłym centrum Wrocławia przy Placu Orląt Lwowskich, niespełna 800 m od wrocławskiego rynku. Odwiedzając miniaturowy świat, w tym wspaniałym obiekcie zobaczyć można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki, kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich.
Następnie zmęczeni, ale pełni humoru udaliśmy się do Hostelu Moon, aby się zakwaterować. Potem zjedliśmy pyszną obiadokolację i udaliśmy do swoich pokoi.
Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania Afrykarium – unikatowego na skalę światową kompleksu przedstawiającego różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Widzieliśmy tam różne gatunki ryb zamieszkujących morza i oceany. Naszą uwagę zwrócił mały rekin i mnóstwo płaszczek, a także żółw morski. Wszystkie te zwierzęta znajdowały się w olbrzymich akwariach. Zobaczyliśmy stado pingwinów i bawiące się foki. Niektórzy z nas wystraszyli się czającego się w wodzie krokodyla, który na szczęście znajdował się za grubą szybą. Niedaleko wypoczywała rodzinka hipopotamów. W całym obiekcie panował afrykański klimat.
Po wyjściu z Afrykarium udaliśmy się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących zoo. Podziwialiśmy nie tylko najprzeróżniejsze gatunki zwierząt, ale też niezwykłą infrastrukturę ogrodu i wybiegi dla mieszkających tam „podopiecznych”, którzy mają zapewnione warunki hodowli zbliżone do naturalnych. Bardzo podobały nam się żyrafy, które zgodnie spacerowały sobie po wybiegu. Podziwialiśmy parę olbrzymich słoni, a także rodzinę małp. Zwiedzanie zoo zakończyliśmy o godzinie 13.00. Byliśmy bardzo zmęczeni i głodni, więc udaliśmy się do restauracji na pyszny obiad.
Ostatnim punktem wycieczki była Panorama Racławicka - wielkie malowidło, które „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Warto dodać, że Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.
W wycieczce wzięło udział 36 uczniów. Wycieczka była bardzo udana!
Celem spotkania było poznanie dawnych materiałów pisarskich od tabliczki glinianej do książki drukowanej. Za pomocą nowoczesnych technik komputerowych oraz wielu pomocy dydaktycznych uczniowie oglądali tabliczki wykonane z masy solnej na wzór tabliczek glinianych, papirus przywieziony z Egiptu, zobaczyły zdjęcia pergaminu wyprawianego ze skóry zwierzęcej i historię papieru wynalezionego w Chinach, aż w końcu druk stworzony przez Jana Gutenberga.
Dzieci następnie poznały i utrwaliły sobie wiedzę na temat budowy książki.
Ciekawostkami prezentacji była najstarsza, najmniejsza i największa książka świata. Dzieciom zaprezentowano największą bibliotekę świata, najpiękniejszą bibliotekę świata znajdującą się w Polsce w Rumii i bibliotekę przyszłości w Tiencinie.
Nasi najmłodsi uczniowie zainteresowali się ciekawym księgozbiorem miejscowej biblioteki. Postanowili się do niej zapisać i rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze.
Dziękujemy Paniom bibliotekarkom za zaproszenie, miłe przyjęcie i ciekawe spotkanie.
W tym dniu uczniowie klas I-III przypomnieli sobie historię powstania Unii Europejskiej, wszystkie państwa wchodzące w jej skład oraz walutę Unii Europejskiej, maskotkę, flagę i hymn. Poprzez prezentacje multimedialne, a także przyniesione przez uczniów materiały informacyjne utrwalili sobie i poszerzyli wiedzę z tego zakresu. Oprócz tego każda z klas I-III wybrała sobie jedno państwo europejskie, które poznawała bliżej – poznając jego symbole narodowe oraz narodowe tradycje kulturalne, najciekawsze miejsca, pomniki, budowle i tradycyjne potrawy. Uczniowie klasy 1. w tym dniu przenieśli się na kilka chwil do Finlandii, klasa 2. wędrowała po Francji przygotowując m. in. deser na cieście francuskim – kremówkę, natomiast klasa 3. była wirtualnie we Włoszech, gdzie przygotowywała smaczną pizzę. Dzień ten upłynął w miłej międzynarodowej atmosferze kulturalnej, muzycznej i dobrych kulinarnych smakach.
Delegacja uczniów na czele z pocztem sztandarowym, wzięła udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Bratkowicach. W kościele parafialnym została odprawiona Msza Św. za Ojczyznę. Po mszy nastąpił przemarsz uczestników i pocztów sztandarowych pod pomnik Żołnierzy AK, gdzie po modlitwie i odśpiewaniu hymnu państwowego delegacje samorządów lokalnych oraz różnych organizacji złożyły kwiaty i wieńce.
W celu upamiętnienia tego niezwykle ważnego w historii naszego kraju wydarzenia dnia 25 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy VI.
Deklamując wiersze i śpiewając znane pieśni patriotyczne przedstawiono okoliczności uchwalenia Konstytucji i jej znaczenie dla dalszych losów narodu polskiego. Wszyscy po raz kolejny przypomnieliśmy sobie o ogromnej randze tego historycznego wydarzenia.
W tym dniu każda z klas zaprezentowała się w przygotowanym przez siebie układzie tanecznym do wybranej melodii czy piosenek. Tańce poprzedziła multimedialna prezentacja „Historia tańca” w wykonaniu Ireneusza Krosnego – słynnego kabaretowego mima. Każda szkolna grupa taneczna prezentowała się wspaniale zarówno w układzie choreograficznym jak i dobranych odpowiednio strojach. Jednak największy entuzjazm wzbudziła „Warszawska Polka” w wykonaniu chłopców kl. VI. Wszyscy miło spędzili czas w tanecznym nastroju i już są plany na kolejne układy taneczne. Jesteśmy ciekawi czym zaskoczą nas uczniowie za rok. A może wyrosną nam jakieś talenty taneczne?
W środę, 25 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego „Leśne opowieści”. Na konkurs wpłynęło około 70 wierszy i ponad 300 prac plastycznych. Wszystkie prace plastyczne są zaprezentowane w galerii na stronie internetowej organizatora tj . szkoły w Czarnej. Dwoje naszych uczniów zostało laureatami konkursu; w kategorii literackiej Miłosz Buda z klasy VI zdobył IV miejsce, a w kategorii plastycznej Karolina Majewska, też z klasy VI, otrzymała wyróżnienie. Laureaci dostali nagrody – albumy o tematyce przyrodniczej i dyplomy.
Uczennica naszej szkoły z klasy pierwszej, Daria Szopa zajęła III miejsce za pracę plastyczną pt. „Świat zadymiony, ma same złe strony”- obrazy węglem malowane. Gratulujemy sukcesu.
W tym roku apel z okazji Dnia Ziemi przygotowali uczniowie kl. VII, którzy wykonali i przedstawili swoim młodszym kolegom prezentację multimedialną o zanieczyszczeniu środowiska naturalnego we współczesnym świecie i jego wpływie na samopoczucie i zdrowie ludzi. Opatrzyli ją wyczerpującym komentarzem oraz uzupełnili licznymi wierszami o tematyce ekologicznej.
W swym wystąpieniu poruszyli najważniejsze problemy związane z degradacją środowiska takie jak: nadmierna wycinka lasów, emisja zanieczyszczeń i chemikaliów do atmosfery i hydrosfery czy zaśmiecanie świata. Wszystko to może prowadzić do ocieplania się klimatu, powstawania smogu, kwaśnych deszczy czy dziury ozonowej a co za tym idzie do wzrostu zachorowań wśród ludzi.
Zachęcali wszystkich zebranych do podejmowania działań proekologicznych na rzecz poprawy i ochrony środowiska takich jak: wyłączanie zbędnego oświetlenia, oszczędzanie wody, segregowanie śmieci, poszanowanie różnych form życia czy dbanie o ład i porządek w swoim otoczeniu. Te codzienne czynności nie wymagają od nas nadzwyczajnego poświęcenia ani wysiłku a na pewno przyczynią się do ochrony przyrody a także pozwolą obniżyć rachunki domowe.
Mamy nadzieję, że obchody Dnia Ziemi i poruszane z tej okazji problemy zachęcą naszych uczniów do interesowania się ekologią a zwłaszcza do dbania o swoje najbliższe środowisko.
Reforma oświatowa wprowadziła do ośmioletniej szkoły podstawowej edukację z zakresu doradztwa zawodowego. W związku z powyższym w szkole opracowano i wdrożono do realizacji Szkolny Program Doradztwa Zawodowego, w ramach którego realizowane są różne zadania mające na celu przygotowanie uczniów do podjęcia decyzji o dalszym kształceniu i przyszłej aktywności zawodowej.
Jednym z zadań tego programu jest organizowanie wycieczek zawodoznawczych, do zakładów pracy i spotkań z przedstawicielami różnych zawodów. W ramach wyjazdów i spotkań organizowanych przez szkołę uczniowie zapoznali się już ze specyfiką pracy w szpitalu, w górnictwie oraz w stadninie koni. Zwiedzili też Centrum Kongresowo – Wystawiennicze G2A Arena oraz Park Naukowo-Techniczny w Jasionce.
We wtorek 17 kwietnia uczniowie najstarszych klas, mieli okazję poznać specyfikę pracy w sądzie. W trakcie pobytu w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie nasi uczniowie uczestniczyli jako obserwatorzy w rozprawie odbywającej się w tym dniu, poznali zasady zachowania w sądzie i na sali rozpraw oraz dowiedzieli się jak wygląda codzienna praca sędziego, obrońcy i protokolanta.
Spotkanie z wymiarem sprawiedliwości zrobiło na uczniach duże wrażenie. Uświadomiło im jak potrzebny, ale zarazem trudny i odpowiedzialny jest to zawód sędziego.
Składamy serdeczne podziękowanie na ręce Prezesa Sadu Rejonowego w Rzeszowie SSR Grzegorza Plisia oraz SSR Rafała Mnicha za umożliwienie nam zobaczenia jak wygląda sąd „od środka”.
W środę 11 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki”. W konkursie wzięli udział chętni uczniowie klasy VI i klasy VII. Do rozwiązania było 12 zadań różnego typu, w tym zadania wymagające logicznego myślenia, umiejętności wykorzystania wiedzy matematycznej i zastosowania jej do rozwiązywania zadań praktycznych. Uczestnicy konkursu dobrze poradzili sobie z zadaniami.
Przyznano dwa I miejsca. Otrzymali je Miłosz Buda z klasy VI i Oliwer Nguyen Thanh z klasy VII.
Wyróżnienie otrzymał Mikołaj Bachórz z klasy VI i Damian Płatek z klasy VII.
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Stanisława Dąmbskiego w Rudnej Wielkiej. Celem konkursu jest dostrzeganie problemu zmniejszających się zasobów Ziemi, podwyższenie poziomu edukacji ekologicznej środowiska lokalnego, propagowanie zachowań przyjaznych środowisku, poznawanie negatywnego wpływu czynników antropogenicznych na środowisko oraz zdrowie człowieka, jak również zachęcanie do działalności artystycznej będącej wyrazem fascynacji naturą.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych województwa podkarpackiego. Uczniowie klas I – III mieli do wykonania pracę plastyczną pt. „Świat zadymiony, ma same złe strony”- obrazy węglem malowane. Zadaniem uczniów klas IV – VII było napisanie listu do ludzi w imieniu Ziemi, aby szanowali jej zasoby i prawa.
Z naszej szkoły wysłaliśmy do organizatora 10 prac - cztery prace plastyczną oraz sześć prac literackich. Podsumowanie konkursu odbędzie się 25 kwietnia.
Konkurs obejmuje dwie kategorie: poetycki i plastyczny.
Tematem konkursu poetyckiego była twórczość poruszająca zagadnienia przyrodnicze w oparciu o kącik przyrodniczy znajdujący się w Szkole Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej.
Konkurs miał na celu budzenie zainteresowań oraz rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, rozwijanie wyobraźni, budzenie wrażliwości poetyckiej czy też doskonalenie umiejętności literacko – językowych. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas IV – VII, każdy uczestnik miał za zadanie napisać jeden utwór poetycki. Wiersze musiały nawiązywać do tematyki przyrodniczej.
Tematem prac plastycznych było przedstawienie w środowisku naturalnym różnych gatunków zwierząt znajdujących się w „Kąciku przyrodniczym” w Szkole Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej. Konkurs skierowany był do uczniów przedszkoli i szkół podstawowych; rozgrywany będzie w trzech kategoriach. Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającej przyrody oraz na potrzebę dbania o własne otoczenie, w którym wiele gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem, jak również pobudzanie wyobraźni twórczej czy też propagowanie wśród uczniów postawy ekologicznej.
Z naszej szkoły do organizatora dostarczyliśmy 10 prac poetyckich oraz 12 prac plastycznych.
13 kwietnia 2018 r. (piątek) o godzinie 17.00 odbędą się spotkania wychowawców klas i nauczycieli z rodzicami. Zapraszamy.
Uczniowie klas I – VII mieli za zadanie wykonać kartkę świąteczną dowolna techniką. W ocenianiu prac brano pod uwagę pomysłowość, oryginalność, staranność wykonanej pracy plastycznej.
Wyróżniono 13 kartek autorstwa: Darii Szopy ( kl. I ), Aleksandry Irzeńskiej ( kl. II ), Nikoli Warzybok ( kl.II), Antoniego Homy ( kl. III), Martyny Chmaj (kl.IV), Mikołaja Budy (kl.V), Julii Cisek (kl.V), Julii Kopeć (kl.V), Bartosza Olbrota (kl.V), Miłosza Budy ( kl.VI), Amelii Borenet (kl.VI), Oliwii Przywary ( kl.VI) i Joanny Trzeciak ( kl.VII).
Uczniowie wyróżnieni otrzymali nagrody.
„Ten tylko naprawdę poznać może wielkość i mądrość Stwórcy,
kto usiłuje wyczytać Jego myśli w wielkiej księdze zwanej przyrodą”.
( Justus Liebig)
Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych województwa podkarpackiego. Uczniowie klas I – III mieli do wykonania prace plastyczna dowolną techniką. Zadaniem uczniów klas IV – VI było wykonanie albumu zawierającego 10 -12 zdjęć lub ilustracji. Najstarsi, czyli siódmoklasiści i gimnazjaliści mieli opracować komiks. Z naszej szkoły wysłaliśmy do organizatora 3 prace; pracę plastyczną Leny Pięty z klasy II, album Karoliny Majewskiej z klasy VI i komiks wykonany przez Natalię Gaweł z klasy VII. Podsumowanie konkursu odbędzie się w maju
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi, że taniec popping nie jest wcale taki prosty i polega na spinaniu i rozluźnianiu mięśni w rytm muzyki, w połączeniu z różnymi pozami i ruchami. Koncentruje się na specjalnych partiach ciała. W trakcie audycji, pan Mateusz pokazał uczniom warianty w rodzaju: pop ręką, pop szyją, pop klatką piersiową. Poznali również przeróżne elementy street dance’u (hip-hop, robot, popping, tutting), a także figury i kroki poszczególnych stylów tanecznych (prep, smerf, bounce,criss-cross).
Uczniowie chętnie ćwiczyli nowe kroki taneczne. Sprawiało im to dużo radości, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.
W dniach 29 marca - 3 kwietnia 2018 r. uczniowie mają wiosenną przerwę świąteczną. Dni 29.03 (Wielki Czwartek), 30.03 (Wielki Piątek) i 3.04 (wtorek) są dniami ustawowo wolnymi od zajęć dydaktycznych. Dla dzieci, które w tych dniach nie będą miały zapewnionej opieki w domu nasza szkoła zorganizuje zajęcia opiekuńczo-wychowacze w ramach pracy świetlicy szkolnej tj. od 6.30 do 16.00. Prosimy o zgłaszanie, do wtorku 27 marca 2018 r. w sekretariacie szkoły dzieci, które będą korzystać w czasie przerwy świątecznej ze świetlicy szkolnej.
Astronomiczna wiosna zaczyna się zawsze od równonocy wiosennej. U progu wiosny dzień i noc zrównują się i trwają tyle samo - po 12 godzin. Następnie dzień staje się coraz dłuższy. Wiosna potrwa do 21 czerwca, kiedy powitamy astronomiczne lato.
W pierwszy dzień wiosny zgodnie z ludowym zwyczajem topi się Marzannę. To długa tradycja, pisał już o niej w XV wieku Jan Długosz w "Kronikach". Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, śmierci oraz wszelkiego zła. Jeszcze w czasach pogańskich topienie Marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie jej miało także przynieść dobre plony w danym roku. Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły Marzannę owijano w białe płótno. Zadaniem dzieci było zabranie jej i odwiedzenie wszystkich domów we wsi. Po drodze kukła była podtapiana w przydomowych beczkach czy korytkach. Wieczorem przechodziła w ręce młodzieży, a ci podpalali ją i wynosili za wieś, by utopić w rzece czy stawie. Chociaż Kościół walczył z pogańskimi zwyczajami, to jednak topienie Marzanny przetrwało. Zwyczaj topienia nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
W naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny był obchodzony z Dniem Muffinki. Klasy I-III przedstawiły program artystyczny , w którym powitały wiosnę. Następnie w klasach odbywała się degustacja muffinek. Muffinka to ciastko w kształcie wysokiej babeczki z różnymi dodatkami, zarówno słodkimi (np. z rodzynkami, czekoladą, bakaliami, owocami, a nawet orzechami) jak i wytrawnymi (np. z warzywami albo nawet z mięsem). Bardzo popularne w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Klasa IV wspólnie z wychowawcą upiekła w szkole muffinki. Wszystkim smakowały słodkości.
Wszystkie prace były bardzo piękne. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i zaangażowaniem w wykonane prace. Uczennice z naszej szkoły Daria Szopa z pierwszej klasy, zajęła drugie miejsce, a Amelia Przywara z klasy trzeciej zajęła trzecie miejsce w. Serdecznie gratulujemy! Nagrody wręczała Pani Dyrektor wspólnie z Wójtem. Na zakończenie, szkoła przygotowała poczęstunek w postaci regionalnych potraw.
Z okazji Świąt Wielkanocnych wykonaliśmy dla żołnierzy kombatantów AK ponad 40 kolorowych kartek wielkanocnych. Na kartkach umieściliśmy życzenia od pracowników i uczniów naszej szkoły. Kartki zostały dostarczone do siedziby ŚZ ŻAK w Rzeszowie, skąd zostaną przekazane na ręce żołnierzy AK.
Do nas także dotarła kartka z życzeniami świątecznymi od Zarządu ŚZ ŻAK, a także pismo z podziękowaniem za współpracę i prośbą o dalsze zaangażowanie, pamięć i szerzenie wiedzy o bohaterach AK.
Każdy uczestnik warsztatów, z kawałka gliny, tworzył pracę artystyczną według swojej wyobraźni i zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Większość uczniów stworzyła płaskie obrazy przedstawiające krajobraz, logo zespołów sportowych lub jakąś abstrakcję. Były także prace przestrzenne takie jak: piesek, kot, wazoniki, grzybki itp. Wykonane prace po wyschnięciu zostaną wypalone w specjalnym piecu. Za miesiąc odbędą się kolejne zajęcia, na których uczniowie będą malować swoje wytwory.
W tym dniu, uczniowie klas I – V, otrzymali, gotowe swoje prace, które tworzyli w szkole na takich zajęciach. Zamieszczone zdjęcia prezentują ich dzieła.
Uczniowie klas 1-3 umilili czas naszym gościom przedstawiając inscenizację o nadchodzącej wiośnie. Tego dnia w naszej szkole gwar nie milkł ani na chwilę, śmiech słychać było z każdego kąta, a atrakcje przygotowane przez nauczycieli i dzieci pozwoliły na chwile relaksu i zabawy. Po barwnym spektaklu słowno-muzycznym, odbyły się wspólne zabawy i tańce. Na sali gimnastycznej w rytm grającej muzyki, wśród uczestników krążyło pudełeczko z niespodzianką, z którego każdy mógł wylosować coś dla siebie. Wspólne szaleństwa przy muzyce i zabawy z chustą i innymi gadżetami sprawiły dużo radości i uciechy. Dzieci miały także okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych, na których wykonywały samodzielnie żabkę. Na świetlicy można było wybrać spośród różnorodnych gier, więc każdy miał szansę znaleźć coś dla siebie. Bilard, gry planszowe, tenis stołowy czy zabawa piaskiem kinetycznym to tylko niektóre z przygotowanych propozycji. Nasi goście mieli także okazję popracować z tablicą interaktywną. Wielką frajdą sprawiało im odkrywanie jej licznych możliwości. Rodzice mieli szansę porozmawiać z nauczycielami w czasie gdy ich pociechy korzystały z przygotowanych przez nas atrakcji. Dzień Otwarty w Naszej Szkole zakończył się wspólnym słodkim poczęstunkiem.
Na zmagania konkursowe złożyła się znajomość treści Ewangelii autorstwa św. Mateusza na podstawie Biblii Tysiąclecia wydanie V. Uczestnicy w liczbie 10 osób przez 45 minut zmagali się z testem, na który złożyło się 24 zadania konkursowe. Zgodnie z regulaminem zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie najwyższej ilości punktów i jednocześnie zakwalifikowali się do etapu rejonowego.
Laureaci etapu szkolnego to Miłosz Buda (kl. VI), Jakub Kopeć (kl. VI), i Mikołaj Buda (kl. V). Zwycięzców etapu szkolnego czeka kolejny etap rejonowy, który odbędzie się 13 kwietnia 2018 r.
Celem konkursu biblijnego jest zachęcanie dzieci do pogłębienia znajomości Pisma Świętego, propagowanie wartości moralno-etycznych zawartych w Biblii, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i poszerzenia wiedzy biblijnej, stworzenie dzieciom możliwości współzawodnictwa oraz rozwijania swoich uzdolnień, promocja najzdolniejszych i najbardziej pracowitych dzieci, ich katechetów oraz szkół, które reprezentują.
Laureatom życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach konkursu.
Uczniowie musieli się wykazać wiedzą o strukturze organizacyjnej , zadaniach , największych akcjach AK. Konkurs składał się z dwóch części : pisemnej i ustnej .
I miejsce zajął Miłosz Buda z kl.VI, II miejsce Kacper Madej z kl. VII a III miejsce Bartosz Olbrot z kl. V. Uczniom wręczono dyplomy i nagrody podczas uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych.
Każda z klas miała przynajmniej dwie godziny zajęć. Celem zajęć była integracja zespołów klasowych. Oprócz treningów integracyjnych poruszano także ważne zagadnienia jak: wartości w życiu człowieka, rodzina i koledzy, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w tych zajęciach.
Święto to po raz pierwszy obchodzone w Stanach Zjednoczonych w 1909 r., do Europy przywędrowało dwa lata później, najpierw do Austrii i Danii, a następnie do Niemiec i Szwajcarii. W Polsce stało się ono popularne w latach 60.
O wyjątkowej dacie – 8 marca, pamiętali również wszyscy chłopcy z naszej szkoły. Już od wczesnego ranka składając najserdeczniejsze życzenia wszystkim koleżankom obdarowywali je kwiatami i słodyczami. Bardzo miła i radosna atmosfera sprawiła, że uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i Dziewczyny.
Nasi chłopcy zajęli 3miejsce, wygrywając m.in. z mistrzami powiatu, drużyną z Błażowej. Po sześciu godzinach i zagraniu 6 meczów, zmęczeni ale dumni i szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.
Rodzice wysoko ocenili program w wykonaniu dzieci; bogaty i ciekawy scenariusz, recytację wierszy i ładnie zaśpiewane piosenki. Wszystkim rodzicom najbardziej podobało się, że na zakończenie uroczystości mogli wspólnie z dziećmi zaśpiewać znane piosenki: „Dziś do ciebie przyjść nie mogę’, „Serce w plecaku”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Deszcz jesienny deszcz” i „Warszawskie dzieci”.
Symbolem Żołnierzy Wyklętych jest wilk, ponieważ wybitny polski poeta Zbigniew Herbert napisał wiersz poświęcony Żołnierzom Wyklętym pt. „Wilki”, w którym są słowa:
„Ponieważ żyli prawem wilka,
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.”
Dlatego w wielu miejscowościach pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczono organizując Bieg Tropem Wilczym. My uczciliśmy ICH pamięć organizując dwie akademie, w czasie których prezentowaliśmy sylwetki bohaterów i oddaliśmy IM cześć minutą ciszy.
Przez ponad 90 minut mogliśmy rozwijać i doskonalić umiejętności jazdy na łyżwach. Każdy jeździł jak umiał, osobom które były pierwszy raz pomagały wypożyczone pingwinki. Pod koniec został rozegrany wyścig, w którym bezkonkurencyjni okazali się uczniowie VII klasy.
Wyjazd wszystkim bardzo się podobał, pozwolił wzmocnić naszą sprawność fizyczną a niektórym pokonać własne słabości i lęki. Zmęczeni ale zrelaksowani i szczęśliwi z żalem opuszczaliśmy lodowisko. Jeszcze tu wrócimy.
Było to przedstawienie ukazujące dwa równoległe wątki. W pierwszym wątku przybliżano nam postać św. Franciszka a w szczególności jego podejście do zwierząt i problemów ludzkich. Święty Franciszek wykazywał się wielką odwagą, chciał pomagać zwierzętom w ich trudach życia. W drugim wątku przedstawiony został życiorys współczesnego, młodego chłopca Franciszka, któremu podobał się cyrk i znajdujące się w nim zwierzęta. Jednak młody Franciszek szybko zrozumiał, że w cyrku żyją często tresowane zwierzęta, które cierpią.
W finale przedstawienia chłopiec zaczyna rozumieć jak ważna jest pomoc niesiona zwierzętom, szczególnie teraz w zimie. Młody Franciszek odwzorowuje postawę św. Franciszka i postanawia karmić zimą ptaki, dbać o ich los, jak również zajmować się domowymi zwierzętami.
Po skończonym przedstawieniu uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące pomocy zwierząt szczególnie zimą.
26 lutego w naszej szkole w odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w lutym 2011 roku i obchodzimy go 1 marca. Tego właśnie dnia, w 1951 r., w piwnicach budynku gospodarczego, w warszawskim więzieniu na Mokotowie, zamordowano członków IV Zarządu niepodległościowej, antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Byli to:
ppłk. Łukasz Ciepliński, „Pług” Prezes IV Zarządu WiN,
mjr. Adam Lazarowicz, "Klamra" z Dębicy - z-ca Prezesa IV Zarządu WiN,
mjr. Mieczysław Kawalec "Żbik" z Trzciany - członek. IV Zarządu WiN,
kpt. Józef Batory "Argus" z Weryni k. Kolbuszowej - członek. IV Zarządu WiN,
kpt. Franciszek Błażej "Roman" z Nosówki - członek. IV Zarządu WiN,
por. Karol Chmiel "Zygmunt" z Zagorzyc - członek. IV Zarządu WiN,
por. Józef Rzepka "Znicz" z Bratkowic - członek. IV Zarządu WiN.
W uroczystości licznie uczestniczyli zaproszeni goście: Pan Sławomir Styka - zastępca wójta, Kierownik Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Pani Małgorzata Nowińska-Zgurska, radni powiatowi Pan Tadeusz Pachorek, Pan Sławomir Miłek i Pan Tomasz Wojton, radni z Bratkowic; Pani Barbara Buda i Pan Bogdan Wójcik, sołtys Bratkowic Pan Ryszard Franczyk. Światowy Związek Żołnierzy AK w Rzeszowie reprezentował Pan Kazimierz Rzucidło. Wśród uczestników uroczystości byli obecni także emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Bratkowic, sojusznicy i przyjaciele szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Następnie po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor, zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia; przez dyrektora szkoły, zastępcę wójta i Panią Małgorzatę Nowińską-Zgurską. Pamięć wszystkich bojowników o wolność i suwerenność Polski uczczono minutą ciszy.
Pani dyrektor wręczyła także nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o AK, który odbył się w szkole z okazji 76 rocznicy przemianowania ZWZ w Armię Krajową. Laureatami tego konkursu zostali: Miłosz Buda z klasy VI – I miejsce, na II miejscu uplasował się Kacper Madej z klasy VII, a na III Bartosz Olbrot z klasy V.
Następnie uczniowie klas IV – VII przedstawili program artystyczny. Głównym wątkiem programu były wspomnienia z okresu II wojny światowej oraz z lat powojennych. O tych trudnych latach opowiadają babcia i dziadek, zmotywowani przez wnuki, które ze strychu ściągnęły pamiątki z tamtych lat. Wspomnienia przeplatane były odpowiednio dobranymi wierszami i piosenkami. Zaprezentowane zostały sylwetki żołnierzy AK, bohaterów i wielkich patriotów takich jak gen. Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek, gen. August Emil Fieldorf ps. Nil, rotmistrz Witold Pilecki ps. Witold, Druh, sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. Inka i oczywiście ppłk. Łukasz Ciepliński ps. Pług oraz pozostali członkowie IV Zarządu WiN. W programie przedstawiono także żołnierzy AK z Bratkowic, którzy polegli w czasie Akcji „Burza”.
Program artystyczny był bardzo bogaty pod względem treści, wszystkim widzom bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystości, aktorzy razem z zaproszonymi gośćmi, odśpiewali wspólnie kilka powszechnie znanych piosenek żołnierskich i partyzanckich, wszak ich znajomość i śpiewanie to także świadectwo naszego patriotyzmu i oddanie hołdu wszystkim, którzy w przeszłości walczyli o niepodległość Polski, i za nasz kraj oddawali to co najcenniejsze – swoje życie.
Już od rana panował u nas specyficzny nastrój - zaobserwować można było odświętny wystrój sali, znaczną ilość czerwonych serduszek oraz inne ozdoby kojarzące się z miłością. Uczniowie w poszczególnych klasach przekazywali sobie walentynkowe serdeczności w formie niespodzianek.
W tym dniu działała tzw. „Poczta walentynkowa”, która była doskonałą okazją, aby okazać sympatię koleżance lub koledze. 14 lutego - miało miejsce rozdawanie w poszczególnych klasach przygotowanych wcześniej walentynek przez specjalnych posłanników z Samorządu Uczniowskiego. Przygotowana wyjątkowa walentynkowa laurka, sprawiła wiele radości adresatom, do których były kierowane słowa nadawcy.
Dzień ten ma przypominać nam o tym, co jest w życiu najważniejsze.
W czasie spotkania dzieci poznały różne rodzaje akordeonów (guzikowy, klawiszowy i basowy), a także prostą melodykę. Mogliśmy podziwiać grę na tych wspaniałych instrumentach. Wysłuchaliśmy również kilku znanych melodii. Za sprawą piosenki „Comment ca va”, znaleźliśmy się na chwilę w Paryżu, brawurowe tango przeniosło nas do Argentyny, a romantyczna „Katiusza” zaprowadziła nas do Rosji. Wysłuchaliśmy także popularnej piosenki zespołu Enej – „Tak smakuje życie”.
Na zakończenie mogliśmy podziwiać doskonałe akordeonowe trio, czyli prawdziwy zespół w składzie: p. Mateusz, p. Marcin i nasz uczeń z klasy VII, Paweł Bachórz, który jak się okazuje całkiem nieźle radzi sobie w grze na akordeonie.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i ciekawi jesteśmy czym zaskoczą nas muzycy kolejnym razem.
W czasie ferii zimowych chętni uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w zajęciach świetlicowych.
Nauczyciele pełnili dyżury na świetlicy szkolnej przez cały okres ferii w godzinach od 6.30 do 15.30.
Uczniowie, którzy nie mieli w domu zapwenionej opieki mogli w tym czasie przebywać w szkole.
W ramach zajęć świetlicowych uczniowie grali w gry planszowe, jak również organizowane były zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne.
Ciekawym, barwnym i pełnym humoru elementem uroczystości było przedstawienie „Kopciuszek”, odzwierciedlające po części życie nowoczesnej rodziny oraz scenka słowno – taneczna pt. „W sklepie z zabawkami” przygotowana na zajęciach kółka taneczno - teatralnego. Przed miłymi gośćmi wystąpili również uczniowie kl. I i II prezentując swoje umiejętności muzyczne z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych w utworze muzycznym „Le basque” oraz uczennice klas VI i VII w układzie tanecznym do pięknej zimowo – świątecznej piosenki „Merry Christmas”. Na zakończenie wszystkie Babcie i wszyscy Dziadkowie otrzymali pamiątkowe laurki z życzeniami i zostali godnie ugoszczeni przy kawie i ciastku.
„Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem
zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się
zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się
Nie mogę spóźnić się!
Świeć gwiazdeczko mała świeć
Do Jezusa prowadź mnie
Świeć gwiazdeczko mała świeć
Do Jezusa prowadź mnie”.
28 stycznia b.r. w kościele parafialnym w Bratkowicach odbył się VI Przegląd Kolęd i Pastorałek, którego organizatorami byli: Chór Męski Resonantae z Bratkowic, Parafia pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie. W przeglądzie wzięły udział Zespoły Wokalne z wszystkich szkół podstawowych w Bratkowicach, Zespół Śpiewaczy SZTAJEREK z Przybyszówki , chór dziecięcy KANTUSKI ze Trzciany oraz Chór Męski RESONANTAE z Bratkowic. Każdy z występujących zespołów wykonał 2-3 kolędy lub pastorałki. Nasz zespół zaśpiewał pięknie dwie pastorałki: „Ostatnie światło” oraz „Świeć gwiazdeczko, świeć”.
Na zakończenie wszystkie zespoły oraz obecni na koncercie widzowie wspólnie odśpiewali kolędę „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Każdy zespół otrzymał dyplom z podziękowaniem, a najmłodsi wykonawcy dostali słodycze.
Adaptacja tekstu w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu, zawiera najważniejsze wątki pierwowzoru. Światy młodych i dorosłych spotykają się tu na rozmaitych płaszczyznach: budowania autorytetów, walce o wpływy w grupie, poczuciu więzi rodzinnych, odpowiedzialności, gradacji wartości, miłości. Zamiarem twórców spektaklu jest kształtowanie właściwej postawy etyczno - moralnej młodego widza. Opowiedziana językiem teatru historia Zenka i jego przyjaciół stanowi dopełnienie w procesie edukacji młodzieży.
Akcja „Ten obcy” dzieje się na wyspie, na rzece Młynówce - niedaleko wsi Olszyny. Tytułowy obcy ucieka z domu od ojca, który go źle traktuje. Jedyną szansą na lepsze życie jest odnalezienie ukochanego stryja. Poszukując go Zenek spotyka na swojej drodze Ulę, Pestkę, Mariana i Julka. Początkowo cała czwórka nie obdarza zaufaniem nowego przybyłego chłopca, traktując go wręcz jak intruza. Nawet uratowanie przez niego małego dziecka nie poprawia relacji między mieszkańcami wyspy, zwłaszcza w momencie ujawnienia kradzieży pieniędzy. Dopiero później okazuję się, że Zenek był głodny i ukradł pieniądze przekupce, żeby kupić sobie coś do jedzenia. W toku dalszych wydarzeń Zenek zaczyna powoli wzbudzać podziw i sympatię grupy. Pozornie arogancki, pewny siebie i niezbyt uczciwy chłopak odkrywa swoje prawdziwe oblicze wrażliwego, nieszczęśliwego, zagubionego młodego człowieka, któremu cała czwórka bohaterów postanawia pomóc. Dzięki nawiązującej się pomiędzy nimi przyjaźni, zwłaszcza z Ulą - oraz pomocy doktora Zalewskiego - Zenek odnajduje stryja i szczęśliwy dom.
W spektaklu nie zabrakło scen wywołujących śmiech u oglądających. Oprawa muzyczna, barwna choreografia oraz wspaniała gra młodych aktorów sprawiły, że publiczność z uwagą i ciekawością oglądała przedstawienie.
W piątek 26 stycznia 2018 r. o godz. 17.00 odbedą się spotkania wychowawców klas i nauczycieli z rodzicami.
Zapraszamy.
Karnawał jest zimowym okresem balów, maskarad, pochodów i zabaw, dlatego zadbano o odpowiedni wystrój miejsca zabawy. Sala została przystrojona balonikami, jak na bal karnawałowy przystało, a uczestnicy wystąpili w rozmaitych przebraniach. Były motylki, księżniczki, kotki, gwiazdeczka, a nawet diabełek. Wszystkie przebrania zostały uwiecznione na specjalnej karnawałowej ściance zdjęciowej. Dobrej zabawie towarzyszyły nieustanie uśmiechy dzieci. Oprócz radosnych tańców w rytm najnowszych przebojów muzycznych, odbyły się także rozmaite gry i zabawy. Dzieci miały okazję wylosować niespodziankę z tajemniczego pudełeczka, które krążyło wśród uczestników zabawy. Kiedy muzyka milkła, szczęśliwiec u którego zatrzymało się pudełeczko, losował jedną rzecz. Co to była za niespodzianka? O to proszę zapytać swoje pociechy. Wszyscy wyglądali na zadowolonych. Po skończonych szaleństwach, przyszedł czas na uzupełnienie energii, dlatego dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek do klasy.
Kiedyś, dawno, dawno temu, kiedy jeszcze ludzie używali do transportu sań zaprzężonych w konie, taka zabawa mogła trwać kilka dni, a czasem nawet dwa tygodnie. Niestety w naszej szkole, bal trwał zaledwie kilka godzin. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy .
Kolejny bal już za rok!
W niedzielę 21 stycznia 2018 r. o godz. 13.00 odbędzie się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków naszych uczniów serdecznie zapraszamy.
W pierwszej kolejności odwiedzili Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny OO. Bernardynów, gdzie obejrzeli ruchomą szopkę. Centralną sceną szopki jest betlejemska grota z Maryją i Józefem pochylonymi nad Dzieciątkiem Jezus. Wokół niej po lewej i prawej stronie znajdują się zabudowania z ruchomymi figurami, stawy z podświetlonymi fontannami, góralska wioska składająca się z kilku drewnianych domów, a także figurki pasterzy z owcami i figury trzech króli. Jest to „Najpiękniejsza i największa szopka w Rzeszowie”. Następnie udali się do kina Helios w Galerii Rzeszów na film pt. „Paddington 2”. Jest to opowieść o sympatycznym misiu, który wszędzie gdzie się pojawia, niesie ze sobą dużo radości i... odrobinę dżemu. W trakcie poszukiwań idealnego prezentu na setne urodziny swej ukochanej cioci Lucy, miś Paddington wpada w tarapaty z których wyciągają go, przyjaciele i rodzina. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała i z niecierpliwością oczekują następnych wyjazdów.
Wszystkich uczestników spotkania przywitał Prezes Koła ŚZŻAK – Pan Stefan Michalczak, który w swoim wystąpieniu wspomniał swoich kolegów już nieobecnych na tegorocznym spotkaniu. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Następnie wspólnie odmówiono modlitwę, ks. prałat poświęcił opłatki i wszyscy uczestnicy uroczystości przełamali się nim, składając sobie wzajemnie życzenia.
Spotkanie przebiegało w miłej i wzruszającej atmosferze, przy wspólnym śpiewaniu kolęd i wspomnieniach; o dawnych wydarzeniach, bohaterach AK i żołnierzach – kombatantach AK, którzy w minionym roku odeszli do „domu Ojca”, a których mieliśmy okazję dobrze poznać w ciągu minionych 20 lat, jako uczniowie oraz pracownicy szkoły noszącej zaszczytne imię Żołnierzy Armii Krajowej.
W minionym roku odeszli m.in. Pani por. Maria Stokłosa z Bratkowic, Pan kpt. Ignacy Lis ps. „Rokoizm” z Bratkowic, Pan mjr Franciszek Sagan ps. „Grabik” oraz Pan mjr Aleksander Szymański ps. „Korab”. Od roku 1994, czyli od momentu nadania naszej szkole imienia. byli naszymi sojusznikami i przyjaciółmi. Pomagali w organizowaniu patriotycznych uroczystości i byli ich uczestnikami aż do czasów obecnych, mimo już podeszłego wieku. Spotykaliśmy się z nimi na uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych; na obchodach rocznic organizowanych w Bratkowicach, w gminie, w Rzeszowie, na opłatku, na rajdach, wycieczkach, przy odsłanianiu pomników upamiętniających Armię Krajową i Żołnierzy Wyklętych.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Sekretarz Okręgu Pani Agnieszka Iwaszek podziękowała uczniom ZKU za obecność, pomoc i czuwanie przy łóżku Pana Aleksandra Szymańskiego w okresie bożonarodzeniowym, a uczniom SP 21 w Rzeszowie za przygotowanie koncertu na Jego 90-te urodziny, który już się nie odbył z powodu choroby jubilata. Niektóre, przygotowane na ten koncert pieśni patriotyczne, uczniowie odśpiewali na pogrzebie Pana Majora.
My otrzymaliśmy także podziękowania za świąteczne kartki i bombki choinkowe oraz dyplom o treści:
„PODZIĘKOWANIE DLA
PANI DYREKTOR JANINY GAWEŁ NAUCZYCIELI ORAZ UCZNIÓW
NIEPUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BRATKOWICACH
Za szlachetną i bezinteresowną pamięć
o żołnierzach Armii Krajowej, pełne radości
oraz serdeczności kartki bożonarodzeniowe
i artystycznie zdobione bombki choinkowe,
za świąteczne życzenia i szacunek, jaki w nich
wyraziliście każdemu z weteranów.”
Ciekawe atrakcje oraz piękna, śnieżna aura sprawiły, że wycieczka okazała się interesująca i pełna emocji. Najpierw, uczniowie mieli okazję zobaczyć różne rasy koni w ich stajni, niektóre pogłaskać, przyjrzeć im się z bliska, dowiedzieć się wielu informacji w jaki sposób o nie dbać i jakich warunków potrzebują. Następnie, ogromną radość wywołała wśród uczniów możliwość przejażdżki na koniu, z której z entuzjazmem skorzystali wszyscy uczniowie. Po smacznym posiłku uczestników wycieczki czekała jeszcze jedna przejażdżka, tym razem bryczką. Na koniec, po krótkiej zabawie integracyjnej na terenie ośrodka, z wieloma wspomnieniami, zadowoleni z wycieczki wróciliśmy do szkoły.
Spotkanie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów klasy V oraz VI, w którym dialogi przeplatane radosnym kolędowaniem wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Ciepłą, świąteczną atmosferę wzbogaciły również swoim występem uczennice klasy VI i VII oraz najmłodsi uczniowie naszej szkoły w pięknym programie artystycznym.
Po wspaniale przygotowanej części artystycznej Pani Dyrektor szkoły wręczyła nagrody laureatom szkolnego konkursu kolęd i pastorałek, a następnie przekazała wszystkim uczestnikom wigilijnego spotkania świąteczne i noworoczne życzenia, odbyło się wspólne dzielenie się opłatkiem i składanie sobie wzajemnie życzeń. Na koniec, wszyscy uczestnicy usiedli przy wigilijnym stole, kosztując tradycyjnych wigilijnych potraw i radośnie kolędując.
Konkurs organizował Goethe Institut, a jego celem była promocja nauki języka niemieckiego. Uczniowie stworzyli projekt w języku niemieckim, dzięki któremu szkoła otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych do nauki języka niemieckiego (gry językowe, grafiki, plakaty, karty pracy), który z pewnością wykorzystywany będzie do nauki w szkole.
Laureatom serdecznie gratuluję!
Opiekun projektu Bernadeta Nykiel
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach:
- Klasy III-IV
- Klasy V-VII
W kategorii klas III-IV pierwsze miejsce zajęła Karolina Dworak, drugie Blanka Bachórz, trzecie Cyprian Bednarz a wyróżnienie przypadło Aleksandrze Kwoce.
W kategorii klas V-VII pierwsze miejsce zajęła Julia Kopeć, drugie Julia Dworak, trzecie Dominika Osypka.
Po konkursie odbyło się wspólne, szkolne kolędowanie.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że tegoroczne spotkanie z kolędą zachęci większą liczbę osób do angażowania się w śpiew przy wigilijnym stole.
We wrześniu uczniowie klasy VII włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania, organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej. Udział szkoły w tej akcji został zgłoszony. W grudniu szkoła otrzymała z Kancelarii Prezydenckiej list z podziękowaniem za włączenie uczniów do tej akcji – podpisany przez Pana Prezydenta oraz okolicznościowy piękny egzemplarz „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Cyklicznie w okresie Świąt Bożego Narodzenia Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej organizuje akcję, której celem jest wykonanie przez uczniów własnoręcznie kartek świątecznych dla Żołnierzy Armii Krajowej. Wzięli w niej udział uczniowie z klas IV – VII. Wykonali piękne kartki w różnych technikach. Oprócz tego zostały też wykonane bańki techniką decoupage. Kartki i bańki trafią do kombatantów. Mamy nadzieję że przyniosą radość i wywołają uśmiech na ich twarzach.
.
Pan Maciej pokazał nam dwa oblicza tego państwa. Jedno to piękne, egzotyczne krajobrazy, wspaniałe zabytkowe miasta, bogate pałace i świątynie takie jak np. okazałe Taj Mahal – mauzoleum z białego marmuru, wzniesione przez Szahdżahana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej ukochanej żony, Pałac Wiatrów w Dżajpurze czy Złota Świątynia Sikhów w Amritsarze.
Drugie oblicze Indii to dzielnice nędzy gdzie miliony biednych ludzi koczuje na brudnych, pełnych zwierzęcych odchodów ulicach oraz sterty odpadów miedzy którymi świnie wyszukują resztek jedzenia.
Pan Maciej podkreślał, że ważnym aspektem rzeczywistości tej części świata jest religia oraz różne obyczaje i wierzenia. I tak nieodłącznym elementem indyjskiej wiary, życia i codzienności są m.in. tzw. święte krowy, które mogą swobodnie poruszać się po ulicach miast, sati- rytualne samospalenia, czy przynależność do kast. Ważnym ośrodekiem kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu jest Waranasi - miejsce znane z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges, której wody uzdrawiają i oczyszczają z grzechów.
Szczególnie zadziwiła uczniów Karni Mata - świątynia szczurów w Deshnok gdzie żyje około 20 000 tych gryzoni. Szczury traktowane są tu iście po królewsku - kapłani opiekują się nimi, karmią je podając im mleko i rozsiewając ziarno a Hindusi pielgrzymują do tej świątyni, przynosząc dary i oddają cześć jej mieszkańcom. Do tej świątyni można wejść tylko boso - jeżeli ktoś nadepnąłby na zwierzę musi jako zadośćuczynienie ufundować figurkę szczura ze złota.
Uczniowie usłyszeli także historię o Gandhim - jego filozofii i walce o niepodległość, codziennym pokojowym pokazie siły na granicy Indii z Pakistanem, dowiedzieli się dlaczego kobiety w Indiach noszą bindi – czerwony znak na czole oraz poznali typowe stroje Hindusów. Mogli także przymierzyć sari – strój kobiecy i dhoti – strój męski
Spotkanie z podróżnikiem było znakomitą lekcją geografii o przyrodzie i kulturze Indii.
Na początku uczniowie zostali bardzo miło przywitani przez pracowników szpitala. W sali konferencyjnej obejrzeli film, zapoznali się z historią szpitala, oraz z zakresem jego działalności. Następnie nasi wychowankowie zostali podzieleni na dwie grupy i pod opieką pracowników medycznych odwiedzili oddziały szpitalne: Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Odział Rehabilitacji. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć jak wygląda Pracownia Diagnostyki Obrazowej, tam obejrzeli m.in. tomograf komputerowy, sprzęt do wykonania rezonansu magnetycznego, czy też pracownię rentgenowską. Podczas wizyty zwiedzili szpital, poznali pracę personelu medycznego, zapoznali się z zasadami selekcji pacjentów zgłaszających się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Na koniec uczniowie zostali ciepło pożegnani przez pracowników szpitala. Wielką niespodzianką były prezenty, którymi zostali obdarowani nasi wychowankowie. Wizyta przypadła uczniom do gustu i zachęciła do myślenia o pracy w takiej placówce.
Po Centrum Kongresowo – Wstawienniczym oprowadził uczniów Pan Michał Kielar – Specjalista ds. Relacji Biznesowych w G2A Arena. Przekazał im wiele informacji na temat budowy i działalności tego obiektu.
Następnie nasi wychowankowie wzięli udział w zorganizowanych w Centrum wystawach i imprezach. Najpierw oglądali wystawę obrazów Agnieszki Słowik – Kwiatkowskiej „Co mi w duszy gra”, wystawę Leszka Kuchniaka „Magiczny świat”, oraz wystawę dr Sylwii Krupińskiej „Moje przestrzenie” a później uczestniczyli w odbywających się w G2A Arena Targach Produktów i Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA 2017. W tegorocznej edycji targów brało udział 111 wystawców z kraju i zagranicy, w tym producenci z Chin, którzy prezentowali różnego rodzaju produkty, w tym: makarony ryżowe, herbaty, czy mleko sojowe. Ekologiczne produkty prezentowali również wystawcy z Ukrainy i Węgier.
W ramach imprezy odbywały się też konferencje, degustacje, pokazy gotowania i rękodzieła związane ze świętami Bożego Narodzenia, a także panele edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie chętnie korzystali z różnych degustacji. Najsmaczniejsze okazały się pierogi ruskie oraz z kapustą.
W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili część Podkarpackiego Parku Naukowo-Technicznego AEROPOLIS w Jasionce. Jest to nowoczesna i bardzo rozległa strefa ekonomiczna w której znajduje zatrudnienie wiele osób. Niektórzy uczniowie odnaleźli w niej zakłady w których pracują także ich rodzice.
Wizyta w Podkarpackim Parku Naukowo-Technicznym oraz w Centrum Kongresowo – Wstawienniczym w Jasionce była udana. Pozwoliła uczniom poznać G2A Arenę – najnowocześniejszy obiekt biznesowy w woj. podkarpackim oraz nowoczesną strefę ekonomiczną, położoną w pobliżu Bratkowic, skupiającą kilkadziesiąt przedsiębiorstwa zaawansowanych technologii.
Były to pierwsze z dwóch zajęć tego cyklu prowadzonych przez pana Zbigniewa Lisa – przedstawiciela GCKiR w Świlczy z siedzibą w Trzcianie oraz kustosza Regionalnego Domu Tradycji Ludowych w Trzcianie. Po krótkim wprowadzeniu oraz prezentacji podobnych prac wykonanych przez uczniów innych szkół, artyści musieli najpierw przygotować sobie warsztat pracy czyli podkładki, odpowiednie patyczki oraz materiał czyli glinę. Każde dziecko po ugnieceniu i rozwałkowaniu kawałka gliny, rysowało na nim wymyślone przez siebie obrazki. Powstały piękne zimowe krajobrazy, ulubione zwierzątka oraz zagrody domowe. Tak wykonane prace zostały odłożone do kartonów, w których przez okres ok. 2- 3 tygodni będą schły a następnie zostaną wypalone w specjalnym piecu. W styczniu pan Lis nas odwiedzi ponownie. Tym razem będziemy kolorować wykonane obrazy. Powstałe w ten sposób ceramiczne obrazki mogą posłużyć dzieciom jako wspaniały prezent dla najbliższych.
Uczniowie zapoznani zostali z tradycją obchodów Barbórki. Panowie zaprezentowali się w uroczystych strojach galowych, które zostały przez nich dokładnie opisane. Górnicy zapoznali dzieci z symboliką piór na czapce oraz przedstawili symbolikę górniczego godła. Opowiedzieli również uczniom z czym się wiąże praca górnika, która jest ciężka i czasem bardzo niebezpieczna. Dzieci dowiedziały się jakie surowce są wydobywane w kopalniach, omówiono między innymi węgiel brunatny oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu.
Uczniowie klas starszych zostali poinformowani jakie studia należy skończyć, aby zostać inżynierem i procować w biurze, a nie tylko pod ziemią.
Uczniowie mieli okazję zapytać górników o interesujące ich rzeczy czy wydarzenia z życia kopalni.
Na zakończenie spotkania, uczniowie zrobili sobie zdjęcia z gośćmi.
Dnia 6 grudnia w naszej szkole zawitał długo wyczekiwany gość- Święty Mikołaj.
Ucziowie spotkali się z Mikołajem na sali gimnastycznej.
Uczniowie klas młodszych przywitały Mikołaja piosenką. Dziewczynki w strojach Aniołków były pomocnicami Mikołaja. Wspólnie z nim obdarowali pozostałych uczniów prezentami, które przyjęli z wielką radością i wypiekami na twarzy.
Następnie Mikołaj spotkał się z uczniami klas starszych. Uczennice z klas VI - VII wykonały taniec z dedykacją dla Mikołaja. Wszyscy uczniowie otrzymali prezenty, które sprawiły im wiele radości.
W ramach podziękowań Mikołaj również został obdarowany prezentami - od klas młodszych otrzymał Mikołaja zrobionego z papieru, od klas starszych prezent niespodziankę.
Ponadto w naszej szkole był to również Dzień Aniołka - uczniowie przebrani za Anioły byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej.
Niektórzy uczniowie zachowując tradycję przez cały czas nosili czapki mikołaja. Cały dzień upłynął w radosnej atmosferze, wszyscy uczniowie byli szczęśliwi z odwiedziń tak miłego gościa. Teraz już wszyscy oczekują upragnionych Świąt Bożego Narodzenia.
Podczas prowadzonych już po raz drugi w bieżącym roku szkolnym zajęć muzycznych uczniowie tym razem poznali wiele informacji dotyczących gitary akustycznej, elektro-klasycznej, ukulele, gitary basowej, elektrycznej oraz banjo. Zainteresowanie i entuzjazm wzbudziły wśród uczniów nie tylko przekazywane informacje i ciekawostki, ale również wspaniały pokaz gry na w/w gitarach w wykonaniu przybyłego gościa pana Wojciecha Jedlińskiego.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu. Lano na wodę wosk, z uformowanych w ten sposób figur przepowiadano przyszłość. Bardzo często dziewczyny rzucały but za siebie, odwrócony do drzwi noskiem zapowiadał szybkie zamążpójście. Obierano też jabłka, a z obierek odczytywano pierwszą literę imienia przyszłego męża.
Współcześnie wróżby andrzejkowe przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą dzieci i młodzież obojga płci.
W naszej szkole zostały zorganizowane zabawy andrzejkowe. Klasy starsze bawiły się na dyskotece, a młodsze w klasach. Wszyscy uczniowie brali udział w andrzejkowych wróżbach. Chcieli się dowiedzieć co ich czeka w przyszłości: szczęście, pieniądze, podróż, szybki ożenek czy jakaś inna niespodzianka. Podczas zabawy uczniom ciągle towarzyszyły uśmiechy. Wszyscy bawili się znakomicie.
Wystawa "Eugeniusz" składała się z kilku stref tematycznych takich jak: Strefa Iluzji, Strefa Anatomii, Strefa Zmysłów, Strefa Fizyki czy Strefa Eko-Domu. Najpierw animatorzy zapoznali uczniów ze wszystkimi stanowiskami i eksponatami zgromadzonymi na wystawie a później każdy mógł samodzielnie lub z kolegami wykonywać różne eksperymenty. Uczniowie próbowali pokonać ciśnienie atmosferyczne i rozerwać półkule magdeburskie, doświadczali jak mózg ulega złudzeniom optycznym, poznawali budowę człowieka, testowali swoje zmysły. Chłopcy z kl. VI i VII podjęli próbę ułożenia puzzli matematycznych i tangramów. Były one dość trudne i czasochłonne, więc nawet ich częściowe rozwiązanie przyniosło im wiele satysfakcji. Wielu uczniów zainteresowała też strefa eko-dom gdzie mogli sprawdzić, czy ich codzienne domowe czynności są proekologiczne, zgodne z naturą, czy też nie. W ramach relaksu uczniowie chętnie układali własny „kulodrom”, szukali „igły w stogu siana”, pokonywali labirynty magnetyczne i elektroniczne, próbowali zaświecić żarówki wprawiając w ruch „elektrownię rowerową” a także grali w ekologiczną 12 metrową grę planszową. Tak więc każdy znalazł dla siebie coś interesującego i fajnego.
Wystawa edukacyjna Eugeniusz pozwoliła uczniom poprzez zabawę poznawać tajniki nauki, poszerzać swoją wiedzę a także uczyć współpracy i współdziałania w grupie.
Drugim celem wyjazdu do Rzeszowa był pobyt w Parku Trampolin. Uczniowie przez pełną godzinę intensywnie ćwiczyli różne skoki, salta w przód i w tył oraz przewroty. Grali także w piłkę, co na trampolinach nie było takie łatwe, a także próbowali pokonać różnorodne tory przeszkód. To była wspaniała, choć bardzo wyczerpująca, lekcja wychowania fizycznego.
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku.
Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. Od ponad stu laty misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. Nie dziwi zatem fakt, że pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Uczniowie naszej szkoły również w tym roku postanowili uczcić kolejną rocznicę urodzin Pluszowego Misia. Tego dnia przynieśli do szkoły swoje ulubione misie, które towarzyszyły im zarówno na lekcjach jak i na przerwach. W bibliotece zorganizowano wystawę książeczek, których bohaterami są różne misie a na lekcjach dzieci młodsze poszerzały swoje wiadomości zarówno o małych sympatycznych niedźwiadkach jak i dużych pięknych lecz często groźnych niedźwiedziach.
W tym roku uczniowie naszej szkoły, zainspirowani przez Weronikę Osypkę – naszą absolwentkę, włączyli się w akcję „Misie Ratownisie” zorganizowaną przez Stowarzyszenie Nocna Jazda Samochodem Bez Celu w Krośnie. W ramach tej akcji w szkole przeprowadzono zbiórkę pluszaków dla dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz przebywających w hospicjum w Rzeszowie. Mamy nadzieję, że zabawki te przyniosą radość i wsparcie chorym i potrzebującym dzieciom.
Cele konkursu :
- propagowanie czytelnictwa
- popularyzacja twórczości Jana Grabowskiego
- popularyzacja twórczości Stanisława Wyspiańskiego
- zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury
- poczucie dbałości o polszczyznę
- wzmocnienie poczucia wspólnoty narodowej
- doskonalenie umiejętności pięknego czytania
- kształtowanie kultury czytelniczej
- rozwijanie twórczych talentów
- uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze
Uczestnicy konkursu czytali dowolny fragment z twórczości Jana Grabowskiego (kl. I-III), oraz Stanisława Wyspiańskiego (kl. IV-VII)
Ocenie podlegała :
- poprawność czytania
- płynność czytania
- interpretacja tekstu
- wrażenia artystyczne
I - ETAP SZKOLNY
Szkoły przeprowadzały wewnętrzne eliminacje na własnym terenie i wyłoniły zwycięzców :
- finalistę etapu szkolnego z klas I-III ze szkoły podstawowej
- finalistę etapu szkolnego z klas IV-VII ze szkoły podstawowej
II - ETAP GMINNY
Przesłuchanie finalistów przez jury konkursowe odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcianie.
Naszą szkołę reprezentowali finaliści etapu szkolnego Cyprian Bednarz z klasy III, który zajął III miejsce w gminnym konkursie oraz Jakub Kopeć z klasy VI.
Gratulujemy!
Niezwykle pasjonujące zajęcia tym razem poświęcone były tematyce stawonogów, najliczniejszej na Ziemi grupie zwierząt. Nietuzinkowy prelegent, a zwłaszcza jego „świta” bezkręgowców wzbudzili ożywcze zainteresowanie, jak i pewną dozę dreszczyku wśród uczniów. Dzieci i młodzież mieli okazję poznać wiele ciekawostek z życia ptaszników, krocionogów, skorpionów, czy skorupiaków. Dla wielu była to niepowtarzalna okazja, by dotknąć chitynowego pancerza krocionoga, poznać tajemnicę chodu na wspak raka, zmierzyć się ze szczypcami i telsonem skorpiona, czy spojrzeć w cztery pary oczu ptasznikom. Szczęśliwie obyło się bez omdleń, choć wielu uprzedzonych deklarowało mocno zakorzenioną arachnofobię.
IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ (VII SP, II-III GM)
20 listopada w Błażowej odbyły się powiatowe, drużynowe zawody w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowali Kacper Żuczek i Paweł Bachórz. Chłopcy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności oraz podziwiali grę najlepszych uczniów- mistrzów powiatu.
„Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat.”
Janusz Korczak
Konwencja ustanawia status dziecka, oparty na następujących założeniach:
• dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej,
• dziecko, jako istota ludzka, wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności,
• rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka,
• państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach.
Konwencja chroni wszystkie osoby poniżej osiemnastego roku życia, opiera się na czterech podstawowych zasadach:
• dzieci nie wolno dyskryminować ze względu na rasę, kolor skóry, płeć, język, religię, pochodzenie narodowościowe, etniczne czy społeczne,
• dzieci mają prawo do rozwoju we wszystkich aspektach swego życia (rozwój fizyczny, społeczny, duchowy, psychologiczny),
• dobro dziecka należy stawiać na pierwszym miejscu,
• dzieci powinny mieć zapewnione uczestnictwo w decyzjach dotyczących ich życia;
W tym dniu uczniowie Naszej Szkoły zapoznali się z treścią Konwencji o Prawach Dziecka, która wzbudziła duże zainteresowanie swoją obszernością. Na lekcjach wychowawczych dzieci dowiedziały się, gdzie szukać pomocy w sytuacji, gdy ich prawa są łamane. Wychowankowie wykonali plakaty poświęcone tej tematyce. Informacje dotyczące praw dziecka zostały umieszczone na gazetce ściennej.
„Tolerancja”
Tolerancja!
Co to znaczy?
Szanuj człowieka,
który wygląda,
myśli i robi inaczej!
Inaczej niż ty,
czy ja,
bo on także rację ma.
Rację,
z którą ty się nie musisz zgadzać,
ale to nie znaczy,
że masz go obrażać.
Szanuj poglądy każdego,
że są inne od twoich,
nic ci do tego.
Na siłę nie przekonuj,
szanuj.
Szanuj każdego.
Zdrowego i ułomnego.
Białego, kolorowego.
Tolerancja właśnie to znaczy,
że szanujemy każdego,
mimo, że wygląda,
myśli i robi inaczej.
Antoneta-Anna Bednarek
Każdy ma prawo żyć, jak chce, dopóki nie krzywdzi innych i nie przeszkadza innym.
Tolerancyjny jest ten, kto potrafi szanować odmienne od własnych wierzenia, upodobania, zwyczaje, poglądy…. Prawdziwa tolerancja jest postawą aktywną, wyrażaniem szacunku, zrozumienia, cierpliwości, pomocy innym i akceptacji dla inności.
Codzienność niesie ze sobą wiele przejawów nietolerancji. Dyskryminację innych z powodu odmiennych poglądów, innych obyczajów, koloru skóry, pochodzenia, wyznania. Konsekwencją nietolerancji jest wrogość, przemoc, terror, niesprawiedliwość.
"Tolerancja to cnota, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny, kulturą pokoju".
„Przestrzeń, Bieszczady, wolności smak
nade mną niebo, pod śladem szlak
dokoła słońce, traw Połonina
Bóg, cisza, wiatr i jarzębina”.
(WŚRÓD TRAW POŁONINY – autor erzet)
17 listopada na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się I edycja Dnia Bieszczadzkiego „Jesienią góry są najszczersze”. Imprezę organizowało Stowarzyszenie Natchnieni Bieszczadem w Cisnej, Politechnika Rzeszowska i Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie. Organizatorzy przygotowali prezentacje produktów regionalnych (sery, soki, chleb, smalec, przetwory itp.), fotografii, obrazów, rzeźb i rękodzieła (maskotki, czapki, rękawice, breloczki, wyroby z wikliny i inne bieszczadzkie pamiątki). Zorganizowano także galerię uczniowskich prac plastycznych i fotografii, które wpłynęły na konkurs „Jesienią góry są najszczersze” ogłoszony przez SP nr 16 w Rzeszowie. W tej kategorii konkursu wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Wysłaliśmy w sumie kilkanaście prac plastycznych i fotografii. Laureatami konkursu zostali: Karolina Majewska z klasy VI (praca plastyczna), Miłosz Buda z klasy VI (fotografia) i Bartosz Olbrot z klasy V (fotografia). W swojej kategorii wiekowej Bartosz Olbrot zdobył II miejsce, Miłosz Buda III miejsce, a Karolina Majewska otrzymała wyróżnienie. Na obchody Dnia Bieszczadzkiego wyjechali wszyscy uczniowie naszej szkoły , którzy byli uczestnikami konkursu.
O godzinie 13.00 odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego, fotograficznego i konkursu piosenki bieszczadzkiej. Laureatom zostały wręczone nagrody i dyplomy. Po uroczystości wręczenia nagród odbyła się prezentacja piosenek bieszczadzkich w wykonaniu laureatów tej kategorii konkursu.
Prace plastyczne i fotografie naszych uczniów też są zaprezentowane w galerii, którą można oglądać do 24 listopada na Politechnice Rzeszowskiej (budynek V) al. Powstańców Warszawy.
17 listopada 2017 r. (piątek) o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie rodziców z wychowawcami klas i nauczycielami. Zapraszamy.
W 1795 roku Polska utraciła niepodległość, jej ziemie zagarnęli sąsiedzi: Rosja, Prusy, Austria. Polacy próbowali przez cały okres niewoli walczyć zbrojnie
o wolność. Najpierw powstały Legiony Polskie we Włoszech, gdzie żołnierze walczyli u boku Napoleona o wolność. Po jego klęsce próbowaliśmy odzyskać niepodległość w powstaniu listopadowym, styczniowym. Polacy przegrali powstania. Rozpoczął się okres niebywałych prześladowań, cofnięto język polski
z urzędów, ze szkół. Przez lata zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Wybuchła I wojna światowa, rozbudziła nadzieje Polaków na wolność. Zaborcy stanęli po dwóch stronach frontu.
11 listopada 1918 roku przyniósł Polsce niepodległość, okupioną krwią rodaków wcielonych do armii rosyjskiej, pruskiej, czy austriackiej. Dzisiaj w tym dniu obchodzimy Święto Niepodległości.
W naszej szkole uczniowie klas IV - V przygotowali akademię, na którą złożyły się wiersze i piosenki wojskowe z tego okresu. Ponadto wzięliśmy udział
w obchodach święta w naszej miejscowości. Delegacja klasy VII wraz z pocztem sztandarowym szkoły brała udział w uroczystej mszy świętej oraz apelu poległych przy pomniku upamiętniającym naszych rodaków, którzy zginęli walcząc o niepodległą Polskę.
Za udział w konkursie zostanie przekazana nagroda w postaci fotoksiążki od EmpikFoto.
W bieżącym roku szkolnym 2017/ 2018 – 8 listopada podczas Europejskiego Dnia Zdrowego Żywienia uczniowie klas I – III oraz klas starszych samodzielnie przygotowali wspólne śniadania w poszczególnych klasach. Z przyniesionych produktów: twarożków, wędlin, sera żółtego, różnego rodzaju pieczywa, warzyw i owoców wykonali dekoracyjne kanapki, apetyczne szaszłyki z owoców, sałatki warzywne i owocowe oraz świeżo wyciskany sok warzywno –owocowy. Z radością wykonali zdrowe śniadanie i zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia, które przedstawili na gazetkach ściennych. Był to dzień wspaniałej zabawy, a zarazem praktycznej nauki wykonania zdrowego i pożywnego śniadania bez chipsów, kolorowych, gazowanych napojów. Ta wspaniała lekcja integracji uczniów i nabywania właściwych nawyków żywieniowych była cudownym przeżyciem. Kulturalnie spożyte śniadanie wszystkim wybornie smakowało!
Franek – główny bohater poszukuje przyjaciela. Znajduje go podczas wspólnej zabawy „Piraci i skarb”. Jest nim Mery. Kiedy Franek obchodzi urodziny dostaje w prezencie wymarzona grę komputerową „Obudź księżniczkę”. Od tego czasu, gdy zaczął grać tę grę, odmienia się jego całe życie. Przestaje przyjaźnić się z Mery, nie słucha mamy, nie je obiadów, przez co mama jest na niego zła. Nie odrabia zadań domowych, a jego przyjaciółmi stają się komputerowi bohaterowie gry: klaun i księżniczka. Wydaje mu się, że znalazł nowy, lepszy świat, nowych, prawdziwych przyjaciół. Pragnie wejść w wirtualny świat i tak się staje. Wtedy traci poczucie rzeczywistości i zostaje sam. Staje się zagubiony. Franek uświadamia sobie wtedy, że ten świat nie jest taki najlepszy, jak się wydaje.
Wszyscy widzowie naszej szkoły byli przekonani, że bardzo się pomylił i nie należy brać z niego przykładu. Jednocześnie uświadomili sobie, że nie należy marnować cennego czasu na grę, która jest często kłamstwem i niesie utratę relacji z rówieśnikami i dorosłymi.
Za wspaniały udział, przeżywanie młodych widzów podczas spektaklu, właściwą postawę - artyści podziękowali uczniom naszej szkoły, a przede wszystkim klasie siódmej, która dawała przykład właściwego reagowania i współtworzenia widowiska.
Brawo! Jesteśmy z Was dumni.
Pierwsze ubrania przypominające spódnice znane były już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Zrobione one były wówczas głownie z trzciny lub słomy i nosili je również mężczyźni. Dzisiaj panie mają do dyspozycji spódnice mini, midi, maxi, trapezowe, ołówkowe, bombki, spódnice syreny, plisowane, tulipanowe, kopertowe, asymetryczne i wiele, wiele innych.
W bieżącym roku szkolnym do obchodów Dnia Spódnicy postanowili przyłączyć się również nasi uczniowie. W tym dniu osoby noszące spódnice posiadały immunitet zwalniający z odpowiedzi. Ponieważ w obchodach tego nietypowego święta udział wzięła zdecydowanie większa część naszych uczniów, nie obyło się bez wspaniałej zabawy.
30 października w Szkole Podstawowej w Rudnej Wielkiej odbył się Turniej Tenisa Stołowego dla klas siódmych i klas gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII – Paweł Bachórz i Kacper Żuczek. Przegrali tylko z jedną drużyną i uplasowali się na II miejscu. Po zakończeniu turnieju odbyła się dekoracja zwycięzców. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali puchar, dyplom i medale. Nasza drużyna będzie reprezentować gminę na Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego, który odbędzie się 20 listopada w Sokołowie Małopolskim.
Tym razem Pan Mateusz oraz pani Gabriela zaprezentowali grupę instrumentów smyczkowych: skrzypce małe, skrzypce duże, altówkę oraz skrzypce elektryczne. Pan Mateusz szczegółowo opisał budowę skrzypiec. Uczniowie dowiedzieli się kilku ciekawostek, otóż skrzypce mają duszę, a smyczek wykonany jest z włosów końskiego ogona. Pani Gabrysia w wirtuozerski sposób zaprezentowała fragment musicalu „Skrzypek na dachu”. Chętni uczniowie mieli możliwość spróbowania nauki gry na tych instrumentach.
Całe spotkanie przebiegało w wesołej atmosferze. Dzieci wspaniale reagowały, śpiewały, klaskały i świetnie się bawiły.
Każdy uczeń, który miał w tym dniu pluszową zabawkę – pieska lub był przebrany za pieska – miał swój szczęśliwy dzień, gdyż był zwolniony z pytania. W każdej klasie odbyły się zajęcia związane z kundelkami, prezentacje swoich ulubionych psich pupilów, a niektórzy rysowali portrety swoich ulubieńców. W tym dniu rozpoczęliśmy również zbiórkę karmy, koców, misek i innych gadżetów włączając się tym samym do akcji pomocy zwierzakom, które zamieszkały w schronisku dla zwierząt KUNDELEK mającego swoją siedzibę w Rzeszowie.
24 października b.r. w Szkole Podstawowej w Rudnej Wielkiej odbyły się zawody tenisa stołowego w kategorii klasy 4 – 6. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI – Jakub Kopeć i Mikołaj Bachórz. Chłopcy brawurowo rozegrali wszystkie mecze i zdobyli I miejsce w gminie. W listopadzie będą reprezentować naszą gminę na Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego w Sokołowie Małopolskim.
Jak co roku konkurs składał się z kilku kategorii:
- konkurs plastyczny dla klas 0 – III o tematyce „Nadzieja to marzenia i oczekiwania zawinięte w jedną paczkę”
- konkurs literacki dla klas IV – VII na temat „Być młodym to znaczy mieć wiele ideałów i nadziei. Znaczy to również lękać się, że najcenniejsze nadzieje mogą się nie spełnić”.
- konkurs wiedzy dla klas VI – VII.
Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu plastycznego i literackiego.
W konkursie literackim, uczeń naszej szkoły, Miłosz Buda z klasy VI zajął I miejsce, a Daria Szopa z klasy I została wyróżniona w konkursie plastycznym.
Uczniowie prezentowali postaci mitycznych bogiń i bogów, przenosząc wszystkich w boski, olimpijski świat. Młodzi aktorzy przebrani byli w charakterystyczne stroje znane nam z albumów o starożytnej Grecji. Nie zabrakło również wspaniałych rekwizytów, a klasowy teatr uzmysłowił nam, że dzięki mitom, uczniowie rozbudzają swoje zainteresowania kulturą śródziemnomorską, poznają starożytny świat greckich bogów
i bohaterów. Uświadamiają sobie, że każdy naród posiada własną kulturę, historię, świadczącą o jego odrębności.
Od wielu lat znajomość mitologii greckiej i rzymskiej należy do kanonu kultury europejskiej. Na ogół nasz pierwszy kontakt z mitami to opowiadania zamieszczone w szkolnych podręcznikach. Później przychodzi czas na „Mitologię” Jana Parandowskiego, „’Iliadę” i „Odyseję” Homera, „Eneidę” Wergiliusza. Starożytność jest cały czas obecna w naszej współczesnej kulturze: sztuce, tradycji i języku.
Uczniowie klasy pierwszej z wielką niecierpliwością czekali na moment, gdy zostaną pasowani na pełnoprawnych uczniów. Wspólnie z wychowawcą i rodzicami przygotowali uroczystość podczas której zdali swój pierwszy szkolny egzamin. W pięknie przystrojonej sali, zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, recytując wiersze, śpiewając piosenki i tańcząc. Swoim występem udowodnili, że nie chcą leniuchować, ale sumiennie uczyć się i pracować.
W niezwykle podniosłej atmosferze przed Pocztem Sztandarowym, Pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz swojej Ojczyźnie.
Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Janina Gaweł, dotykając ołówkiem ramion swoich podopiecznych, dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, a następnie skierowała swoje słowa uznania do dzieci, chwaląc ich piękny występ. Stwierdziła, że z całą pewnością zasłużyli na pasowanie i z wielką radością przyjmuje ich do grona społeczności szkolnej.
Pierwszoklasiści z dumą oglądali dyplomy i prezenty, które zostały ufundowane
i wręczone im przez Panią Dyrektor, rodziców oraz starszych uczniów.
Uroczystość zakończona została wspaniałym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, którzy razem ze swoimi pociechami przeżywali to wspaniałe wydarzenie.
HURA! JESTEŚMY JUŻ PEŁNOPRAWNYMI UCZNIAMI!
Podobnie jak w poprzednich latach, niektóre lekcje wychowania fizycznego w naszej szkole prowadzone są w formie wycieczek rowerowych. Na przełomie września i października klasa VI i VII odwiedziła stadion w Bratkowicach, uczniowie doskonalili tam swoje umiejętności lekkoatletyczne. Wybrali się również na przejażdżkę rowerową do lasu.
Naszą szkołę godnie reprezentowała drużyna w składzie: Bąk Adam, Surowiec Karol – uczniowie kl. II oraz Dworak Mikołaj, Bodzioch Jakub, Homa Antoni, Lis Dominik, Kwoka Kacper, Zawisza Jakub – uczniowie kl. III. Pomimo, iż nie stanęli na podium, dumni z siebie i swojej gry z dyplomem wrócili do szkoły.
Przedstawienie zrealizowane na podstawie sztuki Martina Baltscheita w lekkiej i dowcipnej formie pokazało trudny problem odejścia, żalu i godzenia się ze stratą kogoś bliskiego. Lis i Dzik obserwują narodziny muszki - jetki jednodniówki. Zauroczeni jej delikatnością i zmartwieni faktem, że czeka ją tylko jeden dzien życia wmawiają nowej przyjaciółce, że to Lisa godziny są już policzone! Absurdalne kłamstwo pociąga za sobą szefreg komicznych perypetii ...
Po pełnym emocji spektaklu udaliśmy się spacerkiem przez rzeszowski Rynek do Filii Wojewódzkiej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży znajdującej się przy ul. Słowackiego. Dzieci zostały zapoznane z księgozbiorem tej biblioteki, sposobem wypożyczania książek. Po krótkiej prezentacji zbioru książek, audiobooków oraz filmów Pani Bibliotekarka „zabrała” uczniów w świat bajek czytając im historię „Niesamowitych przygód dziesieciu skarpetek" Justyny Bednarek. Potem wszyscy mogli przeglądać, poczytać najciekawsze wydania bajek, czy książeczek edukacyjnych, również tych dźwiękowych i trójwymiarowych. Następnie pod kierunkiem pracownicy biblioteki każde dziecko wykonało kolorową zakładkę do książki techniką origami. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły z nadzieją na kolejny, równie udany wyjazd.
1. 3 dni w marcu 2018 r. na rekolekcje wielkopostne.
2. 30 kwietnia 2018 r
3. 2 maja 2018 r.
4. 4 maja 2018 r.
5. 1 czerwca 2018 r.
6. Poniedziałek po Pikniku Rodzinnym
W w/w dni szkoła zapewnia opiekę świetlicową.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.
W lipcu 2017 roku BohaterON otrzymał wyróżnienie w kategorii „kampanie organizacji pozarządowych” w prestiżowym konkursie na najlepszą Kampanię Społeczną Roku 2016.
Makulaturę odbiera w budynku gospodarczym Pan Stanisław Gąska w godz. 6.30 – 12.00.
Środki uzyskane ze zbiórki zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczek szkolnych (każdej klasie proporcjonalnie do przyniesionej makulatury).Uczniowie którzy przyniosą najwięcej makulatury zostaną nagrodzeni i wezmą udział w konkursie „Zbieramy makulaturę – Chronimy lasy” organizowanym przez Sp. z o. o. „ATOL” z siedzibą w Rzeszowie, która odbiera od nasz makulaturę.
W dniach od 5.10.2017 r. do 31.10.2017 r. odbędzie się w naszej szkole zbiórka makulatury. Jeśli macie w domu zbędne papiery, książki, gazety to przynieście je do szkoły. Makulaturę odbiera w budynku gospodarczym Pan Stanisław Gąska w godz. 6.30 – 12.00. Środki uzyskane ze zbiórki zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczek szkolnych (każdej klasie proporcjonalnie do przyniesionej makulatury). Uczniowie którzy przyniosą najwięcej makulatury zostaną nagrodzeni i wezmą udział w konkursie „Zbieramy makulaturę – Chronimy lasy” organizowanym przez Sp. z o. o. „ATOL” z siedzibą w Rzeszowie, która odbiera od nasz makulaturę.
Szkoła nasza przystąpiła do konkursu pt. "Tysiąc powodów by czytać" organizowanego przez Empik. Konkurs polegał na wykonaniu fotografii, która mogłaby być ilustracją okładki książki. Wybraliśmy książkę Astrid Lindgren "Pippi Pończoszanka". Nasza fotografia przedstawia Pippi smażącą naleśniki. Prosimy o codzienne głosowanie na nasze zdjęcie klikając na poniższy link.
Na lekcjach wychowawczych w każdej klasie dziewczęta przygotowały prezenty, które następnie wręczyły chłopakom składając równocześnie życzenia. Wszyscy chłopcy bardzo się cieszyli się, co okazywali na przerwach szkolnych. Kilka dni wcześniej Samorząd Szkolny zorganizował z tej okazji dyskotekę urozmaiconą różnymi zabawami. Dyskoteka udała się znakomicie. Klasy świetnie się bawiły, dzieci integrowały się w zabawie czerpiąc wiele radości z możliwości wspólnego spędzenia czasu na szkolnej imprezie.
Przybliżmy sobie historię tego święta; Dzień Chłopca powstał , prawdopodobnie przez analogię do Dnia Kobiet. Jak podaje angielska wikipedia. "International Men's Day" był po raz pierwszy obchodzony w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago. Ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach. I tak, w Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy, obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii International Men's Day czyli Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia, w Polsce obchodzimy to święto 30 września .
Wszystkim chłopcom życzyliśmy :
Uśmiechu na twarzy
a w sercu radości,
spełnienia marzeń
i szczęścia w miłości -
wszystkiego najlepszego
z okazji Dnia Chłopaka :) .
Takie wydarzenia pokazują, że szkoła to nie tylko miejsce ciężkiej pracy, ale również rozrywki.
27 września 1939 r. powstało Polskie Państwo Podziemne, które w czasie II wojny światowej było fenomenem na skalę światową. Oprócz konspiracyjnej armii, posiadało także własny parlament, sądownictwo i szkolnictwo ( tajne nauczanie). Polskie Państwo Podziemne podlegało Rządowi RP na uchodźstwie i działało od 27 września 1939 do 1 lipca 1945 roku. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia. Największym działaniem wojskowym podjętym przez armię zbrojną Państwa Podziemnego, czyli Armię Krajową, było powstanie warszawskie i akcja „Burza” trwająca od stycznia 1944 roku do stycznia 1945 roku.
W środę 27.09.2017 roku odbyły się w Rzeszowie wojewódzkie obchody 78 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W tej uroczystości uczestniczyli uczniowie naszej szkoły; klasy IV – VII wraz z wychowawcami oraz poczet sztandarowy. Obchody tej rocznicy rozpoczęły się mszą świętą w kościele Św. Krzyża na ul 3 Maja, której przewodniczył ks. biskup senior Kazimierz Górny. Druga część uroczystości miała miejsce pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów. Rozpoczęła się odegraniem Mazurka Dąbrowskiego i wciągnięciem na maszt flagi państwowej. Po okolicznościowych przemówieniach, kombatantom AK oraz osobom wspierającym działalność SZŻAK w Rzeszowie wręczone zostały honorowe medale. Obchody zakończył Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem przez delegacje władz wojewódzkich, powiatowych, miasta, służb mundurowych oraz szkół. Delegacja naszej szkoły także złożyła pod pomnikiem wiązankę biało-czerwonych goździków.
Uczniowie klas I – III obchodzili Święto w szkole. Dla dzieci zorganizowano zajęcia grupowe podczas, których przedstawiona została historia Polskiego Państwa Podziemnego. Dodatkowo wszystkie te klasy wspólnie oglądały film Bella i Sebastian oraz wykonywały prace plastyczne ze znakiem Polski Walczącej. Miłym akcentem dnia był słodki i zdrowy poczęstunek przygotowany przez nauczycieli.
W piątek 22 września o godz. 17.00 odbędzie się zebranie rodziców.
Plan spotkania:
- Podsumowanie pracy szkoły za rok 2016/17
- Wewnątrzszkolny system oceniania (zmiany zasad oceniania zachowania)
- Dziennik elektroniczny
- Ogłoszenia i komunikaty
- Spotkanie rodziców uczniów kl. IV-VI z nauczycielem wychowania do życia w rodzinie.
Tegorocznej edycji towarzyszył najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" - dramat w trzech aktach, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia. W szkole przygotowano gazetkę z opisem przedsięwzięcia oraz z notatką biograficzną pisarza. Wszyscy uczniowie mieli okazję zapoznać się z sylwetką Stanisława Wyspiańskiego.
Na zajeciach zostały omówiene kwestie dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów internetu oraz problem uzależnień.
Prowadzące podkreślały, że gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Jednak nadmierne korzystanie z nich może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami.
Warsztaty miały na celu między innymi uświadomienie uczniom, że nie wszystko co pojawia się w internecie, chociaż modne, jest bezpieczne i rozsądne.
W załącznikach przedstawiamy Państwu warunki ubezpieczenia uczniów naszej szkoły w roku szkolnym 2017/18 w COMPENSA
OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA NASTĘPSTW NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW DZIECI, MŁODZIEŻY, OSÓB UCZĄCYCH SIĘ ORAZ PERSONELU W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH – UBEZPIECZENIE SZKOLNE II 184 - /upload/user_content/COMPENSA/OWU_NNW_Szkolne_2017.pdf
TABELA OCENY PROCENTOWEJ TRWAŁEGO USZCZERBKU NA ZDROWIU - /upload/user_content/COMPENSA/Tabela_Uszczerbek_NNW_od_20_07_2015.pdf
Inauguracja nowego roku szkolnego 2017/18 rozpoczęła się 4 września od mszy św. w naszym kościele parafialnym, która została odprawiona przez ks. Witolda Pazdana.
Nowy rok szkolny w naszej szkole zaczął się uroczystym apelem o godz. 9.30. Na sali gimnastycznej spotkali się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Pani Janina Gaweł – dyrektor szkoły. Przywitała serdecznie uczniów, zwłaszcza pierwszoklasistów rozpoczynających naukę w naszej szkole oraz rodziców i grono pedagogiczne. Zapoznała zebranych z organizacją pracy szkoły oraz zmianami jakie właśnie wchodzą w życie w związku z reformą edukacji. Życzyła wszystkim uczniom – sukcesów i mile spędzonych chwil w murach naszej szkoły, zaś nauczycielom - satysfakcji z wykonywanej pracy.
Następnie uczniowie udali się do klas gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.